Jump to content
IGNORED

Digitalizacija TV emitovanja u Srbiji na kritičnoj tački


dvb-t manijak

Recommended Posts

Hoće nacionalni kanali onda konačno preći u 16:9? 720, 1080 by any chance?
neće ostaće u sadašnjem formatu, inače abi mogli da spakuju 14 programa na 1 kanalu već samo dva 720p odnosno 1080i+ što bi pilićari morali da kupe nove kamere a cena 1 sony kamere za studio je tričavih 90000 $ pa sam proceni kada će bilo ko osim rts-a emitovati hd program
Link to comment
  • Replies 423
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    88

  • dvb-t manijak

    65

  • Frank Pembleton

    31

  • Haralampije

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

ajd redomDvb-t2 sistem ide sa nešto preko 36Mbps po fizičkom kanalu (predajniku).U taj protok je moguće smestiti nekih 6 do 8 HD programa, oko 16 običnih SD (16:9 ili 4:3 sve jedno), ili čak preko 30 u smanjenom kvalitetu. Moguće je kombinovanje ovakvih signala, kao i emitovanje radio, data i drugih servisa.----------------Digitalizacija se odvija po fazama: 1. pilot emitovanje - čista tehnička proba, kod nas bilo u Dvb-t1 formatu, sa Avale i Venca. 2. eksperimentalno emitovanje - daleko veća teritorija, ali ipak male snage. 3 - inicijalno emitovanje - pokrivanje skoro čitave teritorije Srbije signalom 4 - gašenje analognog emitovanja i proširenje digitalnih servisa 5 - prodaja digitalne dividende Danas se prelazi iz faze 2 u fazu 3. To je najvažniji korak. Nakon toga, skoro svako ko bude želeo digitalni prijem će moći da ga ostvari. Neki čak samo sa sobnim antenama. Gašenje analognog servisa, sa stanovišta digitalizacije, i nije mnogo važno, jer i ovaj jedan jedini mux ima kapacitet za sve nacionalne i regionalne tv stanice. Ono je važno za digitalnu dividendu. Na kraju, da ponovim po 1000x moj stav da RTS1 analogne predajnike koji rade na VHF05-VHF10 treba zadržati što duže, bar još 5 godina, kao što Radio RTS1 emituje još uvek na ST. ----------------PAKET PROGRAMADVB-T1 Na dan 6. aprila 2005. RTS je počeo eksperimentalno emitovanje programa u DVB-T1 tehnici. Prvo, sa predajnika Avala na 27 UHF kanalu (modulacija OFDM, širina kanala 8 MHz, kompresija MPEG-2, sa snagom predajnika od 400 W), a kasnije i sa Fruške Gore na 31 UHF. Prvobitni paket su činili RTS 1, RTS 2, Treći kanal, eksperimentalni kanal i radio-programi RTS-a.1- RTS12- RTS23- Od 1. maja 2006. gase „3K“. U MUX-u ga zamenjuje kanal koji emituje prenose skupštine Srbije, a u ostatku vremena reemituje RTS1. 17. septembra 2006. taj skupštinski kanal zamenjuje tv Avala, koja ostaje u MUX-u do 9. septembra 2009.4- Četvrti, eksperimentalni, program se sastojao od prezentacije, tada nove, Dvb-T tehnologije. Često je emitovan i spot posvećen građenju tornja na Avali. Prva emitovanja u 16:9 kod nas su vezana prenose Euronga, upravo na ovom kanalu. Tokom nekih praznika emitovanje su i pojedine prigodne emisije. 28. novembra 2008. godine na ovoj poziciji ga zamenjuje RTS Digital, prvi 16:9 kanal kod nas.DVB-T2 21 .marta 2012. krenula je „Inicijalna mreža“ sa 15 lokacija.programi.JPG Iako je odluka RRA podrazumeva nešto drugačiji sastav MUX-a tremutno stanje je sledeće: Na svim lokacijama su prisutni: 1- RTS1 2- RTS2 3- RTS Digital 4- Pink 5- Prva 6- B92 7- Happy 8- test kanal („pidžama“) 9- RTS HD Regionalni kanali: RTV1 - Vojvodina RTV2 – Vojvodina Studio B – Avala BellAmie – Gorica (Niš) i GočO paketu programa koji su trenutno u ponudi više na zvaničnom linku http://www.etv.rs/12-kanala

Link to comment
neće ostaće u sadašnjem formatu, inače abi mogli da spakuju 14 programa na 1 kanalu već samo dva 720p odnosno 1080i
High def je bilo bonus pitanje u smislu zna li se da li je još neko zainteresovan da pored RTS-a u ovaj jedan mux utrpa HD kanal (tipovao bih recimo na Pink), ne da li će svi postati high def preko noći. Bio bih sasvim zadovoljan čoporativnim prelaskom na novi ratio, jašta. Hvala svima na odgovorima.
Link to comment

Aj sad da ne pretražujem sve, s obzirom da je sada konačno moguće nahvatati digitalu i u mome selu™, koje uređaje treba nabaviti za matore CRT x2 (4:3 nažalost), a da su trenutno u ponudi npr u Novom Sadu?

Link to comment

Ekekeke, pa šta da kažem, poslao me renne sa PPP :)Šalim se. Hvala ti, ali okasnio si pola sata, a i ne znam da li bih uspeo to danas da preuzmem. Našao sam preko KP lika koji ovo donosi iz HU (mislim) regularno, kaže da je za godinu dana prodao tušta i tma i nisu mu se vraćali nazad (garancija je 2 godine).Večeras idem put ZR, inače mi risiver treba za matorce, ja sam na SBB. Javim do kraja vikenda kako nam digitalija šljaka u srednjem Banatu!

Edited by giuseppe
Link to comment

Stigla mašina, ovolicni!uploadfromtaptalk1384514528121.jpgE sad, kaže maistor da je Loga antena bez pojačavača najbolja, i da ona uobičajena sa pojačavačem 'nako. Videću večeras... imam i Logu negde na selu, al ko će se pentrati...

Link to comment

Probaću razne varijante, videćemo. Prvo samo premestiti antenu na ovo čudo, onda probati sa neuključenim pojačavačem, a ako zatreba, moraće se pentram i vaskrsavam crljenu Logu od 1990 (kupljena sa Antinim TV, nije Samsung doduše niti GoldStar, nego Sanyo)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...