Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Pričao sam da sam bio u Maroku i krenuo da se penjem na Tubkal, evo samo par fotki iz tog penjanja koje nažalost zbog previše snega čak i pre baznog kampa na 3100, a i buđave kiše nisam mogao da odradim do kraja. 

 

Dole levo selo Imlil iz kog polazi uspon.

 

11174315_10153162096172626_7371461982924

 

10450274_10153162096587626_1759792522435

 

11187780_10153162096582626_6429132209969

 

11187755_10153162096662626_6064241734321

 

11187245_10153162096722626_8348298057966

11187342_10153162096632626_4387517185010

Link to comment
  • 3 weeks later...

Pričao sam da sam bio u Maroku i krenuo da se penjem na Tubkal, evo samo par fotki iz tog penjanja koje nažalost zbog previše snega čak i pre baznog kampa na 3100, a i buđave kiše nisam mogao da odradim do kraja. 

 

Dole levo selo Imlil iz kog polazi uspon.

  :thumbsup:

nego ovo selo nešto pusto <_<

Link to comment
  • 5 weeks later...

Odoh u utorak na Bistru planinu u Makedoniji. El se neko motao tuda?

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Uff ne pominji mi škrape, znaju da budu tako dobro zamaskirane kad ih zaveje sneg, da ne bi niko pretpostavio da tu ima rupa. Opasno je zimi ko ne poznaje teren. A čak i kad si svestan da tu ima rupa, treba biti maksimalno pažljiv. Sad kad smo išli na Subru, jedna žena se okliznula i kao igračka je letela i u padu udarala od stene, zaglavila se u procep rekla bih zbog ranca, pukom srećom joj ništa nije bilo, izvukli je užadima. Nastavila je uspon, svaka joj čast, to je zaista priličan stres, a i zbog toga što ni ne znaš dok si vruć je li sve u najboljem redu.

 

@barrcode A jesu ovo tvoji psi? :)

 

Dobra Diana se skršila (upala u škrapu), to sam saznao, a mene više impresionira (od tog što je preživela) je da se danas pešaka popela od Vrbnja do Orjen sedla samo da bi mi nam napravila krofne, pošto smo gore pravili suhozid.

Link to comment

Ja ću konačno na Durmitor 17-19.07 a onda na Tatre 05.08.

 

Bem li ga, valjda se neće ništa izjaloviti, uplaćena oba "aranžmana". 

Link to comment

Momci i devojke, da li je realno popeti se na Rtanj (laka staza, od sela, bez veranja po grebenu) bez vodica?

Hocu da polako pocnem sa tim stvarima, a cenim da je Rtanj dobar pocetak.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Momci i devojke, da li je realno popeti se na Rtanj (laka staza, od sela, bez veranja po grebenu) bez vodica?

Hocu da polako pocnem sa tim stvarima, a cenim da je Rtanj dobar pocetak.

Hm, koja je to laka staza? Ako misliš direktiva od sela preko one strme strane, izvodljivo je, ali je strmo 100%, i solidan napor i tu ti vodič svakako ne treba. Do podnožja planine smo došli preko nekog brda i šume, pa kroz neko šiblje, mada mislim da to šiblje nije baš planirana trasa. :D

 

Ako misliš na tu varijantu?

Link to comment

Momci i devojke, da li je realno popeti se na Rtanj (laka staza, od sela, bez veranja po grebenu) bez vodica?

Hocu da polako pocnem sa tim stvarima, a cenim da je Rtanj dobar pocetak.

 

Vaso, penju se ljudi bez ikakve planinarske opreme, vodiča i sličnog, noseći bebe u naručjima. Penzioneri guraju bicikle do gore.  :)

 

Samo odeš do sela (Rtanj), parkiraš se na igralište škole, prođeš kroz nadstrešnicu školske zgrade, nastaviš stazom i dođeš do izvora Hajdučki kladenac.

Odatle uzbrdo kroz šumu kuda te staza vodi, pa na vrhu šume skreneš desno i onda stazom i dalje kroz šumu dok ne izađeš iz iste.

Kad izađeš, vidiš planinu pred sobom i samo stazom, serpentinama do vrha.

Link to comment

Nevezano za Rtanj (na kom nisam bio, ali ići ću):

 

Ako hoćeš sam da se lomataš po planinama, budi hiker koji ide gde mu se prohte (a to već jesi), a ne srpski "planinar" koji ide isključivo u koloni, koga mora neko da vodi za ruku, koji planinare deli na "amatere" i "profesionalce" kao u linkvanom tekstu.

 

Za početak, nabavi (pozajmi) bilo koji GPS pa nađi trekove na netu (stazeibogaze, wikiloc). Na žalost, kod nas nema dokumentovanih staza, čak i kada su obeležene na terenu. Konkretna uputstva poput ovoga što dade JozoMujica se teško nalaze. Bez GPS-a ili topografskih karata ćeš biti osuđen da te neko vodi, inače ćeš bez karte i treka promašiti stazu i završiti na pogrešnom brdu ili verući se kroz kupine.

 

Osim Rtnja, lep početak planinarstva je takođe u Valjevskim planinama. Do prevoja Debelo brdo ima 120 km od Beograda, a tamo su ti Povlen, Jablanik, Medvednik, Tornička bobija  (neki sasvim blizu, neki malo dalje) sa dosta planinarskih domova i šumarskih kuća ispred kojih možeš da razapneš šator.

Edited by Frile
Link to comment

Ovo su saveti zlata vredni. Da sam imao GPS sad u Makedoniji, mogao bih da se odvazim na neke malo zeznutije staze. Zelim bas to, da idem sam, svojim tempom, da snimam usput i kampujem gde zelim.

 

edit: sad sam saznao da je jedan lik nestao na treku na Bistroj. otisao je da se proseta do jednog vodopada (tezak prilaz, prelazi se potok desetak puta, pentra preko nekih oborenih balvana i slicno, sto sve nosi rizik od povreda) i nije se vratio do veceri, a trebalo je da putuje za Skoplje. fuck. valjda ce biti OK.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Vaso, penju se ljudi bez ikakve planinarske opreme, vodiča i sličnog, noseći bebe u naručjima. Penzioneri guraju bicikle do gore.  :)

 

Samo odeš do sela (Rtanj), parkiraš se na igralište škole, prođeš kroz nadstrešnicu školske zgrade, nastaviš stazom i dođeš do izvora Hajdučki kladenac.

Odatle uzbrdo kroz šumu kuda te staza vodi, pa na vrhu šume skreneš desno i onda stazom i dalje kroz šumu dok ne izađeš iz iste.

Kad izađeš, vidiš planinu pred sobom i samo stazom, serpentinama do vrha.

Hvala druze, tako cu i uraditi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...