Jump to content
IGNORED

Istina(tm) o tiražu


pacey defender

Recommended Posts

Edit: sta se i ja kurobecam, imam samo 14 godina radnog iskustva u stampanim medijima. Filip zna bolje.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    29

  • Аврам Гојић

    17

  • luba

    12

  • Frank Pembleton

    11

Edit: sta se i ja kurobecam, imam samo 14 godina radnog iskustva u stampanim medijima. Filip zna bolje.
E sad zamisli da si ljubitelj sporta i da kroz sve ovo moraš da prolaziš na odgovarajućim potforumima :D
Link to comment
Da pojasnim razloge, odnosno dileme zbog kojih sam pokrenuo temu:- status ABCa;
ne znam sta podrazumevas pod statusom, istorijat i sl mozes da vidis na njihovom sajtu, ali se ne radi o drustvanjcetu koje se skupilo po principu ja tebi vojvodo itd. ono sto bi trebalo da bude validno cak i u srbiji je da podatke o tirazu rade po pravilniku i procedurama ifabca, koji bi im oduzeo licencu ako bi falsifikovali podatke.
- osnovanost kritika na račun rada ABCa;
prvi put sam cula kritike od vucicevica sada. ne vidim ni sta moze da se kritikuje: klijenti dobijaju trazene podatke i postupaju na osnovu njih. mislim da cak postoji varijanta i da neko ko nije clan trazi procenu, ali to kosta, naravno. iako mogu da poverujem u sve teorije zavere u srbiji, ova je toliko na klimavim nogama jer je previse igraca ukljuceno: dakle, da poverujemo u ringijerovu zloglasnu okupatorsku sapu - to onda znaci da bi, recimo, robert coban, verovatno najmocniji (oglasivacki) medijski tajkun u srbiji, zatvorenih ociju gledao kako blic zena odnosi reklame na racun njegove, npr lepote i zdravlja.ili, manojlo da pusta blic da mu uzima reklame za rusku banku. nekako ne pije vodu.kritike se mogu i treba da se upucuju na racun marketinske monopolizacije, ali nesto ne vidim da mnogo lose ide i onima koji nisu u djilas-saper paketu. ono sto ne kapiram, ali nisam ni ekonomista, ni marketinski strucnjak, jeste fakat da postoji toliko marketinskih agencija na ovom trzistu.
- preraspodela moći u medijskoj sferi;
to je vec druga prica i ima veze sa tirazom u meri u kojoj mocnici zele/hoce da ulazu pare u medije. i dalje stojim pri tome da je u svakom smislu za srbiju opasnija moc manojla vukotica nego ringijera. s druge strane, javni tenderi i slicne birokratske zavrzlame se i dalje objavljuju najvise (90 posto) u politici. blic i danas povremeno objave neki un/eulex/ i sl. tender, ali je politika i dalje the one, bez obzira na manji tiraz.
- uloga politike u trećoj crtici;
o tome moze da se raspreda od kulina bana. i svi smo svesni da je ogromna, ali raskrinkavanje tako neceg ne uspeva ni u manje atraktivnim poljima, a kamoli medijima. uvek ce se cuti argument da je vlasnik vecinskog udela u novinama/medijima slobodan i vlastan da radi sta hoce, jer je, jelte, slobodno trziste. no i dok nije bilo slobodnog trzista, znalo se u kojem ce od tadasnjih dnevnika sta i kako biti objavljivano.
Pre pola godine pravili smo radili neku insertaciju. Zvali Politiku, kažu - tiraž subotom je 80k, od toga 53k u Beogradu. Blic nam rekao neke svoje cifre.Nama ostalo da poverujemo. Platili.A onda vidim da tiraž meri neko najobičnije udruženje koje radi na bazi članstva istih tih izdavača (i ostalih). NUNS traži da se zabrani oglašavanje medijima koji nisu članovi tog udruženja.
insertacija - zavisi od ciljne grupe. da li ste pogresili ili ne, odgovor je samo u tome kome ste se citalastvu obracali.a ako pod udruzenjem mislis na abc, procitaj ovo gore ili na sajtu. nije udruzenje, tj metode koje koriste nisu metode ja tebi/ti meni. za tu nunsovu pricu nisam cula, ali je za medijsku scenu u srbiji jedna od tragicnijih cinjenica da uns pod vodjstvom ljilje smajlovic vise radi i sindikalno i esnafski nego nuns, no mu zarad starih zasluga mnogi i danas placaju clanarinu. otprilike, odanost poput one "starom b92" ili pocetnom ldpu.
Istovremeno, gledam onog Vučićeviča, glumi neku objektivnost, nezavisnost, "neću da me lažu" i slične baljezgarije. Hvale se time da prvi objavljuju ono što će sledećeg jutra uraditi policija - svakom normalnom bi trebalo da se upale lampice i da skapira da se radi o najobičnijim režimskim novinama kojima se sada daje vetar u leđa kako bi se ovladalo medijskom scenom.
ne rezimskim, vec ko me plati. kod djva je bar jedna stvar sigurna: ne poseduje nikada nikakvu lojalnost nikome do sebi.svako ko je prosao pored stamparije zna da ne postoji nikakva ekonomska osnova i taktika da dnevne novine mogu da kostaju 15-20 dinara, pa cak i sa tirazom od milion primeraka. Edited by luba
Link to comment
OK, pošto vidim da ste neozbiljni (čuj, TV reklame najvažnije za 95% oglaišivača, a u stvarnosti možda 5% oglašivača ima pare za TV reklame), odustajem od bilo kakve diskusije, tim pre što ja ovde polemišem sa čoporativnom tezom da je sve OK i da problema ionako nema, bar ne ovde gde ga ja vidim.
jok, nego su stampani mediji vazniji. do sad sam mislila da baratas makar nekim podacima, ali ovo je ekser u kovceg.
Link to comment

Po poslednji put - i nakon toga stvarno više nemam nameru da diskutujem - naravno da su TV reklame najvažnije u strukturi reklama za one koji imaju para da ih plate; a ti proračunaj koliko se firmi reklamira na televiziji i koliko uopšte ima reklama na televiziji, pa to uporedi sa ostalim medijima - radiom, novinama/štampom, webom, bilbordima...ako i dalje misliš da je većina oglašivača prisutna na televiziji, onda zaista ne znam šta da kažem.U ovoj zemlji možda 5% oglašavanja (u smislu broja, a ne u smislu količine novca koja se obrće; naravno da će 5 sekundi na TV-u da košta više nego 5 novinskih reklama, ali 95% oglašivača nema za TV u samom startu i jednostavno nisu prisutni na njemu u smislu direktnog oglašavanja) ide na TV i dovoljno je uporediti firme na jednim te istim reklamama koje se vrte po TVu sa firmama koje vidite da se oglašavaju na drugim medijima i sve će biti jasno. Na televiziji će večito biti prisutno 20 istih firmi sa svojim proizvodima koji koštaju od 100 do 1000 dinara. A sad, to što Koka Kola ima famoznu budaletinu na mestu marketing menadžera koja će da plati zilion evra da bi se vrtele njihove odvratno-tupave reklame za Fantu, to je druga priča - po televizijama su sigurno oduševljeni tom pametnom strategijom. Ali nema svako 100,000 evra za kampanju, neko ko ima 5 ili 10 hiljada evra za kvartal svakako ne ide na televiziju; a takvih je većina i sve ih je više.Naravno, onaj ko se vrti u svetu u kome samo postoje Koka Kola, Adidas, Telenor, Ariel i Pampers to neće videti, jer za njega ne postoje hiljade manjih firmi koje nisu prisutne na TVu. To je, kako vidim, svet samoproglašenih standarda i etičnosti za koju neko iznutra prosuđuje da li se poštuju...KPJ da pozavidi.

Edited by Filipenko
Link to comment
  • 1 year later...

sad se tek ringijeru tresu gace, a srbija ce zaploviti u kurirskom raju.

Finska medijska grupacija Sanoma i njeni partneri prodali su kompaniju Adrija Medija Srbija preduzeću Kurir-info, objavila je Sanoma na svom internet sajtu."Ova transakcija označava odlazak Sanome sa srpskog tržišta. Sanoma i njeni partneri Gruner i Jar (Gruner + Jahr) i Stirija Medija (Styria Media) prodali su zajedničko preduzeće Adrija Medija Srbija firmi Kurir-info", navodi se u kratkom saopštenju.Detalji transakcije nisu predočeni.Adrija Medija Srbija izdaje časopise Story, Cosmopolitan, Men's health, Elle, Lisa, Moj stan, Moja lepa bašta, National Geographic, Sensa, Mama, Trudnoća i Elle decoration, stoji na sajtu www.adriamedia.rs.
Link to comment

Za to vreme kod Ješića na tw::@gjesic: danas na nadzornom odboru cujem da je Kurir duzan 3 miliona eura kredita i da dinara nije vratio! Kredit uzeo od Metals banke..@gjesic: @beingalive_ dokumentaciju sam zatrazio pa da drugarski to objavimo! Pri tome drzava sprecava realizaciju hipoteke na zgradi u Vlajkovicevoj@gjesic: @beingalive_ 3 draga miliona eura i gomila zloupotrebe oko garancija i lazne dokumentacije! Majstor vlasnik Kurira!

Link to comment

sto je sve istina, pa i jos vise. onaj ko bi uspeo da utvrdi makar 30 odsto vlasnicke strukture kurir-info doo, pulicer bi bio mala nagrada.ali za ovo je trebalo da se daju pare. za sad cujem dva traca, oba potpuno neproverljiva, da je veci deo sume pokriven eurobondovima srbije i crne gore, a drugi, da je podignut jos jedan kredit, ovog puta kod valjda ruske banke ili kako li se vec zove, a kao depozit stavljena zgrada adrija medija. to tek zvuci nenormalno, jer adrija nije vlasnik tog prostora.kurir, inace, vec nedeljama trazi urednika engleskog dela sajta :lol: i jos nekog za engleski, poslovni potez za ozbiljno ili prosto kurcenje, ostaje da se vidi. takodje, bice zanimljivo videti da li ce novi vlasnik produzavati licence za ovu silu glosi magazina. wub bi bio da ova sto treba da ide u zatvor zbog neoprostivog maltretiranja ognjenovica postane urednica npr ellea, to je drustveno odgovorni zenski magazin.

Link to comment
da, trebalo bi izmeniti naziv topika, pa da bude generalno situacija u medijima u srbiji.
Taj topik baš fali, često bih voleo da se povede neka diskusija o medijima u Srbiji (poslednjih put ovo sa Jorgovankom), ali nema teme.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...