Jump to content
IGNORED

Domaci filmovi i serije od 2000. do 2013.


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Šta je dobro u Crnom bombarderu, tom 1 kalkulantskom sps-ovskom viđenju devetog marta za policajce s Kosova koji dolaze da rade u Beograd?
sve je dobro. problem je raskurs.PS čak je i bjela svoj posao odradio najmanje ogavno u odnosu na sve ostale filmove od tad. /sa eventualnim izuzetkom Rana/ Edited by steins
Link to comment
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    12

  • kud u maglu Simoviću

    11

  • steins

    8

  • Verterdegete

    6

Kako misliš rakurs - ono - ja sam gledao iz partera, a ti s balkona? Film je obično iskonstruisano đubre, gde se cela dževa napravi ni zbog čega, a Beograd predstavljen kao ludara gde ludaci (ne kriminalci) bez razloga pucaju iz mitraljeza. Niđe veze s istinom, ili bilo s čime. Što je najgore, verovatno je to sve Bajić uradio uprkos scenariju, za koji mi miriše da trebalo da bude nešto drugo.

Link to comment
Kako misliš rakurs - ono - ja sam gledao iz partera, a ti s balkona? Film je obično iskonstruisano đubre, gde se cela dževa napravi ni zbog čega, a Beograd predstavljen kao ludara gde ludaci (ne kriminalci) bez razloga pucaju iz mitraljeza. Niđe veze s istinom, ili bilo s čime. Što je najgore, verovatno je to sve Bajić uradio uprkos scenariju, za koji mi miriše da trebalo da bude nešto drugo.
ne, mislim na to da je u ono vreme, na taj film kao na iskonstruisano djubre gledao relativno mali broj ljudi. Daleko veći broj ljudi je taj film prihvatio kao blokbaster i jedan od filmova koji su označili jednu generacijunadalje - imam utisak da ti generalno ne voliš Bajića pa odatle malko učitavaš i stvari - teško da film u kome se gotovo otvoreno govori o demokratskom mraku i ludacima koje vlast pušta na slobodu da bi ubijali protivnike može biti prorežimski.
Link to comment
ne, mislim na to da je u ono vreme, na taj film kao na iskonstruisano djubre gledao relativno mali broj ljudi. Daleko veći broj ljudi je taj film prihvatio kao blokbaster i jedan od filmova koji su označili jednu generacijunadalje - imam utisak da ti generalno ne voliš Bajića pa odatle malko učitavaš i stvari - teško da film u kome se gotovo otvoreno govori o demokratskom mraku i ludacima koje vlast pušta na slobodu da bi ubijali protivnike može biti prorežimski.
Čekaj bre, pa film ti je 9. mart bez stranaka, ciljeva, ideja, tv bastilje, opozicije, ratova u okruženju, itd. Tu su potpuno su potpuno iščezli svaki motivi protesta o kome je reč, a da se razumemo, film je snimljen godinu dana posle tog protesta. Sve je kao neka apstraktna pobuna i huliganizam. Studentski protest (koji je bio pravi vrhunac svega) se uopšte ne pominje, a Beograd je prikazan kao razoren grad u kom su ludaci preuzeli kontrolu - dakle, treba ući tamo i zavesti red.A da ne volim Bajića - naravno da ne volim - ko bi njega voleo? Usput, film je iz 1992. , ne znam što ga uopšte pominjemo na ovom topiku.
Link to comment
Čekaj bre, pa film ti je 9. mart bez stranaka, ciljeva, ideja, tv bastilje, opozicije, ratova u okruženju, itd. Tu su potpuno su potpuno iščezli svaki motivi protesta o kome je reč, a da se razumemo, film je snimljen godinu dana posle tog protesta. Sve je kao neka apstraktna pobuna i huliganizam. Studentski protest (koji je bio pravi vrhunac svega) se uopšte ne pominje, a Beograd je prikazan kao razoren grad u kom su ludaci preuzeli kontrolu - dakle, treba ući tamo i zavesti red.A da ne volim Bajića - naravno da ne volim - ko bi njega voleo? Usput, film je iz 1992. , ne znam što ga uopšte pominjemo na ovom topiku.
a ti kontaš da je neko mogao da snimi eksplicitan /visokobudžetan/ film o 9om martu - 1992.? Ja mislim, teško.Meni prosto nije jasno šta ti se tačno ne dopada glede CBa - sam film ili ideološka (politička) pozadina ? :unsure:
Link to comment
a ti kontaš da je neko mogao da snimi eksplicitan /visokobudžetan/ film o 9om martu - 1992.? Ja mislim, teško.Meni prosto nije jasno šta ti se tačno ne dopada glede CBa - sam film ili ideološka (politička) pozadina ? :unsure:
Ja mislim da nije morao ni da ga snimi. I da - taj radio u filmu, to je devedeset dvojka, ne znam da li ti je to jasno? Čovek je uzeo nešto što se bazira na istinitom događaju i očistio ga od svake konkretnosti. Maksimalno je u svakom trenutku sve napravio kontra od stvarnosti. Tamo gde je glavni junak urbani mlad lik iz andergraunda, on je stavio seljačkog mejnstrim glumca Bjelu. Tamo gde je predsednik bio svinja kriva za ratove i haos na ulicama Beograda, on je dao ulogu jednom od najsimpatičnijih glumaca (Bata S.) Tamo gde je protestvoao narod protiv izveštavanja RTS-a, on je stavio ekipu sa poker aparata i navijače.Nisam shvatio inače - šta ti se dopada u filmu, to mi stvarno nije jasno? I sama priča je somnabulna - radio prezenter, (ej, radio) diže grad na noge iz kurca, da bi rušili i divljali, zašto, kome, protiv koga?
Link to comment
Ja mislim da nije morao ni da ga snimi. I da - taj radio u filmu, to je devedeset dvojka, ne znam da li ti je to jasno? Čovek je uzeo nešto što se bazira na istinitom događaju i očistio ga od svake konkretnosti. Maksimalno je u svakom trenutku sve napravio kontra od stvarnosti. Tamo gde je glavni junak urbani mlad lik iz andergraunda, on je stavio seljačkog mejnstrim glumca Bjelu. Tamo gde je predsednik bio svinja kriva za ratove i haos na ulicama Beograda, on je dao ulogu jednom od najsimpatičnijih glumaca (Bata S.) Tamo gde je protestvoao narod protiv izveštavanja RTS-a, on je stavio ekipu sa poker aparata i navijače.Nisam shvatio inače - šta ti se dopada u filmu, to mi stvarno nije jasno? I sama priča je somnabulna - radio prezenter, (ej, radio) diže grad na noge iz kurca, da bi rušili i divljali, zašto, kome, protiv koga?
i ja te opet pitam - da li stvarno misliš da je mogao da se snimi film o 90m martu, eksplicitini film o 9om martu 92ge?elem, znam da nije mesto al ajde - svidja mi se ova raspravaVlasnik 92jke je u realnosti jezovito sličan Dikliću (bilo ko ko je u to vreme radio na radiju to može da ti potvrdi), Bjela je u to vreme bio hodajući poster za urbanog lika (promovisao ga sam Bajić preko Početnog Udarca), SMa je na kraju i srušila ekipa sa aparata i navijači, a ona scena sa jakom belom pozadinom gde Bata objašnjava™ Bjeli mi je jedna od najjezovitijih scena koja govori o odvojenoj realnosti u kojoj Precednik živi.E sad, pojma nemam što ti je problem oko radijskog voditelja, pa radio je, kao medij najduže odolevao i najsubverzivnije delovao protivu SMa u ona vremena. Takodje je u 92oj, u vreme kad je internet bio u domenu SciFija - bio najmasovnije medijsko sredstvo.A Bjela diže revoluciju protivu svakodnevnice.Film kao film jeste imao status kulta pošto su iz njega cele rečenice učene napamet od strane gledalaca, a OST je bio odličan (čak su se Bele Košulje puštale stalno na gotovo svim protestima protivu SMa). Meni je to bio pravi RnR film, kao i Kako je propao RnR i Paket Aranžman. Dal je, sa ove distance, pomalo smešan, naivan i glup - pa jeste, al jbga. Dal je film radjen po sistemu Kako mali Perica zamišlja holivud? Pa naravno, ali pravo da ti kažem - taj wanna be Holivud na srpski način mi je neuporedivo draži od onih ogavnih socrealnističkih filmova koje inače snimamo. Edited by steins
Link to comment
i ja te opet pitam - da li stvarno misliš da je mogao da se snimi film o 90m martu, eksplicitini film o 9om martu 92ge?elem, znam da nije mesto al ajde - svidja mi se ova rasprava
Uopšte nije stvar u eksplicitnosti, nego da uopšte ako već neko snima film o nekom događaju (naročito ako je to događaj od pre godinu dana) treba da barem okvirno napravi jasnim kontekst i značenje događaja. Ili da ga ne snima. Da li je mogao da snima visokobudžetni film - iskreno rečeno, nije me briga - što je morao da ga snima? Mogao je da snimi i low budget, ako bi mu to dalo slobodu. Mada, nije mi poznato da su ikakvi pritisci vršeni na njega - u pitanju je autocenzura, ništa drugo. On je prepoznao u tim događajima određeni bes i uhvatio da profitira na tome, što je, u ostalom radio u čitavom prvom delu karijere.
Vlasnik 92jke je u realnosti jezovito sličan Dikliću (bilo ko ko je u to vreme radio na radiju to može da ti potvrdi), Bjela je u to vreme bio hodajući poster za urbanog lika (promovisao ga sam Bajić preko Početnog Udarca), SMa je na kraju i srušila ekipa sa aparata i navijači, a ona scena sa jakom belom pozadinom gde Bata objašnjava™ Bjeli mi je jedna od najjezovitijih scena koja govori o odvojenoj realnosti u kojoj Precednik živi.
Ovo ti brate, sve nije tačno. Niti je devedesetdvojka imala vlasnika, niti je imala problem sa cenzurom iznutra. Da je Bjela bio urbani lik - ne znam stvarno za koga, možda za nekog ko nije iz Beograda, bež želje da omalovažavam takve ljude. SMa čak ni na kraju nije srušila ekipa s aparata, a 9. marta pogotovu nije bila bitna. A ovo sa Batom - ta scena je klasičan primer treša koji se pojavljuje od toga što je realnost daleko od onoga što se radi u filmu, pa to mimo volje reditelja i glumaca izbija ispod fasade.
Film kao film jeste imao status kulta pošto su iz njega cele rečenice učene napamet od strane gledalaca, a OST je bio odličan (čak su se Bele Košulje puštale stalno na gotovo svim protestima protivu SMa). Meni je to bio pravi RnR film, kao i Kako je propao RnR i Paket Aranžman. Dal je, sa ove distance, pomalo smešan, naivan i glup - pa jeste, al jbga. Dal je film radjen po sistemu Kako mali Perica zamišlja holivud? Pa naravno, ali pravo da ti kažem - taj wanna be Holivud na srpski način mi je neuporedivo draži od onih ogavnih socrealnističkih filmova koje inače snimamo.
Bez zezanja, ja moram da kažem da sam malo zatečen time što izgleda postoje ljudi za koje je taj film bitan, i tu stvarno ne znam šta da kažem. Razumljivo je da svaka genracija ima svoje neke generacijske filmove. Ja sam generacija Dečka koji obećava, bio mi je zaista bitan taj film, ali sam danas potpuno svestan, pošto sam ga gledao dosta puta, koliko je to jedan nevešt i zbog toga često konfuzan film, sa mnogo promašenih scena gde se pitaš "šta se kog đavola dešava"? Daleko sam od toga da bih svrstao taj film u najbolje domaće filmove koje sam gledao.
Link to comment
Uopšte nije stvar u eksplicitnosti, nego da uopšte ako već neko snima film o nekom događaju (naročito ako je to događaj od pre godinu dana) treba da barem okvirno napravi jasnim kontekst i značenje događaja. Ili da ga ne snima. Da li je mogao da snima visokobudžetni film - iskreno rečeno, nije me briga - što je morao da ga snima? Mogao je da snimi i low budget, ako bi mu to dalo slobodu. Mada, nije mi poznato da su ikakvi pritisci vršeni na njega - u pitanju je autocenzura, ništa drugo. On je prepoznao u tim događajima određeni bes i uhvatio da profitira na tome, što je, u ostalom radio u čitavom prvom delu karijere.
pa dobro majku mu, nije ni prvi ni poslednji koji profitira na odredjenim dogadjajima.
Ovo ti brate, sve nije tačno. Niti je devedesetdvojka imala vlasnika, niti je imala problem sa cenzurom iznutra. Da je Bjela bio urbani lik - ne znam stvarno za koga, možda za nekog ko nije iz Beograda, bež želje da omalovažavam takve ljude. SMa čak ni na kraju nije srušila ekipa s aparata, a 9. marta pogotovu nije bila bitna. A ovo sa Batom - ta scena je klasičan primer treša koji se pojavljuje od toga što je realnost daleko od onoga što se radi u filmu, pa to mimo volje reditelja i glumaca izbija ispod fasade.
nismo se razumeli - pojma nemam ko je bio vlasnik devedesetdvojke, ali radijske urednike i vlasnike znam, pošto sam godinama radio po raznoraznim radio stanicama - tako da iz ličnog iskustva mogu da kažem - Diklić je uboden 100%.A glede Bjele - pa aman on je u tim danim bio maltene ko Rajan Gosling danas - pa samo što nije iz frižidera iskakao - od Boljeg Života do Hajde da se Volimo, na svakoj drugoj naslovnici je izvirivao sa onim šiškama i Rej Ban naočarima - to što ga je (ako je) za seljaka smatralo društvance iz kruga dvojke nije bitno.a glede navijača - ajd nema veze, to niej za ovde.....
Bez zezanja, ja moram da kažem da sam malo zatečen time što izgleda postoje ljudi za koje je taj film bitan, i tu stvarno ne znam šta da kažem. Razumljivo je da svaka genracija ima svoje neke generacijske filmove. Ja sam generacija Dečka koji obećava, bio mi je zaista bitan taj film, ali sam danas potpuno svestan, pošto sam ga gledao dosta puta, koliko je to jedan nevešt i zbog toga često konfuzan film, sa mnogo promašenih scena gde se pitaš "šta se kog đavola dešava"? Daleko sam od toga da bih svrstao taj film u najbolje domaće filmove koje sam gledao.
opet se izgleda nismo razumeli - ja ne govorim o nekim strašnim kvalitetima CBa - govorim o tome da je za neke ljude bio kultni film. A da jeste bio kultni, jeste - i koliko si ti zatečen mojim stavom toliko sam i ja zatečen stavom da postoji neko kome je taj film potpuno beznačajan.PS Naravno - Dečko je jedan od filmova koji mi do dana današnjeg živi u svakom od HDova na računaru. :Hail:
Link to comment

Iz perspektive moje generacije (88') i mladjih ta dva filma i jesu beznacajni. Decko je potpuno zaboravljen, a od Bombardera su u amanet ostale samo pesme. Realno, takvi filmovi, tipa Munje, Bombarder, Decko, Ljubav i Moda... su ljubavna pisma konkretnim (urbanim) generacijama, i sto je neko godinama dalji sve se teze kopca na te price.

Edited by Verterdegete
Link to comment

Pa i American Graffiti je ljubavno pismo jednoj generaciji, pa mogu da ga gledam 24/7. Nije problem u tome nego u činjenici da je Bombarder po praktično svim zamislivim parametrima katastrofalan film koji se raspada po svim šavovima - priča je potpuni raspad, likovi su karikature, itd. (Crne rupe u glavi? :isuse: )Jedino što ga pomalo vadi jeste jedna zanimljiva pomalo futuristička atmosfera, negde između Crow i Strange days. To je simpa. Sve ostalo je totalni, ali totalni rapad.Munje su u tom smislu mnogo skromniji i nepretnciozniji ali zabavniji film. Dečko koji obećava mi se iz ove perspektive čini najbližim ovome o čemu pričaš - jedna poprilična ispraznost od filma koju spasava samo 1 kultnost.

Link to comment
Pa i American Graffiti je ljubavno pismo jednoj generaciji, pa mogu da ga gledam 24/7. Nije problem u tome nego u činjenici da je Bombarder po praktično svim zamislivim parametrima katastrofalan film koji se raspada po svim šavovima - priča je potpuni raspad, likovi su karikature, itd. (Crne rupe u glavi? :isuse: )
+1 Meni su crne rupe u glavi kad mešam šit i votku, ali mislim da nije hteo to Darkan da kaže....
Link to comment
Pa i American Graffiti je ljubavno pismo jednoj generaciji, pa mogu da ga gledam 24/7. Nije problem u tome nego u činjenici da je Bombarder po praktično svim zamislivim parametrima katastrofalan film koji se raspada po svim šavovima - priča je potpuni raspad, likovi su karikature, itd. (Crne rupe u glavi? :isuse: )Jedino što ga pomalo vadi jeste jedna zanimljiva pomalo futuristička atmosfera, negde između Crow i Strange days. To je simpa. Sve ostalo je totalni, ali totalni rapad.Munje su u tom smislu mnogo skromniji i nepretnciozniji ali zabavniji film.Dečko koji obećava mi se iz ove perspektive čini najbližim ovome o čemu pričaš - jedna poprilična ispraznost od filma koju spasava samo 1 kultnost.
Ja sam generacijakojoj bi CB trebalo da bude kultni, pa nije.Iz tog doba kultni su Andjeli, pa i LSLG (iako nije "omladinski" film). Replkke iz ta dva filma su se prepricavale, ne iz CB.No, opet, oba filma odrazavaju vreme.CB mracan, ratne devedesete, Munje optimisticke, post-5 oktobar zanos
Link to comment
Dečko koji obećava mi se iz ove perspektive čini najbližim ovome o čemu pričaš - jedna poprilična ispraznost od filma koju spasava samo 1 kultnost.
taj čovek, realno, ništa dobro nije napravio (o njegovom elphant-seal sinu, tek ne treba trošiti mastilo), te je "kultnost" zasnovana na oh_so_više_dosadnoj justalgiji spram turobnih '80ihda nije bilo pajkića (šta god ja mislio o toj spodobi i njegovom rezonovanju), ni narečenog filma ne bi bilo
Link to comment

Crni bombarder je jedan od najprecjenjenijih srpskih filmova uopšte. Svoju popularnost mogao je da zahvali ansamblu sačinjenom od u tom momentu zaista najpopularnijih domaćih glumaca (njih bar desetak) i prije svega producentu Raki Đokiću koji je veoma dobro koristio svoju bliskost sa medijima, prije svega sa tada uticajnim 3K.Slažem se da je film totalno isprazan, ali sam ga uvijek shvatao kao antimiloševićevski a nikako promiloševićevski pamflet, doduše dosta jalov.Ja bih ga uvrstio, ako ne u 10, onda sigurno u 20 najgorih srpskih filmova ikad.Meni se ni soundtrak nije nimalo dopadao (eventualno Seks, droga, nasilje i strah, ako to uopšte spada tu).Doduše, ja i El Org smatram najprecjenjenijim srpskim rok bendom.A kao šlag na tortu ide podatak da je u pitanju potpuni plagijat nekog brazilskog filma.Zna li neko nešto više o tome?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...