Jump to content
IGNORED

Drustvene igre aka Gaming Unplugged


Aće

Recommended Posts

Da ozivim malo ovu temu.

Aktivan sam bio u boardgame prici recimo izmedju 2010-2015te, onda dosla deca, stisle obaveze i prestao sam i da igram i da pratim scenu. Sad kako deca rastu, vracam se pomalo ovom hobiju. 

 

Od novijih stvari sam probao:

- nahajpovani Dune Imperium (jedno vreme je bio i prvi na boardgamegeek listi najboljih igara cini mi se) koji spada u grupu worker placement deckbuilder igara. Nije spomo da je igra kvalitetna i dobro napravljena ali ne delim vecinsko svetsko odusevljenje (mada ja taj tip igara ni ne volim nesto preterano)

- Terraforming Mars - e ovo me je bas oduvalo - iako deli neke koncepte sa gorepomenutim Dune Imperium (deckbuilding), ovo je pre svega engine building igra gde je cilj optimizovati sopstvenu produkciju, sabotirati (ili umanjiti) onu od drugih igraca i na fiksnom kraju igre imati najvise poena. Jako zabavno, cak i kad se ne pobedi, uziva se u samom toku igre i preokretima.

- igra koju sam ubedljivo najvise igrao u proteklih par godina je The Crew - Mission Deep Sea, jedna potpuna genijalstina - kooperativna igra sa kartama, samo zahteva istu ekipu koja ce posvetiti tome bar par dana/nedelja posto se igraju "misije" koje idu redom.

- desilo mi se da kupim igru (mislim prvi put u zivotu) nakon slucajno iskocenog youtube review-a - Mind MGMT. Jako zanimljiv koncept gde svi igraju protiv jedne osobe koja im bezi, a njima je cilj da je uhvate. Nisam je jos mnogo gustirao ali na osnovu par partija sto sam do sada odigrao mi je lepo legla (pogotovo sto je bazirana na stripu koji mi se takodje svideo, mada nije neophodno prethodno poznavanje).

 

Nismo jos poceli podmladak da uvodimo u pricu, ali za vas sa vecom decom ono sto sam ispratio od tih novih da hvale su Heat: Pedal to the Metal i Scout npr.

Edited by Chika Spale
  • Hvala 1
Link to comment

Ako si fan Terraforming Marsa preporučujem ti Ark Novu. Boardgame industrija je prošla peak svog zlatnog doba i sada je u slobodnom padu ispunjenom remakovima, rebootovima i multiplikovanjem verzija jedne iste igre. Ark Nova je poslednji biser u moru prosečnosti. 

 

Doduše ako si pauzirao od 2015. do danas imaš u back logu stotine dobrih igara za čekiranje. :)

  • +1 1
Link to comment

Da, cuo sam za Ark Novu. Problem sa njom je sto me ta tematika apsolutno ne interesuje :D (slicno kao i Wingspan recimo). No da budem potpuno fer, nisam jos stigao da odgledam nijedan review igre (kao i za jos jedno 20 drugih koje sam zabelezio sa strane da pronjuskam), pa mozda i promenim misljenje naknadno.

 

Ne pada meni tesko to sto se uslo u fazu rebootovanja, nije to nuzno lose. Npr primetio sam da su ove nove iteracije igara vise streamlined (kako li se ovo beshe kaze na srpskom, fluidnije? :laugh:), uklanjaju neke arhaicne i nepotrebne stvari, ili pojednostavljuju (u igrackom smislu) mehanike. Npr, kibicujem vec neko vreme ovu novu verziju Eclipse-a, samo sto je skupa ko djavo (a i realno nemam je gde).

 

Sa druge strane mislim da je broj potpuno novih kvalitetnih igara svake godine i dalje dovoljan da moze ponesto da se probere.

 

Veci problem mi je sto kod nas nema da se kupe alternativnije stvari (koje nisu toliko mainstream) pa za to mora covek da se dovija.

 

A poslednja recenica ti je svakako tacna, tako sam svojevremeno kupio playstation 5 godina nakon sto se pojavio u prodaji pa sam kupovao matore hitove po $5 i uzivao u njima kao da su izasli te nedelje:D

 

 

 

Edited by Chika Spale
Link to comment
1 hour ago, Chika Spale said:

Da, cuo sam za Ark Novu. Problem sa njom je sto me ta tematika apsolutno ne interesuje :D (slicno kao i Wingspan recimo). No da budem potpuno fer, nisam jos stigao da odgledam nijedan review igre (kao i za jos jedno 20 drugih koje sam zabelezio sa strane da pronjuskam), pa mozda i promenim misljenje naknadno.

 

Ark Nova i Wingspan ne mogu u istu rečenicu :D Imam preko 100 odigranih partija Ark Nove bez da je igra dosadila, naprotiv, tek sad je dobila na dubini i razumevanju bezbrojnih taktika. Ako voliš engine buildere (i post apocalypse temu) tu je bez premca večna legenda hobija - 51st State. Brze, dinamične partije, radi u 2 igrača, ima taman dovoljno player interakcije da nekome šukneš a opet da to nikoga ne odvrati od igre. Imaš je u Confluxu ako se ne varam i to ovu poslednju novu verziju sa svim ekspanzijama uključenim u big box. 

 

1 hour ago, Chika Spale said:

Ne pada meni tesko to sto se uslo u fazu rebootovanja, nije to nuzno lose. Npr primetio sam da su ove nove iteracije igara vise streamlined (kako li se ovo beshe kaze na srpskom, fluidnije? :laugh:), uklanjaju neke arhaicne i nepotrebne stvari, ili pojednostavljuju (u igrackom smislu) mehanike. Npr, kibicujem vec neko vreme ovu novu verziju Eclipse-a, samo sto je skupa ko djavo (a i realno nemam je gde).

 

Sa druge strane mislim da je broj potpuno novih kvalitetnih igara svake godine i dalje dovoljan da moze ponesto da se probere.

 

Razumem šta hoćeš da kažeš ali ja pišem iz ugla nekoga ko je blisko povezan sa industrijom i već godinama duboko u hobiju, tako da mi se popelo na vrh glave što imamo sada 6 verzija Gloomhavena, 4 verzije Terra Mystice, pa onda bezbroj ponovljenih i preradjenih mehanika bez puno novih tema ili pokušaja (nakon pandemije strah od rizika je porastao jer su cene odlepile) da se proba nešto novo. Ja se držim pravila da igra vredi ne onoliko kolika joj je cena već koliko se igra, tako da kao što si rekao, The Crew može imati mnogo veću vrednost nego mamutski Eclipse (koji takodje imam ali se igra samo par puta godišnje, ako i toliko) ili marketinška draga hobija Gloomhaven. 

 

Da ne mračim više, dobrodošao nazad u hobi i piši slobodno više o tome šta te intrigira ili šta ste igrali. Zavidim ti šta te sve čeka da otkriješ. :) Pisao bih i ja više ali ne bih da zvučim drugima kao mentol jer igram te neke Monopole™ za decu. :D

  • Hvala 1
Link to comment

Ma pisi covece slobodno, i u nastavcima sto se mene tice, verujem da i ostalima koji prate ovu temu (svim petoro :D) ce znaciti da podelis svoje impresije o igrama koje su ti ostavile utisak bilo pozitivan bilo negativan, i to je informacija, a ti sto smatraju mentolima ovo ili ono ni ne zalaze na ovu temu:laugh:.

Ja do skora nisam ni imao pojma koji sharenis u vrstama igara postoji danas, npr pomenute engine buildere nisam ni igrao onomad, nekako nisam imao dodira sa tim, dok ne probam kod nekog ni sam ne znam kako cu odreagovati, eto taj Terraforming Mars mi je super a Catan sam probao i bio mi je meh. Inace najveci fan sam pre svega atmosfericnih, narativnih igara. Ne mogu ni da se setim koliko sati sam utrosio sa drustvom u Arkham Horroru. I koliko god to nezgrapna i nerafinisana igra bila koja ume da nervira, bilo je i veliko uzivanje. Recimo skoro me je privukao i Sleeping Gods kad sam gledao malo po netu bas zbog tog aspekta (iako je mehanicki totalno drugi tip igre).

Sa druge strane, kod kuce supruga i ja nemamo luksuza da igramo nesto iole kompleksnije (sem ako nam deca nisu tu sto je retkost), namenski smo skoro zbog toga uzeli Sherlock Holmes consulting detective, nismo stigli jos ni da je probamo :laugh:.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Na temu atmosferičnih, narativnih igara - Arkham Horror i dalje vodi, samo sada u obliku card game-a. :) Arkham Horror LCG (Living Card Game) je verovatno najbolji mix svih kartaških igara koje je Fantasy Flight Games (sada relativno propala firma, nekada trendseteri) izbacio u prethodnih 12 godina. Nema klasične table, resursa, figurica, već je kompletna avantura prožeta kroz karte. Pravite relativno male deckove (30 karata) za svoje originalne istraživače i bazate kroz lokacije (takodje karte) koje pružaju clues za dalju gradnju priče i susrete sa raznoraznim drugarima kultistima i stvorenjima. Zapravo, dobar primer onoga što si napisao o streamline-ovanju igara (pojednostavljivanju?), deluje kompleksno zbog pravljenja deckova ali zapravo nije i sve je bačeno na interakciju izmedju različitih karata. Začkoljica za otherwise izuzetnu kupovinu i generalni minus je u ceni. LCG izlazi u packovima pa ga kupuješ kao dop kod lokalnog dilera ako se zapati navlaka na cardcrackboard. Osnovna igra ima 3 scenarija ako se dobro sećam, što nikako nije dovoljno za ozbiljniju gaming grupu pa čak ni za vas u paru. Ako vam se svidi slistili bi to za mesec dana. 

 

Zanimljivo da mi je odmah iza Arkham Horrora u tom adventure gamingu njihov Lord of the Rings LCG, koji im je bio prva igra tog tipa iz 2011. godine. :D Ono, vidi se da je grandaddy takvih igara ali je simulacija avanture perfektna. U nekim scenarijima se osećaš kao da si pogubljen u brdima Amun Muila, u drugim kao da su ti Nazguli za petama, u trećem si Bilbo koji spašava grupu uvijenu u paučinu Mirkwooda, pa sve tako do fajta na kapijama Mordora. Veoma skupa zabava, ali hej i dalje bolja od Amazonove serije. 

 

Sleeping Gods nisam probao ali imali smo ranije jednu drugu igru Ryana Laukat-a (čovek je inače genije koji sam pravi sve iz svoje kuće, smišlja priču, crta, dizajnira mehanike), Near and Far i moja supruga je bila oduševljena kako je uklopio naraciju sa jednostavnošću gameplaya. Pomalo choose your adventure, pomalo euro skupljanje resursa, uz veoma blag i simpatičan art. Možda preporuka za igranje sa starijom decom (8-9 godina recimo), koja imaju nešto više mašte i strpljenja za avanturu. :) 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Arkham Horror je prva igra koju sam kupio u životu, mnogo je volem, no retko je igramo u poslednje vreme, ekipa se “ulenjila” i teško izdvaja 3-4 sata za gaming partiju.

Arkham Horror LCG sam uzeo, odigrali dva puta, i prodao dalje, nije mi legla. Taj LotR pikiram već godinama, ali nekako me zaobilazi.

 

Mose, jel ti radiš na razvoju ili distribuciji igara, kad kažeš da si blisko povezan sa industrijom?

 

btw. preporucio bih ovaj sajt - boardgamearena.com - ima

brdo igara (i Ark Nova i Wingspan), pa moze da se odigra par partija i time testira igra pre kupovine. Igra se protiv random likova na netu, a može i sa svojom ekipom ali onda mora da se plati nalog.
A moze da se koristi i kao povremena razonoda, ja izjutra uz dorucak odigram jedan “7 Wonders Duel” pre posla, lagana partija, 10ak minuta.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Mose, jel ti radiš na razvoju ili distribuciji igara, kad kažeš da si blisko povezan sa industrijom?

 

Ne konkretno, bavio sam se kratko preprodajom igara ali nikad nisam skupio hrabrost da otvorim svoj boardgame shop. Jako dobar drugar je game designer i deo Dažbog ekipe, pa preko njih i njihovog Discord kanala pratim dešavanja u svetu domaćeg izdavaštva i dizajna. Sajmovi, turniri, različite gejming grupe, intenzivno praćenje Kikstartera pa je u jednom trenutku sve to postalo više opsesija nego zabava. Zato sada zvučim tako kiselo. :D 

 

1 hour ago, goofs said:

btw. preporucio bih ovaj sajt - boardgamearena.com - ima

brdo igara (i Ark Nova i Wingspan), pa moze da se odigra par partija i time testira igra pre kupovine. Igra se protiv random likova na netu, a može i sa svojom ekipom ali onda mora da se plati nalog.

 

Samo mali dodatak, dovoljno je da jedan član ekipe ima plaćeni nalog kako bi pozivao ostale za sto. Ne treba svima. :) 

 

 

Edited by Mos
  • +1 1
Link to comment

e! U istom smo diskord kanalu :D ja radim na nekim decjim pokusajima home-izdavanja prve igre, pa su mi preporucili kanal, dosta dobrih ljudi i dosta iskustava moze da se cuje tamo.

  • Wub 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Mali update šta se igra: Innovation na BGA. Kakva neverovatan mix genijalnosti i haosa. :D Godinama sam je izbegavao jer izgleda kao dedin špil karata sa tavana, ali sam slučajno pogledao ovaj playthrough i više nije bilo nazad. 
 

Ukratko, tip (Carl Chudyk) je spakovao civ builder u 105 karata. Imate dve akcije u potezu, odigrati kartu iz ruke, vući kartu iz deka ili odigrati akciju napisanu na karti koju ste odigrali. Karte imaju različite simbole i stackovanjem gomilaju simbole, a ako protivnik ima više odredjenog simbola od vas on takodje dobija vašu aktiviranu akciju. 
 

Random is strong with this one, do mere da sam prve tri partije dobio glat a onda odlepio od frustracije kad je sledeći protivnik dobio par karata koje su me vratile u kameno doba. 
 

Definitivno bih rekao da nije igra za više igrača, mada je verovatno super zabavno rasulo. Za more sa kompetetivnim partnerom može biti ok. U svakom slučaju na ovo kukam kad se žalim da nema više staaaaaarih dizajnova.

 

Evo i SU&SD rivjua ako nekoga zainteresuje: Innovation

 

 

 

 

 

 

Edited by Mos
Link to comment
1 hour ago, banecare1 said:

 

 

ovde smo smominjali riziko online. ja i dalje igram. ovaj rat je poceo pre kovida.

 

Screenshot%202023-08-25%20at%205.06.36%2

 

 

 

 

karte i opcije kako se moze igrati su fenomenalne. ja volim vece karte sa trench warefare (moze premestanje samo na susedne teritoriije u jednom potezu) i fog (vidis samo susedne teritorije). 

 

ima preko 200 karata, ovo su neke od mojih omiljenih: 

 

Stalingrad3.L.jpg

 

D-Day__Omaha_Beach!.L.jpg

 

Europe_1914b.L.jpg

 

ova nije omiljena, ali posto smo nasi :D

 

Yugoslavia4.L.jpg

 

WWII_Europe.L.jpg

 

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

conquer club se baš raspao. pre 10 dana probam da resetujem password, ne stiže mi ništa na mail. pošaljem ticket supportu da vidim o čemu se radi i još uvek ništa. juče im pošaljem ponovo i još uvek ništa.

Link to comment
  • 6 months later...

Klinac se navukao opasno na Catan (verzija za decu, igra sa mamom) i Ticket to Ride (igra sa mnom).

 

Ovu drugu smo juce imali neverovatnu partiju gde smo na kraju bili izjednaceni po bodovima ali sam ja pobedio jer sam imao vise kartica izgradjenih ukupno. Haha. Inace igu imamo par godina i uvek je meni bila nekako dosadna ali juce sam konacno shvatio zasto je toliko popularna.

 

 

  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...