Jump to content
IGNORED

Ideologija u filmu: Batman vs Superman


Lrd

Recommended Posts

Па ако говоримо о филму: развијена радња, добра глума, драматичност, неизвјесност, допринос споредних ликова, и сл.Наравно да уз свако дјело иду тумачења неодвојиво, али филмове тог типа (суперхероји, измишљени ликови) не би требало гледати искључиво кроз тумачење. Јер се они могу гледати и потпуно директно, што већина гледалаца и ради, забаве ради.
Ne, naravno, kad kažem da je Betmen nacoš, i dalje to analiziram, ne tvrdim da je film dobar ili loš upravo zbog toga. Prosto analiziram ono što u filmu realno postoji. Naravno da je na svakom gledaocu da analizira ono što ga zanima (ili da uopšte ne analizira).Sad ovi kvaliteti koje si nabrojao su dovoljno opšte kategorije. Ja bih mogao u principu i to da analiziram i da nastavim dalje bavljenje tim vrednostima koje si nabrojao, ali bi neki običan gledalac (naročito onaj kome se film nije dopao) mogao da se zapita - a šta to, u stvari znači? Zašto kažeš da je u Betmenu dobra gluma, kad eto, meni, npr, gluma u Betmenu nije dobra, i sl. Edited by kobni zelaya
Link to comment
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    14

  • Lrd

    12

  • Bakemono

    9

  • kobni zelaya

    7

Molba za moderatora: Da se napravi split pod naslovom Ideološko čitanje filmova, Betmen protiv Supermena, ili tako nešto. HvalaBetmenovo bogatstvo meni izgleda samo kao objašnjejne toga kako on ima visokotehnološke zezalice, ne mora da radi i ima pristup centrima moći. Ne znam, kako objašnjavaš to što je Green Arrow milijarder? Ne verujem da bi on ikako mogao da bude heroj desničar.Skoro sam siguran da ovde bacaš udicu, očekujući da ja kažem da je Bejn lažov i zlikovac, pa da onda skočiš sa "a-ha! eto, reditelj pokazuje da su revolucionari prevaranti". Osim što mi moje skromno poznavanje istorije govori da revolucionari uglavnom i jesu prevaranti, ovo nema veze sa tim.Bejn je u filmu priznao da je sadista i da najviše voli da muči mentalno i emotivno. Njegova revolucija nije prava revolucija, nego samo način na koji demonstrira silu i preuzima uzde. Iz neideološkog ugla, način na koji je preuzeo Gotam je oslikavanje njegovog karaktera - nepatvorenog zla.Uostalom, establišment u Dark Knightu je takođe zao, korumpiran, odrođen od čoveka i nesposoban. Šta onda to znači? Ovaj svet je loš, pravimo bolji, desniji svet sa Betmenom kao uzorom. Ne razumem kako se to odnosi na ideološko tumačenje. Štaviše, kad smo kod toga, ja nemam pojma ni kako se ideološki tumači Betmen. Propaganda desnice? Neo kapitalizam? Stvarno nemam pojma.To suštinski jeste nebitno ako film (knjiga, strip) funkcionišu bez ideološkog predznanja. Meni to nije "puka" zabava. Meni je takvo tumačenje umetničkih dela svođenje na čistu socijalnu teoriju. A to je dosadno, banalno, bezveze, ubija suspenziju neverice, narušava konzumentsko iskustvo.Gospodar prstenova je o hobitima, patuljcima, vilovnjacima i zlikovcima, tačka.
Čuj, ja stvarno ne razumem o čemu ti sad pišeš, niti kakve to veze ima sa našom inicijalnom raspravom. Počeo si od Matriksa i Blejd ranera - nejasno ti je šta tu ljudi pričaju o filozofiji. Kad sam ti skrenuo pažnju da su to zapravo svesno filozofski filmovi koji daju sasvim jasne i nedvosmislene hintove na
i
, ti si onda prešao na tezu broj 2: bez veze ti je Žižekovo klasno čitanje DKR. Ali DKR je film koji se eksplicitno bavi klasnom problematikom, nije to Žižek izmislio, to nam nesrećni Nolan nabija na nos kroz ceo film (
, I might add). Dakle, nije reč o Kejnovom stripu iz tri'es i neke (i zašto ga uopšte pominješ da mi je znati), nego o Nolanovom filmu, koji je po mom mišljenju i previše nabudžen idejama. Nolan nije Majkl Bej, nego režiser po mom mišljenju i previše intelektualan (od Mementa pa nadalje, filmovi su mu pre svega intelektualne vežbe).Meni je zapravo zanimljivije šta je tebi ovde problem? Šta ti smeta? Što se Žižek ne bavi nekim drugim aspektima filma? Pa on nije filmski kritičar, zašto bi se time bavio? Ova rečenica ti je potpuno neverovatna:
Meni je takvo tumačenje umetničkih dela svođenje na čistu socijalnu teoriju. A to je dosadno, banalno, bezveze, ubija suspenziju neverice, narušava konzumentsko iskustvo.
Žižekov esej može da ti ubije suspenziju neverice jedino ako ga čitaš pre nego što si gledao film :) Drugačije stvarno ne znam kako je to moguće.Ne znam ni kako može da ti naruši, tzv. konzumentsko iskustvo, osim ako ti se ovo iskustvo ne svodi na eskapizam, dočim te klasna analiza vraća u sivu svakodnevicu, da ne kažem desert of the real :)
Link to comment
@Radagast> :lol:Него, што се теме тиче, мислим да се Бакемоно и Лрд нису разумјели, ако смијем да се убацим. Лрд-у не смета слојевито значење већ што неко потенцира искључиво одређено значење (нпр. да је Бетмен десничар или чувар капитализма) науштрб квалитета самог дјела. Са чиме се ја слажем.
A ko to "potencira isključivo određeno značenje nauštrb kvaliteta samog" dela? Ja nisam video da je iko to radio, uključujući i Žižeka. Stvarno ne razumem šta vam ovde zapravo smeta.Pa, kao što je Kobni lepo primetio, i DKR i Liberti Valans su potpuno otvoreno politički filmovi, odnosno filmovi na političke teme. Nema tu nikakvog učitavanja kada ih u tom ključu i tumačiš.
Link to comment
Zasto ja ne mogu da odgledam ni jedan Betmen ili Supermen film? Sta nije u redu sa mnom? :cry:
sve je u savrsenom redu sa tobom, ne mogu ni ja, ti filmovi su nepodnosljivo dosadni.
Link to comment
sve je u savrsenom redu sa tobom, ne mogu ni ja, ti filmovi su nepodnosljivo dosadni.
Same here. Niti mogu da gledam LOTR i Hobita a da se ne smorim. Edited by Bakemono
Link to comment
Obično sam u ovakvim raspravama na tvojoj strani, ali čini mi se da sad preteruješ. :) Betmen je klasičan nacoš, koji u, recimo sva tri Nolanova filma radi ono što Vučić tvrdi da radi u Srbiji.Prvo, Betmen je veliki iskorak u odnosu na ostale super junake svog vremena jer nema nikakve nadljudske moći. On je "normalan" i uz pomoć snage volje pobeđuje negativce. Taj iskorak nije slučajan, on je tu iz ideoloških razloga, tj, u Betmenu su uloge okrenute naopačke u odnosu na druge super junake, u tačno onoj proporciji u kojoj nacizam zamenjuje levičarsku ideologiju kao odgovor na moralno propadanje društva. Negativci u Betmenima su mahom degenerici, ljudi koji imaju nekakve fizičke anomalije, što je takođe veoma naci. U Betmenima postoji taj motiv da su negativci (Džoker, Bejn, Tufejs) ljudi bez lica. Čak se ide dotle da Tufejs od negativnog junaka postaje pozitivan upravo onda kada mu se unakazi lice. Ovo radi na nekoliko nivoa. Prvo, negativci, za razliku od Betmena nisu "normalni". Drugo, Betmen oblači svoj kostim koji (za razliku od Supermena npr.) ima masku. Maska će pokriti lice, Betmen će se boriti protiv šljama, protiv nenormalnih njihovim oružjem, mimo zakona. I treće, "zavodeći red", Betmen u stvari štiti poredak, štiti kapital, bogate, kojima i sam pripada.
:) Drugi put ću nastaviti da preterujem, imam neka posla sad.
Čuj, ja stvarno ne razumem o čemu ti sad pišeš, niti kakve to veze ima sa našom inicijalnom raspravom.
Šteta, obećavalo je. Od početka sam pisao da mi nije jasno kako neki konzument nekog dela preskače slojeve dela u kome se umetnik izrazio i ide na ono iza.U ovom slučaju je počelo što ljudi (ne samo na PPP-u, da budem iskren) izlaze sa Cloud Atlasa i ne govore ništa o vizelnom spektaklu ili vrhunskoj muzici ili glumi ili priči, nego odmah idu na budizam i filozofiju. Pa je tu pomenut i Betmen kao još jedan filmski spektakl sa koga ljudi izlaze odmah sa pričom o klasnoj borbi.Ostatak je meandrirao kako diskusije obično meandriraju.
sve je u savrsenom redu sa tobom, ne mogu ni ja, ti filmovi su nepodnosljivo dosadni.
Same here. Niti mogu da gledam LOTR i Hobita a da se ne smorim.
Što kaže Čika Stole, vi ste neki izgubljeni slučajevi. :) Edited by Lrd
Link to comment
Šteta, obećavalo je. Od početka sam pisao da mi nije jasno kako neki konzument nekog dela preskače slojeve dela u kome se umetnik izrazio i ide na ono iza.U ovom slučaju je počelo što ljudi (ne samo na PPP-u, da budem iskren) izlaze sa Cloud Atlasa i ne govore ništa o vizelnom spektaklu ili vrhunskoj muzici ili glumi ili priči, nego odmah idu na budizam i filozofiju. Pa je tu pomenut i Betmen kao još jedan filmski spektakl sa koga ljudi izlaze odmah sa pričom o klasnoj borbi.
To je već lepa tema. Pretpostavljam da svako voli da priča o onome što ga najviše zanima i o čemu ume da priča. Kao što rekoh, uopšte nisam filmofil, i gledam samo one filmove koji mogu da me zaintrigiraju i vizuelno i intelektualno i kojih ću kasnije da se sećam. Ovo resto ne gledam gotovo nikad. Tvoje pitanje se zapravo svodi na "kako je moguće da nisu svi filmofili poput mene".
Što kaže Čika Stole, vi ste neki izgubljeni slučajevi. :)
Ne sumnjam, samo ko je čika Stole? :)
Link to comment

Безвезе је што Бетмена називате нацошем и уписујете неке посрбљене варијанте у цео тај суперјуначки сукоб: и један и други су потпуна американа и у том кључу их ваља читати.Бетмен је републиканац, Супермен је демократа.Бетмен је милијардер који преузима ствари у своје руке зато што је систем сувише спор и оптерећен непотребном бирократизацијом која се сувише брине о људским правима (верујем да су многи на форуму читали Милеровог Бетмена, а и Жижекову анализу Нолановог последњег - надам се - филма). Његови непријатељи углавном имају пик на њега и све што раде раде како би баш њега елиминисали.Супермен је имигрант (истина са друге планете, али ипак имигрант) који своју припадност нацији која га је прихватила исплаћује борећи се за њу, попут многих припадника мањина који чине највећи проценат америчких војних снага. Његови непријатељи често угрожавају цео народ или планету, а он се бори не због себе него због људи.Трећи из пантеона је Спајдермен, чији је идеолошки потенцијал потпуно у другом плану јер се код њега све врти око дувања (Мери Џејн је у сленгу марихуана).Наравно, у поређењу са Марком Краљевићем сви они су метросексуалци.

Edited by Праслин
Link to comment
Бетмен је милијардер који преузима ствари у своје руке зато што је систем сувише спор и оптерећен непотребном бирократизацијом која се сувише брине о људским правима
Prijatelju, pa to ti je definicija nacoša.
Link to comment
Трећи из пантеона је Спајдермен, чији је идеолошки потенцијал потпуно у другом плану јер се код њега све врти око дувања (Мери Џејн је у сленгу марихуана).
:lolol:Samo sam hteo da pitam - jel istina da AC/DC znači antihrist đavolje dete? I kad vrtiš Stairway to Heaven unazad da se čuje "Here's to my sweet Satan"? I jel u kafićima stvarno turaju drogu u soci?Edit:
Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...