Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Je l' se zna ko te sajle na Durmitoru odrzava i koliko cesto?? 

U SLO su nekad imali dobrovoljce koji su znali da naprte Hilti i kolut sa sajlom pa uz brdo & niz brdo. Posecenije staze su bile uvek "k'o nove" ali su one manje posecene bile kao da ih niko nije pogledao godinama...

Inace, nekad je bio obicaj da se nosi jednostavan "pleten" pojas od "prusika" - pa ono - ides i produzetak sa pojasa - preko karabinera - zakacish za sajlu - dok je ima... Nisam to nikad radio al' sam video da neki ljudi (odrasli i deca) to rade... Malo je zametno. I mozda ima smisla samo kad je neka 'via ferrata' ono - bash bash via ferrata.

Link to comment

a jel ides sa nekim planinarskim klubom ili neka privatna rezija?

 

Ove da kažem malo ozbiljnije idem sa klubovima, pogotovu kada negde idem prvi put, mada smo imali i neke naše akcije.

 

Je l' se zna ko te sajle na Durmitoru odrzava i koliko cesto?? 

 

Šta znam, sve je ok ovde, osim što su se negde alke izvukle, mada možda 2, 3 od svih gde smo prošli.

Link to comment

Je l' se zna ko te sajle na Durmitoru odrzava i koliko cesto?? 

mislim da su sajle  postavljene pre 2 godine i to na Međed, Bobot i onaj kuluar kada se sa Savinog kuka penje na Šljeme. Nisam bio od tada na Durmitoru, ali sam tako nekako zapamtio. Sajle postavila Turistička organizacija CG, jer su na Međedu svake godine ginuli Česi.

Kao i do sada te sajle će se naravno da raspasti za 2 godine, a da ih niko ne popravi, sumanuti česi&poljaci će ponovo početi da ginu, a ovi će se ponovo setiti da postave sajle tek kada česi napave neki Memorijal za sve svoje poginule sunarodnike.

Retko nezainteresovani i nepreduzimljivi ljudi, ti crnogorci - toliko načina da se unapredi turistička ponuda na severu CG, a nigde nikakve infrastrukture (domovi, sajle...) nego jebena "Wild Beauty". 3 (!!!) planinarska doma postoje (Orjen, Hajla, Grbaja) a onoliko planina.

Postoji ona priča da su slovenci pre 10godina hteli o svom trošku da naprave dom na Škrčkim jezerima, ali su uvređeni crnogorci to naravno odbili jer će "to oni da sagrade" - i naravno nikada nisu.

nezainteresovani ljudi, jedino tako mogu to da tumačim, jer to ne košta preterano (osim ako se ne gradi kao ovaj dom na Monte Rosi) a donosi dosta novca indirektno.

Link to comment

Je l' se zna ko te sajle na Durmitoru odrzava i koliko cesto?? 

U SLO su nekad imali dobrovoljce koji su znali da naprte Hilti i kolut sa sajlom pa uz brdo & niz brdo. Posecenije staze su bile uvek "k'o nove" ali su one manje posecene bile kao da ih niko nije pogledao godinama...

Inace, nekad je bio obicaj da se nosi jednostavan "pleten" pojas od "prusika" - pa ono - ides i produzetak sa pojasa - preko karabinera - zakacish za sajlu - dok je ima... Nisam to nikad radio al' sam video da neki ljudi (odrasli i deca) to rade... Malo je zametno. I mozda ima smisla samo kad je neka 'via ferrata' ono - bash bash via ferrata.

 

Ni ta priručna oprema nije dovoljna (bolje išta nego ništa, naravno).

Tu su veliki faktori pada i potrebna je posebna oprema za ferate (komplet, gurtne) koja može da amortizuje udar u slučaju pada.

Šlem je takođe neophodan.

 

Najbliže što sam prišao ferati je bio prelaz sa Savinog kuka na Šljeme krajem devedesetih. Sajle naravno nije bilo, samo zarđali klinovi tu i tamo.

Link to comment

Ni ta priručna oprema nije dovoljna (bolje išta nego ništa, naravno).

Tu su veliki faktori pada i potrebna je posebna oprema za ferate (komplet, gurtne) koja može da amortizuje udar u slučaju pada.

Šlem je takođe neophodan.

 

Najbliže što sam prišao ferati je bio prelaz sa Savinog kuka na Šljeme krajem devedesetih. Sajle naravno nije bilo, samo zarđali klinovi tu i tamo.

Samo naopred - bice i bolje... Mora.  :)

Je l' ne daju Slovenci da se ide tamo ili je je#ada oko vize ili nesto trece (skupo?)... 

Nisam ni ja to nikad radio al' sam uvek "znao kako treba"... :)

Šlem je svakako zakon. Bilo kakav. Ovo drugo - kako se covek oseca i koliko ima nekog "znanja i iskustva"... 

Inace, i Slovencima su Cesi nekad pravili domove pa su (ih) tako naucili kakav je red. Al' je to tada bila jedna zemlja (jedan vodja??) Austro/Hungarija...

Link to comment

Divlji konji su na Stolovima, 10 km od pocetka staze do vrha, uz 700m visinske razlike.

Planiram da odem tamo u septembru, da probam da fotkam te konje.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Dajte neke predloge za _obelezene_ staze za hajking u Srbiji ili Crnoj Gori. Gde su bili oni divlji konji, mislim da ih je kacio Glas ili Anonimac?

 

Stara Planina. Odeš kolima do Babinog zuba, i prošetaš lagano jedno 2, 3 sata do Midžora, našeg najvišeg vrha. Mada, mislim da sam negde čitao da ih više nema :( Velika je to tuga, ako je istina.

 

Idem sutra u Poljsku na Tatre, javim kako bilo.

Link to comment

Dajte neke predloge za _obelezene_ staze za hajking u Srbiji ili Crnoj Gori. Gde su bili oni divlji konji, mislim da ih je kacio Glas ili Anonimac?

 

Durmitor ima puno dobro obeleženih planinarskih staza, uz to postoji stara ali još uvek relevantna knjiga Branislava Cerovića "Durmitor i kanjon Tare" sa opisima staza. Ima je na kupindu. Uz knjigu ide i topografska karta sa stazama, a ako je nema u polovnom primerku, može da se kupi u turističkom info kosku na Žabljaku. Durmitor je divan, preporučujem svima odlazak tamo.

 

I mene zanimaju dobro obeležene i po mogućnosti dokumentovane planinarske staze po Srbiji.

 

Divljih i poludivljih konja ima (ili je do skora bilo) na Suvoj planini, Staroj planini (video sam ih pre mesec dana iz daleka na Vrtibogu), Stolovima, Beljanici (pre par godina kod uvale Busovata).

Link to comment

Dajte neke predloge za _obelezene_ staze za hajking u Srbiji ili Crnoj Gori. Gde su bili oni divlji konji, mislim da ih je kacio Glas ili Anonimac?

 

Ja sam kačio Stolove.

 

Mali problem je što sad tamo hoće da prave gigantski krst na vrhu, cenim da će se konji razbežati.

 

edit:

 

Moj predlog je, naravno, Orjen, obeleženije staze ne postoje na ovim prostorima, jedino što je malo surov i nigde nema vode, ali obeležen je tako da uvek vidiš sledeću markaciju (osim ukoliko grom ne odvali i drvo i markaciju). Starčević.

Edited by Anonymous
Link to comment

Par predloga... 

  • Ovcar/Kablar (planinarski dom?)
  • Divcibare sa okolinom (ima planinarski dom ili dva)
  • Rajac i Ravna Gora, (planinarski dom?)
  • tura od Rajca do Divcibara (i obrnuto) - verujem da to 'ladno moze i na biciklu a da te dupe ne zaboli preterano... 
  • Tara - Zboriste, Kozja stena, kanjon Rache odozgo na dole (do Manastira Racha) i/ili obrnuto... Planinarski dom?
  • Fruska gora do besvesti... Ovo je stvarno do besvesti - samo treba prouciti kako do tamo i kako posle kuci... Polumaraton je ok, za normalne ljude (pocetkom maja nekad bio)...
  • Vrsacki breg - najvishi vr' Vojvodine; ono - shorom medj' kibicfenserima pa uz brdo
  • Rudnik, Ostrovica (planinarski dom)
  • Suva Planina  (iz Nisha/Studene i/ili iz Palanke/Divljane) bio planinarski dom
  • Stara Planina, hoteli i sela
  • Golija iz Rashke i Golija iz iz Ivanjice, sela i sicno
  • Kopaonik - oni nizi (od Pancica) vrhovi desno od puta iz Joshanicke banje prema Kopaoniku... 
  • Zlatibor, Zlatar etc...
 
Al' je mapa zakon a uz mapu kompas - pa koliko god da je obelezeno - cas' i ces' ko je obelezio al' nikad ne znas kad ce magla da te snadje i kad neces moci "marku" ni na pipanje da pronadjesh. 
 
  • Avala... :)
  • Povlen/Jablanik/etc... Ima gore haos mesta za speleologe i priucene majstore speleologije - Lencina pecina, Dragov ponor etc... Mnogo dobro al' se treba obavezno nasloniti na nekog iz SOBa ili ASAKa (ako sve te "ustanove" josh postoje pod tim imenima)... 
 
Inace, najsuludije sto sam ja obilazio po Srbiji u svoje vreme je Transverzala Beograda "Bata Rade Petrovic" - evo covek napisao na tu temu...

 

  • Orjen je apsolutno do jaja, I Subra i ostalo

I nemoj da se zajeb@vate sa opremom "po dzepovima" nego - ono - "kako bog zapoveda" - jer se obicno nagrebe negde na nekom bezveznom putu i na nekoj livadi - pre nego u nekoj turbo steni i via ferrata i taj rad... Opusti se covek pa se smrzne usred leta ili sje@e clanak na ravnom putu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...