Jump to content
IGNORED

Istina(tm) o tiražu


pacey defender

Recommended Posts

gde se to govori o parama i gde pare idu? tebi je dokaz za to ono sto je napisao ovaj mandril u svom tupavom blogu ili vrhunac graficke umetnosti kurirovog pokusaja? i kako pare, keve ti, idu preko abc-a? mislim, ratuj ti sa ringijerom koliko god zelis, ali sve sto si do sada kvotovao ili prepricao u vezi sa stampanim medijima nema bas mnogo argumentacije, ne racunajuci ove dve stvari gore. a to, ako vec zelis da se bavis istrazivackim novinarstvom, nije dovoljno. za portale ne znam, zanimljiv mi je post koji si napisao, ali se ustrucavam od komentarisanja jer ne znam puno o tome, kao sto ti ne znas bas puno o pisanim.

Link to comment
  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    29

  • Аврам Гојић

    17

  • luba

    12

  • Frank Pembleton

    11

ne mozes da vidis brojke ako nisi clan, sto je praksa svuda, sem u godisnjoj reviziji koja se radi krajem novembra. u drugim zemljama, svaki medij-clan izlazi sa cifrom, a abc je tu da potvrdi ili opovrgne tu cifru. sto je nekako i logicno jer se uclanjujes u abc dobrovoljno, tj zarad sopstvene reputacije, i medijske i oglasivacke, hoces da imas nezavisnu potvrdu svojih tvrdnji.problem u srbiji je sto ne postoji obaveza da se u samoj novini daju podaci o tirazu, koji su postojali u sfrj, a manja je iskusno zadrzao tu politiku i jaca sebe na svaki nacin jer se brojke ne razlikuju skoro uopste od onih koje daje abc. ringijer nekada nesto kaze, ali abc vodi sva izdanja zajedno u godisnjem izvestaju, pa su tu igrarije relativno moguce. takodje, abc stalno ponavlja u svim izvestajima da je srbija (i bosna) vrlo specificno podrucje jer je "share" mnogo veci nego u drugim zemljama: jedan primerak i do 100 citalaca.i uns (valjda i nuns) su clanovi abc-a, tipa strukovnih vocmena, i po svojim statutima imaju obavezu da reaguju ako vide nesklad izmedju brojki i brojki™. tj. opet je problem srbija, gde je abc shvacen kao neka vrsta goldstonove komisije, a to je u stvari strukovno udruzenje koje samo sebe uredjuje i kontrolise.

Link to comment

Ponovo vraćam, ukazujem™, pomažem, sugerišem™, da uopšte nije reč o tiražu. Reč je o parama, ne o tiražu. Radi se o novcu koji se uzima od reklama, ne o tiražu. Dakle, radi se o kinti, ne o tiražu. Štaviše, radi se o tome da neki lažu o tiražu i na čudan način odituju medije da bi posle uzeli gro kinte za sebe. Kap što rekoh, ukazah, pomagah, sugerisah, ne radi se o svađi oko tiraža, već da se odgonetne kako silna kinta završava u Ringijeru, šta je to što njih čini posebno pogodnim za reklamiranje da veliki deo para ode tamo, osim što sede na čelu tela koje navodno vrši nezavisne procene koliki tiraž ko ima. Sumnju u to mi podgreva situacija koju sam lično iskusio iz domena weba, gdeje u 15 od 16 situacija uvek neki Blic/Alo/Polovni automobili najpogodniji za reklamiranje svega, od igle do lokomotive.Mene tiraž kao tiraž uopšte ne zanima, niti da li će se ispostaviti da Novosti, Blic, Kurir ili neko treći ima par hiljada ili desetina hiljada prodatih nečega više. Odgonetanje tih tajni je nešto čime se vi bavite, valjda misleći da tiraž = marketinški prihodi (novine) ili poseta & klikovi = marketinški prihodi (web). Ja zapravo pokušavam da ustanovim zašto nije tako, jer nije. Ponavljam, jer vidim da i dalje neki ne shvataju, mene tiraž sam za sebe ne interesuje, ne zanima me, niti utvrđivanje da li je par % veći ovome ili onome, već npr. otkud to da Blic zarađuje od reklama kao Kurir, Novosti i još gomila drugih novina zajedno.Da, dopune Manjinim Novostima tajkuni kintu, ali mene to izvorište novca u ovom slučaju ne interesuje. Ne zato što ih volim, već zato što me zanima, kao što rekoh, kako to da uvek sve što može da se smatra zdravim novcem od reklama završi u Ringijerovim izdanjima - npr. hoće da se reklamira strana firma, Oriflame, Karslberg, Adidas - od čega živi ili bi trebala da živi gomila drugih specijalizovanih medija osim 5-6 najvećih medijskih konglomerata, i što im uzima leba iz usta. Eto. Ili trebam ponovo da naglasim da uopšte ne želim da se upućujem u tajne tiraža i ko se proda u par hiljada primeraka više, Kurir, Blic ili Novosti?Ali, pošto nismo dorasli tome da budemo članovi saveta borbe protiv korupcije, a sposobnosti istraživačkog novinarstva su nam bulja u odnosu na Brankicu, možda bi trebalo jednostavno ne pisati o bilo čemu. Posebno ako se vređa nečiji osećaj za estetiku...

Edited by Filipenko
Link to comment

Samo da dopunim primerom...Pre godinu i po, otprilike, je išla jedna kampanja kroz razne medije. Jedna IT firma je u pitanju, da ne ulazim sad u to čime se bavi - samo ću reći da uopšte ne vidim šta ima od prisustva u Blicu. No, to nije poenta. Poenta je da su predstavili rezultate kampanje javno. Ispostavilo se da je najviše rezultata došlo upravo preko sajta na kome radim - da, 30 puta manjeg sajta od Blica. Drugi na listi ispod nas je bio Blic, gde su takođe išli sa kampanjom. Pomislio sam "vau, ekstra, valjda će im ovo ukazati da nije sve u Blicu, Blic ženi, Alou, Kuriru, i tim medijima". Jednostavno, da će shvatiti da i manji mediji učestvuju, tj. da pogodno odabrani manji mediji mogu da daju i bolje rezultate od ovih izvikanih. Od tada do danas su imali još 3 kampanje. Sve 3 su bile prisutne, između ostalog, u Blicu. Nas niko nije ni pozvao. Kada smo zvali ljude iz te kompanije, dobili smo odgovor da je to radila agencija, i da se oni nisu ništa pitali. Aha. Pametnome dosta. I sad ja valjda trebam da kukam na Manju Vukotića jer njega finansira neki Beko ili Cepter ili ko god, kao da ja inače mogu da računam na pare od mafije EPSa ili građevinske mafije, pa mi je Manja kriv što je kinta završila kod njega...

Link to comment

Ja sam ovu temu shvatio kao rasterivanje magle o tirazu kao JEDINOM i VRHOVNOM kriterijumu...Aha malo sutra(morgen).Jasno je , bar meni, da je Ringier poklopio sve kao hobotnica i ne daj boze da neko iskoci iz tog zgrljaja.To je dalo vrlo opipljive rezultate , dobre po njih, a katastrofalne po sve ostale .Direktno ili indirektno ukljucene u medijsku scenu ovde.Meni je ona histerija sa napadom milicije na NjKV tehnickog urednika!!!To sto ih je onaj zvalavi gmaz Vicicevic nagazio neka se sami zapitaju.Nije ovde pitanje preciznih cifara vec "mreze " koja se stvara i koja nista dobro nece doneti, ni novinarstvu , ni izdavastvu.Naravno ima tu odgovor "...tako je svugde u svetu"....E pa i nije neki odgovor.

Link to comment

Jebote...Ti očito ne razumeš o čemu se radi. Ne trese se Adidas pred Ringijerom, nego Adidas ima korporativno pravilo (koje sada fura 90% svetskih brendova) da unajmi agenciju X koja određuje gde će ići reklame. Ta agencija X barata sa statistikama koje joj isporučuje tzv. ABC, maskirajući se u strukovno udruženje puno 1 nepristrasnosti, u kome sede šefovi Ringijera i na osnovu toga određuje kome idu reklame. Čik pogodi čime to rezultuje. A i ti iz agencije X će dupe da daju da se reklama pojavi u Blicu (iako tamo košta 5-10x više nego na drugim mestima koja su navodno slično čitana), pretpostavljam jer imaju tal da im se vrati deo keša na privatne račune - zašto bi se inače toliko borili baš za Blic, ako su i drugi čitani? Da li sada kapiraš o čemu govorim?Birali ste Slobu, stoga ima da ćutite što sada kradu i ubijaju. Nije bilo prisile, jel da?

Edited by Filipenko
Link to comment
Ponovo vraćam, ukazujem™, pomažem, sugerišem™, da uopšte nije reč o tiražu. Reč je o parama, ne o tiražu. Radi se o novcu koji se uzima od reklama, ne o tiražu. Dakle, radi se o kinti, ne o tiražu...
Да додам - јесте о парама, али сукоб није између новина.Главни сукоб је ко ће да наследи агенције које воде Ђилас и Шапер, и које су одређивале где иде већина новца.Ко има славину за паре, одређује ко ће да прима (или не прима). Укратко - ако пишеш добро по власт, имаш више пара.Значи није сукоб новина, него политички.ФРХост,већину страних компанија овде не занима политика. Занимају их паре, уз што мање петљања у политику. Власт се брзо промени и онда си у великом проблему ако си ишао са другом странком.Сутра да дође нека нова екипа која ће да склапа рејтинге и читаност, уплаћивали би паре по њиховим проценама у Информер исто тако као данас у Курир.
Link to comment

Niko i ne želi tebe da uverava u bilo šta, jer ni ne želimo da trošimo vreme na strine i usputne razgledačice izloga samo zato što insistiraju da njih u nešto treba ubeđivati. Niste ciljna grupa, jelte, marketinški rečeno. Samo nemoj smarati, a veruj kome hoćeš, kad si već izabrao da ćeš da veruješ onima koji savesno i umešno upravljaju parama iz marketing budžeta koje se moraju potrošiti.

Link to comment

pa ti smaras, kad vec na tom nivou razgovaramo. kazes da te ne zanima tiraz, a pises na topiku o tirazu novina i pritom citiras coveka na platnom spisku jedne od agencija koje kritikujes kroz x. drugo, pricas o budzetima za oglasavanje, kalimerises nad sudbinom pretpostavljam portala za koji radis, a napadas stampane medije i tako ukrug.pretpostavljam da su televizije zaobidjene u toj harangi jer ringier jos uvek nema nijedan tv kanal, te je za tvoju pricu o zlom korporativnom pranju para i nepodrzavanju slobodnih umetnika nebitna cinjenica da su tv reklame najvaznije za 95 posto oglasivaca. net oglasavanje je u srbiji mozda tek iskoracilo iz neolita.takodje, pare iz marketing budzeta ne moraju da se potrose. mozda u srpskim preduzecima da, ali kod velikih se prebacuju za sledecu godinu.

Edited by luba
Link to comment

Da pojasnim razloge, odnosno dileme zbog kojih sam pokrenuo temu:- status ABCa;- osnovanost kritika na račun rada ABCa;- preraspodela moći u medijskoj sferi;- uloga politike u trećoj crtici;Pre pola godine pravili smo radili neku insertaciju. Zvali Politiku, kažu - tiraž subotom je 80k, od toga 53k u Beogradu. Blic nam rekao neke svoje cifre.Nama ostalo da poverujemo. Platili.A onda vidim da tiraž meri neko najobičnije udruženje koje radi na bazi članstva istih tih izdavača (i ostalih). NUNS traži da se zabrani oglašavanje medijima koji nisu članovi tog udruženja.Istovremeno, gledam onog Vučićeviča, glumi neku objektivnost, nezavisnost, "neću da me lažu" i slične baljezgarije. Hvale se time da prvi objavljuju ono što će sledećeg jutra uraditi policija - svakom normalnom bi trebalo da se upale lampice i da skapira da se radi o najobičnijim režimskim novinama kojima se sada daje vetar u leđa kako bi se ovladalo medijskom scenom.

Edited by pacey defender
Link to comment
pretpostavljam da su televizije zaobidjene u toj harangi jer ringier jos uvek nema nijedan tv kanal, te je za tvoju pricu o zlom korporativnom pranju para i nepodrzavanju slobodnih umetnika nebitna cinjenica da su tv reklame najvaznije za 95 posto oglasivaca.
OK, pošto vidim da ste neozbiljni (čuj, TV reklame najvažnije za 95% oglaišivača, a u stvarnosti možda 5% oglašivača ima pare za TV reklame), odustajem od bilo kakve diskusije, tim pre što ja ovde polemišem sa čoporativnom tezom da je sve OK i da problema ionako nema, bar ne ovde gde ga ja vidim.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...