Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Ovde niko ne pominje onog poznatog francuskog ateistu/humanistu/hedonistu (ne mogu da se setim imena) koji problem smrti i ateizma resava na jednostavan nacin: posle smrti nema zivota, zato zivot treba proziveti tako da donese najvise zadovoljstva (pri tome on ne misli na telesna) i sto manje patnje. U celu pricu unosi i dosta humanizma, osnovao je i neki otvoreni univerzitet...edit: Nasao sam - Misel Onfre
Nadam se da je kao izvor citirao Epikura.
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Pravoslavci kazu da je Eshaton odmah pored nas, a ne u nekom neodredjenom trenutku metafizicke buducnosti. Za mene je ta misao jako lepa. Adekvatno spremanje za smrt je zivljenje koje se moze zavrsiti sada i ovde, bez zaljenja.
Premda je vec ovo daleko odlutalo od teme, sve price nalik ovom sto je pisao Dabovic imaju smisla jedino ako se u to sve stvarno veruje. Dakle, to sto nesto zvuci lepo nije vise od estetskog uzitka, ako nema iskrene vere u sve to. Tako da, recimo, ja mogu da se slozim da je ovo ili ono lepo (sto je ono sto Daniel Dennett zove "belief in belief"), ali to realno nema nikakve veze, posto ne verujem niusta od toga.E, kad smo kod toga, verujem da covek moze (ako stvarno hoce) da se natera da veruje. Da prevari samog sebe da veruje, toliko dobro, da u stvari zavrsi tako sto veruje. (Snaga ubedjivanja samog sebe je fasinantna...)
Link to comment
Premda je vec ovo daleko odlutalo od teme, sve price nalik ovom sto je pisao Dabovic imaju smisla jedino ako se u to sve stvarno veruje. Dakle, to sto nesto zvuci lepo nije vise od estetskog uzitka, ako nema iskrene vere u sve to. Tako da, recimo, ja mogu da se slozim da je ovo ili ono lepo (sto je ono sto Daniel Dennett zove "belief in belief"), ali to realno nema nikakve veze, posto ne verujem niusta od toga.E, kad smo kod toga, verujem da covek moze (ako stvarno hoce) da se natera da veruje. Da prevari samog sebe da veruje, toliko dobro, da u stvari zavrsi tako sto veruje. (Snaga ubedjivanja samog sebe je fasinantna...)
Ove teme mi ne prijaju u ove jutarnje sate. Pogotovo ovo o smrtnosti i konačnosti života u kombinaciji sa tim da trenutno već mesecima provodim vreme radeći gluposti i to daleko od svih ljudi koji mi nešto znače u životu.Inače ja jesam skeptik ali nisam ateista. To što nisam baš spremna da poverujem da je to sa Bogom baš onako kako propoveda hrišćanstvo i dalje ne znači da verujem u to da ničega nema... a kad ostaviš mogućnost da postoji negde nešto, ostavljaš i malecnu mogućnost da neki deo naše ličnosti možda može da ostane sačuvan i nakon smrti. Tako da mislim da ne mora baš stvarno da se veruje. Edited by Evi_
Link to comment

Ja sam se više osvrnula na tezu da ili veruješ ili ne veruješ, bar sam ja tako shvatila a vrlo moguće da si ti nešto sasvim drugo hteo da kažeš. A ono što je moje viđenje je čitav spektar "ličnih religija" kod ljudi, malo od pravoslavlja, malo sujeverja, malo nekih svojih ideja...

Link to comment
Premda je vec ovo daleko odlutalo od teme, sve price nalik ovom sto je pisao Dabovic imaju smisla jedino ako se u to sve stvarno veruje. Dakle, to sto nesto zvuci lepo nije vise od estetskog uzitka, ako nema iskrene vere u sve to. Tako da, recimo, ja mogu da se slozim da je ovo ili ono lepo (sto je ono sto Daniel Dennett zove "belief in belief"), ali to realno nema nikakve veze, posto ne verujem niusta od toga.E, kad smo kod toga, verujem da covek moze (ako stvarno hoce) da se natera da veruje. Da prevari samog sebe da veruje, toliko dobro, da u stvari zavrsi tako sto veruje. (Snaga ubedjivanja samog sebe je fasinantna...)
An American scientist once visited the offices of the great Nobel prize winning physicist, Niels Bohr, in Copenhagen. He was amazed to find that over Bohr’s desk was a horseshoe, securely nailed to the wall, with the open end up in the approved manner (so it would catch the good luck and not let it spill out).The American said with a nervous laugh, “Surely you don’t believe the horseshoe will bring you good luck, do you, Professor Bohr? After all, as a scientist –”Bohr chuckled.“I believe no such thing, my good friend. Not at all. I am scarcely likely to believe in such foolish nonsense. However, I am told that a horseshoe will bring you good luck whether you believe in it or not.”
:lolol: Edited by Syme
Link to comment

ovo sa umiranjem je daleko odmaklo od teme. jedina veza je sto agresivno naturanje 'nicega' umesto 'necega' nikako ne dorpinosi olaksavanju procesa umiranja ni umirucem ni bliznjima.

Link to comment

sigurno da zaslužujei posebno je pitanje koliko je teže umiranje ljudi koji nemaju potomstvo i da li je uopšte teže ili je to samo zabluda ?ima raznih teorija na tu temue da,ima i ono kada se zatire loza pa umire poslednji, kao te smrti su naročito teške jer ''vuku'' za sobom konačna umiranja predaka, itd, etc

Edited by duda
Link to comment

sto bi bilo teze? kad sam se ja usled okolnosti premisljala o tim stvarima poslednje sto mi je bilo na pameti je da prispitujem odluku o nemanju dece.edit: ustvari, razumem sto bi bilo teze nekim ljdima, ali to valjda zavisi od verovanja (npr. ovo o zaboravu kao najgorem ishodu). nije pravilo samo po sebi.

Edited by estel
Link to comment
Premda je vec ovo daleko odlutalo od teme, sve price nalik ovom sto je pisao Dabovic imaju smisla jedino ako se u to sve stvarno veruje. Dakle, to sto nesto zvuci lepo nije vise od estetskog uzitka, ako nema iskrene vere u sve to. Tako da, recimo, ja mogu da se slozim da je ovo ili ono lepo (sto je ono sto Daniel Dennett zove "belief in belief"), ali to realno nema nikakve veze, posto ne verujem niusta od toga.E, kad smo kod toga, verujem da covek moze (ako stvarno hoce) da se natera da veruje. Da prevari samog sebe da veruje, toliko dobro, da u stvari zavrsi tako sto veruje. (Snaga ubedjivanja samog sebe je fasinantna...)
I mene je oduvek fascinirala apologija religije koja pociva na njenoj toboznjoj korisnosti - "ne verujem u Boga zato sto mislim da postoji, nego zato sto smatram da cu se lepse osecati ako verujem". Taj rezon po meni ukljucuje izvesnu dozu doublethink-a (da ne kazem licimurja).
Link to comment
ovo sa umiranjem je daleko odmaklo od teme. jedina veza je sto agresivno naturanje 'nicega' umesto 'necega' nikako ne dorpinosi olaksavanju procesa umiranja ni umirucem ni bliznjima.
Kad je moja pok. baka lezala u zemunskoj bolnici posle operacije kuka, bio ja u poseti, a sa mnom je bila i majka moje ujne. Ona je, inace, bila profesorka matematike u Zemunskoj gimn, a i ona i njen muz su bili predratni komunisti (on je doziveo da cak "odsluzi" svoju veru u Staljina na Golom Otoku). Elem, zabrinuto smo sedeli pored bake, koja nije bila bas na samrti, ali se svasta moglo ocekivati (nije, ipak, umrla tada). Ne znam kako dodjosmo do teme zagrobnog zivota, kada zvonkim glasom profesorka (da cuje celo bolnicko krilo): "nema rajskih vrata! Nema niceg posto se umre, to je sve izmisljotina!" Meni doslo da propadnem u zemlju, mislim se, alo, imaj malo takta... (onda sam shvatio da sam ja mali ateista kakvih ima). Edited by Indy
Link to comment

meni je svako normiranje umiranja koje zabranjuje eutanaziju neprihvatljivo.i ta njegova utešnost i smirenost mislim da je namenjena onima koji ostaju.

Link to comment
sigurno da zaslužujei posebno je pitanje koliko je teže umiranje ljudi koji nemaju potomstvo i da li je uopšte teže ili je to samo zabluda ?ima raznih teorija na tu temue da,ima i ono kada se zatire loza pa umire poslednji, kao te smrti su naročito teške jer ''vuku'' za sobom konačna umiranja predaka, itd, etc
kod mnogih je demencija toliko uznapredovala da i ne znaju da umiru.
Link to comment

Reč "ateista" nosi mnoge konotacije koje za mene ne važe tako da preferiram da za sebe kažem da sam "nereligiozan". Tako sam se izjasnio i na popisu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...