Jump to content
IGNORED

GMO - Monsanto at the door


Idioteque

Recommended Posts

Dobro, što je GMO u poljoprivredi "ni pod razno" tako dobra stvar? Istina je da se ne znaju posledice za neke stvari, ali mi odavno jedemo modifikovanu hranu. Štaviše, nemodifikovanu hranu je jako teško naći.

 

I vidi, nije mi namera da se svađam. Daj mi nešto relevantno da čitam, hoću da se obrazujem da vidim šta je tu toliko loše.

 

Ali, relevantno, pošto od domaćih anti GMO aktivista ništa razumno nisam pročitao. Sve neki kvazilogički argumenti, zamena teza i verbalno izdrkavanje.

 

Немам шта да ти дам, јер се не знају коначни ефекти. Најбољи доказ за то су места где се врше експерименти са ГМО биљкама, то су дубоки подземни тунели у облику лавиринта, да случајно не побегне нешто у еко систем, пре него што се тестира. За мене лично, пошто производим здраву храну, увођење ГМО култура у Србију би била економска пропаст и тотално уништење свих мојих идеала. Тако да не могу гласти за некога ко би то сутра-прекосутра дозволио. Закони тржишта кажу да храна произведена у ГМО окружењу много мање тражена, а опет кажем, нама у Србији је циљ квалитет, а не количина, да бисмо се позиционирали на светском тржишту. Хајде једно контра питање, зашто заговараш ГМО у пољопривреди? Какву би корист имао од тога? Прети нам глад, па да преживимо, или шта? Зато што је технолошки ново или зато што мислиш да је добро? Ако мислиш да је то добро за Србију, зашто тако мислиш?

Link to comment
  • Replies 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luther

    66

  • Aineko

    38

  • Indy

    32

  • dùda

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zasto ti mislis da je GMO hrana losa i sto bi tebi smetalo da Pera pored tebe prozivodi GMO? Ti lepo nalepis na svoje prozivode "non-GMO" nalepnicu, naplacujes vise i deres ove new age careve sto grle drvece.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Зато што еколошки систем не познаје тарабе.

Немогуће је направити такву изолацију.

Кад дође ГМО - у близини више нема "non-GMO".

А тај замишљени Пера је глупа, инертна ленчуга.

Само такви грле ГМО, јер су чули да "нема пуно да се ради."

Edited by agrarnasrbija
Link to comment

pa sta cemo onda kad madjari, rumuni i bugari budu 100% GMO?

 

Бићемо конкурентнији од њих. Ако мислиш на еко систем, па није баш исто кад имаш у свом селу ГМО засаде и 100 километара даље у суседној држави, ипак ту постоји неки заштитни појас.

Edited by agrarnasrbija
Link to comment

Немам шта да ти дам, јер се не знају коначни ефекти. Најбољи доказ за то су места где се врше експерименти са ГМО биљкама, то су дубоки подземни тунели у облику лавиринта, да случајно не побегне нешто у еко систем, пре него што се тестира. За мене лично, пошто производим здраву храну, увођење ГМО култура у Србију би била економска пропаст и тотално уништење свих мојих идеала. Тако да не могу гласти за некога ко би то сутра-прекосутра дозволио. Закони тржишта кажу да храна произведена у ГМО окружењу много мање тражена, а опет кажем, нама у Србији је циљ квалитет, а не количина, да бисмо се позиционирали на светском тржишту. Хајде једно контра питање, зашто заговараш ГМО у пољопривреди? Какву би корист имао од тога? Прети нам глад, па да преживимо, или шта? Зато што је технолошки ново или зато што мислиш да је добро? Ако мислиш да је то добро за Србију, зашто тако мислиш?

 

Pa ništa nisi rekao, niti si me uputio na bilo kakvo relevantno čitanje.

 

I, naravno, završio si kontrapitanjem misleći da si tako anulirao moje pitanje.

Link to comment

Нисам ништа "мислио" како да те "пређем", једноставно сам те питао из радозналости.

Не доживљавам овај разговор као партију шаха, па да морам да те матирам.

:ss1:

Link to comment

 


Закони тржишта кажу да храна произведена у ГМО окружењу много мање тражена

 

"Some parents in India named their sons IR8"

                             Glenn Gregorio

Link to comment

Нисам ништа "мислио" како да те "пређем", једноставно сам те питао из радозналости.

Не доживљавам овај разговор као партију шаха, па да морам да те матирам.

:ss1:

 

Da, ali mi nisi dao šta sam ti tražio, izbegao si da mi odgovoriš. A zašto GMO? Više kvalitetnije hrane uz manje rada i jeftinije, zašto drugo?

Link to comment

Zašto je 95% sve sojine sačme na svetu GMO? Možda zato što ima gen koji ubija glavnog sojinog parazita, te time daje duplo veće prinose?

Verovatno se plaše ljudi kvaliteta... koji je jako bitan u proizvodnji sojine sačme, u b... mater.

Edited by Utvara
Link to comment

Da, ali mi nisi dao šta sam ti tražio, izbegao si da mi odgovoriš. A zašto GMO? Više kvalitetnije hrane uz manje rada i jeftinije, zašto drugo?

 

Па како да ти одговорим, кад сам ти написао да одговор не постоји. Не зна се какав ће ефекат на животну средину имати генетски модификовани организми. Ја знам за примере лабораторијског укрштања сродних врста која су направила еколошку катастрофу у Америци: http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=973626 Укрштање несродних врста (ГМО) још је мање у границама предвидивости, такве ствари једноставно нико не може да израчуна. А где си направио прорачун да је то "јефтиније" и "квалитетније" ? Темељно си радио неко истраживање, или то онако, "од ока"?

:ss1:

Link to comment

Ја знам за примере лабораторијског укрштања сродних врста која су направила еколошку катастрофу у Америци: http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=973626

 

ovaj tekst govori da je jedna invazivna vrsta zamenjena drugom, koja manje pogoduje ciljevima coveka

ali ne postoji nikakva ekoloska katastrofa - africke/afrikanizovane pcele obavljaju polinaciju jednako dobro kao i evropske

Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...