Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

A koliko ozbiljne i koliko duge pripreme iziskuje Kilimandzaro?

poslednji dan je baš naporan. 1400-1500 m visinske razlike koliko treba popeti nije lagano ni kada se kreće sa nivoa mora, a ne kada je vrh na skoro 6km iznad mora.

odnosno stepen fizičke spreme je npr. mogućnost neprekidnog trčanja sat vremena sa brzinom od 5:40min/km.

+podrazumeva se planirarenje barem jednom mesečno.

Link to comment

A koliko ozbiljne i koliko duge pripreme iziskuje Kilimandzaro?

 

Ja sam čuo da je to relativno lak uspon i da usput idu lokalci i nude transport do vrha, sendviče i slično.

 

Svejedno, bulju bih dao da tamo odem.

 

edit: sad tek vidim ovo što je napisao barrcode, na 6000 mnm ništa ne može biti jednostavno, u stvari svi koji su išli na Mon Blan su mi rekli da je nadmorska visina jedini ozbiljan problem tamo, a ovo je još više od toga.

Edited by Anonymous
Link to comment

I ja sam čuo da vodiči tegle stvari. Bem li ga, kao što mi čovek reče, uspon nije problem, fizički, problem je aklimatizacija da se odradi. Msm, ako si raspad sa kondicijom, onda je problem i hleb i mleko u dragstoru preko puta :)

Link to comment

Vazduh mora gore biti problem. Neki Rus, koji se pentarao po Pamiru i sl. mi je u Herceg Novom pričao da su sve te njihove planine mnogo lakše za penjanje od crnogorskih, ali da je frka za disanje. Tako da je tih 1500 mnm razlike na ozbiljnoj visini (a ja inače nemam problem s tom visinskom razlikom) o kojoj priča barrcode sigurno drama.

Edited by Anonymous
Link to comment

3 stvari:

- što bolja fizička kondicija mnogo pomaže da se što bezbolnije/neprimetnije prebrodi taj mogući problem aklimatizacije.

- ima ono neko pravila da pošto naš organizam pamti visine na kojima smo bili- ne treba nam cilj biti iznad 1500 razlike u odnosu na prethodni najviši vrh koji smo popeli u toku penjačke karijere.

- ubedljivo najbolja aklimatizacija je kada se spava u nekom visokom domu (3000+).

Link to comment
  • 1 month later...

na ovom linku imate interesantnu knjugu o usponu na Kilimandzaro. na moze da se skine, ali moze da se procita online. ako neko bas zeli hard copy, trebalo bi moze da se kupi u planinarskom savezu srbije: 

http://books.google.com/books?id=tFhuAgAAQBAJ&pg=PA1&lpg=PA1&dq=pole+pole+tesko+putovanje+na+kilimandzaro&source=bl&ots=DvVGbsWRmC&sig=68svZdo77QkmSQvpYU_lMM3teJI&hl=sr&sa=X&ei=QAByU4T_LI3NsQSI0oDAAw&ved=0CDQQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

Link to comment
  • 1 month later...

zamrla tema.

 

elem, za sve vas koji ste planirali - regularna sezona u Julijskim alpima kreće ove godine veoma kasno, jer snega ima neverovatno mnogo za početak meseca jula. Mnogi vrhovi će sigurno ostati nedostupni još mesec dana bez zimske opreme. Pošto nam slovenci nisu rekli da su potrebne dereze, mi ih nismo poneli te smo ostali uskraćeni Prisojnikovog vrha (200m od cilja). Prošli 5 snežnika kao na slici, ali dalje nije bilo uslova +  počela kiša.

S6309324.jpg

Link to comment

Maštao sam danas čitav dan da me neko teleportira na mesto kao na gornjoj fotografiji.

 

Krenuo danas (prekasno, oko 10 sati) iz Herceg Novog na Radoštak (1450 mnm) i zajebao se. Već za sat vremena nije moglo da se izdrži od vrućine, a stvar su dodatno začinile zmije (sreo i poskoka), kupine, koprive, a pogotovo prokleti pauci veličine tarantula, koji su na stazi (kojom sam očigledno ja poslednji put prošao pre 15 dana) razapeli mreže na svaki metar. Na nekih 900 mnm sam shvatio da mi je negde ispala majica, koju sam ranije skinuo da ne bih crkao od vrućine. Krenuo nazad, našao je tek posle pola sata spuštanja i naravno da me je mrzelo da se ponovo penjem istim putem.

 

Pas mater.

 

Utešio sam se šetnjom do moje omiljene crkvice, sv. Nikola kog Žlijeba i branjem kantariona i brđanke.

 

Sv. Nikola i pogled na Boku odande:

 

WRQS3h7.jpg

 

I8itS42.jpg

 

Ponekad zaista mrzim planinarenje.

Link to comment

 

Ponekad zaista mrzim planinarenje.

ne mrziš, nego ti je to prenisko/prekasno za leto. (Prenisko zbog temperature, prekasno si krenuo).

 

Ja sam u subotu izvrnuo nogu pri spuštanju i sad nosim neki imobilizator na skočnom zglobu. Tako kljakav sam se spuštao do doma dobra 4-5 sata. Ajde što me je baš bolelo, nego što sa takvom povređenom nogom morao da se spuštam niz veoma opasan teren, a da nemam potpunu kontrolu nad nogom (pogrešan korak i ode dole negde u 3lepe). Da dodam da nam je padala i kiša u povratku, uz guste oblake od kojih se malo šta videlo.

Eto, sad i te tarantule i poskoci i sva ta vrućina ne zvuče više toliko loše. :)

Edited by barrcode
Link to comment

ne mrziš, nego ti je to prenisko/prekasno za leto. (Prenisko zbog temperature, prekasno si krenuo).

 

Ja sam u subotu izvrnuo nogu pri spuštanju i sad nosim neki imobilizator na skočnom zglobu. Tako kljakav sam se spuštao do doma dobra 4-5 sata. Ajde što me je baš bolelo, nego što sa takvom povređenom nogom morao da se spuštam niz veoma opasan teren, a da nemam potpunu kontrolu nad nogom (pogrešan korak i ode dole negde u 3lepe). Da dodam da nam je padala i kiša u povratku, uz guste oblake od kojih se malo šta videlo.

Eto, sad i te tarantule i poskoci i sva ta vrućina ne zvuče više toliko loše. :)

 

Uf.

 

A povodom ovog što sam boldovao, gore na planinama je deset puta grđe sunce nego pri moru, ali se nekako lakše podnosi, nema vlage + što je hlad pravi hlad, ali treba stići do neke normalne visine. 

 

Sutra će mi tek biti spektakl, krećem gore u dom natovaren k'o mazga u dva po podne, takav je dogovor.

Link to comment
  • 4 weeks later...

GqdEAM2.jpg

 

Ponovo bio blizu ove divote (subrin amfiteatar), sad me banda loži da sledeći put prođem pasom pravo uzduž litice (na fotografiji se vidi kao crtica na sredini fotke), malo mi je frka moram da priznam, mada kažu da može da se prođe.

Link to comment

Prvo jutro od narednih sedam u crnomorskim planinčugama na severoistoku Turske. Juče obišli Trabzon pa pravo odatle i Sümelu, napisaću koju reč o tome kada se vratim. Danas lagani hajking, sutra u Batumi do braće Gruzina, posle toga malo jača™ varijanta sa vodopadima, stenama, planinskim festivalima i raftingom. Za sada obećava.

 

image.jpg

 

Edit: ne znam da li postoji neki poseban razlog iz kojeg iPad zarotira fotku naopako prilikom attachovanja ali iskrivite malo glavu i sve će biti u redu.

Edited by beowl
Link to comment

Promakli mi svi postovi u junu...

 

Ja sam u subotu izvrnuo nogu pri spuštanju i sad nosim neki imobilizator na skočnom zglobu.

 

Ja sam izvrnuo zglob u silasku sa Olimpa, stao sam na kamen koji je u osnovi tipa 2 cm prečnika ali je visok 10 i TAKO je stajao špicem na gore pod 90 stepeni. Kao i u silasku sa musale, ali srećom, oba puta pred sam kraj, pa se nisam mnogo zlopatio. Meni je izvrtanje zgloba kao nekome kada prstić opizdi o ivicu stola, malo zaboli i nastavim dalje, kad se oladi bolE i tako...

Inače, izgleda će bude neke Prokletije 14.08 sa Željom iz Inđije, baš sam se zaželeo planinskih grandioznih pejsaža i te tišine, sve veće sa sve većim  visinama...

Link to comment

doživeo distorziju skočnog zgloba, iako sam imao moju najtvrđu cipelu na nogama. Verovatno bih sve pokidao i polomio da sam imao nešto što je slabije držalo. Mesec dana ne  mogu da se oporavim, uprkos ortozi i fizikalnim terapijama. Tako sam doveo u pitanje Grosglokner+Dolomite u drugoj polovini avgusta. Čekam šta će mi doktor reći danas popodne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...