Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Već drugo veče protesta su se na snimcima dali uočiti prodavci maski, pištaljki i onih 'truba' koje pamtimo sa naših protesta ^_^

Link to comment

Kad se zatekneš u nekom naselju uveče, to su potpuno isti rekviziti koji proizvode potpuno iste zvuke kao kada smo 1996-te nadjačavali Dnevnik.Edit: vicepremijer Arınç će se sutra sastati sa aktivistima koji su prvobitno okupirali Gezi park.

Edited by beowl
Link to comment
Kad se zatekneš u nekom naselju uveče, to su potpuno isti rekviziti koji proizvode potpuno iste zvuke kao kada smo 1996-te nadjačavali Dnevnik.
Sličnosti (po svemu što sam ovde čitao) između ove pobune i naše 1996-te su zapanjujuće.Ali te naše demonstracije su bile labudova pesma, kraj artikulacije građanskog sloja u Srbiji, poslednji trzaj. Meni se, međutim, čini da je ovo u Turskoj tek početak. Beowl-e, da li misliš da će iz ovog ispasti neki koristan zalog za budućnost?
Link to comment

Ако је одговорено праштајте.Мама моја треба да иде у Истанбул за 15 дана са другарицом и обе су 65+ Не иду са групом, него су купиле карте и резервисале хотел. Који је савет упућених, да ли да иду или да прескоче?

Link to comment
Sličnosti (po svemu što sam ovde čitao) između ove pobune i naše 1996-te su zapanjujuće.Ali te naše demonstracije su bile labudova pesma, kraj artikulacije građanskog sloja u Srbiji, poslednji trzaj. Meni se, međutim, čini da je ovo u Turskoj tek početak. Beowl-e, da li misliš da će iz ovog ispasti neki koristan zalog za budućnost?
Par ljudi sa kojima sam pričao, slažu se u jednom - Erdoğan će svakako nastaviti da tera po svome ali razlika će biti u tome što će javnost imati osećaj da nešto može da promeni, da može da zalepi zaušku vlastima kada preteraju. U tom smislu protest je već ispunio svoju svrhu i sada ga treba rutinski privesti kraju. Po svemu što sam video u ovih nekoliko dana, usuđujem se da pretpostavim da na ovim protestima učestvuje i solidan broj ljudi koji će na sledećim izborima opušteno glasati za AKP zbog neke šire slike i benefita koje vide, ali im to ne pravi problem da izađu na ulicu i protestuju kada zaključe da se ta ista vlast za koju su glasali malkice previše zanela u nekim stvarima. To je ogroman civilizacijski iskorak i demonstracija ozbiljne društvene svesti. Uspeli su da pošalju čak i nekoliko poruka finansijerima političara, što je za poseban respekt. Na primer, u jednom od najfensi i najseksi molova u Evropi (Istanbul Kanyon), u kojem su ugostiteljski objekti non-stop dupke puni, juče gotovo niko nije ušao u Kitchenette (lanac restorana u vlasništvu Doğuş Holdinga koji drži silne medije počev od NTV) kao ni u Starbucks (koji su na Taksimu i Istiklalu odbili da puste u lokal ljude koji su bežali pred policijom). Tokom dana je čak bio i mali protestni skup u molu. A onda danas, neki lik ulazi u Starbucks da kupi kafu, i po izlasku biva izviždan i isprozivan od solidnog broja prolaznika. Već pomenuta Garanti banka (takođe Doğuş) danas je dobila oko hiljadu zahteva za poništenje kartica / gašenje računa. Naravno da u materijalnom smislu sve to ne znači ništa, ali u pitanju je potpuno nov način komunikacije i izražavanja nezadovoljstva, što po meni predstavlja lep zalog za budućnost.Inače, ovaj protest je iznedrio neke potpuno nadrealne momente, počev od ujedinjenja navijačkih grupa pa do zastava levičarskih i nacionalističkih partija koje se zajedno vijore na Taksimu. Večeras je u Gezi parku potpuni karneval, igra se i peva, organizuju svirke i radionice (sve u skladu sa budimpeštanskim, je li, kursevima), šala i satira pljušte na sve strane, došla je Borusan filharmonija (jedna od najboljih u zemlji, a u vlasništvu Borusan Holdinga) i održala koncert na otvorenom. Taman kad pomisliš da ne može luđe, kažu ljudi da su dva najveća aplauza dobili navijači Beşiktaşa (tvrdo jezgro poznatije pod imenom Çarşı) i LGBT aktivisti! Nema naselja u kojem uveče nisam video pištaljke, zastave, lights on/off itd. Štaviše, ljudi se organizuju po kvartovima pa njih par stotina izađe i prošeta po kraju u vreme buke. Kod mene je večeras bilo više ljudi nego sinoć, i opet su odrasli dominirali (na Taksimu takođe večeras ima više ljudi nego sinoć). Samo po sebi to ne predstavlja ništa, ali kada se događa svuda po gradu od 20 miliona stanovnika onda šalje određenu poruku. Erdoğan neće moći a da se ne zapita: "Otkud, bre, ovoliko nezadovoljnih..." Ostaje da se vidi kakav će odgovor dokučiti.Evo jednog solidnog teksta koji, premda ne daje dubinsku analizu, solidno ubada suštinu.
Мама моја треба да иде у Истанбул за 15 дана са другарицом и обе су 65+Не иду са групом, него су купиле карте и резервисале хотел.Који је савет упућених, да ли да иду или да прескоче?
Mislim da će sve biti OK ali sačekajmo da prođe vikend. Ako hoćeš, pošalji mi ime hotela na PM pa ću ti reći da li je blizu aktuelnih dešavanja™.
Link to comment

Trenutno je prilično žestoko u gradovima na jugu (Antakya) i istoku (Tunceli). Ovo na jugu se moglo očekivati posle jučerašnjeg ubistva jednog demonstranta.Ima suzavca u Ankari (mada ne u velikoj meri), a u Istanbulu navijačka ekipa (Çarşı) sada već po tradiciji silazi pred Dolmabahçe palatu da se malo čarka sa policijom.Još jedan poen za predsednika države:The protests sparked by outrage over the demolition of a park in Istanbul, which spread to cities across Turkey, recall the Occupy protests in the West rather than uprisings in the Middle East, President Abdullah Gül said June 4. "Someone who lives in London can perceive the situation differently. I'm watching closely too. But what happens in Turkey is completely different compared with what happens in the Middle East. These are countries where there are no free elections, where the peoples will is not reflected and the courts are not up to Western standards," Gül said during a meeting with Turkey's International Investors Association.Još malo solidarnosti na delu:Turkey’s leading food ordering chain, yemeksepeti.com, received more than 1,000 orders to be delivered to Gezi Park, in an act of solidarity with the protesters in central Istanbul. More than 1,000 people ordered food from their home computers to send lunch to protesters in the area, including pizzas, hamburgers, and wraps. “We have received orders from all over the country and even from outside Turkey,” Nevzat Aydın, CEO of Yemek Sepeti (“Food Basket”).Još malo shizofreničnih momenata:Ergun Özen, the general manager of Turkey’s Garanti Bank, today spoke to the group which came to the front door of the Garanti headquarters in Istanbul to protest the broadcasting policy of NTV, a channel that belongs to Doğuş Group, Garanti’s parent company. Özen went down to talk to the protestors while some employees were accompanying him, and declared that the bank was not against the protests. When the protesters reminded him of the “marauder” quote by the prime minister, Özen said the employees of the bank were also joining the protests after work. “I support the Gezi Park action,” he said. “I am a marauder also.” Özen also said that some 1,500 customers had recently canceled their credit cards.

Link to comment
... A onda danas, neki lik ulazi u Starbucks da kupi kafu, i po izlasku biva izviždan i isprozivan od solidnog broja prolaznika. ...
Ovo mi je takođe poznato, tako su se bili proveli likovi u odelcima na dočeku NG 96/97 na trgu, koji su izlazili iz onih kafana sa muzikom.Jednom rečju, treba sad ići u Istambul, a ja se sjebao i sedim u HN-u.
Link to comment

beowle, sta kazu ljudi oko tebe, misle li da ce ovo upropastiti erdoganove planove da uvede predsednicki sistem kao sto je hteo?

Link to comment
Ankara police start public diplomacy campaign for night break to protests
At midnight, a police announcement was made: “We are all tired. Let’s disperse now. We can continue tomorrow.”Still, this change in style could not be preserved until the end of the night or the protest, as a few persons from the crowd threw stones at the police later in the night. Eventually, the police used tear gas and water cannons on a group that threw stones and beer glasses in Kızılay Square.“All day long, we are trying to tell people why the police had to intervene with provocative protestors who throw stones and glasses at us. But they are still throwing, you see,” a policeman said.Small groups of protestors made barriers in neighborhood streets of Kızılay, where the police continued to fire water cannons and tear gas until late hours.
Third person killed in Turkey protests
Ethem Sarısülük, a Turkish activist who was wounded in the head during Taksim Gezi Park clashes in the capital city of Ankara, has succumbed to his injuries, a representative of the Turkish Medical Association (TTB) said during a press meeting in Ankara today
Link to comment
beowle, sta kazu ljudi oko tebe, misle li da ce ovo upropastiti erdoganove planove da uvede predsednicki sistem kao sto je hteo?
Reakcije na taj plan još uvek nisu na vidiku, pošto se toliko drugih stvari izdešavalo u poslednje vreme. Nisam primetio da se ta predsednička ideja često provlači na spisku frustracija koje Erdoğan izaziva kod ljudi. Mislim da mu je taj plan trenutno u škripcu jer je naišao na otpor ne samo u ustavnom sudu, već i u samoj AKP. Ova dešavanja će mu dodatno pogoršati izglede.
Link to comment

Asocijacija lekara: više od 4 hiljade tretirano u bolnicama, dvoje mrtvih, 43 teško povređenih (od toga dvoje u kritičnom stanju, 15 sa povredama glave i 10 sa gubitkom oka).

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...