Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

sramota je da priznam, ali nikada nisam pravila falafel blush.png
jel' može neki isproban, a ujedno jednostavan recept za ovo ?
i po mogućstvu varijanta sa pečenjem u rerni, u mojoj kući je zabranjeno prženje, jbg 
Ma nista nije sramota, u kuhinji pogotovu smile.png

Dok ne dodje[mention=1093]maheem[/mention] evo kako ih ja pravim uz nekolilo obaveznih pravila kojih se drzim, tacnije tri.

1. Najvaznije ti je da su leblebije sirove, tj. suve one u kesicama, ne nikako one marinirane iz konzervi ili tegli, jer ce se kod pecenja, przenja raspasti, a i drugacijeg su ukusa generlno.
Vazni su ti zacini (kumin, korijander, kajenski biber ili ljuta tucana, so, biber) i zacinsko bilje (korijander list, persuna, mirodjija ako hoces, glavica crvenog luka i nekoliko cenova belog), to za sam falafel, a kasnije kod sluzenja odlicno idu sa tahini sosom i paradajz salatom recimo, zelenom saltama, krastavcicima, mariniranim crvenim lukom...

2. Pravilo: obavezno dodam kasicica praska za pecivo, jer su vazdusastije, ukusnije.

Sto se tice kolicina na 500g leblebija, tolika su pakovanja koja kupujem, sve ostalo je otprilike i po ukusu.
Leblebije potopis 24h, neko drzi preko noci samo, meni su ovako najbolje, ocedis stavis ih u muktiprktik ili secko kao i sve ostalo:

-persun, korijandee, mirodjiju
-mleveni kumin, korijander
-biber, so
-manju glavicu crnog/crvenog luka iseces na 1/4
-nekoliko cenova belog (izvrstan je ako ga prethodno ispeces, ali ne mora)
-kascicicu praska za pecivo

Sve dobro sameljes, probas ukus, dodas ako nesto fali i dolazimo do
3. Pravila: sve dobro, dobro ohladis u frizideru pre pecenja/ przenja, min sat, a i duze.

Naravno da mozes da ih peces u rerni, samo moras da nauljis pleh, papir i cetkicom odozgo da premazes svaku lopticu, pljeskavičicu (ja napravim loptice pa ih malo spljesnem, bas kao na meheemovoj slici).

Jos ako imas one pita hlepcice sa dzepovima, pa ih napunis

c4db4b86558fc5e2d21c603b73242311.gif
  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

sramota je da priznam, ali nikada nisam pravila falafel :blush:

jel' može neki isproban, a ujedno jednostavan recept za ovo ?

i po mogućstvu varijanta sa pečenjem u rerni, u mojoj kući je zabranjeno prženje, jbg 

 

27 minutes ago, Jumanji said:

Ma nista nije sramota, u kuhinji pogotovu smile.png

Dok ne dodje[mention=1093]maheem[/mention] evo kako ih ja pravim uz nekolilo obaveznih pravila kojih se drzim, tacnije tri.

1. Najvaznije ti je da su leblebije sirove, tj. suve one u kesicama, ne nikako one marinirane iz konzervi ili tegli, jer ce se kod pecenja, przenja raspasti, a i drugacijeg su ukusa generlno.
Vazni su ti zacini (kumin, korijander, kajenski biber ili ljuta tucana, so, biber) i zacinsko bilje (korijander list, persuna, mirodjija ako hoces, glavica crvenog luka i nekoliko cenova belog), to za sam falafel, a kasnije kod sluzenja odlicno idu sa tahini sosom i paradajz salatom recimo, zelenom saltama, krastavcicima, mariniranim crvenim lukom...

2. Pravilo: obavezno dodam kasicica praska za pecivo, jer su vazdusastije, ukusnije.

Sto se tice kolicina na 500g leblebija, tolika su pakovanja koja kupujem, sve ostalo je otprilike i po ukusu.
Leblebije potopis 24h, neko drzi preko noci samo, meni su ovako najbolje, ocedis stavis ih u muktiprktik ili secko kao i sve ostalo:

-persun, korijandee, mirodjiju
-mleveni kumin, korijander
-biber, so
-manju glavicu crnog/crvenog luka iseces na 1/4
-nekoliko cenova belog (izvrstan je ako ga prethodno ispeces, ali ne mora)
-kascicicu praska za pecivo

Sve dobro sameljes, probas ukus, dodas ako nesto fali i dolazimo do
3. Pravila: sve dobro, dobro ohladis u frizideru pre pecenja/ przenja, min sat, a i duze.

Naravno da mozes da ih peces u rerni, samo moras da nauljis pleh, papir i cetkicom odozgo da premazes svaku lopticu, pljeskavičicu (ja napravim loptice pa ih malo spljesnem, bas kao na meheemovoj slici).

Jos ako imas one pita hlepcice sa dzepovima, pa ih napunis

c4db4b86558fc5e2d21c603b73242311.gif

Otprilike sve ko Jumanji.

Supruga je stručnjak, ja asiastiram :D pravi ga po ovom receptu:

https://downshiftology.com/recipes/falafel/

Ne pravi kuglice jer za njih treba mnogo ulja, ako napraviš pljeske onda ti treba minimum ulja.

Bitne stvari:

- sirove leblebije, potopljene u vodu oko 24h.

- dobro ih iscediti pre blendanja. 

- ohladiti smesu pre oblikovanja, što duže to bolje. Ako se pak i dalje pljeske raspadaju potraži pomoć u brašnu.

- umesto praška za pecivo može i soda bikarbona.

- tahini sos: tahini, voda, limun i bluk. Viskozitet da bude da zgodno curi sa kasike.

- svež korijander je bitan, mirođiju ne vidim u ovome, kumin, kardamom, korijander u prahu i chili kolko volite. Bluk naravno.

Mi ih motamo raskomadane u tortilje, lepše je cele al za klince je praktičnije ovako. Namažeš grčkog jogurta i tahini sosa, falafel, ide dobro uz krastavce, luk, papriku i paradajz. Po svemu tome još malo tahini sosa.

 

Ne treba ti mnogo leblebija, mi obicno pravimo sa 600-700g. Smese bude za dva dana za nas petoro ako svako smaže po tortilju. Zapravo ostane par pljeski više koje pojedemo bez tortilja, umačući u sos uz ostatke salate :)

Ako imate dobre komsije napravite njima smotuljke od viška.

Strava je falafel, baš ga zavolesmo.

 

  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment
Just now, dùda said:

Hvala @Jumanji , hvala @maheem

 

Gde se u BG može naći sveži korijandar ?

E da, leblebija ima u svim zdravim hranama.

Korijander u Merkatoru. U NSu bude problem za nabaviti. Beograđani nek pomognu sa pijacama.

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, dùda said:

Hvala @Jumanji , hvala @maheem

 

Gde se u BG može naći sveži korijandar ?

Prošlog vikenda sam pazario na pijaci (Dušanovac).

Ima ga i u Maksiju među začinskim biljem, ali nije redovan. U Lidlu ga nisam viđao, ali tamo ja nisam redovan.

Edited by Ras
  • Hvala 1
Link to comment

Nema ga u Lidlu.

A ima ga i kod mene na pijaci, tako da trazi tamo kod onih sto prodaju sve sto imaju vise od presuna i celera, tipa rukola, komorac, nana.

I korijander je specifican (isti skoro list ko persun ima) njega ili vole ili ne, zato nemoj da preteras, ako ga nisi jela do sada.

Edit: ima ga i u Metrou, ali kao i svuda, nije redovan u ponudi.





  • Hvala 1
Link to comment

@adam

BURANIJA OD TIKVICA Veoma lagahno i kao meze (uz žestoka pića i rakiju), i kao samostalno lagahno jelo, a i kao prilog, u Hercegovini se spravlja jelo pod imenom buranija. Za 4 obroka: 1, 5 kg tikvica malo jačih sakazlija (koje nisu više za filovanje), 10-15 dkg masnoće, so, brašno, 1/2 I kiselog mlijeka (po mogućnosti cijelog neobranog), 1-3 česna 'bijelog luka, odnosno prema ukusu. Tikve se ogule, izrežu i sredina izvrti. Zatim se tikve izrežu na kocke, posole i ostave da stoje dok se ne "slomiju" (dok se tikvice ne "predaju"). Pomasti se tepsija. Po tanjiru (stolu, drugoj tepsiji) razastre se brašno. Tikve se uzimaju u šake i dobro ižmikaju i ocijede, a zatim razastru po brašnu, te miješajući dobro obrašne. Potom 255 se bacaju na zamašćenu tepsiju i sve tako dok se ne obrašni cijela količina. Potom se tikva ravnomjerno rasporedi po tepsiji. Masnoća (maslo) se rastopi i buranija začini, te stavi peći. Pečena i malo ohlađena polije se kiselim mlijekom u koje smoistucali (ili sitno isjeckali) česno bijelog luka (prema ukusu, može i bez luka). Po kiselom mlijeku malo začini uzavrelom masnoćom (maslacem, maslom). Mlijeko se može servirati i odvojeno, sa ili bez bijelog luka.
POČITELJSKA BURANIJA Funkcionalno značenje arapske riječi buranija (zeleni grah) - u Bosni je mnogo šire i obuhvata više pečenih, a ne kuhanih jela, i to od zelenog graha, tikve, krompira i slično. Bosanac nikada ne upotrebljava riječ buranija za vareni (kuhani) mladi, odnosno zeleni grah. Merdan Šemsa iz Počitelja daje sljedeći recept za buraniju: 1 - 1, 5 kg očišćene tikve, malo brašna i soli, nekoliko kašika ulja, dva jogurta, 2 povlake, 10 dkg sudžuke i nekoliko česana bijelog luka. Izrendajte tikvu, malo osolite i ostavite da omekša. Ocijedite u rukama, izmiješajte s brašnom, stavite da se prži na ulju. Promiješajte nekoliko puta da porumeni. Kada se tikva dobro ohladi, prelije je jogurtom u koji ste prethodno pomiješali dobro istučeni bijeli luk i malo soli. Oljuštite sudžuku i isjecajte na što sitnije komadiće i prespite preko jogurta. Ovako pripremljeno jelo premažite mileramom i služite.
MOSTARSKA BURANIJA U kući Lakišić-Dizdara spravljaju buraniju na sljedeći način: Tikva se isjeca na kocke, posoli, dobro omlivi (omelja, obrašnavi) u finom pšeničnom brašnu, rasporedi na zamašćenu tepsiju i peče. Dok se peče, umuti se (ulupa) 4-5 jaja sa šoljicom-dvije mlijeka. Kada je buranija pečena, prelije se umućenim jajima i peć isključi dase jaja ne bi upekla.

Link to comment
Quote

Arapski buraniyya označava "jelo spravljeno od zeleni i pirinča", te nema nikakve veze sa pojmom buranije u Bosni. Funkcionalno značenje arapske riječi buranija u Bosni je mnogo šire i obuhvata više pečenih, a ne kuhanih jela, i to od zelenog graha, tikve, krompira i slično.

 

Super je cela knjiga, ALIJA LAKIŠIĆ: BOSANKI KUHAR - TRADICIONALNO KULINARSTVO U BOSNI I HERCEGOVINI
Koga zanima, ima da se skine pdf

  • +1 5
Link to comment
14 hours ago, aram said:

@adam

BURANIJA OD TIKVICA Veoma lagahno i kao meze (uz žestoka pića i rakiju), i kao samostalno lagahno jelo, a i kao prilog, u Hercegovini se spravlja jelo pod imenom buranija. Za 4 obroka: 1, 5 kg tikvica malo jačih sakazlija (koje nisu više za filovanje), 10-15 dkg masnoće, so, brašno, 1/2 I kiselog mlijeka (po mogućnosti cijelog neobranog), 1-3 česna 'bijelog luka, odnosno prema ukusu. Tikve se ogule, izrežu i sredina izvrti. Zatim se tikve izrežu na kocke, posole i ostave da stoje dok se ne "slomiju" (dok se tikvice ne "predaju"). Pomasti se tepsija. Po tanjiru (stolu, drugoj tepsiji) razastre se brašno. Tikve se uzimaju u šake i dobro ižmikaju i ocijede, a zatim razastru po brašnu, te miješajući dobro obrašne. Potom 255 se bacaju na zamašćenu tepsiju i sve tako dok se ne obrašni cijela količina. Potom se tikva ravnomjerno rasporedi po tepsiji. Masnoća (maslo) se rastopi i buranija začini, te stavi peći. Pečena i malo ohlađena polije se kiselim mlijekom u koje smoistucali (ili sitno isjeckali) česno bijelog luka (prema ukusu, može i bez luka). Po kiselom mlijeku malo začini uzavrelom masnoćom (maslacem, maslom). Mlijeko se može servirati i odvojeno, sa ili bez bijelog luka.
POČITELJSKA BURANIJA Funkcionalno značenje arapske riječi buranija (zeleni grah) - u Bosni je mnogo šire i obuhvata više pečenih, a ne kuhanih jela, i to od zelenog graha, tikve, krompira i slično. Bosanac nikada ne upotrebljava riječ buranija za vareni (kuhani) mladi, odnosno zeleni grah. Merdan Šemsa iz Počitelja daje sljedeći recept za buraniju: 1 - 1, 5 kg očišćene tikve, malo brašna i soli, nekoliko kašika ulja, dva jogurta, 2 povlake, 10 dkg sudžuke i nekoliko česana bijelog luka. Izrendajte tikvu, malo osolite i ostavite da omekša. Ocijedite u rukama, izmiješajte s brašnom, stavite da se prži na ulju. Promiješajte nekoliko puta da porumeni. Kada se tikva dobro ohladi, prelije je jogurtom u koji ste prethodno pomiješali dobro istučeni bijeli luk i malo soli. Oljuštite sudžuku i isjecajte na što sitnije komadiće i prespite preko jogurta. Ovako pripremljeno jelo premažite mileramom i služite.
MOSTARSKA BURANIJA U kući Lakišić-Dizdara spravljaju buraniju na sljedeći način: Tikva se isjeca na kocke, posoli, dobro omlivi (omelja, obrašnavi) u finom pšeničnom brašnu, rasporedi na zamašćenu tepsiju i peče. Dok se peče, umuti se (ulupa) 4-5 jaja sa šoljicom-dvije mlijeka. Kada je buranija pečena, prelije se umućenim jajima i peć isključi dase jaja ne bi upekla.

uuuuuuuuu, bas si me obradovao. fala puno!

 

sad moram da skinem kuvar da vidim sta jos ima - sve u nadi da cu naci jos ponesto iz babinog repertoara sto sam u medjuvremenu zaboravio.

 

baba je pravila i ovu buraniju s jajima al dosta redje posto je svima ova druga s kiselim mlekom i blukom bila mnogo draza. mater pravila uglavnom tikvice, krompir dosta redje a jajima zalivala nikad.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...