Jump to content
IGNORED

Ontologija nacija...


Turnbull

Recommended Posts

Naravno da su etničke razlike postojale (mada, opet, vrlo nijansirano, i često u nekom kontinuumu), ali da onda to čini pripadnike etnije nosiocima jedne posebne sudbine, duha, i cilja (spajanja u nacionalnu državu), to je nešto što dolazi tek sa nacionalizmom.
ma ok, na jugoistoku i može još to objašenjenje i da pije vodu (donekle), ali ima i drugih prostora...zar tebi nije nelogično da vidiš nekog XIXtovekovnog Srbina iz Dalmacije i iz eto Vranja konkretno i da oni obojica 100% znaju na jedan šta su po etničkoj pripadnosti a da ih ni u ludilu ne spaja jedan državni krov već bar 150 godina ,a itad kad ih je spajao to nije bio nikakav "srpski" državni krov? Nešto je i do države i njene unifikacije nacionalnog narativa, ali nije sve.
Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    26

  • Bakemono

    26

  • Turnbull

    25

  • Prospero

    9

Mislis da junacke narodne pesme nisu bile nesto sto su srbi imali zajednicko na skoro svim teritorijama na kojima su ziveli? Meni se cini da su neke stvari koje su vazne i za sadasnje poimanje srpstva ili kako god, prenosene i cuvane preko pesama - obilic, carstvo dusanovo, kosovski mit, kraljevic markoedit @manc
pa ok, mislim, ali institucionalizovani načini delovanja su jednostavno uvek važniji.
Link to comment
pa dobro kako je to država razdvojila Srbe od Hrvata na zapadu tzv. srpskog etničkog prostora? Btw, po ovom vašem ispada da u Vranju i Leskovcu maltene niko nije ni znao šta je po etničkoj pripadnosti dok nije srpska država došla i obavestila ih.
pa cekaj Manc, zar maltene nije bilo tako ? zar nije u celom tom prostor danasnje Juzne Srbije, Makedonije i recimo teritorije gde zive Sopi u u Bugarskoj vladala neka vrsta etnickog vakuma / etnicke neodredjenosti ? narocito posto se na turskim popisima stanovnistvo nije izjasnjavalo po tome sta su po etnickoj pripadnosti, vec po tome koje su veroispovesti ?
Link to comment
ma ok, na jugoistoku i može još to objašenjenje i da pije vodu (donekle), ali ima i drugih prostora...zar tebi nije nelogično da vidiš nekog XIXtovekovnog Srbina iz Dalmacije i iz eto Vranja konkretno i da oni obojica 100% znaju na jedan šta su po etničkoj pripadnosti a da ih ni u ludilu ne spaja jedan državni krov već bar 150 godina ,a itad kad ih je spajao to nije bio nikakav "srpski" državni krov? Nešto je i do države i njene unifikacije nacionalnog narativa, ali nije sve.
Pa ne znam u kom se trenutku i situaciji sreću ova dvojica, ali rekao bih da u mnogim situacijama uopšte i ne bi sebe prepoznali kao pripadnike istog kolektiva.
Link to comment
Mislis da junacke narodne pesme nisu bile nesto sto su srbi imali zajednicko na skoro svim teritorijama na kojima su ziveli? Meni se cini da su neke stvari koje su vazne i za sadasnje poimanje srpstva ili kako god, prenosene i cuvane preko pesama - obilic, carstvo dusanovo, kosovski mit, kraljevic markoedit @manc
Pa mnoge motive smo delili i sa komšijama, pa je tako kod nas bio Sibinjanin Janko, a eto, naši nikako da se načude, kod Albanac a marko Kraljević.Ovi mitovi dolaze u službu obnove nacionalne države tek u devetnaestom veku, i tek tada postaju potkresani za političku upotrebu.
Link to comment
pa ok, mislim, ali institucionalizovani načini delovanja su jednostavno uvek važniji.
Ne sporim. Ali se meni cini da je i junacka poezija bila nesto sto su delili srbi od dalmacije do vranja i po njoj bi se prepoznali osim sto bi se prepoznali po crkvi kojoj su pripadali.A sigurno da je crkva bila vaznija...
Link to comment
Pa ne znam u kom se trenutku i situaciji sreću ova dvojica, ali rekao bih da u mnogim situacijama uopšte i ne bi sebe prepoznali kao pripadnike istog kolektiva.
nisam siguran da ovde pričamo o "kolektivima".
Link to comment
Pa mnoge motive smo delili i sa komšijama, pa je tako kod nas bio Sibinjanin Janko, a eto, naši nikako da se načude, kod Albanac a marko Kraljević.Ovi mitovi dolaze u službu obnove nacionalne države tek u devetnaestom veku, i tek tada postaju potkresani za političku upotrebu.
ili internacionalnih mitova poput Nasradina Hodze koji se srece od Bosne pa do Tadzigistana.
Link to comment
Pa mnoge motive smo delili i sa komšijama, pa je tako kod nas bio Sibinjanin Janko, a eto, naši nikako da se načude, kod Albanac a marko Kraljević.Ovi mitovi dolaze u službu obnove nacionalne države tek u devetnaestom veku, i tek tada postaju potkresani za političku upotrebu.
Sibinjanin Janko nije bas toliko kljucan motiv kod nas. A kraljevic marko, tj ono sto on predstavlja, je motiv koji je srodan svim kulturama koje ga dele. Srbima i Bugarima orvenstveno
Link to comment
Ne sporim. Ali se meni cini da je i junacka poezija bila nesto sto su delili srbi od dalmacije do vranja i po njoj bi se prepoznali osim sto bi se prepoznali po crkvi kojoj su pripadali.A sigurno da je crkva bila vaznija...
Mislim da je ta unifikovanost takođe naknadna. tačnije devetnaestovekovna. Uopšte nisam siguran da su Srbi i u Dalmaciji i u Vranju pevali iste pesme (a mnogi su pevali iste pesme kao i komšije Hrvati i Bugari).
Link to comment
Sibinjanin Janko nije bas toliko kljucan motiv kod nas. A kraljevic marko, tj ono sto on predstavlja, je motiv koji je srodan svim kulturama koje ga dele. Srbima i Bugarima orvenstveno
Pa da, ali ne zaboravi da kada pričamo o narodnoj poeziji mi pričamo o nečemu što je do nas došlo već sređeno, poređano, sistematizovano i uobličeno od strane devednaestovekovnih romantičara.
Link to comment
Mislim da je ta unifikovanost takođe naknadna. tačnije devetnaestovekovna. Uopšte nisam siguran da su Srbi i u Dalmaciji i u Vranju pevali iste pesme (a mnogi su pevali iste pesme kao i komšije Hrvati i Bugari).
To sam pokusao da kazem Hamletu, al me covek iskulirao.
Link to comment
zavisi šta smatraš za "naciju"Edit: složili smo se oni i ja :D ali ono što ja mislim je da ovde ljudi pod nacija smatraju neku veliku grupu ljudi koji su u krajnjoj liniji svi u nekakvom bar dalekom krvnom srodstvu. ako neko u to veruje, to jeste budalaština.
Kad kazem da ljudi esencijalisticki shvataju naciju, mislim na to da je vide kao kolektivni ne-istorijski subjekat (primeri: price o Srbima kao naciji u srednjem veku, o Nemcima koji su rasturili Jugoslaviju kako bi se osvetili Srbima za njihovu ulogu u dva svetska rata, o tome kako je natalitet Albanca na Kosovu bio deo dugorocnog osvajackog plana itd).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...