Jump to content
IGNORED

Basket news


Ros

Recommended Posts

Bandaziran zglob ima manju pokretljivost od nebandaziranog (inace bandaza nije dobro stavljena i ne sluzi svojoj svrsi), tu valjda svi mozemo da se slozimo. Mozes ti i dalje da radis skoro sve sto mozes i bez zavoja, samo treba da ulozis veci napor, a to ne radis jer ne razmisljas o takvim stvarima, vec samo teras po automatizmu.

 

Mislim, nijanse su tu u pitanju (preterah sa onim "znacajno"), ali ja njih ipak mogu da primetim, u kosarci mnogo vise no u basketu.

Link to comment

Moj burazer uvek nosi duboke patike ali uloske radi obavezno anatomske u BG-u bez njih nema sanse da trenira. Takodje koristi ove nove steznike koji jako puno pomazu u slucaju da iskrenes zglob.

Link to comment

Možda su bandaže unapređene do nivoa da patike više ne igraju bitnu ulogu u prevenciji distorzije skočnog zgloba. U fazonu: ako te ne spasi ova bandaža neće ni duboka patika. Ja sam godinama nosio vrlo "rigidne" bandaže (čvrsta plastika i sloj silikona) i imao sam baš takav osećaj. To što sam ja nosio nije bilo popularno jer je bilo neudobno, ograničavalo je mobilnost neznatno, a i bilo je dosta upadljivo. Svi vide da imaš ozbiljan problem, a to nije dobra preporuka. Verovatno je sada slična ili bolja zaštita moguća sa udobnijom i diskretnijom bandažom.

Link to comment

Bandaziran zglob ima manju pokretljivost od nebandaziranog (inace bandaza nije dobro stavljena i ne sluzi svojoj svrsi), tu valjda svi mozemo da se slozimo. Mozes ti i dalje da radis skoro sve sto mozes i bez zavoja, samo treba da ulozis veci napor, a to ne radis jer ne razmisljas o takvim stvarima, vec samo teras po automatizmu.

 

Mislim, nijanse su tu u pitanju (preterah sa onim "znacajno"), ali ja njih ipak mogu da primetim, u kosarci mnogo vise no u basketu.

 

Dobro, ostaju finese, ali i dalje sam mišljenja da je to zanemarljivo u smislu same mobilnosti, kretanja i sl. Postoji razlog zašto se ti zavoji zovu elastični. :)

 

Peace. 

 

Nemoderisani, u košarci se dosta više skače, pa dosta povreda verovatno ima pri doskocima, pogotovu pod košem kada padneš na nečiju nogu i sl. Pri tom, mnogo su raznovrsnije kretnje i češće promene pravca. 

 

p.s. izvrtao sam oba zgloba jedno 30+puta, imam temeljhno iskustvo. Ne, ne preterujem, 30+, OBA. :)

Link to comment

Moćo, nismo se razumeli. Hteo sam da kažem da je ono što sam ja nosio izgledalo kao da imam slomljenu nogu. Ovako izgleda:

 db_file_img_698_800x700.jpg

Definitivno je svejedno koliko je duboka patika ako ovo nosiš. Kao i Glas, imao sam dvocifren broj povreda oba zgloba, bilo je i pucanja nekih koščica. Sa ovime sam imao nekoliko pauza od po dan - krene da iskoči zglob pa ga ovo vrati i valjda se nategnu legamenti pa sutra malo boli. Nijedna iole ozbiljnija povreda.  

Link to comment

Nemoderisani, u košarci se dosta više skače, pa dosta povreda verovatno ima pri doskocima, pogotovu pod košem kada padneš na nečiju nogu i sl. Pri tom, mnogo su raznovrsnije kretnje i češće promene pravca. 

Ovo za fudbalere je čini mi se Durant rekao, ali nisam to video/čuo, već ga je citirao neko na NBA tvu. Valjda the Starters ako se dobro sećam. Zato i rekoh da je to argument a ne moje mišljenje, jer sam i sam do 18e igrao igrao i trenirao redovno, a od tada rekreativno pa znam da koliko je neuporedivo sa fubalom. Srećom tako mlad nisam nikad imao ozbiljnu povredu pa nemam iskustva, ali držim se dubokih patika, prosto deluje logičnije.

Link to comment

Ja sam bas na fudbalu (i to na ovom PPP) pre par godina gadno zeznuo desni zglob. Iskrenuo nogu, patikice plitke, bez zastite i belaj, longeta 10ak dana, posle mi jos par nedelja trebalo da prohodam normalno. Kretnje su drugacije sigurno, a mozda ima i do toga da fudbaleri imaju jace i razradjenije nozne zglobove, zbog prirode njihovog posla.

 

Sad nosim obavezno zavoje, a za basket sam uzeo patike sa najsirim djonom koje sam mogao da nadjem.

 

 

p.s. izvrtao sam oba zgloba jedno 30+puta, imam temeljhno iskustvo. Ne, ne preterujem, 30+, OBA. :)

 

 

Kao i Glas, imao sam dvocifren broj povreda oba zgloba, bilo je i pucanja nekih koščica. Sa ovime sam imao nekoliko pauza od po dan - krene da iskoči zglob pa ga ovo vrati i valjda se nategnu legamenti pa sutra malo boli. Nijedna iole ozbiljnija povreda.  

 
Da se zapljunem i nasmejem, treba da osnujemo neko udruzenje sakatih :)
 

Ajd kad smo vec otisli u off - sta radite kad se povredite? Ja sam od pre koju godinu poceo da nosim konjske masti, crvenu za zagrevanje mazem pre igranja, a zelenu za hladjenje namazem ako se povredim, probam i da hladim pod tusem pre toga ako sam u mogucnosti. Uglavnom, po povredjivanju treba sto pre ohladiti nogu i sto manje hodati da bi otok bio sto manji, jer manji otok znaci i brzi oporavak.

Inace, cuo sam neke bapske price o oblozima od hleba, kupusa i luka koji stavis na nogu preko noci, kazu da je fascinantno kako bro izvuce otok. Mada nikad to nisam probao :)

Link to comment

Led odmah i pravac ortoped i longeta. Ako ne longeta, onda maksimalno mirovanje, noga podignuta i burove obloge (fantastično radilo kod mene) protiv hematoma.

Mene je prvi put zadesilo u Beovuku i retardirani Miša Lakić me ubedi da nikako ne pristanem na longetu, nego da idem kod nekog njegovog kostolomca. To sam uradio prvih nekoliko puta, još me posle matori tera da hodam, da dokaže da je čudotvorac. Ludak je svaki put pogodio na koju stranu sam iskrenuo zglob i ja se primio da tako treba, a i bio sam glupi klinac i verovao predsedniku kluba. Sledeći klub mi je obezbedio adekvatnu negu i ozbiljni ortopedi se hvatali za glavu na priče o cimanju zgloba neposredno posle povrede. Elem, kažu najvažnija je imobilizacija, a za to je longeta keva. Napravio sam dužu pauzu, išao na neki terapije (neka struja, magnetno polje - lupam, davno je bilo) i ona bandaža i nikad više ozbiljniji problem.

Link to comment

Hvala svima na detaljnim opisima. Stvarno se sakati :)

 

Nego, sa svim tim zaštitama skočnog zgloba, praktično fiksiranjem zgloba, da li se povećava rizik od povrede kolena?

Link to comment

Ja sam iskreno malo kada preduzimao bilo šta, uglavnom noga na jastuk, oblozi kući i čekam da prođe. Plus eventualno neka mast, ima ona, kako se zove... Valjda hepatrombin? Ne verujem da sam izvukao iz malog mozga...

 

Ali jednu povredu dobro pamtim od kada su krenuli malo veći problemi. Na fudbalu me lik pokupio, ne sećam se ni kako iskreno, znam samo da sam pri oslanjanju na nogu osetio kako mi VRIŠTI bukvalno svaki nervni završetak do kolena. Peče, boli, ne znam ni sam, tada sam prvi put i jedini to iskusio. Naravno, opet nisam ništa konkretno preduzeo i od tada sam imao dosta čudne povrede, tipa idem ulicom i bukvalno iz čista mira na trotoaru iskrenem zglob, bez da sam stao na bilo šta krivo, neravno, ivicu ploče trotoara, kamen, dakle na ravno se sjebem. Smešno je to bilo (na sreću, ne dešava se više ali jednu godinu, godinu i po toga praktično redovno) - idem ulicom i samo jauknem u momentu kao idiot, ljudi se okreću, gledaju, ja ništa, nastavim da gazim, a boli, jebote, hoću da umrem... Al gazim, sve je ok.  :) Vrlo moguće da iz glave ide, a tripovao sam se i da mi se tada nešto pojebala tetiva, da ne gazim dobro i sl. Imao sam period skoro godinu dana - prođe, odem na sport sjebem se. Igrao sam često tada odbojku, fudbal, trenirao basket, pakao je to bilo. Iskrenem, prođe, PRVA aktivnost opet, i jedno 4, 5 puta tako. Nisam verovao šta mi se dešava. 

 

Posle se popravila situacija, sada se povređujem u nekim normalnim i očekivanim intervalima sa obzirom koliko trčim za loptom (stalno, manje više).

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Samo jednom sam isao kod lekara zbog izvrnutog zgloba i naravno maltene cim su me videli su me poslali da mi stave longetu. Problem je to sto kao laik ne mogu da kazem da li je u tom konkretnom slucaju trebalo ili ne, ali i iz iskustva drugih ljudi mi se cini da kod nas postoji tendencija ka tome, iako mozda nije uvek neophodno. Konkretno, poslednjih par puta sam trazeci savete po netu, vec posle par dana pocinjao sa blagim 'vezbama', tj. u stvari najminimalnijim mogucim pokretima (pomeranje kolena levo desno u sedecem polozaju, blaga rotacija stopala dokle ide itsl. - u principu blago istezanje) i utisci su dobri. Kad su mi bili skinuli longetu posle recimo dve nedelje, opet nisam bio ni za sta, dok sad uglavnom posle dve nedelje mogu skoro normalno da hodam, iako potpuni oporavak traje na kraju obicno jednako dugo. Naravno, postoji vise stepeni povrede, moze da bude blaze ili gore, zato je bitno da se covek ne zalece i daje savete za koje nije strucan. Poslednji put sam vec posle 5-6 dana hodao i onda sam sledecih pet meseci osecao bolove (hodanje po stepenicama recimo). Na kraju sam otisao kod ortopeda, koji mi je rekao da je OK i da bolovi mogu da se osecaju i do devet meseci posle povrede, zavisno od tezine.

 

Ono sto naravno uvek vazi je led, mirovanje prvih dana, sto manji otok to bolje itsl.

Link to comment

Au, pa mi smo blizanci :)

Meni se isto dešava da iskrenem zglob na ravnom kada sam izmoren, ali imam neki refleks da padnem ko sveća na tu stranu na koju je krenuo zglob. U decembru mi se desilo u Beogradu, kod Bajlonija. Pritrčala mi neka fina cica, mislila da je srčka. :) Malo boli ali ne ostavlja posledice. Naučio sam da živim sa mojim hendikepom i ne nervira me, čak se i nasmejem kada se desi :)

Link to comment

Inace, cuo sam neke bapske price o oblozima od hleba, kupusa i luka koji stavis na nogu preko noci, kazu da je fascinantno kako bro izvuce otok. Mada nikad to nisam probao :)

Nisu bapske price burazer to koristio i stvarno pomaze pitacu ga bas sta se stavlja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...