Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

17 minutes ago, SNARC said:

 

Ja cu nepozvan da se ubacim u razgovor.

 

Rekao bih mu "Ajde molim te probaj da dovedes svoje obrazovanje do sto viseg stepena a posle ako hoces i ako to zelis, menjaj ulja i filtere..jer da menjas ulja i filtere mozes i sa faxom ako te to cini srecnim..ali da radis bez obrazovanja nesto sto zahteva manje fizickog napora i cistiju radnu sredinu , to teze ide."

 

 

to su i meni rekli

:fantom:

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 38.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    818

  • radisa

    737

Top Posters In This Topic

Posted Images

34 minutes ago, aram said:

ok, nisam tako shvatio

nego ovo daktilograf/pravnik, inženjer/automehaničar - ja to sasvim drugačije kapiram. ćerka mojih prijatelja jedino što  je želela je ta što pre počne da živi sama i da prestane da se školuje. završilo dete srednju, zaposlila se u supermarketu kao prodavačica. srećna ona, srećni roditelji. znam i dva momka, rođena braća. jedan je profesor nemačkog i filozofije, drugi autolakirer. ovaj drugi je i bogatiji i srećniji svojim poslom. da ga čuješ samo kako je u stanju satima da priča o vrstama farbe, sa kojim zanosom i uživanjem... onaj prvi je posle 5-6 godina počeo da mrzi decu i sad je u sranju. kapira da će sjebati svoje mentalno zdravlje ako ostane na tom poslu, a nema ideju šta sad.

 

Radi kao prodavačica u supermarketu, i živi sama od te plate - plaća sama sebi kiriju, komunalije, hranu, odeću, obuću, ide na odmor, izlazi, itd.? Jako mi je teško da poverujem u tu priču. Čak i da jeste tako, ta zarada je dovoljna za nekog ko je u dvadesetim i bez obaveza, šta će biti kada dođe porodica, deca, vrtići, školovanje, itd. Ima li tu prostora za bilo šta osim za najosnovnije preživljavanje, npr. za kupovinu nekog pristojnog auta ili odlazak na more barem 10 dana godišnje? Mislim, oni možda jesu svi srećni sada, ali to je samo zbog toga što ne vide dalje od prekosutra, uz svo dužno poštovanje.

  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

to su i meni rekli

:fantom:

 

I koliko sad uzmes za mali servis ? :)

 

5 minutes ago, Ayatollah said:

 

Radi kao prodavačica u supermarketu, i živi sama od te plate - plaća sama sebi kiriju, komunalije, hranu, odeću, obuću, ide na odmor, izlazi, itd.? Jako mi je teško da poverujem u tu priču. Čak i da jeste tako, ta zarada je dovoljna za nekog ko je u dvadesetim i bez obaveza, šta će biti kada dođe porodica, deca, vrtići, školovanje, itd. Ima li tu prostora za bilo šta osim za najosnovnije preživljavanje, npr. za kupovinu nekog pristojnog auta ili odlazak na more barem 10 dana godišnje? Mislim, oni možda jesu svi srećni sada, ali to je samo zbog toga što ne vide dalje od prekosutra, uz svo dužno poštovanje.

 

Mozda jako gresim ali mislim da aram prica o Njemackoj..gde sa dve osrednje plate moze sasvim Ok da se zivi (osim ako su me jako lagali).

Link to comment
bila je pre jedno mesec dana ova profesorka iz kvota gost na novoj s. sećam se da je rekla da 34% odraslih u srbiji ili je nepismeno ili je završilo samo osnovnu školu. objašnjavala je koji je to nivo pismenosti, sa završenom osnovnom školom. mislim da ih nauka smatra funkcionalno nepismenim.
34 posto boktejebo
Ma to su jezive stvari. Kako takve nauciti sta je zapravo politika, kakva su im prava, sta sve mogu svojom voljom i glasom... Nikako.

Prvo sto mi sad pade na pamet su Skandinavci, stariji, u godinama koji znaju engleski, pri tom ne mislim na one sto putuju po svetu, vec sticajem okolnosti cula tamo neke poljoprovrednike. Nek nasi Skandinavci potvrde-demantuju.

Ocajno nam je skolstvo, o-ca-jno. Sve, sistem, plan i program predmeta (cast izuzecima), a i nastavni kadar, najcesce totalno nezainteresovan, niti je za taj posao, pre svega pedagoga, niti onda i obucenog lica koje prenosi neko znanje. Naravno da i ovde ima izuzetaka.

Stariji bratanac zavrsava "prestiznu" Trecu beogradsku. Samo kosu da cupas, ocaj zivi i veliko bas razocarenje, ali bukvalno sve od predmeta, profesora, njihove zainteresovanosti i prenosenje znanja nekog, angazovanost, nesto. Nula. Od prve godine, na stranu ova tri polugodista sto je korona dodatno poremetila. Sada je bukvalno bas nista, cak nemaju ni cestitu online nastavu. Tek ako tu i tamo nekome padne na pamet nesto da ih ukljuci, angazuje, kaze, ej imate to i to, radimo danas nesto majkovicu.
O samom sadrzaju i onome sta se uci da ne pricamo. Suvoparne teorije i budalastine, praksa nikakva, elementarne stvari nepoznanica, gramatika se u srednjoj i ne radi. Iako po planu i programu nesto kao postoji, profesori insistiraju samo na knjizevnosti, svuda i godinama tako. Znaci sta se ucilo do osmog - ucilo-naucilo, ako nemas zelju sam da savladas, pod uslovom da nisi do tada, nista, truba, zvarsavaju fakuktete nepismeni, nit znaju da pricaju, nit da pisu, jer na faksu se uci strani jezik naravno.

I sta se onda podrazumeva pod jednim obrazovanjem individue u ovakvom drustvu? Naravno ne moze svako da zna sve i da se razume u sve, pod pretpostavkom da se razume bar u struku koju je zavrsio, ali to uopste nije dovoljno. Dakle sve je na samom pojedincu i njegovoj svesti, sta zeli, voli, sta ga okupira, koliko toga nosi iz poroduce (mada nije kljucno) i da li ga nesto zanima van te struke, tj posla koji obavlja. Dakle katastrofa.
Link to comment

ljudi hajde da se ne zezamo, i vlada i skupshtina i ministarstva su nam punu kasirki i lakirera (uz mnogo svog i duznog poshtovanja!) koji su kupili diplome i nastavice da ih kupuju sa pratecom dokumentacijum sve dok ne nadju putanju kako da se uvale na beogradski univerzitet a zatim i u sanu. zashto to rade? :unsure:

 

 zashto odbijaju da budu realni predstavnici naroda? i kasirka i lakirer treba da sede u skupshtini srecni takvi kakvi jesu :dry:

 

 

edip. pusti prestiznu trecu, to je shkola za aktivne sportiste koji hoce gimnaziju, a nece sportsku.

 

edip. pusti i gramatiku u srednjoj, gramatika se ubija od petog do osmog, gradivo zasnovano na nepoznatim izuzecima, neprimerenim uzrastu i istorijskom trentutku. a i to zato shto mora da se popuni nedelja nechim, a chitanje knjizevnosti josh malo pa ukinuto.

Edited by gospa buba
  • +1 4
Link to comment
8 minutes ago, SNARC said:

Mozda jako gresim ali mislim da aram prica o Njemackoj..gde sa dve osrednje plate moze sasvim Ok da se zivi (osim ako su me jako lagali).

 

Ako je tako, to donekle menja perspektivu, ali samo donekle - za 5,10,15 godina se može lako desiti da taj njen posao (ili supermarketi uopšte) nestanu zbog online prodaje, i šta će ona onda, bez struke u svetu u kojem će manuelni poslovi biti sve slabije plaćeni i sve teži za naći, sa milionima imigranata koji su spremni da ih rade za kikiriki? Kažem lepo, trenutna sreća i gledanje od danas do sutra.

Link to comment

@Ayatollah uz svo dužno poštovanje, ja ne razumem kako bi funkcionisao svet u kome bi svi bili pravnici i doktori nauka? Naravno da sama plaća i stan i sve ostalo, auto još nije kupila ali  samo zato što još nema vozačku. Dve hiljade evra bruto uopšte nije tako malo da od toga ne može da se živi.

  • +1 6
Link to comment

A šta znači struka u današnje vreme? Evo moj brat arhitekta, specijalizovan za unutrašnje uredjenje. Do 2009. super kinta, posla koliko voliš. U Grčkoj. Od tada katastrofa. On u tom trenutku ima preko pedeset i nije baš sposoban za neki novi početak, niti su poslodavci baš raspoloženi da zapošljavaju početnika u tim godinama. I šta sad? 

  • +1 2
Link to comment





 
 
edip. pusti prestiznu trecu, to je shkola za aktivne sportiste koji hoce gimnaziju, a nece sportsku.
 
edip. pusti i gramatiku u srednjoj, gramatika se ubija od petog do osmog, gradivo zasnovano na nepoznatim izuzecima, neprimerenim uzrastu i istorijskom trentutku. a i to zato shto mora da se popuni nedelja nechim, a chitanje knjizevnosti josh malo pa ukinuto.


Sto pusti Trecu?
Te godine kada je polagao prijemni najvisi prosek je trazen upravo tamo, suludo nesto.
Na kraju, zavrsavale su i neke prethodne generacije kad bese bila Osma, pa sadasnja Treca, nije bilo ovako. Kakvo pustanje vise.

Gramatika isto. Mora da se radi i uci, nepimesni smo. Mora srpski da se uvede na fakultete. Nepismeni smo do koske. Knjizevnist im zadaje iz nedelje u nedelju, a da ne pricamo kakvo se sve snalaze da ne citaju, a da su opet dosta detaljni u odgovaranju. On jos i cita, jer je cela familija takva, okruzen knjigom oduvek, ali svesni smo valjda da je to mizeran uzorak danas.

Link to comment
4 minutes ago, aram said:

@Ayatollah uz svo dužno poštovanje, ja ne razumem kako bi funkcionisao svet u kome bi svi bili pravnici i doktori nauka? Naravno da sama plaća i stan i sve ostalo, auto još nije kupila ali  samo zato što još nema vozačku. Dve hiljade evra bruto uopšte nije tako malo da od toga ne može da se živi.

Mi ovde ne pričamo o tome kako bi funkcionisalo društvo, već šta je bolje iz individualne perspektive. Priča kako je neko zadovoljan time što je postao prodavačica u supermarketu, i da mu je to bio glavni cilj u životu, je klasičan mehanizam slatkog limuna. Imam mnogo primera za to u neposrednom okruženju, i često je praćen opsesivnom potrebom da se napomene kako je taj njihov posao u stvari super i kako su oni na njemu jako srećni, iako obično to niko i ne pita. 

Link to comment

I ja pričam o individualnoj perspektivi. Samo ne o perspektivi bolje zarade i “uglednijeg” posla, nego o perspektivi sreće i zadovoljstva sopstvenim životom. Devojci je škola bila mučenje. Toliko da su krenuli i napadi depresije i anksioznosti. Sada je srećna. A nema veće sreće za roditelje od toga. 

  • +1 1
Link to comment

Kakva iskrivljena perspektiva ciljeva, naravno da neko moze da bude srecan i zadovoljan kao prodavacica, medicinska sestra, automehanicar, pekar ili taksista da nema visoke ciljeve u zivotu i da ga briga za skole i diplome pestuje povrce i ne zeli da ide 10 dana na more

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...