Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

 

1 minute ago, katana said:

Ko jednom upadne u roditeljsku viber grupu ni pakao mu neće teško pasti.

Inače, ako se dobro sećam, Ježeva kućica je u Bukvaru, i tu su im i nepoznate reči objašnjene, na marginama.

A biti učitelj/ica danas - strašno, strašno... 

 

Zavisi sad od izdavača, ima ih onoliko. 

Pročitali smo je juče više puta, i moji roditelji, mi bukvalno nismo našli više, od dva arhaizma, ako i to. Ostatak su sinonimi i potrebno je malo više da se čita.....od tik toka. 

:sleep:

  • +1 2
Link to comment
  • Replies 38.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    812

  • radisa

    730

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa Vox92 o dRžAvI:

 

Quote

Meni je najveci utisak danas, posle ove tragedije u Pazaru, vidis direktora njihovog JKP koje je odgovorno za vanrednu odbranu od poplava, iza njega nabujala reka, bukvalno fali manje od pola metra da se izlije i iz tog zastitnog korita, tu je odmah put, ulice, kuce, nigde ni dzakova nema, lik prica trebalo bi da padne vodostaj, nadamo se da nece vise da raste.

Znaci bukvalno kadar nevera.

Pre toga vidis ljude ispred nekog stovarista kako pune dzakove, pitaju za to, kaze mi smo se sami organizovali i komsija nam je ustupio pesak, koga da cekamo vise.

 

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment
23 minutes ago, Frile said:

 

O čemu ovde pričamo? Da li je bolje da imamo državu, ili da živimo u svinjcu?

 

Pa naravno da mora država da juri. Zbog takvih stvari smo mozgali šta je dobro, a šta nije dobro, pa ta pravila nazvali zakonima, a da bi se zakoni sprovodli izmislili smo sud i kojekakve policije i inspekcije. Izmislili smo i onoga što sedi i računja koliki su nasipi, koliko je palo u 24h a koliko će tek da pada, i nacrtali pravila kada treba svirati uzbunu i spasavati živote zato što poplava samo što nije. To smo nazvali služba obaveštavanja i uzbunjivanja, tako nekako. Pa smo izmislili da ako bude poplava ili neki kijamet, napravimo obučenu ekipu sa čamcima užadima šlemovima koji će da vade ljude iz govana, a ne a se uzdamo u savest komšija da će spašavati jedni druge pomoću štapa i kanapa.

Valjda smo do sada ukapirali da ne valja ako sedimo skrštenih ruku i uzdamo se u savest pojedinaca da neće srati kraj rupe / voziti trotoarom / baciti šporet u reku / itd.

 

I uz sve to,imamo korita pune smeća.I opet će neko da okrivi državu,a ne komšiju koji je stari obodin bacio u potok iza kuće.

 

I opet kad se nivo podiže brzinom od 200mm/h tu se ima vremena da obuješ čizme i kreneš da bežiš,pogotovo na delovima gde se ulivaju pritoke ili bujica.

 

Možeš da računaš koliko hoćeš,priroda koristi neke druge zakone.

Link to comment
Spoiler

Sve krece od pojedinca. evo primer 

 

Imamo u kraju nekog drkadziju sa preslatkim velikim mamutom. Nikada ne skuplja govna za sobom i svadja se sa ljudima kada mu skrenu paznju. I tako cujem od kuckara za te njihove svadje al do tada ja tog coveka nisam videla da ne kupi al mu ni pas nije obavljao nuzdu pred nama. 

 

I razmišljah se dugo kako bih reagovala da ga vidim. Odlucim da ako ga vidim, prvo izbrojim do 10 da se smirim jer znam da ce mi dici pritisak 200 na sat. 

iskaki mu se pas jedan dan, ovaj glavonja produzi. I ja ti lepo za njim kao u filmovima JUHUUUU JUHUUUU, on se okrene, pogleda mene lujku sa par kesica u ruci i dodjem do njega nasmejana, shecher shechera ' evo kesice, imam viska, i ja stalno zaboravljam' 

Uvalim mu da je od soka otisao nazad da pokupi. Rece covek i hvala, verovatno u cudu, ja njemu, bog zna kako, ma sve je u redu i drugi put. 

 

I kazem ostalim kuckarima sto su se zalili...

 

Meseci prosli primetim da kuckari dodaju kesice i medjusobno to rade. Znaci moze se. Isto bi bilo i za djubre i ostalo. Samo moramo da budemo istrajni, pozitivni i da sirimo tu solidarnost. Ima stoke koja nece, srecom nisam nabasala na njih inace bih ih gadjala tim govnima, djubretom itd. 

 

Samo lepa rec, onako blesavi se pravite i ljudi ce drugacije da reaguju.  

Isto sam zamolila zgradu nasu, jer svaki drugi stan ima psa, da nam stave kesice u lobi i ispred zgrade i stavili su nam cak i manje kante za djubre. 

 

Stavila sam u spojler jer je banalan primer, al nista mi pametnije ne pada na pamet kako mozemo svet oko sebe da promenimo na bolje. Al ljudi kopiraju jedne druge i nadam se da ce bar mali promil da se promeni 

Edited by mustang
  • +1 1
Link to comment
57 minutes ago, Frile said:

 

O čemu ovde pričamo? Da li je bolje da imamo državu, ili da živimo u svinjcu?

 

Pa naravno da mora država da juri. Zbog takvih stvari smo mozgali šta je dobro, a šta nije dobro, pa ta pravila nazvali zakonima, a da bi se zakoni sprovodli izmislili smo sud i kojekakve policije i inspekcije. Izmislili smo i onoga što sedi i računja koliki su nasipi, koliko je palo u 24h a koliko će tek da pada, i nacrtali pravila kada treba svirati uzbunu i spasavati živote zato što poplava samo što nije. To smo nazvali služba obaveštavanja i uzbunjivanja, tako nekako. Pa smo izmislili da ako bude poplava ili neki kijamet, napravimo obučenu ekipu sa čamcima užadima šlemovima koji će da vade ljude iz govana, a ne a se uzdamo u savest komšija da će spašavati jedni druge pomoću štapa i kanapa.

Valjda smo do sada ukapirali da ne valja ako sedimo skrštenih ruku i uzdamo se u savest pojedinaca da neće srati kraj rupe / voziti trotoarom / baciti šporet u reku / itd.

 

Sundjer bob

 

prashtajte, ginu ljudi. ali ovde ce izgleda morati sve ispochetka. i to ce morati neki drugi gradjani, ne mi :dry:

Edited by gospa buba
  • +1 3
Link to comment
47 minutes ago, Bambula said:

Možeš da računaš koliko hoćeš,priroda koristi neke druge zakone.


netačno

 

edit, objašnjenje:


- i stogodišnje vode (to je naučni termin, a ne neka sprdnja) se itekako računaju i uzimaju u obzir pri planiranju (ko želi da koristi usluge učenih ljudi)
- može se predvideti i šta urade stogoidišnje vode kada kada provlačiš ulice i zidaš kuće duž bujičnog toka (Tekija, septembar 2014)

- može se i načuno izračunati zašto ne valja zidati kuće u suvom (napuštenom) koritu Kolubare (Obrenovac, maj 2014)

Iznenadio bi se koliko se izučavaju prirodni zakoni i kakve se pametne stvari mogu uraditi (ili izbeći) kad bi slušali šta učeni ljudi imaju da kažu. 

Edited by Frile
  • +1 2
Link to comment

Radio sam posao koji je zahtevao dnevni uvid u meteo uslove i pojedine stvari ne možeš da proračunaš niti da utičeš na njih.

 

Količinu padavina možeš da predvidiš po modelima,ali intenzitet nikako ne možeš da predvidiš,tako da za 1h može da padne predvidjenih recimo 40mm,a može i u roku od 24h, što pravi veoma bitnu razliku dal će dodji do pojave bujičnih tokova ili ne.Isto tako velika količina padavina u kratkom roku dovodi i do klizišta i osipanja rečne obale koji na nekom delu neuredjenog korita može da napravi zapreku i potpuno izmeni tok,gde ne možeš da predvidiš krajnji ishod.

 

Ovakve situacije treba doživeti da bi shvatio koliko je sve trka sa vremenom.'97 su dve baterije u sred vežbe ostale odsečene zbog ogromne količine padavina u nekih 45min u sred leta u tih 45min se lanser našao u vodi iznad gusenica i što je najzanimljivije bukvalno gledaš kako voda nailazi i svakim minutom je ima sve više,toliko da se vojnik u poslednjem trenutku izvukao iz lansera.

 

Da se poštuju propisi u konkretnoj situaciji u Pazaru ni jedno domaćinstvo ne bi bilo ugroženo,ovako u zaštitnom pojasu imaš čitavo naselje,jer recimo u nebranjenom 10m od nožice i 50m u branjenom ne smeju da se kopaju bunari,šančevi i ostalo,a tek da se gradi tik uz rečno korito.

 

I opet ništa ne može da te odbrani od priliva 200mm/h jer jednostavno nemaš vremena da reaguješ.Vidiš vojska ima i normu za punjenje džakova i nije teško izračunati koliko ljudstvo može da napuni džakova za odredjeni vremenski period.

 

Ko se bar jednom borio sa poplavom zna koliki je protok kad je porast 200mm/h.Ibar recimo 18.01 u 12:30 prešao liniju redovne odbrane da bi već u 17:30 probio i vanrednu odbranu i narednih 10h nastavio intenzitetom 200mm/h da bi se tek večeras oko 01:00 primirio na 42mm/h.A konstantno je 820mm iznad linije vanredne odbrane.

 

Edited by Bambula
  • +1 2
Link to comment

u moje vreme egipat je kontrolisao zemljište koje će biti poplavljeno kada dođe do plavljenja

 

doduše, nisu čekali poplavu, nego su sistem kanala kopali za vreme suše

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...