Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

11222465_10207207104033410_1246965105576

 

Durmitor, hajking tura od Pasinih voda do malo iznad prevoja Sedlo, ukupno oko 15km (sa povratkom) i nekih 500m nadmorske visine. Temperatura nije bila toliki problem posto se kretala od -4 dole u naselju do -10 na Sedlu, ali je sneg dosta dubok i tek na par mesta zamrznut. Konstantno se upada nekih dvadeset, trideset centimetara, a varira i do iznad kolena i struka. Gore je fenomenalno, kada nema vetra vlada potpuna tisina. Jedina zivo sto smo pored nas trojice videli je stado divokoza koje je produzilo dalje uz planinu kada smo im se priblizili. Na prevoju je pod vetrom boleo svaki deo koze koji nije bio prekriven. Drugaru je voda, koju je drzao u plasticnoj flasici zaledila u rancu. Dalje penjanje smo obustavili posto smo kasnili u dolasku na Zabljak, pa smo sa pesacenjem krenuli u 08.00 i gore bili oko 11.15 kada smo pravili prvu pauzu do 12.00. Bilo mi je malo frka da nas ne uhvati mrak pa smo skontali da ne mozemo napraviti osetno bolji napredak ako nastavimo i resili smo da se vratimo.

Link to comment
  • 2 weeks later...

termos je obavezan u ovo doba godine.

krplje jedine pomažu kod propadanja, no nisu jeftine pa ih malo ko ima. Mogu se doduše iznajmiti u Iglušportu.

No svaka čast na inicijativi. Ja još nisam bio na zimskom penjanju na Durmitoru. Voleo bih, ali mi uvek bila frka zbog lavina.

 

Plan za sledećih mesec danar: Musala, po treći put i Kom Vasojevićki, po prvi put zimi.

Link to comment
  • 3 weeks later...

042.jpg

 

Pao je i prvi vrh.Stara Planina, Midzor (2168). Peli smo se stazom od planinarskog doma Babin Zub.Trasa je 7.5 km duga i do gore nam je trebalo nesto malo ispod tri sata. Malo sam se smorio u pocetku zbog vremena, posto je bila izuzetno gusta magla prvih 2 kilometra, medjutim posle je se potpuno ocistila i do vrha je stalno grejalo sunce. Snega ima kako se prilazi vrhu, dole ni malo. Zicare stoje, a staze ne funkcionisu i par ljudi mi je komentarisalo da im je propala sezona, ako uskoro ne padne sneg. Posto nije bilo snega da pravi probleme, za to je se pobrinuo vetar, nenormalno je duvalo. 

Link to comment

Staza je skroz korektno oznacena, mislim da ces se lako snaci. Mi smo od "pomagala" koristili samo gps aplikacije sa mobilnog, mada i to cisto iz predostroznosti, nije nam ni u jednom trenutku bilo neophodno. Skines trek sa wikiloca koji ti odgovara i neki app tipa GPX Viewer, ako hoces da se osiguras i to je to. 

Link to comment

Da li je staza pregledna u smislu da ti ne trebaju mapa ili vodič?

 

Ako je vedro, pregledna je, skoro svo vreme vidiš vrh i veći deo staze.

 

Da budem iskren, pregledna je kako god okreneš pošto je staza do Midžora u stvari zemljani put po kom terenci komotno voze. Jedino je poslednjih 150 m do samog vrha mimo tog puta.

Link to comment

Ako imaš vremena, možeš posetiti još jedan i atraktivan vrh nedaleko od Midžora. Radi se o vrhu Dupljak, visokom 2032 m.

 

Grub opis prilaza - kada ideš od Babinog zuba stazom (t.j. putem) prema Midžoru, posle jedno 2/3 puta ne nastaviš desno prema Midžoru, nego ideš levo. Treba ići što višlje i izaći tačno na greben, na samu graničnu liniju. Vrhom grebena, t.j. graničnom linijom je najprohodnije, postoji nemarkirana stazica duž grebena. Posle 4-5 km se stiže do Dupljaka. Sa njega se, između ostalog, vidi i Midžor onako iza ćoška, t.j. kako izgleda sa bugarske strane. Prednost posete ovom vrhu je baš u tome što do njega ne vodi kolski put, pa imaš utisak da si u malo manje taknutoj prirodi.

 

Trebalo bi da je smeštaj u planinarskom domu Babin zub relativno povoljan (ne znam cene doduše). Pazi se, ove godine su pričali da su dvadeset i nekog juna imali kratkotrajno zahlađenje sa snegom.

Edited by Frile
Link to comment
  • 3 weeks later...

Dame i gospodo hajkeri i planinari, imam jednu molbu i glavolomku.

 

Zeleo bih da dam doprinos odrzavanju jednog skupa hipika i ako mogu da pomognem predlogom, mozda i lakim skautingom. Trazi se teren sa sledecim uslovima.

 

- Brdska ili planinska oblast, idealno na izmedju 500 i 1.200m nadmorske visine.

- Pristup cistoj tekucoj vodi (potok ili manja reka)

- Teren da ne bude nacionalni park ili privatno zemljiste.

- Udaljenost od civilizacije je takva da se moze stici donekle javnim prevozom, a odatle se moze pesaciti, na primer, 5 km. Trazi se zabacen kraj, ali da kakva-takva civilizacija ipak bude barem uslovno blizu, makar neko seoce do koga se moze stici za 2 sata pesacenja

- Bez karaula i slicnih instalacija u blizini

- Da ne bude potpuno posumljeno, znaci ne duboka suma.

 

Na osnovu mog iskustva sa ovim skupovima, nema mesta brizi da ce teren biti unisten, jer ucesnika nema mnogo i ljudi se staraju da za sobom ne ostave nista, nema ni govora o seci sume i slicnim glupostima, zna se kako se skuplja ogrev, kako se kopaju latrine i gde se postavljaju u odnosu na vodotokove.

 

Hvala.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Dame i gospodo hajkeri i planinari, imam jednu molbu i glavolomku.

 

Zeleo bih da dam doprinos odrzavanju jednog skupa hipika i ako mogu da pomognem predlogom, mozda i lakim skautingom. Trazi se teren sa sledecim uslovima.

 

- Brdska ili planinska oblast, idealno na izmedju 500 i 1.200m nadmorske visine.

- Pristup cistoj tekucoj vodi (potok ili manja reka)

- Teren da ne bude nacionalni park ili privatno zemljiste.

- Udaljenost od civilizacije je takva da se moze stici donekle javnim prevozom, a odatle se moze pesaciti, na primer, 5 km. Trazi se zabacen kraj, ali da kakva-takva civilizacija ipak bude barem uslovno blizu, makar neko seoce do koga se moze stici za 2 sata pesacenja

- Bez karaula i slicnih instalacija u blizini

- Da ne bude potpuno posumljeno, znaci ne duboka suma.

 

Na osnovu mog iskustva sa ovim skupovima, nema mesta brizi da ce teren biti unisten, jer ucesnika nema mnogo i ljudi se staraju da za sobom ne ostave nista, nema ni govora o seci sume i slicnim glupostima, zna se kako se skuplja ogrev, kako se kopaju latrine i gde se postavljaju u odnosu na vodotokove.

 

Hvala.

#1 Batote

 

Batote_zpst5mjmkwl.jpg

 

 

#2 Rudno

 

Rudno_zpselk02wwp.jpg

 

 

Kakvi bre planinari i hajkeri  -_-

Link to comment

Hvala ljudi :)

 

Trešnjica nažalost otpada, to je zaštićeno prirodno dobro i zabranjeno je kampovanje.

Rudno obećava...

 

Otkrio sam i opasnu vukojebinu, planinu Tupižnica u istočnoj Srbiji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...