Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

beowl..kaze ova slike 'Three different ideologies side by side'o cemu se radi51ab52a52d7527776d000020.jpggledajuci fotke bas razmisljam koliko mish mash motiva sad ima u ovom sirokom protestuzasto, ako su i gradjanski protesti, insistiraju toliko na tim obelezjima nacije - puno je zastava i obelezja T.C, i na onoj fotki staraca ima bedz t.c.

Edited by InvisibleLight
Link to comment
beowl..kaze ova slike 'Three different ideologies side by side'o cemu se radi51ab52a52d7527776d000020.jpggledajuci fotke bas razmisljam koliko mish mash motiva sad ima u ovom sirokom protestuzasto, ako su i gradjanski protesti, insistiraju toliko na tim obelezjima nacije - puno je zastava i obelezja T.C, i na onoj fotki staraca ima bedz t.c.
ce ti kaze Beowl, ali u Turskoj je gradjansko = nacionalno.
Link to comment
Zavisi od misaonih procesa u određenim glavama. Ti procesi će se, cenim, pokrenuti već ovog jutra nakon što je turski stock market pao 6,43% odmah po otvaranju.Po nekom mom zapažanju (doduše limitiranom, tako da dozvoljavam mogućnost da grešim), Erdoğan je više maskota nego što je nekakav mastermind. Fakat je da se milioni birača lože na kult novog sultana koji on pokušava da izgradi, ali ta predstava poprima malkice drugačije tokove kada postaviš ključno pitanje: odakle dolaze pare iliti show me the money. Onda dolaziš do nekih užasno krupnih igrača (za potrebe diskusije, nazovimo ih uprošćeno predstavnicima krupnog kapitala) koji u igri imaju cifre od kojih se normalnom čoveku pomuti mozak od šoka. Koliko god da su svi oni u talu sa AKP, i koliko god da zajedno sa njima kontrolišu zemlju kroz raznorazne kartele (počev od medijskih), toliko im neće biti milo da vide kako poverenje investitora opada. Još manje će im biti milo kada preko društvenih mreža krene organizovan bojkot njihove robe i usluga od strane populacije koja podržava ove proteste, a koju čine white collars sa ogromnom platežnom moći. Ništa im se manje neće dopasti ni moguće implikacije po turističku sezonu ili odustajanje stranih investitora u slučaju da ovo preraste u nekakvo proleće™. U igri su interesi koji daleko prevazilaze AKP i Erdoğana.
Po onome sto si video i cuo u Stambolu, da li bi mogao reci koji su to predstavnici krupnog kapitala koji stoje iza AKP?
Link to comment

Slozena je prica o turskom nacionalizmu. I AKP su nekakvi nacionalisti, ali oni teze ekspanzionizmu. Ataturkovski nacionalizam je autarkican, po veoma izostrenom principu "svoje ne damo, tudje necemo".Sekularne vrednosti su u Turskoj otvorena skrinja iz koje moze da se zahvati svasta: i mrznja prema Kurdima, "nasoj planinskoj braci", i otpor islamizaciji, i modernizam svake vrste...

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Po onome sto si video i cuo u Stambolu, da li bi mogao reci koji su to predstavnici krupnog kapitala koji stoje iza AKP?
Krupni kapital u principu voli čvrstorukaške režime kakav je AKPov. Azijski tigrovi su odličan primer. Čak mi se čini da ćemo sličan proces imati i u Srbiji sa SNSom i voždom Pičkoustim.
Link to comment

koje crne sekularne vrednosti, turska se sa pravom drzi na gvozdenoj motci podalje od EU. lavirinti potisnutog ili zamandaljenog ekstremnog ludila tamo su neuporedivi sa bilo cime sto mi znamo ovde. scenario neke reprize istanbulskih pogroma orkestriranih od strane drzave, kao i tada, nisu za potpuno odbacivanje. jedino ako CNN i ostali zanoce na taksimu, sto dosta naravno zavisi i od drzanja onih koji su erdogana napravili podrzali

Link to comment
Krupni kapital u principu voli čvrstorukaške režime kakav je AKPov. Azijski tigrovi su odličan primer. Čak mi se čini da ćemo sličan proces imati i u Srbiji sa SNSom i voždom Pičkoustim.
To je i moj utisak.
Link to comment
zar ne znači T.C. prosto Republika Turska?
pa znaci - turkije dzumhurijeti ;)nego, protestvuju zbog unutardrustvenih problema i nose obelezja i nazive zemlje na reveru.jasno mi je, kao i svakom ko udje u tirsku na kratko, da je 'nacinalni ponos' tamo izrazen (one silne kuce po provincijama, svaka ima okacenu zastavu na vidnom polju..to sam vidjala jos jedino u grckoj i ..hrvatskoj nekim delovima :D)u istanbulu, boravila sam s ljudima koji su pripadnici nekih NGO-s, ateisti, neki feministi* i sl. njima je to podvlacenje nacionalnog i ljubljenje zastave odslikavanje ne ceg protiv cega se oni bore (krajnji levicari)...shvatam da su oni mozda 0,1% drustva*zene su u ovom protestu,vidim, izasle kao posebna grupa (u sklopu fronta protiv islamistickih zakona) - aktuelno je pitanje zabrane tablete za 'dan posle' i zabrana abortusa Edited by InvisibleLight
Link to comment
ce ti kaze Beowl, ali u Turskoj je gradjansko = nacionalno.
Rekao bih da je tako u velikom delu islamskog sveta. Primer je arapski nacionalizam koji je protivnik pan-islamizmu. Naser je u Egiptu rasturio Muslimansko bratstvo 1954. Slicno se desavalo po Libiji, Siriji, Jemenu, Alziru. Naravno, pre toga u Turskoj. Sada gledamo pokusaj kontra-revolucije.
Link to comment
Sekularne vrednosti su u Turskoj otvorena skrinja iz koje moze da se zahvati svasta: i mrznja prema Kurdima, "nasoj planinskoj braci", i otpor islamizaciji, i modernizam svake vrste...
kao i elitizam + vezivanje za nekadasnji aparat. deo "sekularnih" u Turskoj su ex- vojska i drzavna birokratija, koji ce oplakivati stara dobra vremena, i pljuvati po religioznim primitivnim pridoslicama.Ataturk je obelezje starih dobrih vremena.
Link to comment
Krupni kapital u principu voli čvrstorukaške režime kakav je AKPov. Azijski tigrovi su odličan primer. Čak mi se čini da ćemo sličan proces imati i u Srbiji sa SNSom i voždom Pičkoustim.
Da, ali ni u periodu Kemalizma nije bilo neke demokratije, narocito ne prema grupacijama koje su sklone AKP. Sada se pokusava ici prema drugoj krajnosti. Mogu oni i bez AKP da ostvare crvstu ruku. Upravo su tzv. Azijski tigrovi primer jedne vrste vojne hunte koja je bila pristuna i u Turskoj za vreme vlasti Kemalista.Voleo bih da cujem od beowla sta misli koji kapital je u pitanju.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...