Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Meni sve ovo lepo opisuje odakle smo mi povukli nas kulturoloski obrazac. 

 

Jednom davno sam citao intervju bivseg clana obezbedjenja americkog predsednika. Jedna recenica mi se urezala u secanje: 'moj posao nije da drzim predsedniku kisobran da ne ozebe. Nije mi u opisu posla da ga cuvam od zapaljenja pluca, nego od metka'. 

 

Nekoliko godina kasnije sam na naslovnoj strani NINa video sliku Veruovica kako drzi kisobran Djindjicu. 

Edited by ObiW
Link to comment

Оно најбитније стаје у једну просту реченицу: руски амбасадор у Турској није смео бити без посебне пратње. Његово убиство је брука и срамота за обе земље које су свака на свој начин одговорне.

 

Дакле, када постављате питања о овом атентату увек пођите од сцене у којој амбасадор без икакве пратње долази у галерију на изложбу и унутра га обезбеђује само и једино редовно обезбеђење галерије. А то је неколицина људи из приватне фирме која има уговор са општином у чијем је галерија власништву. Наоружани нису, имали су рентген на вратима и то је то. Значи, када је атентатор дошао на улаз (није био на дужности), и легитимисао се овим мученим приватницима све са оделом, краватом и значком на реверу сакоа, једини могући исход те ситуације је био да га ови глатко пусте унутра. То објашњава и како је успео да заузме положај иза леђа амбасадора - у простору једноставно није било никог ко је обучен да му тако нешто упадне у очи и учини се сумњивим.

 

Никакве озбиљне полиције ту није било јер општина није обавестила полицију да ће имати важну особу у галерији и да је потребно појачано обезбеђење. А нису их обавестили јер Руси (који су закупили галерију за своју изложбу) то нису експлицитно тражили - њима је било сасвим довољно то што је амбасадор био добрица и фурао Улоф Палме фазон. У Турској  :mellow:

 

Оно што сам поменуо о вечитој мистерији којом ће овај атентат остати обавијен се већ увелико остварује: у медије су стигли детаљи истраге на основу којих могу да се извуку барем 2-3 различите организације које би могле да буду умешане, а и то уз напомену да се апсолутно ничему што медији објаве "из поузданих извора" не може веровати. То је ™ овдашњих политичких убистава - све што имаш су потпуно непоуздане информације на основу којих се траг дели на најмање три могућа правца. Па ти изволи и нешто закључи.

 

Али ко хоће да се игра, ево:

- убица је редовно похађао чувене Фетославове припремне школе (примарни регрутни центри фетославља)

- такође је на гајби имао фетославску литературу и инсталиран Бајлок на телефону

- сви убицини класићи са академије, и надређени под којима је служио, током претходних 6 месеци су суспендовани, отпуштени или ухапшени. Оно, сви до једног, а он је остао у служби и редовно био у председничкој пратњи (појавила се и фотографија на којој се рукују њих двојица)

- подобни медији наравно кажу да је велеиздајник свако ко није спреман да се закуне да је лик Фетославац и да је Фетослав преко њега хтео да минира постизање битног споразума са Русијом (уз подсећање да су управо Фетославци минирали претходни такав споразум тако што су оборили руски авион)

- неподобни медији су у фазону да је једино логично објашњење да је у питању напаћени омладинац који је деловао потпуно самостално и такорећи бранио међународно право, скрхан болом и патњом коју је изазвало страдање цивила у Алепу (не нуде додуше објашњење због чега је своју патњу морао да изрази на арапском језику и како то да је пола сата после његовог усамљеног перформанса други напаћени омладинац дошао пред америчку амбасаду са утоком и испалио цео шаржер у ваздух да би затим био ухапшен).

Edited by Redoran
Link to comment

Hvala za post. samo da se osvrnem da je bilo verovatno skupo organizovati na ovakvom skupu neko posebno obezbedjenje. Ambasador sam po sebi verovatno i nije mogao traziti od RF neku normalnu pratnju od koliko dvojice(?) proverenih cuvara. Ne znam, mozda lupam ali ako i ima neku pratnju, na ovakvom skupu oni bi izgledali kao visak, nesto nepotrebno ali i neefikasno jer galerija ima svoje obezbedjenje i uskladiti sve te finese oko nadleznosti, cerimonije itd. je cimanje i cini mi se je veliki posao na koji Rusi nisu navikli kao amerikanci.

 

Propust je u svetlu propalog puca Gulenista kombinovano sa bombardovanjem susedne Sirije ali (i) na greskama se uci...

 

takozvane Delije Grobare pokopaše.

Link to comment

Ništa skuplje od ceremonije ispraćaja sanduka iz Turske.

Obično dvoje, jedan uvek jer ambasador mora da ima vozača.

Ali ne Ruski ambasador i ne u Turskoj.

Da nije mrtav čovek bila bi lakrdija™.

Link to comment

Ništa skuplje od ceremonije ispraćaja sanduka iz Turske.

Obično dvoje, jedan uvek jer ambasador mora da ima vozača.

Ali ne Ruski ambasador i ne u Turskoj.

Da nije mrtav čovek bila bi lakrdija™.

Dvoje? ako je jedan (i) vozac drugi je pratnja stali... ne znam koliko bi to doprinelo da se izbegne atentat.

 

Inviato dal mio Redmi 4

Link to comment

Dvoje? ako je jedan (i) vozac drugi je pratnja stali... ne znam koliko bi to doprinelo da se izbegne atentat.

Inviato dal mio Redmi 4

Dvoje je redovno obezbeđenje (vozač je uvek i pripadnik obezbeđenja).

Naravno, ko zna da li bi sprečili atentat, Regana čuvalo onoliko pa umalo.

No imali bi šanse jer se ovaj ne bi tek tako šetao iza leđa ambasadoru, morao bi da računa na njih kao pretnju/smetnju, obratili bi pažnju na njega, ako bi se ovako ponašao i sl.

Mislim, možda bi se sve isto završilo, možda i uz više žrtava ali ovo kako je bilo je cirkus™.

Link to comment

Hvala za post. samo da se osvrnem da je bilo verovatno skupo organizovati na ovakvom skupu neko posebno obezbedjenje. Ambasador sam po sebi verovatno i nije mogao traziti od RF neku normalnu pratnju od koliko dvojice(?) proverenih cuvara.

 

Све што је било потребно је да руска амбасада затражи од општине или полиције да у галерији буде присутна и права полиција а не само приватно обезбеђење. Макар једна патрола, мајку му. Убици не би било нимало лако да ван дужности убеди своје праве колеге да га пусте у галерију, за ове приватне несрећнике он је био врхунски ауторитет. Можда су могли да пробају да обавесте неког али реално нису имали разлога да сумњају било шта. Оно, долази амбасадор без било какве пратње и мало касније се појављује припадник јединице за обезбеђивање важних личности и каже да је послат по дужности. Добро обучен пандур би можда посумњао, раднику приватног обезбеђења би то деловало савршено логично.

Link to comment

Dvoje je redovno obezbeđenje (vozač je uvek i pripadnik obezbeđenja).

 

 

Nije to bas obavezno, vecini je vozac samo vozac, ovo sto pricas vazi za high risk ambasade. Sad, pitanje je da li Rusi tek treba da nauce da su ugrozeni svuda pa da se ambasade organizuju po Izraelskom receptu ili je neko bas mnogo zajebao. Ja mislim da oni jos nisu napravili ozbiljan protokol sigurnosti svojih ambasadora, ali ce sada morati.

Link to comment

Nije to bas obavezno, vecini je vozac samo vozac, ovo sto pricas vazi za high risk ambasade. Sad, pitanje je da li Rusi tek treba da nauce da su ugrozeni svuda pa da se ambasade organizuju po Izraelskom receptu ili je neko bas mnogo zajebao. Ja mislim da oni jos nisu napravili ozbiljan protokol sigurnosti svojih ambasadora, ali ce sada morati.

Moguće da grešim ali tamo gde ide lično obezbeđenje vozač je uvek pripadnik službe™.

Nije sad neophodno da je pripadnik nekih elitnih jedinica i ono kida glave sitnim domaćim životinjama svojim zubima ali nije baš ni samo šofer™.

Tamo gde ide obezbeđenje. Gde ne ide onda da. A jebemliga ako u Turskoj, u ovo vreme, ne ide lično obezbeđenje svakom ambasadoru.

Link to comment

Ruski ambasadori, osim u nekoliko zemalja tipa sirija i irak i par afričkih nesigurnih idu bez obezbedjenja

Ajde?

Bravo za njih. A domaćini, prave li im onda oni kakvu zaštitu ili jok?

Link to comment

Све што је било потребно је да руска амбасада затражи од општине или полиције да у галерији буде присутна и права полиција а не само приватно обезбеђење. Макар једна патрола, мајку му. Убици не би било нимало лако да ван дужности убеди своје праве колеге да га пусте у галерију, за ове приватне несрећнике он је био врхунски ауторитет. Можда су могли да пробају да обавесте неког али реално нису имали разлога да сумњају било шта. Оно, долази амбасадор без било какве пратње и мало касније се појављује припадник јединице за обезбеђивање важних личности и каже да је послат по дужности. Добро обучен пандур би можда посумњао, раднику приватног обезбеђења би то деловало савршено логично.

 

dok sam radio privatno obezbjeđenje u takvim slučajevima sam tražio odobrenje sa više instance kad god je dolazio neko nenajavljen, čisto da skinem odgovornost sa sebe

 

zamoliš fino da sačeka momenat zatražiš odobrenje preko motorole i to je to, sumnjam da bi pomoglo u ovom slučaju jer bi odobrenje vjerovatno dobio ali ko zna možda bi se nadređeni zapitao zašto dolazi policajac ako nije u protokolu

Link to comment

У Турској то другачије функционише, неко би морао да им изда јасне инструкције шта да раде ако неко дође и представи им се. Ако су такве инструкције изостале онда шљака суви ауторитет. Посебна пандурска јединица vs шљакери којима у опису посла није да постављају превише питања.

 

 

По Бечкој конвенцији земља домаћин је одговорна за безбедност дипломатских изасланика на својој територији, из тога ваљда произилазе одређене обавезе.

Edited by Redoran
Link to comment
×
×
  • Create New...