Jump to content
IGNORED

ko su malogradjani


MancMellow

Recommended Posts

Daj Indy, pa mogao si do sad a vidiš u raspravi koja je pomorila pola foruma, da se ovde ponajmanje radi o estetici. Turbo folk je manje-više jednako dobar/loš kao i slično tehno-pop-dens trange-frange iz tog doba, od Belgije ("No, no, no, no,no, no, no, there's no limit!") do Bugarske i Grčke. Dakle, problem je u nečemu drugom.
Pa, valjda ti je jasno da nisam neko ko slusa to sa "no limit". Pritom, koliko mi je poznat i taj eurodens i turbo folk (vrlo slabo, posto se radi o stvarima koje svesno izbegavam, kao sto su uprzene mars cokoladice, npr.) cenim da je turbo folk ipak gori, manje se obraca paznje na produkciju i opceniti kvalitet pakovanja.Ono sto je mene dosta zacudilo u ovoj diskusiji je svest o tome da ovde ima diskutanata koji se, izgleda, tehnicki jako dobro razumeju u turbo folk, sto znaci da ga trose prilicno intenzivno.Pritom treba imati u vidu da sam ja 2 decenije skoro van te price, a da se ni u Australiji ne krecem u srpskim krugovima (koji - koliko znam - slusaju cak i goru varijantu turbo folka od one koje se secam s pocetka 1990-tih). Takodje nije nebitno da osim gazze i mozda zelaye, nema mnogo forumasa koji se turbo folka secaju iz dana kad je bio za uzasa, u njegovom pravom kontekstu. Kao sto se sad nekima Vucic cini prihvatljiv (skoro pa i OK), tako se valjda ruzno zaboravlja, a ostaje ono sto.... lici na eurodens.Ja ipak vidim kod par vas ovde (pre svega Symeta i kima) neki ideoloski grc. Kao sto vi meni ucitavate da se ja malogradjanski grozim turbofolka jer olicava sve ono cega se gadim (navodno), meni se cini da ga vi prikazujete u nekom prihvatljivijem svetlu iskljucivo zbog toga sto vam je to ideoloski program. Sto je OK, ali ja nisam iz tog filma.
Link to comment
  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    40

  • Indy

    37

  • MancMellow

    23

  • kim_philby

    21

Fenomenološki pristup tuđim zadovoljstvima i ukusima je sam po sebi jedan težak resentiman. To kipti od mržnje i mizantropije.
ili intelektualne voajerstine najviseg reda. inace bravo za konstataciju.
Link to comment
Daj Indy, pa mogao si do sad a vidiš u raspravi koja je pomorila pola foruma, da se ovde ponajmanje radi o estetici. Turbo folk je manje-više jednako dobar/loš kao i slično tehno-pop-dens trange-frange iz tog doba, od Belgije ("No, no, no, no,no, no, no, there's no limit!") do Bugarske i Grčke. Dakle, problem je u nečemu drugom.
Moram da priznam da ne razumem ovo - šta ako je turbo folk isto što i 2Unlimited. Kako to dokazuje bilo šta?
Link to comment

Čekajte, kakvo sad "tržište" koje u Srbiji počinje da "radi" polovinom 80-tih? Koje su se to zakonske regulative promenile? Ili je sistem počeo da propada pa su svi grabili šta su mogli. Ali ja ne govorim o Balaševiću, Mene zanima turnaround 1991-3.

Link to comment
Čekajte, kakvo sad "tržište" koje u Srbiji počinje da "radi" polovinom 80-tih? Koje su se to zakonske regulative promenile? Ili je sistem počeo da propada pa su svi grabili šta su mogli. Ali ja ne govorim o Balaševiću, Mene zanima turnaround 1991-3.
Pojavilo se više medija, privatnih, koji su zavisili od gledanosti/slušanosti. Palma i Pink su preuzeli funkciju radio Šapca i proširili posao i postali vidljiviji, nego njihov radijski praotac.
Link to comment
Moram da priznam da ne razumem ovo - šta ako je turbo folk isto što i 2Unlimited. Kako to dokazuje bilo šta?
pa dokazuje shabansko bratstvo srbije i holandije. kao i svako drugo omladinsko bratstvo odvajkada. domeniko modunjo i djordje marjanovic. EKV i talking heads.popkultura na ovim postorima uvek tako funkcionisala
Link to comment
Pojavilo se više medija, privatnih, koji su zavisili od gledanosti/slušanosti. Palma i Pink su preuzeli funkciju radio Šapca i proširili posao i postali vidljiviji, nego njihov radijski praotac.
Tačno. I sve to su mogli - kako? Tako što je Srbija odjednom postala zemlja liberanog kapitalizma? Neće biti. To je ono o čemu pričam.Gotta go... Edited by MancMellow
Link to comment

Jos sam se setio neceg... koliko god da nisam pratio sta se dogadja sa turbo folkom, nije ni meni promaklo odredjeno umivanje koje se desilo u periodu od oko 1990. do 1995. I oni su se malcice kultivisali, to je postao "ozbiljan" zanr. Dok je prvo bio zaista shoder (otud "shoder lista") do sredine 1990-tih pocinje zaista da lici malo vise na taj eurodens. Djoganizovali su se, ugradili sise i tome slicno, sminka, malo postprodukcija, pocelo je da biva i vise para. Verovatno se ovi malo mladji forumasi mnogo bolje secaju tog turbo folka nego onog pravog. Pa da prostite ni Karadzic nije postao hipik zato sto je pustio kosu i poceo da se zanima za faith healing.

Link to comment
Prvo - PGP je objavio ploču EKV, ok. Pored toga objavio je još tonu koječega, ali to izgleda, po tebi nema veze. Ne razumem kako i zašto. Drugo, RST je još nešto radio, a što sam pomenuo ZAM (iz koga je nastao Grand), nepojamno zaglupljujuće serije i, ako me teraš da sad kopam po tom đubretu siguran sam da će se naći još tušt i tma kojekakvih gluposti. Slučajno, namerno, ne znam. Ali znam da u slobinoj Srbiji da bi došao u poziciju da radiš nešto kao Pink i Palma, morao si da budeš dooobar drugar sa političkim establišmentom i ja onda samo sabiram dva i dva. Što po tebi daje da su oni samo radili ono što "narod voli". Ali onda ispada da je "narod voleo", posebno mlađi, novokomponovane narodnjake i turbo-folk. Bilo je i toga, ali većina to nije slušala (posebno, kažem, mlađih). I to nije tržište, to je usmeravanje (da ne bude
pa naravno da to nije tako jednostavno. ovde se radi o jednostavnom obrtu kapitala, industrijskoj proizvodnji umetnosti i njenoj lakoj distribuciji. turbo folk je industrijski proizvod koji se lako pravi i jos lakse konzumira. bas kao i glupe serije o kojima govoris. kamera, jedan tejk i glumci skupljeni s koca i konopca. vozi. kapitalizam. ljudi gledaju ono sto im se servira, tu se slazemo, medjutim ne servira im se to zato sto neko svesno zeli da ih zaglupi vec zato sto to, u nekoj konacnici, donosi novac brzinom svog obrta. visoka kultura je teska za konzumaciju ali zato i donosi sa sobom odredjene nagrade.
mislim, šta da ti kažem na ovo. Ovo je ono oko čega se nikada ne možemo složiti. Naravno da ne postoji apsolutno slobodno tržište, ali zvati tržište u Miloševićevoj Srbiji slobodnim, to je...onako...
sta? naravno da je slobodno (u jednoj meri) i da je trziste. dve godine je radio ko je sta je hteo samo ukoliko bi platio reket i ne bi dirao politicke centre moci.
Ko je "visoki buržuj" u Srbiji 1991/2? Ti si mi, btw, objasnio nešto što naravno znam, a to je ko su u teoriji "kleinbuerger", mislim da ti je jasno da u Srbiji u to vreme ne govorimo o tome, niti takvih, po definiciji, ima. A tek se njihova svest o umetnosti ne bi slagala sa kleinburgerškim ukusom kako ga redstavljaš, jer...teško da su, da vidimo..., samostalne zanatlije bile "zgrožene" TF-om 1992--ge.
njih i nema. zapravo je jugoslavija bila drzava siroke srednje klase. cinovnici, aparatcici, sve veci menadzerski sloj. to su ljudi koji su najvise izgubili tlo pod nogama milosevicevskom tranzicijom. radnici su u vakumu jos od kraja sezdesetih. dovoljno je pogledati, na primer, slike iz zivota udarnika.
Čekaj, oni koji su 1991-ve bili mladi, sad su odjednom postali 1993-će stari ili su i oni i dalje bili mladi? O kojim mladima pričamo? Neko rođen 1975-te nije imao nikakve postavke o svetu 1993--će, njemu su te postavke servirane, i to kako kako u smislu da je "ceo svet, ili bar Zapad, protiv nas", tako i u ovom "umetničkom" smislu. Postoji masa, ogromna masa, onih koji nisu nikako bili pauperizovani do 1992-ge, pa su slušali tf. Najedno su postali pauperizovani (što delom i jesu) i najednom su prigrlili određeni ukus. Teško da to tako ide, čak ni u "klasicima". Ako svest (i ono što sa njom ide) i prati položaj, ne prati ga baš u sekundi.
publika tf nije pauperizovana srednja klasa vec su to njena deca. publika radio sapca je ostala publika radio sapca samo su im posela izasla iz geta. za danasnjicu nisam siguran o nepostojanju politickog ali bojim se da je to politicko nadesno nahereno. drugim recima, eno ti beogradski sindikat.@kz: pa nema mizantropije. makar ne kod mene. mene samo interesuju ti mehanizmi profesionalno. time se bavim.@indy: kakav bre spiked. oni su libertarijanci. Edited by kim_philby
Link to comment

Kakva fascinacija tzv devedesetim, Zar ne znate kad je pocela novokomponovana (iz koje se izrodilo kasniji turbofolk)? Napustanje ruralnog i ponekad dzziberskog pocelo je sa velikim Tomom a prva prava majka iz te oblasti je bila pok. Silvana. Tad su se producenti dosetili da hitovi, osim slagera sa opatijskog festivala, mogu biti i kafanskogradski a ne seljackozadrugarski. Ceca jeca duel nije nista spram rivalstva Silvane i Lepe, novog vs starog zanra, ribe i seljanke.Dalje, osamdesetih ulecu razni, Vesna Zmijanac, Nada Topcagic, Ana Bekuta Mrkonjic,, razni drugi, kasnija pojava luceta iz Kasidola i Cvetka zanovetka, dvesta na sat i ostalih devedesetih, su porodjaj davno razradjenog izdavackog sistema brzog profita i odsustva bilo kakve zainteresovanosti za druge vrednosti. Prema tome, mozda i treba zaboraviti na teorije zavere da je devedesetih neko namerno plasirao pevaljke e da bi zatupeo narod. Jok, pa bolela ih je patka, sto da ulazu u to, kad imaju pendreke, ako je do toga

Link to comment
Jos sam se setio neceg... koliko god da nisam pratio sta se dogadja sa turbo folkom, nije ni meni promaklo odredjeno umivanje koje se desilo u periodu od oko 1990. do 1995. I oni su se malcice kultivisali, to je postao "ozbiljan" zanr. Dok je prvo bio zaista shoder (otud "shoder lista") do sredine 1990-tih pocinje zaista da lici malo vise na taj eurodens. Djoganizovali su se, ugradili sise i tome slicno, sminka, malo postprodukcija, pocelo je da biva i vise para. Verovatno se ovi malo mladji forumasi mnogo bolje secaju tog turbo folka nego onog pravog. Pa da prostite ni Karadzic nije postao hipik zato sto je pustio kosu i poceo da se zanima za faith healing.
mislim da imamo hronoloski, ili terminoloski raskorak. na koju muziku mislis? ono sto se publicisticki vodi kao pocetak turbofolka je pesma "200 na sat" Ivana Gavrilovica, i to, sa eurodens semplovima itd, krenulo je 1992-1993, ne pre toga. ti zacelo mislis na one teske novokomponovane narodnjake? edit: shvatam sada. folk, pa turbo folk.inace mene ta muzika vezuje za zaista gnusno vreme, dane kada mi je porodica u jednom danu ostala bez ijednog dinara prihoda, na luk i hleb za veceru, nestasice struje, metalne kaiseve, gledanje kako ti se ortaci iz osnovne skole pretvaraju u zveri koje treba uspavati da ne unistavaju svoje i tudje zivote, i druge neverovatne gnusobe. imam apsolutno jasnu sliku o tom vremenu, a klinicko seciranje nije isto sto i ulepsavanje.jos jedna misao: ko je imao prilike da se formira u devedesetim godinama u Srbiji, bice time veoma snazno obelezen do kraja zivota. otud ta, sto kaze Kapetanm, fascinacija tzv. devedesetim. vecina nas jos uvek zivi u njima. ja, eto, neuroticno pokusavam da pomirim ondasnje kulturne razlike, tj da iscelim nekakav oziljak koji i dalje svrbi.inace, pre neko vece sedeo sam sa drugovima i drugaricama svog sinovca (1989. godiste). klinci gledaju sve aktuelne filmove, serije, prate internet trendove, vecini je Ceca jednostavno smesna, ne nalaze nista u njenom pevanju, manjina je, kao slusa. ne zanima ih ratna proslost, to je za njih deo istorije. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Pa, valjda ti je jasno da nisam neko ko slusa to sa "no limit". Pritom, koliko mi je poznat i taj eurodens i turbo folk (vrlo slabo, posto se radi o stvarima koje svesno izbegavam, kao sto su uprzene mars cokoladice, npr.) cenim da je turbo folk ipak gori, manje se obraca paznje na produkciju i opceniti kvalitet pakovanja.
Pa da, isto sranje - jeftinije pakovanje.http://www.youtube.com/watch?v=oKnwHAGXvlEhttp://www.youtube.com/watch?v=2bja1LTwpPkTj tako je bilo, ali danas nije. Ceca danas ima vrhunsku produkciju, a kako i ne bi, kao što rekoh ona je sad shorthand za celu jednu industriju. Milogled nedavno kačio ovu pesmu, ne znam šta mi bi pa kliknuh. Ovo je prosto odlično, iritira malo njen glas, ali ne previše:
Dakle ništa gore od bilo čega što je Bregović napravio, a što verujem ne slušaš (ja ne slušam), ali oko čega se naravno nisu vodili ama ba nikakvi forumski ratovi.Ono sto je mene dosta zacudilo u ovoj diskusiji je svest o tome da ovde ima diskutanata koji se, izgleda, tehnicki jako dobro razumeju u turbo folk, sto znaci da ga trose prilicno intenzivno.Pritom treba imati u vidu da sam ja 2 decenije skoro van te price, a da se ni u Australiji ne krecem u srpskim krugovima (koji - koliko znam - slusaju cak i goru varijantu turbo folka od one koje se secam s pocetka 1990-tih). Takodje nije nebitno da osim gazze i mozda zelaye, nema mnogo forumasa koji se turbo folka secaju iz dana kad je bio za uzasa, u njegovom pravom kontekstu. Kao sto se sad nekima Vucic cini prihvatljiv (skoro pa i OK), tako se valjda ruzno zaboravlja, a ostaje ono sto.... lici na eurodens.Ja ipak vidim kod par vas ovde (pre svega Symeta i kima) neki ideoloski grc. Kao sto vi meni ucitavate da se ja malogradjanski grozim turbofolka jer olicava sve ono cega se gadim (navodno), meni se cini da ga vi prikazujete u nekom prihvatljivijem svetlu iskljucivo zbog toga sto vam je to ideoloski program. Sto je OK, ali ja nisam iz tog filma.
BTW. Syme i kim me ovde u stvari vise podsecaju na drustvo sa spiked magazina, nego na nekakve marksiste/zizekijance.
Pa zapravo ne. Spiked bi naklapali o neakvom elitizmu i šta ja znam, i uz ti bi aplaudirali tržišnim čudima. Ali ja ništa slično nisam pričao. Moj problem je nešto sasvim drugo (a i Kimov) - prosto politizacija kulturnih razlika, i sledstvene depolitizacija onoga što smatram mnogo bitnijim - a to je prepitivanje sistema kao takvog.To što Manček vidi kao zaveru Slobinog režima da kontroliše narodne mase kroz turbo folk, zapravo je ono što neoliberalizam radi u tranzicionim društvima - razara institucije, topi sve u thin air, pauperizuje srednju klasu, itd. Samo što je Manček i sam neoliberal pa ne može da poveruje da se, /kim mode on/ susreo sa relanim sopstvene želje /kIm mode off/.Mislim da potpuno pogrešno konstruiše i moju i kimovu poziciju kad kaže "meni se cini da ga vi prikazujete u nekom prihvatljivijem svetlu iskljucivo zbog toga sto vam je to ideoloski program.". Mislim, ma boli me kurac da bilo šta prikazujem u povoljnijem svetlu. TF je isto što i Too unlimited, jednim svojim krilom, a drugim upada u etno-pop. Ne marim ni za šta od tih žanrova. Ono što je problem je što se TF ovde koristi kao vododelnica političke podele, što on nije. Mislim da nisi baš pratio raspravu, pa nam sad učitavaš pozicije koje nigde ne zastupamo. Edited by Syme
Link to comment
Haha, nisi to isprva hteo da kažeš, ne znam na šta bi u ovom postu trebalo Indy da se naljuti? :)Slažem se za ono o tržištu - tako je i nekad ceo narod slušao radio Šabac, samo je klima bila drugačija, pa ti koji su to slušali nisu smeli o tome da govore. Slobode u kapitalizmu su dovele ekspanziju pravog ukusa, koji je u Srba, koji su seoski narod i bio seoski. Međutim,. nije mi jasna tvoja pozicija - jel' slušaš ti tu muziku? Šta misliš, zbog čega je fenomenološki prilaz Ceci doneo toliko svađa i banovine?Fenomenološki pristup tuđim zadovoljstvima i ukusima je sam po sebi jedan težak resentiman. To kipti od mržnje i mizantropije.
i samo da dodam: mene ne interesuje fenomenologija slusanja darkwood duba vec to sto postoji siroka predstava o tome da nekako slusaoci cece kradu nekome neki uzitak. meni je to zanimljivo simptomatski zato sto ukazuje na neke sire drustvene procese i promene.mislim, mene ceca ne interesuje. ne slusam je. ja sam odrastao na bijelom dugmetu, plavom orkestru i crvenoj jabuci :P Edited by kim_philby
Link to comment
Prema tome, mozda i treba zaboraviti na teorije zavere da je devedesetih neko namerno plasirao pevaljke e da bi zatupeo narod.
Ne mislim da je iko namerno plasirao, jednostavno nije ostalo mesta za nešto drugo.Sećam se da smo se zezali sa Ljubom dok je radio šoder listu, a već tokom iste nam više nije bilo smešno, jednostavno su pregazili sve što je moglo da liči na put kojim su se razni razvijali sedamdesetih i osamdesetih. I ode Ljuba u Kanadu.Hoći da kažem da su skoro sve uhvatili na spavanju, bez ikakvih problema.
mislim, mene ceca ne interesuje. ne slusam je. ja sam odrastao na bijelom dugmetu, plavom orkestru i crvenoj jabuci :P
QQ Edited by Zugurosh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...