Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Davno sam gled'o njegov; "Under the Volcano" 1984 i nije mi nikako leg'o a imao sam dobre preporuke za njega... a sećam se da nisam imao volje do kraja da ga završim jer mi je bio neviđeno dosadan. Iako mi se priča dopada...

 

Ja sam taj gledala pre jedno godinu dana i dobro mi je legao, uprkos tome sto je naravno tesko gledati tragediju - coveka koji se prepustio toku zavisnosti koja vodi u propast, i to ne samo njega nego i najblize.

 

Link to comment

zašto to misliš?

Jer ste Vi to tražili :) Koliko se sećam rekao si da te zaobiđem ili nešto u tom kontekstu... Da ne shvatiš kao provokaciju.

 

Ja sam taj gledala pre jedno godinu dana i dobro mi je legao, uprkos tome sto je naravno tesko gledati tragediju - coveka koji se prepustio toku zavisnosti koja vodi u propast, i to ne samo njega nego i najblize.

 

Naravno, ovih dana se spremam da ga obnovim, jer mi deluje da pobuđuje neko dublje razmišljanje...

 

na prethodnoj strani sam napisao nešto malo o "zgarištima", poručenim na tvoju preporuku. dobro je kada se viđenja filmova (kao ti i moca sad) razlikuju. bolje je nego ono  :Hail:  :Hail:  :Hail:  :Hail:  :Hail:  :Hail:  :Hail:

Uvek je bolje kad su viđenja različita, pa može da se polemiše. Ali kao što ti je poznato tu je najmanje polemike bilo oko filmova. Uzgred, meni je taj film fenomenalan, iako ima bolnu temu. Živeli!

Edited by zakintos
Link to comment

Uvek je bolje kad su viđenja različita, pa može da se polemiše. Ali kao što ti je poznato tu je najmanje polemike bilo oko filmova. Uzgred, meni je taj film fenomenalan, iako ima bolnu temu. Živeli!

upravo, zbog toga sam se i nameračio na "zgarišta" posle čitanja tvoje prepiske s kingmejker. zasmetala mi je ta težnja da se šokiranje digne na stepen više. šta je sada sledeće? kažem, do scene u bazenu, film je vrlo dobar, realan. onda se dvoje libanaca, ne znam koliko godine kasnije, nalaze na bazenu negde u kanadi. a u cilju završetka filma. da ponovim pitanje: šta se motalo po glavi majke da ostavi onakav amanet deci? muči me već par dana.

 

živeo i ti nama!

Link to comment

upravo, zbog toga sam se i nameračio na "zgarišta" posle čitanja tvoje prepiske s kingmejker. zasmetala mi je ta težnja da se šokiranje digne na stepen više. šta je sada sledeće? kažem, do scene u bazenu, film je vrlo dobar, realan. onda se dvoje libanaca, ne znam koliko godine kasnije, nalaze na bazenu negde u kanadi. a u cilju završetka filma. da ponovim pitanje: šta se motalo po glavi majke da ostavi onakav amanet deci? muči me već par dana.

 

živeo i ti nama!

Samim tim što te tera na razmišljanje i posle gledanja da razmišljaš o njemu, o nekim bolnim ili po tebi nemoralnim odlukama je veliki plus za film. Tu je po meni i draž ove ljudske drame da saznaš i nešto novo i neki drugačiji pogled na neke životne odluke. Sviđa mi se što nije precizirano gde se radnja dešava a čita se tako lako na ovim balkanskim prostorima. Pošto je rađen po pozorišnom komadu smatram da je snimljen dosta lepo, živopisno, i cela slagalica je majstorski ukomponovana...

Da li je trebala da to odnese u grob ili da im kaže strašnu istinu? Ona je odabrala ovo drugo, mada ostaje otvoreno i da li je znala do moždanog udara za ono što joj je sin uradio... Na primer iz nekog iskustva mogu da kažem da sakrivanje istine, pa još bolne i brutalne, nikada nije bila mudra odluka. Ali sigurno znam da se ne bih onako sahranio, ali vidiš postoje i takve istinski jezive odluke.

Link to comment

uf, voleo bih da se kingmejker uključi, meni ova tvoja verzija ne štima.

mislim da majčina odluka u vezi sa pismima nema veze sa pitanjem morala već sa roditeljstvom i razumom. izvesno je da je celu priču složila posle susreta na bazenu a pisma ili čak direktno obraćanje je meni razumnije. no, onda ne bi bilo filma. film je bio moguć i jednako ozbiljan i sa porukom i da je 1+1 bilo 2. ko živ, ko mrtav, ko nevin, ko kriv od njih dvojice.

 

nejasno mi je ostalo šta je bilo sa decom. predali su pisma i otišli. pre toga, reakcija na saznanje je nagoveštavala traumu no, ono predavanje pisma je bilo bez emocija, sa malo "eto, to je to, da se zna da znamo, čitaj". i završna scena, zlikovac stoji pred grobom.

 

na kraju, jasno je da je priča iz libana. sukob hrišćana i muslimana, pominje se hrišćanska milicija, jug. takav verski sukob se desio na mnogo mesta pa i kod nas.

 

sinoć sam gledao dobar nemački film i, opet mi se misli motaju po viđenom. građansko poreklo para, badera a znam i za majnhof da zabrazde toliko duboko.

Link to comment

Po meni Liban može da dođe u obzir, ali nije naznačeno. Verovatno zbog suvišnih pitanja oko verskih sukoba, odnosno film ne istražuje uzroke tih nasilja, već posledicu.

Težak film, ali brutalno govori kako traume iz prošlosti mogu da utiču na buduća mirna vremena a jedna smrt ne znači i kraj njihovim patnjama. Već i da im nije ostavila ono što kažeš u amanet, bolno nasleđe se ne može sakriti, jer ostavlja posledice. A izlečenje je moguće samo bez demona prošlosti.

Ako ti se kraj nije svideo, nemoj slučajno da gledaš i njegov najnoviji; "Enemy". (2013) Tek ćeš se tu razočarati. Na primer meni su završeci u oba filma jedini mogući, zbog kompleksnosti cele priče.

Link to comment

Jer ste Vi to tražili :) Koliko se sećam rekao si da te zaobiđem ili nešto u tom kontekstu... Da ne shvatiš kao provokaciju.

taman posla, to nije moj stil. imao sam zamerke, ali nisam nikad bio u fazonu da neću da komuniciram sa tobom.

Link to comment

ma film je tu negde.... vrlo dobar - odličan. meni je samo o rešenje da je 1 + 1 = 1 delovalo kao da je izabrano da šokira na n+1. ništa drugo.

 

sve najbolje

Link to comment

Ajd da vidimo šta smo imali dok je padala kiša

 

Piletina sa šljivama

 

Ok film, ali nije da ga neću zaboraviti sutra. Poslednji deo koji je animiran nameće se kao superioran u odnosu na igrani deo, tako da su izgleda u prve četiri petine filma džabe krečili. Najviše sam razmišljao o tome kako je Iran nekada pre nego što su Ameri umešali tamo prste bio gotivna zemlja.

 

 

Severozapad

 

Michael Noer je sledbenik Refna iz vremena Pushera i ovaj film je kao i prethodni odlični "R" u tom stilu. Dakle gudra, kurve, makroi i težina opstanka na surovim ulicama Kopenhagena :) Čak se pojavljuje i Labović, mada nije upisan na imdb.-u. Vredno gledanja.

 

 

Saving Mr. Banks

 

Potpuno nezasluženo izostavljen film iz nominacija za Oskara, kad već govorimo o toj nagradi i njenim vrednostima. Totalna cmizdračina, čak i za one kojima Merry Poppins u detinjstvu nije ništa značila. Film priča priču o P. L. Travers spisateljici koja je napisala Merry Poppins i njenom protivljenju da Walt Disney snima film po njoj. Otkriva se socijalna dimenzija knjige koja je naravno izostala u Disneyevom filmu. Ona je mogla biti i ovde još više prisutna, ali ipak je ovo i radio Diznijev studio, tako da u tom smislu ne treeba suvše očekivati. Ipak sjajna gluma Toma Henksa i Eme Tompson dovodi film do veoma emotivnih tonova.

 

Stand Up Guys

 

Ja baš i nisam ljubitelj filmova o staaaarim kukama koje znaju red™, ali ovo je sasvim prihvatljivo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...