Jump to content
IGNORED

Tour de France 2013


malkin

Le Tour 2013  

26 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ovaj Frum je ili Supermen ili je imao sve petice iz hemije u skoli. :s_a: Kako se popeo uz ovo poslednje brdo na kraju kao da je vozio po banatskim sokacima.Prvi uspon Quintane i spust Roche-a. :ziga:

Link to comment
  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • malkin

    123

  • gervasius twinkleminkleson

    40

  • freakns

    33

  • San Epifanio

    28

Malo sam dremnuo, da me prodje depresija posle ove sodomizacije trke <_<Frumu svaka čast, ali Port je bar mene iznenadio. Naročito posle stizanja Kintane, kad se činilo da će da se prevrne u prvi kanal, koliko je ludački radio da ga stignu.Mada mi se čini da su ove godine malo tanji, u odnosu na prošlu, ali Frum deluje bolje, tako da...edit: Jel se samo meni čini, da je Krojciger imao noge za bar 20tak sekundi brži skor, da nije morao da vuče Kontadora?

Edited by Garnirung
Link to comment
edit: Jel se samo meni čini, da je Krojciger imao noge za bar 20tak sekundi brži skor, da nije morao da vuče Kontadora?
mislim da si ovo dobro primetio. Videćemo šta će dalje da bude: Kontador tempira formu za treću nedelju a Krojciger dolazi sa njemu važne Tour de Suisse, tako da je moguće da su im forme u suprotnim trendovima. A opet, ako Kontador ne pronađe noge do Alpa, nije isključeno da Krojciger u nekoj varijanti dobije veću slobodu, makar da juri etapu.
Link to comment

6. jul 1926. Bayonne—Luchonne, 326km.Na današnji dan 1926, Tur je ušao u Pirineje. Kao i ove godine, i tada su se vozile dve pirinejske etape. Sličnosti ovde, međutim, skoro da sasvim prestaju.Te godine je etapa krenula već u 2 ujutro, i na programu su bili standardni Obisk, Turmale, Aspen i Pejresurd. Kao što se naslućuje sa slika koje je borris okačio pre neki dan (fotografije su baš sa ove etape), uslovi su bili prilično užasavajući. Sve vreme je padala ledena kiša, temperatura je bila vrlo niska, kao i vidljivost koju je magla spustila na nekih tridesetak metara. Ionako loši, neasfaltirani putevi su se pretvorili u blatnjave rovove i potoke. Biciklisti su se silno mučili: točkovi nisu imali za šta da prianjaju, lanci su se kočili od blata u koje su bili sasvim ogrezli—mnogi su morali da staju pored puta i uriniraju po lancima kako bi uopšte mogli da nastave trku. Bez ikakve sumnje, radilo se o najtežem danu u istoriji Tura do tog trenutka (a možda i uopšte).gallery_1_74_125184.jpgU izvesnom smislu, trka je bila u drugom planu, jer je tog dana veliki uspeh bilo stići u jednom komadu do cilja. Punih dvadeset sati nakon starta mnogi biciklisti su bili pogubljeni po pirinejskim vrletima dok su za njima po oluji tragale spasilačke ekipe. Degranž je podigao vremenski limit etape na 40% kako bi dao šansu većem broju takmičara da ostanu u trci. Pobednik je bio Lisjen Bujse, sa prosečnom brzinom na etapi od 19 km/h, jedan od trojice braće Bujse koji su ostavili trag u istoriji Tura. Najstariji od trojice braće, Marsel, je bio jedan od glavnih kandidata za pobedu 1913, ali mu je na osmoj etapi pukao ram bicikla. Lisjen je imao 33. godine kada je 1926 napao peloton na Obisku, i već sasvim respektabilnu karijeru na Turu. Međutim, sve do ovog dana on je bio domestique Otavija Botekije, pobednika Turova 1924 i 1925—prvog italijanskog pobednika u istoriji Tura. Botekija nije mogao da prati svog dotadašnjeg pomoćnika i Bujse je dobio punu slobodu da proba da konačno ostvari svoj i san svoje braće. Svega nekoliko dana ranije, Bujse je rešio da ostane u trci uprkos tome što su mu stigle vesti o smrti ćerke. Nakon 17 sati trkanja po nezapamćenim paklenim uslovima, Bujse je prvi prešao cilj u Lušonu, a onda uspeo da sačuva svoje vođstvo sve do Pariza i da pređe liniju cilja na Jelisejskim poljima moleći se za dušu svoje kćeri.gallery_1_74_940.jpg(Bujse na Obisku, 6. jul 1926) izvorBotekija, čovek koji je prethodio Bartaliju, Kopiju i Đimondiju kao pobednik Tura, odustao je od biciklističke karijere nakon ove trke. Njegova životna priča je odličan materijal za roman ili film (ili oba). Botekija je bio neuki i nepismeni građevinski radnik, posvećeni socijalista i anti-fašista koji je tek u zrelo doba naučio da čita koristeći anti-fašističke letke i pamflete. Svega godinu dana nakon svog poslednjeg Tura, pronađen je mrtav, izlomljenih kostiju i lobanje, u jednom vinogradu. Bicikl na kome se dovezao do mesta svoje smrti bio je netaknut, i to je mnoge navelo da pomisle da Botekijina smrt nije bila rezultat nezgode--njegov anti-fašistički angažman je pretpostavku da su ga ubili crnokošuljaši činio sasvim verovatnom. Istraga nije ništa utvrdila, ali mnogi nisu ni očekivali da će fašistička vlast biti naročito posvećena otkrivanju ubice svog žestokog protivnika. Do dana današnjeg ostaje nepoznato kako je Botekija stradao—iako postoje svedočanstva o čak dva naknadna, samrtna priznanja ljudi koji tvrde da su ga ubili. Seljak koji je navodno bacio kamen na kradljivca grožđa i pogodio ga u glavu, ali i jedan njujorški član mafije, tvrdili su da su baš oni došli Botekiji glave. Međutim, eksperti kažu da u oba svedočenja postoje brojne kontradikcije i neistine te da nijedna od te dve verzije ne uliva naročito poverenje. Da stvari budu još neobičnije, Botekijin brat je nađen mrtav dve godine kasnije praktično na istom mestu.

Link to comment
Mnogo je Frum dominantan, ovo su baš velike razilke u vremenima. Ono što je Lans ostavio u amanet sportu je da posle svakog ovakvog nastupa radi crv sumnje, umjesto da se divimo ovakvom postignuću.
Nije samo do Lensa, nažalost.Da ne bismo zapadali u sivu zonu spekulisanja, science of sport ekipa ima, prvo, zanimljiv tekst o Ax3, a onda i inicijalnu analizu Frumovog uspona:
Three quick thoughts on ‎#Froome's performance in the ‎#TDF today:1. It was fast, very fast. The 23:14 ascent of Ax-3-Domaines puts Froome in third on the all-time list for the climb, behind only Laiseka and Armstrong in 2001. The VAM of 1715 m/h converts to a power output of 6.3 W/kg (Ferrari method) and about 6.5 W/kg with other models (CPL, rst). Very fast.2. Before today's performance is instantly condemned as proof of nefarious pharmacology in the sport, keep in mind what I've tried to emphasize many times over the last few years, which is the context of the climb and variability around performance. For example, this climb was done in Stage 12, 13 and 14 of the 2001, 2003 and 2005 Tours, respectively. The earlier placement in week 1 as the first climb of the Tour may affect performance. Also, variability in conditions (particularly wind and heat) make it impossible to make 'guilt by performance' proclamations. Let's wait to analyze the entire Tour, the collection of climbs, and then compare to history's known dopers. The problem when you get too close in is a kind of "performance pixelation", so step back and see the whole screen. That will happen in time.3. Having said that, what was noteworthy today were the enormous gaps created on the final climb. That's because with the exception of Froome and perhaps Porte, the rest of the peloton performed in a manner that is typical of cycling over the last few years. Their performances were consistent with post-biological passport levels, and matched or even fell short of the prediction models. It was only Froome and Sky who exceeded them. Therefore, skepticism is normal, and failing to appreciate that will come only from extreme naivety or patriotism. History has taught us the value of some healthy cynicism, and if this level continues for three weeks, it makes for an uncomfortable Tour, of that there is no doubt.Either it is one exceptional individual, or...well, we know the rest, we have seen this movie too often in the sport.But, this is something only time will tell, as it always does.
Link to comment

Teh fuck? Di su svi Skajborzi? Djeluje zabavno. Mada i dalje mislim da ce Foome da i danas uzme minut-dva konkurentima.

Link to comment

Moze li neko ukratko da mi kaze sta se desilo, sad se ukljucih. Vidim da je Froome sam, gde mu se pogubi ostatak tima?

Link to comment

I ja sam se malo kasno ukljucio, ali koliko sam shvatio - Saxo je krenuo zestokim tempom, bilo je puno napada, svi iz Skaja su pootpadali. Nedavno je [na ravnom!] Valverde napao, odvojio se, sad ima josh 2 svoja vozaca, Contador ima 2 u svojoj grupi, Rogers se vraca po njega, imaju Kreuzigera josh naprijed.. Dakle, haos :D

Link to comment

Hvala, ovde ce biti ludnica do kraja, jos 3 vrha ih cekaju, steta samo sto i cilj etape nije na vrhu. Bice saltanje kanala danas :lolol:

Link to comment

konacno neko da se setio da ne dozvoli Skyu da idu njihovim tempom! trebala im cela prosla godina, i prvo brdo ovde... sada Contador i Valverde treba da pokazu da mogu da napadnu Froomea :)

Link to comment
konacno neko da se setio da ne dozvoli Skyu da idu njihovim tempom! trebala im cela prosla godina, i prvo brdo ovde... sada Contador i Valverde treba da pokazu da mogu da napadnu Froomea :)
Prosle godine nije imao ko da im sjebe tempo, Nibali nije mogao sam a Evans vise voli da se zakaci na neciji tocak nego 'leba da jede. A i SKY je prosle godine bio jak kao crna zemlja, da su se tada odlucili za Fruma kao prvog vozaca i prosle godine bi pocistio sve ispred sebe sa sve Viginsom na ramu bicikla. Ove godine ce SAXO sigurno pokusati, jer Kontador mozda nema noge da se trka sa Frumom ali ima karakter sampiona i sigurno nece pasti u prvoj nedelji trke bez ispaljenog metka.
Link to comment

bice do jaja ako Quintana napadne na zadnjem brdu, kako li ce onda Froome da odreaguje? ostati sa Valverdeom ili ici za Quintanaom? ili Moviestar radi sve ovo samo da makne Portea iz generalnog? :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...