Jump to content

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Još nešto da napišem Vasi. Pretpostavljam da si čitao "Smrt Ivana Iljiča"? Zar tu nema sve što čovek treba da zna o umiranju?
Now comes my first point : this is really the story not of Ivan's Death but the story of Ivan's Life. The physical deathdescribed in the story is part of mortal Life, it is merely the last phase of mortality. According to Tolstoy, mortal man,personal man, individual man, physical man, goes his physical way to nature's garbage can; according to Tolstoy, spiritualman returns to the cloudless region of universal God-Love, an abode of neutral bliss so dear to Oriental mystics. TheTolstoyan formula is: Ivan lived a bad life and since a bad life is nothing but the death of the soul, then Ivan lived a livingdeath; and since beyond death is God's living light, then Ivan died into new Life—Life with a capital L.
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Dobro, Syme, i gde tu vidiš d od religijske dogme?EDIT: Da ne govorim da se radi o priličnom učitavanju od strane autora.

Edited by Bakemono
Link to comment
Pa nema potrebe da mi pričaš nešto što znam. Ti si bio rekao da se religija ne može zameniti, a to u prevodu znači da ima monopol.
Zapravo sam rekao:
Pa u dvadesetom veku to baš i nije tačno, ali svejedno mi nije cilj prebrojavanje žrtava, nego prosto nesposobnost da se razume da religija nešto znači i radi neki posao u našoj psihičkoj ekonomiji, koji se ne može prosto zameniti naukom, razumom, činjenicama, itd.
Ti me zapravo pitaš da ti kažem na šta tačno mislim kad kažem "štetno" u avramskim religijama? Jesam li u pravu?Pritom ne zaboravi da mi se taj "dogmatizam zdravog razuma" gadi ništa manje nego tebi. Ja sam samo rekao da ako moram da biram, pre biram nove ateiste nego avramske religije. Prosto sabiranje pluseva i minuseva.
Pa rećom, ne moramo da biramo.A što se tiče štetnog, ne nisam mislio na to, nego na činjenicu da štetno zavisi od određenja dobra, koje je notorno problematično.
Link to comment

Off:

Takva osoba sa ovog sveta ima vece sanse da joj posledni trenuci budu spokojni. Podrzavam svaku duhovnu disciplinu, religioznu ili sekularnu, koja coveku nudi taj terminalni spokoj, ali mi intuicija govori da su je vera, ritualizovana i normirana, jako dobar put ka licnom miru na kraju zivota.
Kakav poust!O ovome u poslednjoj recenici sam cesto razmisljao i pitao se da li je bolje ceo zivot ziveti za miran trenutak smrti ili zagristi metak i sumnjati u sve i svja. Odatle i ona "blago siromasnima duhom jer je njihovo carstvo nebesko".Secam se da je Jerotic jednom prilikom izjavio jednu neopevanu glupost tipa "ok je sumnjati do tridesete, posle toga je vec besmisleno". Dalje, skoro sam procitao interviju Nikole Tesle jednom njujorskom novinaru iz kojeg je jasno da je Tesla napravio svoju licnu religiju (na naucnoj osnovi) iz koje je izvlacio svoje pronalaske kao iz fijoke, jer mu je taj sistem govorio koju fijoku treba da otvori. Odatle je uzimao i vrednosne stavove, too.Recimo da je i on umro spokojan (mada u sasvim drugom smislu od ovoga u kojem Dabovic objasnjava) Edited by CowBoy
Link to comment
O ovome u poslednjoj recenici sam cesto razmisljao i pitao se da li je bolje ceo zivot ziveti za miran trenutak smrti ili zagristi metak i sumnjati u sve i svja. Odatle i ona "blago siromasnima duhom jer je njihovo carstvo nebesko".
Zar je to stvar izbora?
Link to comment
O ovome u poslednjoj recenici sam cesto razmisljao i pitao se da li je bolje ceo zivot ziveti za miran trenutak smrti ili zagristi metak i sumnjati u sve i svja. Odatle i ona "blago siromasnima duhom jer je njihovo carstvo nebesko".
Jos ako trenutak smrti dodje iznenadno (ili ako si do tog trenutka izgubio razum, postao senilan itd), ispada da si se pripremao nizasta. Edited by Radagast
Link to comment
To sto si napisao je, izvini, prilicno besmisleno.
Sudim po primerima meni bliskih ljudi koji su umrli: vecina njih nije imala vremena za promisljanje i svodjenje racuna, jer ih je smrt stigla nenadano, a par najstarijih clanova porodice je toliko izlapelo i izgubljeno da im jedino paznja bliznjih nesto znaci, dok bi spiritualni trening i filozofija, i da su ih praktikovali, ostali bez traga u njihovom duhu. Sa druge strane majka, koja je umirala mesec i po dana u uzasnim mukama, sa 37 godina, uspela je da nadje neki mir i snagu u sebi za tih mesec i po dana, dok je pre toga zivot shvatala prilicno olako, mozda i pomalo neozbiljno i svakako se nije spremala za spokojnu smrt.
Link to comment
Sudim po primerima meni bliskih ljudi koji su umrli: vecina njih nije imala vremena za promisljanje i svodjenje racuna, jer ih je smrt stigla nenadano, a par najstarijih clanova porodice je toliko izlapelo i izgubljeno da im jedino paznja bliznjih nesto znaci, dok bi spiritualni trening i filozofija, i da su ih praktikovali, ostali bez traga u njihovom duhu. Sa druge strane majka, koja je umirala mesec i po dana u uzasnim mukama, sa 37 godina, uspela je da nadje neki mir i snagu u sebi za tih mesec i po dana, dok je pre toga zivot shvatala prilicno olako, mozda i pomalo neozbiljno i svakako se nije spremala za spokojnu smrt.
Moj otac je zivot shvatao dosta ozbiljno u smislu licnih odgovornosti, ali je napravio nekoliko ozbiljnih gresaka koje su dovele do poremecenih odnosa u porodici.. Od trenutka operacije do smrti proslo je oko mesec dana, tokom kojih je imao vremena da porazgovara sa ljudima i ispravi neke greske i popravi neke stvari. Nekoliko dana pre smrti je rekao da je sada miran, jer je sve resio. Bio je ateista i cinik, nije mu bilo potrebno vise bice i religijsko iskustvo. Sve sto je zeleo je da ponovo uspostavi harmoniju i to mu je u dobroj meri poslo za rukom. Dakle, slazem se da religija nije nuzna, ali je pozeljna ako nisu, iz razloga licnih izbora, kulturnog bekgraunda itd, dostupne druge mogucnosti za dosezanje spokoja.Pravoslavci kazu da je Eshaton odmah pored nas, a ne u nekom neodredjenom trenutku metafizicke buducnosti. Za mene je ta misao jako lepa. Adekvatno spremanje za smrt je zivljenje koje se moze zavrsiti sada i ovde, bez zaljenja.
Link to comment
Zar je to stvar izbora?
Naravno da nije, zato sam i stavio onu parafrazu iz biblije.@Radagast: govorim iz ugla Vasinog posta: takav covek je uvek spreman, zar ne? Ne lazi, ne kradi, ne cini preljube etc - uvek cist racun (pred sobom jakako).Ja u ovom trenutku ne bh bio spreman nikako, barem kada je likvidacija racuna u pitanju. Nakupilo se tu svega nerazresenog i tek ce da se nakuplja. Svet je jedno strasno mesto.
Link to comment
Ja u ovom trenutku ne bh bio spreman nikako, barem kada je likvidacija racuna u pitanju. Nakupilo se tu svega nerazresenog i tek ce da se nakuplja. Svet je jedno strasno mesto.
upravo tako. u svim svojim razmisljanjima o konacnim stvarima polazim od ovoga sto si napisao. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ma govorim ti da si napisao da je put nebitan jer moze da te zemlja proguta svakog trenutka.
Nisam hteo da kazem da je put nebitan, nego da je toliko bitan da ne zasluzuje da citav bude orijentisan na njegov poslednji delic, tih par godina ili meseci pred smrt, delic puta koji ionako moze da dodje u potpuno neocekivanoj formi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...