Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Jučerašnji dan je u Istanbulu protekao mirno ali je u Ankari bilo prilično žestoko, sve sa ubacivanjem suzavca u restorane i prodavnice. U Erdoğanovom rodnom gradu (Rize) grupa demonstranata je izašla na ulicu ali su se brzo našli u okruženju prilično ratobornih pristalica AKP. Ozbiljan incident je sprečila policija koja je uspela da ih sprovede do stanice.Taksim i Gezi park polako počinju da liče na komunu, što ću probati da donekle dočaram fotografijama od sinoć. Bilo je dosta ljudi, javni prevoz je funkcionisao, skandiranje i pevanje je počinjalo već u metrou. A pošto u uslovima gužve na metro stanici Taksim od perona do poslednjeg stepeništa koje vodi napolje imate dobrih 15-ak minuta sporog napredovanja kroz platforme, pasaže i eskalatore, probajte da zamislite kako izgleda kada stotine ljudi oko vas peva i skandira u zatvorenom i prilično akustičnom prostoru...Videh sinoć da je srpsko MIP po hitnom postupku opozvalo Dušana Spasojevića za kojeg sam bio ubeđen da je bivši ambasador. Ispostavilo da on jeste bio smenjen u martu, ali mu je na lični zahtev ostavljen mandat do 1. jula. To znači da je one tvitove okačio u svojstvu ambasadora, a to je veoma neodgovoran potez koji prilično iznenađuje. Spasojević se u prethodnim godinama pokazao kao odličan ambasador i nije mi jasno kako je sebi mogao da dozvoli da se mesec dana uoči povratka u Srbiju uključi u Twitter aktivizam. To apsolutno nijedan strani ambasador nije uradio, ne može se tek tako gurati prst u oko legitimnoj vlasti koja je pri tome važan partner u spoljnoj politici Srbije. Koliko god da prezirem kadrove SNS, onaj Mrkić je u pravu kada kaže da je pravo čudo kako ga Ahmet Davutoğlu nije pozvao da uloži protest.Erdoğan se danas vraća i trenutno su all eyes on him. Neki genijalci u AKP su juče došli na ideju da mu organizuju ogroman skup podrške na aerodromu ali ih je srećom neko upozorio da će tako izazvati najveći kolaps avio saobraćaja u istoriji Turske, pa su odustali. Imam par drugara koji prate njihove forume i zabrinuti su jer virtuelno nasilje na istim dostiže epske razmere. Jedva da ima diskutanata koji se nisu izjasnili da bi najradije otišli sa utokom na Taksim i obračunali se sa, je li, ološem. Ekipa iz Gezi parka nije takva, to su mirni demonstranti nevični nasilju, i teško da bi čak i navijačke ekipe poput Çarşı mogle da ih zaštite od tajipovaca koji su izuzetno nasilni. Štaviše, demonstranti su na početku više strahovali od organizovanih partijskih batinaša nego od policije, i očekivali su da će ih policija zaštititi. Sada, nakon što ih je policija obilno isterorisala, u njih su se uvukli strah i nesigurnost. Jako su uplašeni ali i dalje odlaze na Taksim. Tursko društvo se ponovo polarizovalo tj. nikada nije ni prestalo da bude polarizovano ali je AKP deset godina uspevala da to nekako drži pod tepihom, sada je duh izašao i valja ga vratiti u bocu jer je to u interesu svih. Podjednako je važno i da se smiri situacija u Ankari.Evo jednog interesantnog pogleda na trenutnu situaciju. Još da dodam da je sinoć značajno utihnula buka u naseljima (šerpe, pištaljke, vuvuzele) ali to može da se preokrene do petka uveče.U spoileru je foto prilog: "PPP na Taksimu":

Gužva u metrou:IMG-20130605-00063_zps039e84b6.jpgIzlazak iz metroa (drveće u pozadini je početak Gezi parka)IMG-20130605-00064_zpse377d54d.jpgTaksim (na crvenim zastavama piše Narodni front):Beyo11F0lu-20130605-00065_zps361450cb.jpgBeyo11F0lu-20130605-00068_zps0b28acf0.jpgRadovi na ivici Gezi parka:Beyo11F0lu-20130605-00066_zpsaf09003d.jpgAtaturkov kulturni centar:Beyo11F0lu-20130605-00067_zpsa76e5675.jpgFrom the international humanity will rise social equality:Beyo11F0lu-20130605-00069_zps1b6ea337.jpgI jedan dodatak sa azijske strane, Bagdad avenija još u petak uveče:Kad1310koumly-20130601-00053_zps5e9a83a7.jpg

Edited by beowl
Link to comment

günaydınhvala za izvestaj i fotke!!!! :)mali predah uz istanbulske macke, nije nesto posebno smesno, al neka ih:+ za ovu trecu macku ne znam kojoj partiji pripada, tj jel ima veze sto pije caj ili sta, al je shefica

Link to comment
MHPOni su konzervativni nacionalisti, omladina su im (bili?) "sivi vukovi", pokret koji se optuzuje za raznorazne teroristicke napade i sl.edit: beowl brzi Edited by hazard
Link to comment
Imam par drugara koji prate njihove forume i zabrinuti su jer virtuelno nasilje na istim dostiže epske razmere. Jedva da ima diskutanata koji se nisu izjasnili da bi najradije otišli sa utokom na Taksim i obračunali se sa, je li, ološem. Ekipa iz Gezi parka nije takva, to su mirni demonstranti nevični nasilju, i teško da bi čak i navijačke ekipe poput Çarşı mogle da ih zaštite od tajipovaca koji su izuzetno nasilni.
obzirom na to sta rade neki protestanti, i na glasine koje se sire, simpatizeri AKP-a su do sada bili k'o bubice.verbalno maltretirali zene sa hidzabima i vernike koji su krenuli u dzamiju, ubili policajca u Adani (glasina, deluje netacno), 11-ogodisnjeg decaka bacili sa mosta (glasina), alkohol u dzamiji (nesto piju, fotke su nejasne), vandalizam, PKK zastave, podrska marksista-lenjinista i pro-Asadovaca.jebote, pa meni je prva reakcija na sliku na kojoj neki lik navodno cevci pivo u dzamiji bila, "pa nisu valjda tolika stoka?" mogu zamisliti kakav utisak to ostavlja na vernike.edit: marksisti-lenjinisti = Devrimci Edited by Gandalf
Link to comment
obzirom na to sta rade neki protestanti, i na glasine koje se sire, simpatizeri AKP-a su do sada bili k'o bubice.verbalno maltretirali zene sa hidzabima i vernike koji su krenuli u dzamiju, ubili policajca u Adani (glasina, deluje netacno), 11-ogodisnjeg decaka bacili sa mosta (glasina), alkohol u dzamiji (nesto piju, fotke su nejasne), vandalizam, PKK zastave, podrska marksista-lenjinista i pro-Asadovaca.jebote, pa meni je prva reakcija na sliku na kojoj neki lik navodno cevci pivo u dzamiji bila, "pa nisu valjda tolika stoka?" mogu zamisliti kakav utisak to ostavlja na vernike.edit: marksisti-lenjinisti = Devrimci
Izvor?Pouzdanost?Beowl je ikazao na neka preterivanja i fke fotografije policijeks brutalnosti. Bio bih iznenadjen da se i druga strana ne sluzi takvim trikovima.Idemo dalje (BBC):Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan says controversial plans to redevelop a park in Istanbul will go ahead despite mass protests.
Link to comment
Izvor?Pouzdanost?
napisah da su nesto od toga (tviter & fejs) glasine koje pice medju pro-AKP komentatorima. tacno je da je neki pandur poginuo, ali izgleda da je nesrecan slucaj u toku demonstacija. na fejsu se kace slike nekog klinca u bolnici, za koga se tvrdi da je gurnut sa mosta.ono gde propaganda sigurno ima odjeka su stvari u koje je lako poverovati - izvestaji o uvredama upucenim zenama sa hidzabima u turskim medijima, u barem jednom clanku od dopisnika (da li bese NYT, AJE... ne znam), kao i neki tviterasi koji nisu propagandisti. fotose likova koji navodno piju pivo u dzamiji su kacili i pro- i anti-AKP tviterati, i potvrdjeno je da su fotosi autenticni. s tim sto se u stvari ne vidi jasno da su zaista piva u pitanju. ono sto se jasno vidi je da su svi redom obuveni u dzamiji, sto je samo po sebi uzasan PR.izvestaji o vandalizmu su cinjenica, ima izgleda i pljacki. nista cudno - bez jake organizacije da drzi pojedinacne budale i grupe na uzdi, takvi incidenti su ocekivani. danas iskocio na jutjubu i snimak na kome se vidi kako levicari bacaju patrone sa suzavcem u metro. zastave PKK su na fotosima, grafiti marksista-lenjinista, javna podrska pro-Asadovaca... (poseban dragulj je miting podrske u Izraelu uz turske & izraelske zastave. :lol:)reklo bi se da barem neki napokon razumeli da im PR usmeren ka inostranstvu nije problem, ali im je PR u samoj Turskoj u qrcu.
As the 9th day of demonstrations against plans to redesign Istanbul’s iconic Taksim square coincided with the Lailat al–Mi’raj - known as Miraç Kandili in Turkish - protestors decided to mark this religious event with several activities....Social media campaigns declared the park a no-alcohol zone for the night, to further deepen solidarity with all sections of society. Concerns that ignoring the religious event and consuming alcohol could be used as a counter propaganda to demonize the demonstrations by conservative and pious supporters of the ruling Justice and Development Party (AKP) also played a role in the decision....The plans came several days after conservative publications published photos of empty beer bottles allegedly left inside a Beşiktaş mosque, where around 100 protesters had taken refuge on June 3, turning the religious site into a temporary hospital and treating protesters who were wounded at the hands of police. Some reports have accused protesters of drinking and smoking in the mosque and of causing severe damage to the building. The imam of the mosque told daily Radikal that the protestors behaved well, he had not seen anyone drinking, and he did not know how the single bottle of beer found later entered the mosque.
Edited by Gandalf
Link to comment
napisah da su nesto od toga (tviter & fejs) glasine koje pice medju pro-AKP komentatorima. tacno je da je neki pandur poginuo, ali izgleda da je nesrecan slucaj u toku demonstacija. na fejsu se kace slike nekog klinca u bolnici, za koga se tvrdi da je gurnut sa mosta.ono gde propaganda sigurno ima odjeka su stvari u koje je lako poverovati - izvestaji o uvredama upucenim zenama sa hidzabima u turskim medijima, u barem jednom clanku od dopisnika (da li bese NYT, AJE... ne znam), kao i neki tviterasi koji nisu propagandisti. fotose likova koji navodno piju pivo u dzamiji su kacili i pro- i anti-AKP tviterati, i potvrdjeno je da su fotosi autenticni. s tim sto se u stvari ne vidi jasno da su zaista piva u pitanju. ono sto se jasno vidi je da su svi redom obuveni u dzamiji, sto je samo po sebi uzasan PR.izvestaji o vandalizmu su cinjenica, ima izgleda i pljacki. nista cudno - bez jake organizacije da drzi pojedinacne budale i grupe na uzdi, takvi incidenti su ocekivani. danas iskocio na jutjubu i snimak na kome se vidi kako levicari bacaju patrone sa suzavcem u metro. zastave PKK su na fotosima, grafiti marksista-lenjinista, javna podrska pro-Asadovaca... (poseban dragulj je miting podrske u Izraelu uz turske & izraelske zastave. :lol:)reklo bi se da barem neki napokon razumeli da im PR usmeren ka inostranstvu nije problem, ali im je PR u samoj Turskoj u qrcu.
Kontekst je veoma bitan jer izdvojena slika sama za sebe može da se tumači kako god kome odgovara.Na primer, postoje dve verzije smrti policajca u Adani, koje ravnopravno kruže u dva različita kruga medija, foruma i društvenih mreža. Jedna grupa piše da je policajac pao sa mosta dok je jurio demonstrante, druga grupa piše da su demonstranti bacili policajca sa mosta. Prva vest je glasila da je pao u gradilište tokom izguravanja policijskog kordona i mase. U stvarnosti, niko pojma nema šta se zaista dogodilo a jedina zvanična informacija glasi da je podlegao povredama zadobijenim prilikom pada sa nekoliko metara visine. Šta je prouzrokovalo pad, svako neka zaključi za sebe.Ovo za uvrede ženama u hidžabima bih uzeo sa blagom rezervom, osim ukoliko ne dolazi iz nekog medija koji je otvoreno na strani protesta. A čak i tada nisam siguran da je u pitanju masovna pojava. To bi sad bilo kao kada bi uzeo jednu fotografiju policajca koji je uperio pištolj u demonstrante (kružilo tviterom, objavio i CNN Türk) i onda rekao kako postoje izveštaji o korišćenju vatrenog oružja protiv demonstranata. Papir trpi svašta a društvene mreže trpe sve živo. Verovatno se našla neka budaletina da isproziva neku nedužnu ženu u hidžabu ali ja sam isto tako jednom video aplauze desetina ljudi kada su se na Taksimu pojavile dve devojke sa maramama na glavama, pa ne tvrdim da je to opšti trend i da o tome postoje izveštaji. Normalna stvar, ništa više od toga.Vandalizam? Svakako ga ima. Pljačke? Vrlo verovatno. Ovo je ogroman metropolis, svega i svačega ima i raznorazni likovi će nastojati da profitiraju iz anarhije koja već sedam dana vlada na Taksimu i u Ankari. Ova priča iz džamije mi je zanimljiva jer ako se radi o džamiji u Beşiktaşu, ona je bila pretvorena u improvizovanu poljsku ambulantu gde su bolničari ukazali pomoć desetinama povređenih. Na fotografijama koje su tamo napravljene svi redom su obuveni, što bi trebalo da je razumljivo u kontekstu situacije. Štaviše, policija je polupala nekoliko prozora na džamiji te večeri. Nisam čuo da su demonstranti bilo gde obuveni upali u džamiju i pili pivo, ali svakako ne odbacujem mogućnost da se tako nešto dogodilo. Već sam rekao, polarizacija turskog društva je izašla iz boce i udarila svom snagom, sad je valja nekako ugurati nazad.Što se tiče ovog PR-a sa zabranom alkohola tokom preksinoćnjeg praznika, to nije pamet u poslednji čas već nešto što je bilo najavljeno dva dana unapred. Uz ogradu da nisam video šta rade hipici u Gezi parku, meni onaj narod na Taksimu 90% deluje kao običan i većinom pristojan mlad svet koji nema vandalsku niti alkoholičarsku agendu. Fora je u tome što Twitter ima moć da svaki pojedinačni ekces prikaže kao opšti trend. I to čini na isti način kao što prikazuje panduraciju kao krvoločne zveri koje su osakatile svakog na koga su naišle, iako su zapravo u većini slučajeva civili prošli pored njih bez problema. Ali pošto takav snimak ne postiže ništa, onda ga nećemo ni šerovati. Nego daj ono gde su izlupali nekog klinca, to bolje prolazi.
Link to comment

Erdoğan je juče imao neku vrstu Dr Jackyl & Mr Hyde dana. Prvo je u Tunisu održao presicu na kojoj je, za sopstvene standarde, delovao prilično racionalno. Uputio je izvinjenje svima čije je legitimno pravo na protest bilo ugroženo prekomernom silom, dodavši da ne duguje bilo šta onima koji su došli radi vandalizma. Insistirao je na AKP viziji Taksima i Gezi parka, ali više u stilu prodavca nego goniča robova. Umesto: "Tako će biti a vi ga svi duvajte" govorio je u fazonu: "Mi hoćemo prelepu zgradu opere, kulturni kompleks u kojem će biti i puno drveća, zar to nije vredno podrške..." Nastup mu je bio daleko od idealnog, ali od koga je - dobro je.A onda ga je kasno sinoć dočekalo desetak hiljada pristalica na aerodromu. Da li ga je ponela atmosfera ili je već imao spreman nastup, tek, odvalio se od najgore moguće demagogije i zamene teza i dolio kanister benzina na vatru koja tek što je stavljena pod kakvu-takvu kontrolu. Scena je više podsećala ne neke bliskoistočne despotije nego na Istanbul, interakcija sa masom je bila neverovatna. Izgledalo je otprilike ovako:- večeras nisam samo sa vama, obraćam se svakom gradu u Turskoj, obraćam se i Gazi, Damasku, Ramali (masa: Allahu Akbar!)- mi ne želimo nasilje (sic!), vandalizam, rušenje po ulicama (masa uzvikuje slogane podrške policiji)- okupili smo se ovde uprkos interesima kamatnog lobija (pa je malo okrpio i direktora Garanti banke ali nisam ukačio taj deo)- strani interesi obaraju indeks naših berzi, njihovi lobiji žele da manipulišu našim tržištem (berza inače nepogrešivo pada svaki put kada on održi govor u javnosti, a oporavlja se nakon javnih nastupa predsednika i vicepremijera)- svet govori o nama, mislite li da su ovi protesti tek tako otpočeli (masa: Prodane duše!)- oni koji su protiv nas žele da profitiraju van birališta- mi ne zastupamo samo 50%, mi služimo 76 miliona (jedina iole smislena stvar koju je rekao)- ovi što protestuju su vandali i mi to nećemo dozvoliti. U Gezi parku ima samo 15 stabala- policajci su mučenici kao i dva mladića koja su izgubila živote, oni nas čuvaju i herojski se bore protiv terorista i anarhista- braćo moja, nema veće laži od njihovih tvrdnji da se radi o novinarima, umetnicima i političarima- niko ne može zaustaviti uspon Turske osim boga (masa: Allahu Akbar!)Publika, pak, u totalnom delirijumu:- Umrećemo za tebe!- Istanbul je ovde, gde ste sada dripci?!- Idemo na Taksim, samo reci!I sve to u četvrtak uveče tj. uoči petka. Realno, od njega se nije drugo očekivalo, on pred svojom bazom naprosto mora da lupeta najstrašnije. Problem je u tome što to lupetanje na drugoj strani kreira revolt. Taj revolt onda produžuje i produbljuje protest, a to povećava mogućnost da padne odluka o čišćenju po svaku cenu. Taman kada pomisliš da kreće zasićenje među demonstrantima i da će protest krenuti da se osipa, ovaj odvali nešto i masa opet krene na Taksim. Tu je i stalna mogućnost da neka usijana glava (koje preovlađuju među aktivistima AKP) napravi neku tešku svinjariju. Mislim, kada lider najmoćnije i najuticajnije islamističke sekte zvuči kao svetionik razuma u poređenju sa premijerom, onda znaš da je politika sa realne prešla na igranje vatrom. Svako iole normalan može samo da se nada da se ta vatra neće otrgnuti kontroli i da će se stvari ipak stabilizovati.

Link to comment

All the king's men!941443_10151505281644748_441620575_n.jpgı jos jedan :ziga: za beowlovo ızvestajsad sam natenane procıtala

Edited by InvisibleLight
Link to comment
All the king's men!
To su današnje naslovne strane, Demokratik taleplere canımız feda otprilike dođe nešto kao: "Okrenite se demokratskim sredstvima" (poruka demonstrantima). Sinoć su sve mainstream televizije direktno prenosile zapaljivi govor sa aerodroma.Udruženje lekara je izašlo sa najnovijim podacima, ovog puta po gradovima. Troje mrtvih, blizu pet hiljada povređenih, 48 kritično, 10 izgubilo oko, jedan ostao bez slezine.Evo malo lakog štiva iz pera reportera CSMonitora. I malo lakog štiva o medijima. I vrlo grub prevod poruke koju je jedan regionalni lider AKP dostavio uz ostavku na funkciju (kvalitet prevoda je upitan ali čovek jeste podneo ostavku).Na FB se pojavio takođe grub prevod kompletnog sinoćnjeg govora. Ne mogu da garantujem za verodostojnost, pratio sam na mahove a turski jezik mi je još uvek daleko od uže specijalnosti, ali u osnovi deluje da je tačan. Edited by beowl
Link to comment
...
iscrpan odgovor, ali si promasio metu. ja sam pisao o tome kakav utisak na Turke imaju neke stvari koje se tokom protesta jesu desile, i o glasinama ili pro-AKP propagandi koje ostave utisak medju Turcima.naime, iz vise razloga, protestanti nemaju problema da pridobiju podrsku u zapadnoj Evropi i SAD. ljudi koji prate desavanja ce se svrstati uz mlade protestante protiv vlasti, brutalnost policije je dokumentovana, a dobijanje te podrske je znatno olaksano i time sto je vlast aumereno-muslimanska.kako bilo, to da li ih neko podrzava sa par hiljada km je manje bitno od stavova koje ima neko ko im je na par km. a stice se utisak da demonstranti vise brinu o tome kakvu poruku salju u svet, dok AKP vise brine o percepciji samih Turaka. dobitnicka formula, ali za AKP. edit:primer je ovaj Erdoganov govor. ocito je govor upucen AKP bazi i turskoj javnosti, njemu je manje bitno sto ce demonstrantima i svetskim medijima delovati ratoborno i oholo. Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...