Jump to content
IGNORED

Ontologija nacija...


Turnbull

Recommended Posts

ai070505b1.jpgЖив је национализам као идеологија, ништа ти не брини, само је резервисан за победнике. Пораженима би од њега могла да зацели преломљена кичма, а то ваља спречавати.
A za koga bi mogao da bude rezervisan nacionalizam? Za sve? Pa ima mnogo više potencijalnih nacija nego prostora na kojem bi one mogle da formiraju svoje nacionalne države - ergo, svet u kojem je nacionalizam rezervisan za sve je nužno svet pokolja oko lebensrauma. Nacionalizam je po definiciji ideologija koja je u sukobu sa univerzalizmom, ko je jači taj tlači, vae victis, itd. Ti se sa setom sećaš dana kada je tvoj nacionalizam tlačio, a sad se žališ što više ne može, nego to rade neki drugi. Boo-fuckin-hoo, srce mi se cepa.
Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    26

  • Bakemono

    26

  • Turnbull

    25

  • Prospero

    9

Чуј, "потенцијалних нација". :lolol: Али капирам да размишљаш корак унапред па си морао да додаш ово "потенцијалних". Па наравно да их има мање него простора када се нове нације појављују брже од Мекдоналдсових ресторана, бар на територији некадашње Краљевине Срба, Хрвата, Словенаца, Црногораца, Македонаца, Косовара и Бошњака.

Link to comment

Šta je tu smešno? Svaki etnos ti je potencijalna nacija, pa je to to pre svog modernog konstituisanja bio i srpski. To što se tebi nacije priviđaju i u srednjem veku, sasvim je drugi problem.Ali razumem ja tebe, to je nacioanalistička ontologija po kojoj neke nacije stvarno postoje (gde, među Platonovim idejama?), a druge su lažne, privid privida, itd.

Edited by Syme
Link to comment

Шта ћу када сам из стаааааре нације па имам тај снобовски однос према новокомпонованим.

Link to comment

Хејт ту брејк ит ту ју, ali sve su novokomponovane.Edit: Par sholastičkih pitanja za tebe: da li je srpska nacija postojala oduvek? Gde je bila pre nego što je počela da postoji? Jel mogu tako i druge nacije da budu tamo gde je bila i srpska pre nego što je počela da postoji (u božijem umu?), pa onda u jednom trenutku da počnu da postoje? Ako ne mogu, zašto ne mogu? Unapred hvala.

Edited by Syme
Link to comment

Не знам, ја сам неку границу морао да повучем, па оне које су настале за мог живота ипак морам да сматрам за новокомпоноване.

Link to comment

Наравно, нисмо се тукли са диносаурусима. Али, као што рекох, ако сам ја старији од неке нације стварно не могу да је доживљавам било како другачије него новокомпоновану.

Edited by Праслин
Link to comment

Pa tvoj doživljaj, tvoj problem, ja ti kažem na šta izlazi princip nacionalizam za sve. Može, ali to je igra u kojoj ne mogu svi da dobiju, a ko izgubi nema prava da se ljuti, inače zna se šta mu sledi (kruti).

Edited by Syme
Link to comment

Sramota je za svakog ko smatra sebe čovečnim da veruje u objektivno postojanje nacija, a kamoli da gradi svoje stavove na temelju nacionalizma. Tako da je meni Praslin jedna od tužnijih pojava, bez ikakvog sarkazma. Ne žalim njega, sačuvaj bože, nego mi je žao ljudskog roda gde čak i po svemu sudeći dobri i inteligentni ljudi mogu da poseduju takva verovanja koja će nas na kraju koštati glave kao vrstu.

Link to comment
Sramota je za svakog ko smatra sebe čovečnim da veruje u objektivno postojanje nacija, a kamoli da gradi svoje stavove na temelju nacionalizma. Tako da je meni Praslin jedna od tužnijih pojava, bez ikakvog sarkazma. Ne žalim njega, sačuvaj bože, nego mi je žao ljudskog roda gde čak i po svemu sudeći dobri i inteligentni ljudi mogu da poseduju takva verovanja koja će nas na kraju koštati glave kao vrstu.
Сам си себи одговорио
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...