Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Nevezano za Rtanj (na kom nisam bio, ali ići ću):

 

Ako hoćeš sam da se lomataš po planinama, budi hiker koji ide gde mu se prohte (a to već jesi), a ne srpski "planinar" koji ide isključivo u koloni, koga mora neko da vodi za ruku, koji planinare deli na "amatere" i "profesionalce" kao u linkvanom tekstu.

 

Za početak, nabavi (pozajmi) bilo koji GPS pa nađi trekove na netu (stazeibogaze, wikiloc). Na žalost, kod nas nema dokumentovanih staza, čak i kada su obeležene na terenu. Konkretna uputstva poput ovoga što dade JozoMujica se teško nalaze. Bez GPS-a ili topografskih karata ćeš biti osuđen da te neko vodi, inače ćeš bez karte i treka promašiti stazu i završiti na pogrešnom brdu ili verući se kroz kupine.

 

Osim Rtnja, lep početak planinarstva je takođe u Valjevskim planinama. Do prevoja Debelo brdo ima 120 km od Beograda, a tamo su ti Povlen, Jablanik, Medvednik, Tornička bobija  (neki sasvim blizu, neki malo dalje) sa dosta planinarskih domova i šumarskih kuća ispred kojih možeš da razapneš šator.

 

+1 za oba bolda.

 

Na Stolovima sam prestigao takvu grupu i svi su komentatisali 'vidi ovog u bermudama i sandalama', a kad sam seo da pravim pauzu su posle pola sata stigli i pitali vodiča 'da li smemo da skinemo gamašne?'. Ej Stolovi, nisu Alpi, šta će im gamašne, bilo 25 stepeni i hodalo se po travici?

 

Debelo Brdo je zakon, tamo može da se nedelju dana provede a da ima šta da se obilazi, ima i kanjon Trešnjice (sa beloglavim supovima). Da li je onaj novi dom prema Povlenu završen, nisam par godina išao u tom pravcu?

 

Vaso ne treba ti profi GPS, stavi na bilo kakav smartfon ili tablet sa GPS-om BackCountry Pro, plaća se, ali ima da se skine narodna verzija, ima mape koje se skidaju sa Interneta i ostaju na uređaju i veoma je pouzdan, išao sam sa likom koji ima garmina isto mi je pokazivao kao i njemu.

 

edit: u stvari za planinarenje je jedino bitno imati dobru obuću, ostalo može štap i kanap. Samo kreni, vremenom ćeš videti šta ti treba od opreme, ne postoje uneverzalna rešenja. Dobro je imati i kvalitetnu jaknu, ali i obična kabanica može da reši problem, sve zavisi kolike su ti ambicije.

Edited by Anonymous
Link to comment

Inače, te GPS-ove treba nazivati korisnim pomagalima i nikako drugačije, mogu zajebati čoveka samo tako, obično izgube signal kad su najpotrebniji, nevreme, magla, šuma, klanci, itd., pa onda idu loše mape, pa baterije, elektronika ume da crkne, nije to naprava kojoj čovek treba da poveri sopstveni život.

Link to comment

Topografska karta na papiru je zakon (bez zezanja). Srbijom odavno kruže skenirane ex-SFRJ topografske karte 1:25000. Zastarele su, mnogi putevi na njima više ne postoje ili su probijeni novi, ali reljef se nije promenio.

 

Sledeća stvar: gps, bilo kakav, samo da je pouzdan. Ja nisam imao puno problema sa prijemom signala, osim, očekivano, kada sam na primer u dnu nekog klanca. Android sa gps-om i skeniranim kartama je strava (ja od skora koristim orux), ali običan dedicated gps sa izmenjivim AA baterijama je, po mom mišljenju, daleko pouzdaniji ako ideš sam u neke zabiti. Android spravica će se sjebati ako je malo prodornije pogledaš, za razliku od nekog običnog Garmin gps-a koji bi trebalo da preživi tumbanje po rancu i po livadi.

 

I da ponovim, gps bez topografske karte ne vredi skoro ništa. A topografska je najbolja odštampana na papiru, pa plastificirana.

Link to comment

Markacije, intuicija, poznavanje terena, snalaženje... Ne treba se mnogo tu zezati, najbolje je naći nekog da te na neki teren prvi put odvede, ili da ti da dobre savete, pa polako. Vrhovi neće nigde pobeći, najvažnija stvar je uživanje u prirodi. Jurcanje i merenje vremena kad si dokle stigao je vrhunska budalaština, uživanje je osnov planinarenja, nigde ne piše da moraš 'osvojiti' neki vrh, sama ideja 'osvojiti vrh' je glupost, vrh ne možeš osvojiti, jedino može on tebe da osvoji, što se meni desilo sa vrhom Subre.

 

edit: naravno, mape su zakon (pod uslovom da su dobro napravljene), ali su i one najobičnije pomagalo, onoliko puta su novljanski planinari noću spašavali glupane po Orjenu, koji su na mape gledali kao na nešto uklesano u kamenu.

 

edit 2: Prekjuče sam glupim Poljacima na Orjen sedlu objašnjavao da više džipom ne mogu proći od HN-a, preko Vrbnja i Crkvica do Kotora, zato što su im mape zastarele, u međuvremenu se stari austrijski put sjebao, jedino bicikle da su poneli.

Edited by Anonymous
Link to comment

Dobra Diana se skršila (upala u škrapu), to sam saznao, a mene više impresionira (od tog što je preživela) je da se danas pešaka popela od Vrbnja do Orjen sedla samo da bi mi nam napravila krofne, pošto smo gore pravili suhozid.

Ne poznajem je licno, ali zena je ocigledno jedan lav :)

 

Otpala tura Rila-Pirin-Olimp :( nema dovoljno prijavljenih, a za smesne pare se trebalo ici... drzite mi palceve za Veliki Atlas :D

 

Iiii pozz za sve vas!

Edited by Elmer
Link to comment

Ne poznajem je licno, ali zena je ocigledno jedan lav :)

 

Otpala tura Rila-Pirin-Olimp :( nema dovoljno prijavljenih, a za smesne pare se trebalo ici... drzite mi palceve za Veliki Atlas :D

 

Iiii pozz za sve vas!

Koliko je para atlas I kada?
Link to comment

Koliko je para atlas I kada?

Trenutno je samo postavljen okvirno period kada bi se islo( septembar, oktobar) bilo bi na minimum 14 dana i vodic ima ideju da se obidje taj deo lepo...i obliznji gradovi, ne samo uspon.

 

Racunam bice minimum troduplo skuplje od ove prethodne ponude koja je propala (9 dana- 220 eur) ali ce vodic ispitati u narednom periodu opcije smestaja, prevoza, cene pa ce nam javiti i postaviti event itd.Nas nekoliko se vec prijavilo i bez tih daljih detalja. Mogu ti javiti kad bude pa ti odluci...

 

U ovom slucaju broj ljudi ne bi trebalo da koci (kad se vec putuje avionom) pa se nadam da ce se realizovati...

Edited by Elmer
Link to comment

Ko nije isao na Ostrovicu (Rudnik, prilaz iz Zagradja sa Ibarske) - obavezno da ide. Mnogo je seksi™.

A ko voli da se snalazi™ ili da vozi bicikl - Rajac - Divcibare tura - jedan dan (istina "od jutra do sutra"). 

Kome je do "bash/bash" avanture - nek ide na Taru il' na vrh ili u kajon Rache (uzbrdo, nizbrdo - po izboru).

Link to comment

Nego, dok sam u kancelariji... http://atv.hamradio.si/photo_album/Climbing_and_Mountaineering/pdf_climbing/ALPINIZEM/Zgodovina_alpinizma.pdf

S autorom sam imao srece da izadjem™ na Triglav, Jalovec, Skutu & Kocnu, Grintovec & Tursku Goru (zimi) i tako to... 

...

Inace, za svakoga ko misli da je kulije™ ici solo i/ili u malim grupama - toplo preporucujem knjigu "Nevarnosti v gorah" (Pavle Segula). Bila nekad kopija u biblioteci AOBg. http://alpirocnik.rasica.org/index.php/Nevarnosti_v_gorah

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...