Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Nešto se dešava i vrlo je moguće da je Dautović™ zaista sklonjen. Lira se opet survala u provaliju, to je skoro pa nepogrešiv indikator.

 

Pre neki dan je odnekud procureo novi dosije™ o mitskim paralelnim strukturama koje podrivaju državu i na koje će ruka pravde uskoro udariti. Ovog puta je spoljna politika naglašena kao deo te zavere (nema konkretnih imena ali svako dete u Turskoj zna da je Dautović™ idejni tvorac turske spoljne politike - uključujući Siriju - koja je od koncepta 'nula problema sa susedima' došla pred potpuni kolaps i goruće probleme sa skoro svim susedima).

 

Da bi cirkus bio kompletan, dosije nosi naziv Pelikan :fantom:

 

Fotografije sa jučerašnjeg sastanka predsednika i premijera u Ankari su fotografije sa sahrane, takvi su im izrazi lica a naročito Dautovićev.

 

Najgore od svega je to što se najveće šanse za novog premijera daju predsednikovom mladjanom zetu koji je trenutno ministar energetike i tipičan primerak (brutalno prebogatog) karijeriste, takoreći SNS kadar.

Edited by beowl
Link to comment

Jebemumater, nisam davno bio u bratskoj nam Turskoj, secam je se sa raznih proputovanja ka Iraku, Iranu i dalje ka Avganistanu i Indijama, bila zemlja za gledanje i uzivanje, siromasna doduse - to su bila vremena onih Turaka po ex-Yu autoputevima koje je bio glas da stave ciglu na gas, vremena Kapali carsije, staaarog Stambola, itd, itd...

Opet, pre nekih 10-ak mozda par godina vise, pozvali me bili u 1 tursku ambasadu, ja trebao njima  :isuse:  i bili super ljubazni sa naglaskom na istorijske okolnosti i povezanost nasih dvaju naroda, ali ono bas.

Na takozvanom obezbedjenju sedeli neki momci, sitni doduse, ali opasnog izgleda, za koje su mi posle rekli da su neka malo neobicnija vojska koja posle sluzbe na ondasnjim kurdskim prostorima dobije neku vrstu odmora/opustanja na sluzbi u nekoj od ambasada.

Sve to na stranu, ali kad su me na kraju ispracali i pitali kako da mi se zahvale, ja onako iz poluzezanja izrazio zelju da mi poklone neki bolji Ataturkov portret, imao sam utisak da ce me tog trenutka svi koliko ih ima nositi na rukama, izraze iskrenog odusevljenja da ne pominjem.

Bukvalno je 10-ak ljudi istrcalo iz svojih kancelarija noseci po komad ili 2 portreta raznih dimenzija, imao sam ih na kraju pun auto.

Sta se desi tom narodu da mi je znati.

Link to comment

beowle, je li ludak uspostavio punu kontrolu nad vojskom?

 

Ne u smislu nekog potpuno slepog poslušništva i upuštanja u suicidalne akcije tipa upad u Siriju.

 

Da u smislu postojanja generalske države u državi koja može da izvrši puč kako joj se prohte.

 

Ono što ne treba zaboraviti je da iza svakog njegovog formalnog ili neformalnog mehanizma kontrole stoji realan legitimitet od 50% populacije (i to pravih 50%, ne Psihopaćenikovih 50%). Zbog toga i jeste u tripu da mu je sve dozvoljeno.

Link to comment

sve paralele sa Srbijom su zlonamerne, ovde je sasvim obrnuto - prješednik će nam se povući da se sačuva jedinstvo države :D

 

 

Turski premijer Ahmet Davutoglu potvrdio je danas da odlazi sa mesta predsednika vlade.

Davutoglu je rekao da se na predstojećem kongresu neće kandidovati za predsednika vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP), što automatski po statutu stranke znači da ne može biti ni premijer, jer su te dve funkcije povezane.

"Odlučio sam da bi radi jedinstva stranke promena premijera bila prikladnija. Neću se kandidovati (za predsednika stanke) na kongresu 22. maja", rekao je danas Davutoglu u izjavi za medije u sedištu partije.

Davutoglu čiji su se stavovi udaljili od stavova predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, najavio je odlazak posle sastanka rukovodstva vladajuće AKP, koja je dominirala turskom političkom scenom od 2002. godine.

Njegova odluka, kojom se otvara put Erdoganu da učvrsti svoju vlast, ne stupa odmah na snagu. Partija će održati vanredni kongres 22. maja kada će izabrati novog vodju stranke koji će biti i premijer.

 

Link to comment

Ne u smislu nekog potpuno slepog poslušništva i upuštanja u suicidalne akcije tipa upad u Siriju.

 

Da u smislu postojanja generalske države u državi koja može da izvrši puč kako joj se prohte.

 

Ono što ne treba zaboraviti je da iza svakog njegovog formalnog ili neformalnog mehanizma kontrole stoji realan legitimitet od 50% populacije (i to pravih 50%, ne Psihopaćenikovih 50%). Zbog toga i jeste u tripu da mu je sve dozvoljeno.

hm... ipak će ga vojska na kraju oterati. što je, opet, samo druga vrsta katastrofe za tursku.

Link to comment

Ne verujem da će se vojska u to mešati, ta linija podele AKP vs svi ostali je prevelika i nepremostiva za bilo koju instituciju ili organizaciju. Čak ni ona "stara" vojska tu ne bi mogla da nametne nešto, ne može čak ni neka unutarpartijska frakcija. Iz nekog mog ugla, možemo samo da gledamo gde će voda to sve da odnese i nadamo se najboljem.

Link to comment

Ne verujem da će se vojska u to mešati, ta linija podele AKP vs svi ostali je prevelika i nepremostiva za bilo koju instituciju ili organizaciju. Čak ni ona "stara" vojska tu ne bi mogla da nametne nešto, ne može čak ni neka unutarpartijska frakcija. Iz nekog mog ugla, možemo samo da gledamo gde će voda to sve da odnese i nadamo se najboljem.

ne može to nikako na dobro izaći. erdogan je lud i uništiće tursku zarad svojih ludačkih snova o otomanskoj imperiji.

Link to comment

 

Opet, pre nekih 10-ak mozda par godina vise, pozvali me bili u 1 tursku ambasadu, ja trebao njima  :isuse:  

 

 

 

Našli te u knjigama starosavnim što je nekad pisao starac Fočo od hiljadu leta u Stambolu gradu   :s_dj:

Edited by slow
Link to comment

Našli te u knjigama starosavnim što je nekad pisao starac Fočo od hiljadu leta u Stambolu gradu   :s_dj:

Sad preturam nesto po glavi i ostalim budzacima, u pravu si jebote  :wacko:, ima ziher 20-ak godina...

Ja i fanarioti  :D

Link to comment

Ja imam drugaciji scenario u glavi.

 

Da li je moguce da Erdogan nogira Davutoglua kao nekoga ko je zajebao odnose sa Rusijom i zajebao Tursku u Siriji?

Link to comment

Za Rusiju se još ne zna čija genijalna ideja je bila da se puca na onaj avion (pre je bila Erdoğanova nego Davutoğluova, on je diretkno bio ošamaren ruskom intervencijom u Siriji i lično je tražio odgovor na to) ali Turski generalni fail u Siriji je prevashodno Davutoğluova odgovornost jer je on bio kreator spoljne politike. Inače govorimo o failu epskih razmera kakav dugo vremena neće biti nadmašen.

 

Postoji mogućnost da se Turska sprema na neki politički kompromis u Siriji u sklopu šireg dogovora Rusa i Amerikanaca. Otpust kreatora dosadašnje politike se uklapa u taj scenario ali problem je u tome što je Erdoğan tu politiku promovisao i o njoj guslao jedno 10x jače i glasnije nego Davutoğlu. Pa sad, ako taj detalj nekako može da se prenebregne prilikom pravljenja političkog zaokreta onda OK...

 

Druga mogućnost je dobri stari unutarpartijski obračun među prijateljima. Davutoğlu je bio glavno lice i nosilac čitave kampanje AKP na prošlogodišnjim izborima, njegova faca je sevala sa svih bilborda i on je u suštini pokupio lovorike za brutalnu pobedu AKP na ponovljenim izborima i osvojenih 49% glasova. Izvršna vlast u zemlji još uvek funkcioniše na kakvoj-takvoj podeli jer ustav nije promenjen i premijer je formalno glavni baja, pa ako predsednik hoće da kontroliše izvršnu vlast onda mu na (formalno jačem) mestu premijera treba neki Nebojša iz Beograda što Davutoğlu svakako nije. Štaviše, Davutoğlu ima svoje jezgro u AKP (ni približno Erdoğanovom naravno), čak i svoje medije, i u teoriji bi mogao da bude nosilac nekog pokušaja unutarstranačkog prevrata pa će zbog toga biti preventivno sklonjen.

Link to comment
×
×
  • Create New...