Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

kao i elitizam + vezivanje za nekadasnji aparat. deo "sekularnih" u Turskoj su ex- vojska i drzavna birokratija, koji ce oplakivati stara dobra vremena, i pljuvati po religioznim primitivnim pridoslicama.Ataturk je obelezje starih dobrih vremena.
Ne sumnjam da ovde u prici postoje i staaari Istanbulci koji preziru dodjose iz Kayserija, ali koliko vidim u ovim demonstracijama ucestvuju obicni ljudi, isti oni koji u Beogradu preziru DSS zbog "Residentsa", bune se protiv sece platana i mrze Djilasa zbog zabrane kupovine alkohola posle 22h. jednostavno, cini mi se da se Turska toliko promenila od osamdesetih do danas da vise nema smisla ukljucivati u pricu ex-vojsku. ex-vojska je u zatvoru, potpuno pacifikovana. ova prica o "pokusaju kontrarevolucije" je strasno neozbiljna, zanemaruje decenije istorijskog razvoja koji je nekadasnje podele ucinio u velikoj meri arhaicnim.
Link to comment

Abdullah Gül je ponovo glas razuma: "Shvatili smo poruku. Demokratija se ne svodi samo na izbore."Jutros se masa okupila ispred Doğuş Media Centra, gde se upravlja drugim najvećim medijskim konglomeratom u Turskoj. Nakon toga, NTV (jedna od televizija iz holdinga) je počela da uživo prati dešavanja.Na Taksimu a pogotovo Beşiktaşu su postavljene ozbiljne barikade koje uključuju i polupane autobuse i druga vozila. Ne deluje mi da se tu izdvaja neka urbana gerila jer studenti pristižu a radno vreme se završava za otprilike dva sata pa ćemo videti.Edit: počelo je ponovo u Ankari. Turski stock exchange je trenutno u padu od 9,5% i približava se rekordu iz marta 2003. godine, uoči invazije na Irak.

Edited by beowl
Link to comment
kao i elitizam + vezivanje za nekadasnji aparat. deo "sekularnih" u Turskoj su ex- vojska i drzavna birokratija, koji ce oplakivati stara dobra vremena, i pljuvati po religioznim primitivnim pridoslicama.Ataturk je obelezje starih dobrih vremena.
AKP ce imati podrsku dok je ekonomija u dobrom stanju, a u poslednje vreme stuca. Zato je izuzetno vazno pitanje finansiranja. Stambol, i ne samo Stambol, je doziveo bum nekretnina ali, to je dobrim delom, finansirano spolja. AKP, je koliko znam, bas na osnovu loseg vodjenja ekonomije prethodne vlasti i dosao na istu.
Link to comment
Ne sumnjam da ovde u prici postoje i staaari Istanbulci koji preziru dodjose iz Kayserija,
Ne postoje stari Istanbulci, ovde su svi odnekud došli. Jednom je tašta vadila neke papire, šalteruša je pita za mesto rođenja. Kada joj je odgovorila: "Istanbul", žena jedno 10 minuta nije mogla da dođe sebi od šoka. To je bio prvi put da je imala klijenta rođenog ovde.
Link to comment
Ne sumnjam da ovde u prici postoje i staaari Istanbulci koji preziru dodjose iz Kayserija, ali koliko vidim u ovim demonstracijama ucestvuju obicni ljudi, isti oni koji u Beogradu preziru DSS zbog "Residentsa", bune se protiv sece platana i mrze Djilasa zbog zabrane kupovine alkohola posle 22h. jednostavno, cini mi se da se Turska toliko promenila od osamdesetih do danas da vise nema smisla ukljucivati u pricu ex-vojsku. ex-vojska je u zatvoru, potpuno pacifikovana.ova prica o "pokusaju kontrarevolucije" je strasno neozbiljna, zanemaruje decenije istorijskog razvoja koji je nekadasnje podele ucinio u velikoj meri arhaicnim.
ne staaari. vec oni koji su bili deo aparata, ili su iz porodica koje su bile prikacene na drzavne jasle i koje su do AKP uspona imale i jare i pare.a vojska je, sucur Alahu, nemocna da ucini bilo sta na politickom planu. Edited by Gandalf
Link to comment
Ne postoje stari Istanbulci, ovde su svi odnekud došli. Jednom je tašta vadila neke papire, šalteruša je pita za mesto rođenja. Kada joj je odgovorila: "Istanbul", žena jedno 10 minuta nije mogla da dođe sebi od šoka. To je bio prvi put da je imala klijenta rođenog ovde.
Case in point:Stanovnistvo Istanbula:1924 500,000 1927 680,000 +36.0%1965 1,742,000 +18.8%1970 2,132,000 +22.4%1975 2,547,000 +19.5%1980 2,772,000 +8.8%1985 5,475,000 +97.5%1990 7,620,000 +39.2%1995 9,260,000 +21.5%2010 13,256,000 +9.9% Edited by hazard
Link to comment
Ima li Gul dovoljno autoriteta da stisa ovo?
Pa, ako mu daju autoritet tj. izmaknu onu dileju iz fokusa javnosti barem do sledećeg vikenda, možda će nešto i uraditi. Njih dvojica inače funkcionišu kao dobar i loš pandur, sprovode istu agendu ali jedan je uličar a drugi akademac.Stanovite teorije zavere kažu da Erdoğan ne kontroliše policiju i da može samo da fafa ministru koji je zajedno sa glavnim operativcima u islamističkoj sekti. Ovu glasinu je, međutim, potpuno nemoguće proveriti pa je možda bolje da ostane parkirana zajedno sa ostalim glasinama.
Link to comment
Sta se desilo izmedju 1980 i 1985?
Istanbul experienced especially rapid growth during the second half of the 20th century, with its population increasing tenfold between 1950 and 2000.[8] This growth in population comes, in part, from an expansion of city limits—particularly between 1980 and 1985, when the number of Istanbulites nearly doubled.[69] The remarkable growth was, and still is, largely fueled by migrants from eastern Turkey seeking employment and improved living conditions. The number of residents of Istanbul originating from seven northern and eastern provinces is greater than the populations of their entire respective provinces; notably, Sivas and Kastamonu each account for more than half a million residents of Istanbul.[9] Istanbul's foreign population, by comparison, is very small, amounting to just 42,228 residents in 2007.[135] Only 28 percent of the city's residents are originally from Istanbul.[136]
Sta tacno to znaci, ne znam, pretpostavljam da je grad formalno pripojio sebi neka predgradja puna ljudi koja su nastala u prethodnom periodu.
Link to comment
Ne postoje stari Istanbulci, ovde su svi odnekud došli. Jednom je tašta vadila neke papire, šalteruša je pita za mesto rođenja. Kada joj je odgovorila: "Istanbul", žena jedno 10 minuta nije mogla da dođe sebi od šoka. To je bio prvi put da je imala klijenta rođenog ovde.
Kuku...nisam znao za to
Link to comment

Ne znam da li je podela Kemalisti-Islamisti sada arhaicna ali sam na osnovu ovoga:

sad sam malo chatovao sa koleginicom iz Turske (ja sam crveni):as I saw this weekend your unusually reach activity on Facebook, I knew that is something going on in Turkey what's up there? not good things :(you want better goverment or govement wants better people?taksim is like a waryeahboth:)we want more democratic governmentthey want more islamic pople:)
I nekih drugih informacija dosao do zakljucka da tu ima dosta Kemalizam-Islamizam price za vaskoliku masu, koja je u pozadini, u stvari, pitanje novca. Borba elite koja je izgubila privilegije i nove koja se formirala na njihov racun.
Link to comment

@_borrisnadjoh:

On December 4, 1981, the military government enacted Public Act no.2591 on “The Agglomeration of the settlements around metropolitan areas to the Metropolitan Municipalities.” The municipalities and villages around the metropolises with populations over 300,000 were turned into suburbs or neighborhoods and were united with metropolitan municipalities.
http://www.ibb.gov.tr/en-US/Organization/MunicipalHistory/Pages/AnaSayfa.aspx@DabovicKada gledas kako se kretalo stanovnistvo Istanbula, shvatis da postoji jako dobar razlog zasto je posle rata i zvanicno preimenovan iz Konstantinopolisa u Istanbul:Stanovnistvo 1914: 1,125,000Stanovnostvo 1924: 500,000Pola "starih istanbulaca" zavrsila je po pregradjima Atine i Soluna.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...