Jump to content
IGNORED

Ontologija nacija...


Turnbull

Recommended Posts

Republika Srpska? :s_w: Edit: ne, to je srpski Pijemont :)Šalu na stranu - država koja je napravljena pod uticajem nacionalističkog projekta, odnosno zasnovana na principima jedinstvene i zajedničke narodne kulture, itd. I sad pošto je ta i takva kultura zapravo fikcija - ono što postoji je zapravo manje više heterogen skup tradicionalnih praksi zajedno sa nekim pričama o Zlatnom dobu i srednjovekovnoj državi - onda se država postara da je napravi, recimo tako što će uzeti sv te stvari, povezati ih u keherentni narativ i onda ih ulivati u glavu mladim generacijama kroz bavezno školovanje. Et voila - nacionalna kultura.
As I said, to je sve ok, onako principijelno. Međutim, po tome je Srbija to stvarala recimo tokom XIX veka i onda uspešno to prenela na Srbe koji su živeli (a sveukupno ih je bilo više nego u samoj Srbiji) izvan srpske države. E ja pitam, kad je to Srbija mogla sistemski (i to radila) sa Srbima izvan Srbije, pošto je tvoja teza da su nacije države stvorile i, je li, nekako nametnule svom stanovništvu. Dakle, mogu da ti kažem kad to 100% nije radila i onda ostane maksimum desetak godina kad bi možda, eventualno, pod brojnim uslovima, mogli da se dogovorimo da jeste to radila (mada nije ni tada). To ni u snu nije dovoljno (čak i da je bilo tako)
Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    26

  • Bakemono

    26

  • Turnbull

    25

  • Prospero

    9

Balkanski pijemont je "dirigovao" nastankom zajedničke kulture na teritorijama koje su pripadale Osmanskom i Habsburškom carstvu? I think not.
+ sajdkik iz Brda, podjednako važan, ako ne i važniji. Crnogorci su naročito uspešno valjali Kosovski mit dalje na zapad.
Link to comment
As I said, to je sve ok, onako principijelno. Međutim, po tome je Srbija to stvarala recimo tokom XIX veka i onda uspešno to prenela na Srbe koji su živeli (a sveukupno ih je bilo više nego u samoj Srbiji) izvan srpske države. E ja pitam, kad je to Srbija mogla sistemski (i to radila) sa Srbima izvan Srbije, pošto je tvoja teza da su nacije države stvorile i, je li, nekako nametnule svom stanovništvu. Dakle, mogu da ti kažem kad to 100% nije radila i onda ostane maksimum desetak godina kad bi možda, eventualno, pod brojnim uslovima, mogli da se dogovorimo da jeste to radila (mada nije ni tada). To ni u snu nije dovoljno (čak i da je bilo tako)
Ali nametanje nije jedini način širenja, niti je pak to glavna stvar. Glavna stvar je formulisati narativ o nacionalnom duhu koji se emanira kroz vekove i prostor na različite načine, ali je uvek isti. Onda se to širi onako kao što sam ti rekao ali i neformalnim kanalima, štampom, književnošću, i u našem slučaju svakako i preko crkve. Edited by Syme
Link to comment
Pa ne, imaš neke sličnosti u praksama koje, kao što reče Bakemono, predstavljaju kontinuum i premošćavaju etničke granice. Onda dođe nacionalizam, standardizuje, kodifikuje, povuče granice i kaže, od sad je ova praksa naša, a ona njihova.
pa dobro kako je to država razdvojila Srbe od Hrvata na zapadu tzv. srpskog etničkog prostora? Btw, po ovom vašem ispada da u Vranju i Leskovcu maltene niko nije ni znao šta je po etničkoj pripadnosti dok nije srpska država došla i obavestila ih. Ne kažem, bilo je slojeva stanovništva kod kojih ta etnička podela nije bila baš jasna, ali itekako je bilo i onih koji su znali šta su po etničkoj pripadnosti i pre 1878-me. Ma i pre nastanka MSD (moderne srpske države). Kako se to desilo? Pa nije ih valjda Tuska učila da su Srbi ili Bugari?
Link to comment
+ sajdkik iz Brda, podjednako važan, ako ne i važniji. Crnogorci su naročito uspešno valjali Kosovski mit dalje na zapad.
Da...do, negde, Neretve.Al nikako da ubodete :D Edited by MancMellow
Link to comment
Da...do, negde, Neretve.Al nikako da ubodete :D
Čini mi se i dalje, do nekih krajina al ok, tamo su možda Karlovci više uticali. Inače kad se kaže ''država'' ja ne mislim samo na institucije nezavisne kraljevine već otprilike na sve od Boja na Mišaru pa nadalje
Pravoslavna crkva i narodne pesme?
Crkva je samo definisala granice Edited by dillinger
Link to comment
pa dobro kako je to država razdvojila Srbe od Hrvata na zapadu tzv. srpskog etničkog prostora? Btw, po ovom vašem ispada da u Vranju i Leskovcu maltene niko nije ni znao šta je po etničkoj pripadnosti dok nije srpska država došla i obavestila ih. Ne kažem, bilo je slojeva stanovništva kod kojih ta etnička podela nije bila baš jasna, ali itekako je bilo i onih koji su znali šta su po etničkoj pripadnosti i pre 1878-me. Ma i pre nastanka MSD (moderne srpske države). Kako se to desilo? Pa nije ih valjda Tuska učila da su Srbi ili Bugari?
Naravno da su etničke razlike postojale (mada, opet, vrlo nijansirano, i često u nekom kontinuumu), ali da onda to čini pripadnike etnije nosiocima jedne posebne sudbine, duha, i cilja (spajanja u nacionalnu državu), to je nešto što dolazi tek sa nacionalizmom.
Link to comment
Pravoslavna crkva i narodne pesme?
pa da. tj. crkva. međutim i tu ima problem. kad uzmemo kad je ukinuta P.Patrijaršija dobijamo ohoho dug period tokom koga bi se moglo zaključiti da će negde i doći do osipanja u broju, što se i dogodilo. ali nije to tema,nego u je tema što nije tako jednostavno reći - došla država i unifikovala nacionalni narativ. A drugo, sve i da je PP postojala i posle ukidanja, ona nije mogla baš tako to da radi u Austriji. Daklem, definicijsko posmatranje je ok donekle, ali od jednog momenta više ne objašnjava baš celokupnost procesa.
Link to comment
Uz harmoniku i sintisajzer. Kemis i tako to
Očito nisi shvatio šta sam te pitao. Hteo sam da kažem da je svaki kraj imao svoje narodne pesme i da nisu svuda Srbi pevali uz gusle.
Link to comment

Mislis da junacke narodne pesme nisu bile nesto sto su srbi imali zajednicko na skoro svim teritorijama na kojima su ziveli? Meni se cini da su neke stvari koje su vazne i za sadasnje poimanje srpstva ili kako god, prenosene i cuvane preko pesama - obilic, carstvo dusanovo, kosovski mit, kraljevic markoedit @manc

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...