Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Pa cini mi se da su ga glasali i do sada...

 

Pa glasati za Erdogana pre 10 godina i sada za predsednicki sistem i to na ovaj nacin kad je zatvorio tonu novinara je ipak nesto drugo. Covek ce da instalira putinizam do kraja, imace 70-80% podrske, zemlja ce lagano propadati a on se nece skidati do smrti. Drama ce nastupiti posle a generacije ce izgubiti buducnost.

Link to comment

Pa cini mi se da su ga glasali i do sada...

 

Jesu, ali moj osećaj je da će ovo da animira Turke koji se inače ne bi bavili da masovno izađu na glasanje. Nelogično mi je da ovo neće povećagti izlaznost.

 

Inače najbolji su mi komentari random Turaka kako im nevaljali Holanđani uskraćuju demokratiju. Samo napred carevi, pomozite Vildersa i ostale lešinare, pa ćete videti šta je uskraćivanje demokratije koje toliko priželjkujete...

Link to comment

@anduril

 

Sve tacno, samo ne govorim o pre deset godina

 

@dagmar

 

Ne znam za turke u holandiji, al ovi u nemackoj bogami masovno glasaju. Sad je ozbiljna napetost izmedju pro-erdogan turaka i kontra-erdogan plus kurdi kojih ima nezanemarljiv broj

Edited by aram
Link to comment

Samo jos jednom da naglasim da je dobro sto puc nije uspeo, jer bi u tom slucaju mozda na vlast dosao neko ko bi desetine hiljada ljudi strpao u zatvore, ugusio sve medije koji ga ne podrzavaju i progonio opoziciju, sebi odredio carska ovlascenja, cinio sve da polozaj zene vrati 100 godine nazad, a onda i svoje ludilo ispoljio ulazeci u konflikt sa evropskim zemljama u kojima zive milioni turaka.

 

Hvala bogu i alahu sto ga je sacuvao, ko zna sta je moglo da se izrodi, mozda nesto gore od toga. Jeste da je potrebno biti hibrid naucnofantasticnih genija artura klarka i tolkina da bi se to gore zamislilo, ali verovatno je nekako moguce.

Link to comment

I treba da glasaju, da budu opet ponosni, da se ne saginju, osiromaseni, da ginu ako zatreba kad otadzbina pozove - ako glasaju, bolje nisu zasluzili.

Jebote, jel tebe ponekad zamori, uplasi pomalo, sopstvena velicina i moralna nadmocnost?  :fantom:

Link to comment

Jebote, jel tebe ponekad zamori, uplasi pomalo, sopstvena velicina i moralna nadmocnost?  :fantom:

 

Kakav moral? To ti je zakon politike - sa pravima dolazi i odgovornost za posledice.

Link to comment

@dagmar

 

Ne znam za turke u holandiji, al ovi u nemackoj bogami masovno glasaju. Sad je ozbiljna napetost izmedju pro-erdogan turaka i kontra-erdogan plus kurdi kojih ima nezanemarljiv broj

 

Nađoh negde da je u Holandiji prošli put oko pola Turaka izašlo za glasanje. Opet, ne znam, ali nekako mi logično da bi ovo trebalo dodatno da ih mobiliše i poveća izlaznost.

Link to comment

Kakav moral? To ti je zakon politike - sa pravima dolazi i odgovornost za posledice.

A, da, zaboravih, izvini: moral je za u crkvu.

Samo, ti mi ipak nisi odgovorio na pitanje, dakle kako izlazis na kraj sa sopstvenim nadmocnim znanjem, ubedjenoscu da si bez obzira na sve uvek na pravojtm strani, taj rad...

Ja bih zazirao da sam na tvom mestu, ziv nisam kako bih se jutrom brijao, morao bih da se prikradam ogledalu da me sopstvena velicina ne bi zasenila, zabljesnula, ili da dok se brijam nosim tamne cvikere... :fantom:

Link to comment

Вероватно ће бити слично јер Турци озбиљно схватају концепт избора и у огромном проценту излазе на биралишта. На парламентарним изборима 2015-те било је око 1.5 милиона важећих гласова из дијаспоре што је око 3% од укупног броја. Расподела је била мислим неких 45% за AKP, по 15% за CHP и MHP, 10% за HDP итд. Није било драстично другачије од расподеле у самој Турској с тим да нема трендова на основу којих би се могле правити анализе будући да је дијаспора почела да гласа тек 2014. године.

 

Фора је у томе што се половина регистрованих бирача из дијаспоре налази у Немачкој (1,5 милион). На то додаш још пола милиона у Француској и Холандији и то је два милиона од укупно регистрованих 2,8 милиона. Значи, главна битка се води у ове три земље, све друго је мање-више небитно. AKP је на прошлим парламентарим изборима из тог западноевропског резервоара извукла више од 600к гласова. То није имало никакав утицај на парламентарној расподели (имали су 11 милиона гласова више у односу на прве пратиоце) и мислим да неће имати никакав утицај ни на реферндумској расподели колико год да буде тесно гласање. У питању је више представа која треба да убеди још који проценат бирача код куће да је цео свет против нас и да нам сви раде о глави, те нам нема друге него да пређемо на чврсторукашки режим Братства. 

 

Едит: одатле је јасно и због чега су министарске посете превасходно усмерене на Немачку, Холандију и Француску.

Edited by Redoran
Link to comment

Hm Tuci poručili holandskom ambasadoru da se ne vraća. Biće interesantno kako će ovo dalje da se zakuvava - pogotovo ako Holandjani reše da u jednom trenutku proteraju one demonstrante™.

Link to comment

U cemu je fora sa ovim u Holandiji i proterivanjem Turske ministarke ?

 

Почело је још пре министарке, она је била план Б. У плану А је министар спољних послова требало да се обрати скупу у Ротердаму али су холандске власти исти забраниле. Онда је министар звао свог колегу и понудио му да скуп буде одржан после холандских избора ако је у томе проблем. Међутим, изгледа да му је холандски колега одговорио нешто у фазону: "Знаш, мислим да ни после избора не би требало да долазиш". Онда је наш министар исукао патку и рекао да долази пред конзулат и баш би волео да види како ће овај да га спречи, на то је холандски министар исукао патку и забранио авиону да слети у Ротердам. Тада се прешло на план Б односно на министарку за породицу која се у том тренутку налазила у суседној Немачкој. Министарка села у ауто и дошла у Ротердам али јој испред конзулата душмани поставише заседу, прогласише за персону нон грата и испратише назад у Немачку. Све после тога је класик, од комплетно ретардираних изјава до јутрошњег скидања холандске заставе са конзулата у Истанбулу и подизања наше™.

 

Oно што је мени интересантно у целој причи је да ЕУ по свему судећи нема неки заједнички став по овом питању. Неке скупове и посете не дозвољавају, неке дозвољавају. Неке министре пусте, на неке друге јуначки исукају патке. Ево га министар вањски данас у Француској (Мец), уредно држи митинг који су локалне власти дозволиле и са говорнице назива Холандију бастионом фашизма. Тамо изгледа не постоји бојазан да су скупови Братства оно што ће довести Марин Ле Пен на власт.

Link to comment

Da svakako, cela ta priča je odličan doprinos na temu spoljašnjeg neprijatelja.

Ali Erdogan je i bez toga apsolutni favorit, zar ne?

 

Требало би да јесте али нека се јави онај ко данас сме уочи избора у било којој земљи да уклеше неки резултат у камен.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...