Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Copshop (2021)

 

Nisam mislio da će mi ovoliko prijati. Carnahanove stvari su mi mahom zabavne, ali nisam očekivao ovakav film. Pokazale su se posve neopravdane predrasude formirane po šablonima očekivanja na osnovu reklama, inserata, glumaca, utiska o zapletu, i vrlo brzo sam digao ruke od njih.

 

Butler drugačiji, opušteniji, nadahnutiji u fori gesta, nijansi grimase, stalno u blagoj parodičnosti, nikada preteranoj. Toby Huss u totalnom ludilu od pojave, kao da je sav onaj južnjački šarm i logorejično zadovoljstvo gibanja i prelivanja bujica reči iz Halt and Catch Fire na stereoidima pojačao u gotivno odlepljenost u ovom filmu. Frank Grillo netipičan pod tim brkovima kao da je u njih fazonirao sva ona iskustva preozbiljnih i posve svedenih svakodnevnih likova, koji vazda ti se čini sebe shvataju ozbiljnije nego što ih ti sam shvataš kao gledalac, kao da je oslobodio sebe od bespotrebnih moralnosti i razigrao se u šmek veći od društvene skrupule kojom prečesto limitira svoju pojavu na ekranu.

 

Carnahan razigran sa likovima i situacija već bliskim njemu. Pored toga što je režirao pilot epizodu serije The Blacklist, on je praktično identičan zaplet imao u devetoj epizodi serije: Anslo Garrick (No. 16), sa kojom je, meni lično, Crna lista i postala baš zanimljiva i profunkcionisala na pravi način. I likovi su od onog njemu dragog kroja, svi pomalo u tonu Neesonovog junaka iz filma The Grey, koji nakon što je ceo film po bespućima Aljaske bežao od čopora krvoločnih vukova, najzad uzima nož u usta i sa očevim moralom u mislima kreće na njih da se razračuna.

 

Režija je, kao i ceo film, pritom začinjenja izrazitom retro atmosferom i fotografijom, sva u maniru tipično žanrovskih filmova iz sedamdesetih. Kada se na samom početku filma prvi put ugleda pametni telefon, imaš zanosni utisak kao da je džip ušao u Vestern i da to nimalo ne čudi obzirom da se film dešava u sadašnjosti.

 

Inače, čini se da sve u filmu mrzi da se bave politikom...

  • +1 3
Link to comment

I ja gledao juče, al ne delim oduševljenje. Crnkinja pandurka drži film svojim šarmom, ostali su istezgarili. Ništa posebno zanimljivo, još manje originalno, za zaborav.

  • +1 1
Link to comment

Šta ćeš, što bi reko Hegel, svaka publika ima film kakav zaslužuje. Srećom, ovoga puta su se malo više oslobodili zagrljaja publike i pustili sebi na volju...

Link to comment

Ne znam jel što sam ga gledao odmah posle Dobar Loš Zao ali A Fistfull Of Dollars, solidno slabiji. I dalje dobar, ali slabiji.

Fracuski triler "Only The Animals", sasvim solidan, vozi od početka, baš su ga zapetljali, ali lepo zapetljali :) Dobar triler...

Link to comment
On 22.10.2021. at 10:57, Caligula said:

 

  Hide contents

Da ne govorim o onom slatkom mladom glumcicu koji nosi pricu, pa jebote kao da ga je neki mocni stric ubacio u ekipu preko veze.

 

 

Gledaj Call me by your Name :) 

 

Meni je Kalaaaamet (kako ga zovemo u kuci, naglasak kao u selaaamet) kidalica od glumca. Tek mu predstoje najbolje godine i uloge. 

  • +1 2
Link to comment

For a Few Dollars More - osetno bolji nego prethodnik. Posle cele trilogije, tačno se vidi napredak iz filma u film. 

 

Skinut već once upon a time in the west. Videćemo uskoro i šta on kaže. 

Ali kakva je faca Lee Van Cleef, ne može se rečima opisati kakva harizma i fizionomija lica, zmijske oči u kompletu sa glasom koji sve to prati, kao da ga je neko osmislio kao western negativca. Neverovatan lik.

Link to comment

spacer.png

 

Konacno se pojavila Blu-ray verzija filma Straight Time. Dustin Hoffman je silno zeleo da adaptira knjigu No Beast So Fierce pravog kriminalca Eda Bunkera (svima najpoznatiji kao Mr Blue iz Reservoir Dogsa), kupio je prava, razgovarao sa zatvorenicima kako bi se pripremio, cak je i sam poceo da rezira, da bi ipak pozvao Ulu Grosbarda sa kojim je prethodno saradjivao da preuzme rediteljske duznosti. Hoffman je ocekivano maestralan, potpuno docarao lik sitnog kriminalca, ciji ce pokusaj da bude "straight" biti kratkotrajan. S jedne strane sistem ne mari mnogo da pomogne coveku na slobodi, a sa druge kriminalne aktivnosti su kao droga, kad se jednom navuces tesko je skinuti se.
 

 

Dusty nosi ceo film, ali ima sjajne saradnike. Tu je M. Emmet Walsh kao asshole parole officer, Gary Busey i Harry Dean Stanton koje zna iz zatvorskih dana i sa kojima planira "akcije", prelepa Theresa Russell kao ljubavnica, a i sam Bunker se prvi put pojavio na filmu.

 

Ako bi se pravio double feature, onda se nekako logicki namece Thief Michael Manna, koji je bio jedan od scenarista Straight Time (mada prve verzije pa je ostao nepotpisan).

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Sa prolaskom pravog doba filmova sedamdesetih i prelaskom u drugu polovinu decenije, javlja se čitav niz filmova koji na raznolike načine problematizuju junaka u sistemski određenoj ulozi. Pravi se osetniji prelaz sa raznolikih i dublje sagledavanih uloga čoveka inkarniranog u život nekakvog lika čija se prati radnja (odnosno drama na grčkom) u jasnije trasiran partikularitet sistema kroz koji junak biva sagledavan samo kao slučaj kroz koji se problematizuje odgovarajući sistemski problem. Svojevremeno je jedan hrvatski kritičar u Posebnim dodacima na HRT3 to doba, dakle pozne godine sedamdesetih, nazvao prelaskom na reakciju.

 

Straight Time je jedan od najčudnijih reprezenata tog vremena. Sam literarni predložak - ni manje ni više - potiče upravo od kriminalca koji je robijao zbog pljačke banke. Pored njega, dvojica potpisanih scenarista su prekaljeni Sargent čija filmografija se proteže od Prljavog Herija, preko Plavog groma sve do jednog od zabavnijih novijih Spajdermena i Jeffrey Boam, veliki majstor tautološke dramaturgije, koji je svoju veštinu na raznolike načine pokazivao bilo da je to Kronebergova adaptacija Stivena Kinga, Mrtva zona, bilo da je to samo drugi deo serijala Smrtonosno oružje.

 

Samo polazište ovog filma je toliko tipično za ovaj period i toliko konstruktivno da je time još jači kontrapunkt njegovog ishodišta u čistu jetkost, i sarkazam na rubu gađenja prema prema bilo kom obliku doprinosa koji naizgled ostvaruje, pa bilo da je on u društvenom (duboko reaktivnom) pogledu, ili je u kontekstu pomalo na silu kreiranog formalnog razvoja filma. Ovaj drugi aspekt konstruktivnog doprinosa je, naravno, spontani razlog zbog koga si ušinuo film u šinu o Tarantinu i preterano potencirao nepotpisanog Michaela Manna...

 

 

Edited by Ajant23
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...