Jump to content
IGNORED

Ideologija u filmu: Batman vs Superman


Lrd

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    14

  • Lrd

    12

  • Bakemono

    9

  • kobni zelaya

    7

Slatko. Hteo sam da ti odgovorim nesto za onu "srpsku kulturicu" tamo na Politici, ali hamlet iskasapi topik. Uglavnom, ne mora da se bude jugonostalgicar da bi se imalo problema daungrejdovati u srpsku kulturicu.

Link to comment
Slatko. Hteo sam da ti odgovorim nesto za onu "srpsku kulturicu" tamo na Politici, ali hamlet iskasapi topik. Uglavnom, ne mora da se bude jugonostalgicar da bi se imalo problema daungrejdovati u srpsku kulturicu.
Slažem se. Ona sad definitivno jeste kulturica, ne zato što je srpska, nego zato što je mala, i što je do tog smanjenja došlo naglo.A možemo da nastavimo ovde Edited by Syme
Link to comment

Molba za moderatora: Da se napravi split pod naslovom Ideološko čitanje filmova, Betmen protiv Supermena, ili tako nešto. Hvala

Pa čuj, ali ostaje pitanje, zašto taj plot device radi, odnosno, šta nam znači i zašto nam znači išta? A odgovor je da pogađa neke pojmove u kojima mi mislimo o svom svetu i društvu.
Betmenovo bogatstvo meni izgleda samo kao objašnjejne toga kako on ima visokotehnološke zezalice, ne mora da radi i ima pristup centrima moći. Ne znam, kako objašnjavaš to što je Green Arrow milijarder? Ne verujem da bi on ikako mogao da bude heroj desničar.
Naravno da različite ideologije imaju različite junake, ali koje i kakve, to je pitanje. Jedno je dobri bogataš koji noću čisti ulice od kriminala, a drugo je "terorista" sa maskom Gaja Foksa koji zove na otpor represivnom režimu i kaže ljudima - svi ste vi heroji.
Skoro sam siguran da ovde bacaš udicu, očekujući da ja kažem da je Bejn lažov i zlikovac, pa da onda skočiš sa "a-ha! eto, reditelj pokazuje da su revolucionari prevaranti". Osim što mi moje skromno poznavanje istorije govori da revolucionari uglavnom i jesu prevaranti, ovo nema veze sa tim.Bejn je u filmu priznao da je sadista i da najviše voli da muči mentalno i emotivno. Njegova revolucija nije prava revolucija, nego samo način na koji demonstrira silu i preuzima uzde. Iz neideološkog ugla, način na koji je preuzeo Gotam je oslikavanje njegovog karaktera - nepatvorenog zla.Uostalom, establišment u Dark Knightu je takođe zao, korumpiran, odrođen od čoveka i nesposoban. Šta onda to znači? Ovaj svet je loš, pravimo bolji, desniji svet sa Betmenom kao uzorom. Ne razumem kako se to odnosi na ideološko tumačenje. Štaviše, kad smo kod toga, ja nemam pojma ni kako se ideološki tumači Betmen. Propaganda desnice? Neo kapitalizam? Stvarno nemam pojma.
I sad, ti možeš da kažeš to je nebitno, sve su to samo plot device-ovi. Ali bojim se da onda potcenjuješ ono što voliš i namerno se odričeš jednog dela njegovog bogatog značenja. Pretvaraš ga u "puku" zabavu, a ono to nije, čak ni po autorskim namerama.
To suštinski jeste nebitno ako film (knjiga, strip) funkcionišu bez ideološkog predznanja. Meni to nije "puka" zabava. Meni je takvo tumačenje umetničkih dela svođenje na čistu socijalnu teoriju. A to je dosadno, banalno, bezveze, ubija suspenziju neverice, narušava konzumentsko iskustvo.Gospodar prstenova je o hobitima, patuljcima, vilovnjacima i zlikovcima, tačka.
Link to comment

Hvala moderatoru.

Imam potpuno suprotno misljenje od tebe. Sto film ima vise slojeva moje uzivanje je vece.
Pa nisam ja nigde rekao da ne volim slojevitost u filmu, niti da tražim jednodimenzionalnost. To se odnosilo samo na paralele sa stvarnim svetom u klasnom i ideološkom ključu. Na to sam mislio, ništa drugo.
Link to comment
.
Obično sam u ovakvim raspravama na tvojoj strani, ali čini mi se da sad preteruješ. :) Betmen je klasičan nacoš, koji u, recimo sva tri Nolanova filma radi ono što Vučić tvrdi da radi u Srbiji.Prvo, Betmen je veliki iskorak u odnosu na ostale super junake svog vremena jer nema nikakve nadljudske moći. On je "normalan" i uz pomoć snage volje pobeđuje negativce. Taj iskorak nije slučajan, on je tu iz ideoloških razloga, tj, u Betmenu su uloge okrenute naopačke u odnosu na druge super junake, u tačno onoj proporciji u kojoj nacizam zamenjuje levičarsku ideologiju kao odgovor na moralno propadanje društva. Negativci u Betmenima su mahom degenerici, ljudi koji imaju nekakve fizičke anomalije, što je takođe veoma naci. U Betmenima postoji taj motiv da su negativci (Džoker, Bejn, Tufejs) ljudi bez lica. Čak se ide dotle da Tufejs od negativnog junaka postaje pozitivan upravo onda kada mu se unakazi lice. Ovo radi na nekoliko nivoa. Prvo, negativci, za razliku od Betmena nisu "normalni". Drugo, Betmen oblači svoj kostim koji (za razliku od Supermena npr.) ima masku. Maska će pokriti lice, Betmen će se boriti protiv šljama, protiv nenormalnih njihovim oružjem, mimo zakona. I treće, "zavodeći red", Betmen u stvari štiti poredak, štiti kapital, bogate, kojima i sam pripada.Što se vesterna tiče i pomenutog Liberti Valansa - pa recimo da ne postoji ideološkiji i politiziraniji žanr od vesterna, a Liberti Valans je jedan od najboljih primera za to. Pa vestern kao žanr i služi tome da napiše ponovo američku istoriju, teško da se tu može bez ideologije. Genijalnost Liberti Valansa je, između ostalog, u tome što igra duplu igru - Džon Vejn i Džejms Stjuart grade legendu oko ubistva Liberti Valansa (kao, nije ga ubio društveno neprihvatljivi Vejn, već reformator Stjuart) i na taj način, u stvari, prave ono što vestern radi američkoj istoriji.Tamo gde je prisutan žanr, tu je i ideologija. Naravno, ako su reditelj i scenaristi dovoljno vešti da to artikulišu.
Link to comment

@Radagast> :lol:Него, што се теме тиче, мислим да се Бакемоно и Лрд нису разумјели, ако смијем да се убацим. Лрд-у не смета слојевито значење већ што неко потенцира искључиво одређено значење (нпр. да је Бетмен десничар или чувар капитализма) науштрб квалитета самог дјела. Са чиме се ја слажем.

Edited by Cane Vukic Prebranac
Link to comment

Па ако говоримо о филму: развијена радња, добра глума, драматичност, неизвјесност, допринос споредних ликова, и сл.Наравно да уз свако дјело иду тумачења неодвојиво, али филмове тог типа (суперхероји, измишљени ликови) не би требало гледати искључиво кроз тумачење. Јер се они могу гледати и потпуно директно, што већина гледалаца и ради, забаве ради.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...