Jump to content
IGNORED

Fudizam - preterivanje s kulturom hrane


Indy

Recommended Posts

Ma, i meni ide na nerve ta novinska, nutricionistička para-nauka. Ali to pridejtuje foodie kulturu, i prosto nije ista stvar, mada ima preklapanja pretpostavljam. Ali to je prosto druga, i mnogo konkretnija tema.

Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    25

  • henrik larsson

    16

  • morgana

    15

  • yolo

    13

Top Posters In This Topic

nije uopste specificno za aktuelni gastro trend.
Pokusavam da objasnim da pogresno ucitavate rec foodie. To jeste jedan od gastro trendova i ne vidim da je autor labelovao sve food hedoniste kao foodies kao sto se ucitava.Sigurno da nije specificno samo za gastro trend, skoro u svakom consumer segmentu je to zastupljeno. Svaki trend ima i lice i nalicje.
Link to comment
Pokusavam da objasnim da pogresno ucitavate rec foodie. To jeste jedan od gastro trendova i ne vidim da je autor labelovao sve food hedoniste kao foodies kao sto se ucitava.Sigurno da nije specificno samo za gastro trend, skoro u svakom consumer segmentu je to zastupljeno. Svaki trend ima i lice i nalicje.
Moguće, pod uslovom da je ovde pogrešno prenesen, tj da je volšebno ispala reč tipa "many" ili "some" ispred reči "people".
In a restaurant, he said, it is the menu that people enjoy consuming – not the dishes, but their description
Link to comment

hefe, ja bih se slozila s tobom da nije ovakvih generalizacija

Western industrial civilisation is eating itself stupid.
i promasenih paralela sa religijom i spiritualnoscu, npr. u ovom drugom poredjenju cak se poteze citat i paralela sa 90tima*, koja je sasvim smislena sama po sebi, ali se neutemeljeno uopstava se na tekuci trend.a termin foodie je dosta siroksnobizmom, marketinskim pretjeranostima i upadljivom potrosnjom se lik bavi samo u jednom dijelu teksta, i to je dosta ok, prosto ide od primjera do primjera, ali u ostatku neuspjesno, proizvoljno i nekonzistentno filozofira*u smislu da su njuejdz 90te i u domenu ishrane imale spiritualnu notu Edited by morgana
Link to comment

je Poole - ov tekst doživljavam kao histerisanje još jednog mrzitelja sexa, loženja, klope, slasnog, masnog, klizavog, strasnog pre svega.ja volim da se ložim, oduševljavam, da naručujem meku saftanu svinjetinu sa hrskavom koricom na mekom pireu od bundeve i redukciji od grožđica, volim da sišem, sladim, da se radujem, napaljujem, krešem. ja volim sve što on ne voli. ja hipster, ja snob? neće biti.kako ono reče gazza

ako postoji nesto sto je dostojno prezira su ovakvi likovi a ne foodizam.
Link to comment
Ima. Sreća pa postoji izbor, a još uvek nismo došli do toga da agresivni pobornici senzualnih uživanja idu i nameću svoj izbor drugima puškom.
Ponekad reklame mogu da budu skoro ubitačne kao vatreno oružje. I od iznerviranosti može da se umre. Ja makar znam zašto više ne gledam TV, ne slušam radio i ne čitam novine (osim kroz Adblock).Srpski rečeno, smorili su brate (neki od ovih fudista - naglašavam, neki).BTW. Meni se, recimo, dopada Anthony Bourdain serija... premda sam jako ljubomoran na njegov izgled.EDIT. Da pojasnim, ovo za seriju - ja te stvari gledam kroz™ internet. Edited by Indy
Link to comment
ok. ne slazem se, mada ne mogu da kazem sto posto jer nisam procitala knjigu, pa mozda i budalim na osnovu prethodnih iskustava, tj knjiga koje su odlicne.ali zar zaista mislis da pored demokratizacije kulinarstva/hrane, nije doslo i do, meni izgleda primetnije, fetisizacije hrane? da ostanemo samo na knjigama, ne moramo na televiziju: imam "kuvar" koji se zove nesto tipa last supper of famous, i do skora je to bilo za gikove, a sad je ladno na policama svuda. ne govorim o elitizmu, nego prosto o tome da je paznja, medijska, marketinska i ljudska, porasla za milion miliona posto i zanima me zasto je to tako.
pa zato sto se generalno podigao kvalitet zivota tog nekog socijalnog sloja koji moze da finansijski da prati ono sto mu se nudi. to je sto se mene tice fair deal. imas pare, mozes da biras sta ces sa njima da radis. hrana je roba i vise nije samo bitno da dodjes do crvenog kioska u kome ces da se prehranis, uz izbor - virsle ili kobasice - sa istovetnom zemickom i istovetnim senfom iz kantice, nego eto, mozes da odes i do rusmira u zemun gde ce ti pedja i njegov kompanjon ispricati pricu o njegovim slavonskim precima, genetskoj cistoci njegovih kobasica, prostudirati da li tvom nepcu vise prija vinska, seljacka, zacinjena, nezacinjena, sesti i pojesti uz karamelizirani luk sa kuminom, seljacki krompir na cetvrtke, senf i salatu od pasulja, umesto pomenute ponude iz crvenog pekabe kioska. ili do naslednika pokojnog ljube sa kalenica cija se kobaja eto nekako razlikuje. i prosto ne znam zasto bi to neko smatrao fetisizacijom hrane kada je to prosto sirenje izbora do granica koje je postavila demokratizacija prehrane u svim mogucim pravcima, od cisto konzumentskog do stvaralackog, a sve cesce su ta dva zapravo jedno, imas ovde na forumu pregrst primera. opsesija hranom postoji odvajkada, znam na desetine ljudi koji su jos u doba steve karapandze umrli od svoje opsednutosti hranom kao sto cemo isto tako i ja i banacanin a ni za tebe se nesto ne bi zakleo da ces menjati dramaticno svoje zivotne navike i strasti pred strahom od sudnjega dana. to kako je ona formulisana danas je potpuno drugo pitanje, njega medijska i trzisna eksploatacija i to je ono sto je u ovom tekstu povrsno ocesano jer je on na prvu loptu primarno uvredljiv za bilo koga ko od svoje prehrane trazi nesto vise od virsli sa senfom iz pekabe kioska, i sto u tome poseze za krajnje razocaravajucim paralelama. mislim, ja stvarno ne poznajem food hipstere, sem ako pod time neko greskom ne podrazumeva vladu zapleta, mozda zato sto povremeno nosi frulica pantalone i umeju da mu se omaknu brconi. sa druge strane, ko proba njegovo peceno prase ili njegov brodet od skembica, moze da shvati koliko je takva pomisao bila pogresna, da ne kazem da bi manje vise svi hipsteri pre jeli hranu iz plasticnog crvenog kioska nego kod njega, a prasetinu, skembice i kostanu srz svakako ne. sushi mozda. Edited by gazza1
Link to comment
Srpski rečeno, smorili su brate (neki od ovih fudista - naglašavam, neki).
vinska scena je, da se ne lazemo, izvor daleko vecih kontroverzi pa i manupulacija javnim mnjenjem.kod hrane je mogucnost manipulacije tvojim licnim utiskom znacajno manji nego kod vina. nije za dzabe blajnd tejsting najprezrenija forma kod svih vinskih profesionalaca, sem kod mit bastera.realno, ide mi na kurac sto si bas ti od svih ovde nasao da se pecas na ovakve stvari, kad ti u sopstvenom dvoristu stoji lopta na penalu.
Link to comment
Jbga ima i drugih stvari u životu pored senzualnih uživanja (ma šta Buck Nekkid rekao).
ima. ali život čine i senzualna uživanja, pa i prateći markeing, eksploatacija, preuveličavanja, loženja, itdnije to vezano samo za hranu.jebiga, koren ovoga je što posoje ljudi, poput poolea, koji ne kapiraju da postoji razlika između jesti i hraniti se. čovek jede, ume da jede, pronalazi u hrani i drugi smisao osim oboviti zalihu neophodnog goriva kako bi organizam funkcionisao.isto - što je neko pomenuo gore - kao što ne vodimo ljubav samo radi produženja vrste i oplodnje.ja tu ne vidim ništa loše. u pooleovom nastupu pak vidim. nategnute tvrnje koje kao imaju za cilja da pokažu da su svi koji uživaju u senzualnom, i daju se izmanipulisati zbog toga, zapravo hipsteri, snobovi i seljaci, zapravo kriju konzervu, čistunca, puritanca koji nit voli muziku, nit jede, nit jebe, i mrzi sve one koji to rade. nesrećnik koji nema o čemu drugom da guli, jer ga inače verovatno niko ne sluša.
Link to comment

Gazzi:Pa, za razliku od tebe ja se (začudo) na ovoj temi ne nerviram. Pričamo, tj. pokušavamo...Ja, inače, nemam više neke specijalne veze sa vinom. (Čak i pijem samo indijski čaj & vodu).

Edited by Indy
Link to comment
Ponekad reklame mogu da budu skoro ubitačne kao vatreno oružje. I od iznerviranosti može da se umre. Ja makar znam zašto više ne gledam TV, ne slušam radio i ne čitam novine (osim kroz Adblock).Srpski rečeno, smorili su brate (neki od ovih fudista - naglašavam, neki).BTW. Meni se, recimo, dopada Anthony Bourdain serija... premda sam jako ljubomoran na njegov izgled.
Pa eto vidiš, kako onda čovek da te ne upita na koje to neke™ misliš? TV face (koje?) ili gomila RL likova u tvom okruženju? Isto kao što ovaj Poole široko zahvata, pa se stekne utisak da su zapravo svi takvi.Meni se dopadaju Burdenova putovanja pošto volim da vidim šta sve hasa po pripizdinama, a užasno mi ide na kurac njegov forsirani tough guy fazon. Sve sa onim plastičnim fuzzom u fejdautu, snimljenim na kompu u Guitar Rigu, koji valjda treba da podcrta taj zajeban trip. Edited by henrik larsson
Link to comment

ja poznajem fud hisptere, ali to ne mijenja stvar. kao paradigmatski detalj svakako moze da se uzme dzejmi koji promovise kvalitetnu hranu umjesto pomija u britanskim skolama a ne dosadna najdzela sa sisama i muzem (du ju nou saci end saci, e pa saci, sto bi reko vic) a kamoli hipster koji jede iskljucivo rijetko govece u umaku od rijetke sumske bobice. a moze i najdzela, nego namjerno idem u koristan ekstrem.

Edited by morgana
Link to comment
Pa eto vidiš, kako onda čovek da te ne upita na koje to neke™ misliš? TV face (koje?) ili gomila RL likova u tvom okruženju? Isto kao što ovaj Poole široko zahvata, pa se stekne utisak da su zapravo svi takvi.Meni se dopadaju Burdenova putovanja pošto volim da vidim šta sve hasa po pripizdinama, a užasno mi ide na kurac njegov forsirani tough guy fazon.
Nisam primetio da je forsirani taf gaj, ali možda si u pravu. Nisam fan, samo poštovalac.Tačno je da Poole zahvata preširoko, što se toga tiče, saglasan sam sa poslednjim pretposlednjim morganinim komentarom.Sem toga, od svih stvari koje mi smetaju u ovom modernom svetu, oduševljavanje hranom (čak i preglumljivanje na tu temu) nisu visoko na mojoj listi. (Blago rečeno).S druge strane, mislim da nekoliko pasioniranih ljubitelja kulinarstva ovde reaguju kao da ih je neko ubo u oko, pljuno im u skupoceni tanjir sa 2 listića nečeg zelenog za svega 80 dolara... ovo je samo forum, pričaonica, pa ponekad i pljuvaonica (zasluženo, ili ne). Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...