Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bravo mustange, i ja isto izbacujem plastiku (svakog četvrtka kod nas), nisam baš nešto eco-conscious, ali smatram da je ispravna stvar.  :thumbsup:

Link to comment
49 minutes ago, mustang said:

 

onda je dosao dorcolac na zlatnoj kasici, navikao da poteze po milion puta u toku noci vodu iz flase sto mu stoji pored kreveta. 

tako je jedna flasa presla u vise, presla u nedeljne gajbe i mnogo plasticnih praznih flasa po kuci. 

 

 

Potresna priča koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim: PROŠLA SAM KROZ PAKAO SA MUŽEM HIDROFILOM! UPAO JE U KANDŽE SEKTE KOJA PROPOVEDA DA SE BEZ VODE NE MOŽE PREŽIVETI I POKUŠAO I MENE DA UVUČE!

Link to comment

Mi jedva nekog obicnog djubreta skupimo, pogotovo od kako je pocelo da se odvaja i biolosko djubre, sa sve zasebnom kantom. Mislim, ni pre nisam stavljala u istu kesu sta je od hrane, nekako to od malena naucih od mojih na selu, samo sada mogu smisleno da odvojim bioloski otpad. Nase tri spojene zgrade imaju sve kante i kontejnere na jednom mestu, reciklazni deo za plastiku, aluminijum i slicno (tzv. zute kese), obicno djubre, biolosko i papir. Kante za papir smo dobili skoro (pre godinu ili dve), tu negde kada i za biodjubre, pre toga smo odnosili papir kada bi se skupio u reciklazni centar, gde inace odnosimo sve od stakla kada skupimo (a toga bas malo imamo, tako da sad odemo jednom godisnje da to ostavimo). To je bolja varijanta od ovih rednih kuca u kraju, oni izgleda od grada imaju trio: obicno, bio- i papirdjubre, a zute kese od plastike iznesu onim danima kada dolaze da pokupe, pa to narusava izgled ulice, ali boze moj.

 

Na jednoj turi po Stokholmu rece nam covek, gledajuci sa odobrenjem u nas, kako najvise reciklaznog djubreta uvoze iz Nemacke, pa se time greju.

 

Slazem se inace da bi se svest i u Srbiji dosta promenila kada bi se krenulo sa vracanjem ambalaze u prodavnicu, kada bi se napravila citava infrastruktura sa jednostavnim vracanjem, po meri coveka, kao ovde u Nemackoj. Ali tu mora drzava da odigra svoj mec.

To bi dosta uticalo na smanjenje plasticnih flasa svuda okolo, i to mi deluje bolje nego ovo forsiranje sa kesama. Kapiram tu logiku sa kesama sa jedne strane, jer je cinjenica da se covek lako razbacuje sa njima, ali sa druge - pa treba ti neka kesa u koju da stavis neko djubre ili da drzis nesto u njima, a onda posto nemas nista iz prodavnice kao nekad - kupujes svezanj cistih kesa. :wacko: U Nemackoj nigde vise ne dobijes kesu (maltene svugde mozes da je kupis za neki dinar), ne samo u supermarketima, nego i u svim ostalim prodavnicama. Ne znam da li je generalno tako radikalno i u drugim zemljama Unije.

E da, najnovija stvar je da su neki trgovci na pijaci poceli da naplacuju plasticne kese, i to mislim 20 centi. Ja obicno i nosim vec ove platnene kao i svi ostali (imam platnene za pijacu, za DM, za ponoviti se od garderobe... :ph34r:), pa nam direktno tu stavljaju, nesto po defaultu upakuju u papirne (koje posle iskoristim za biodjubre), ali ponekad ti zatreba i neka plasticna. I - vec su ljudi poceli sa sobom da nose i neku plasticnu, za rezervu. 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ovde kod mene (selo na cukarici) pre neki dan podelili plave kante za razdvajanje djubreta (od pre nekoliko godina imamo zelene)

nismo bili kuci, tako da nismo dobili kantu :isuse: te nemam pravu informaciju za koju vrstu djubreta je, oprecne su informacije iz komsiluka

planiram sutra da zovem, ne bi li se dokopali kante, pa cu valjda saznati i koja joj je namena

Link to comment

Kod nas u Vankuveru svaka zgrada ima posebne kante za obicno smece, plastiku i konzerve, papir i kompost (hrana). Nisi primoran da razdvajas ali nama je ok da recikliramo. U kucama isto imas posebne kante i dane kad dolaze po odredjeno smece pa tad izbacis kantu ili kesu napolje.

Sad agituju da se plasticne kese koriste sto manje, naplacuju se 4 centa.

Sad guraju kampanju da se ukinu plasticne slamcice za jenokratnu upotrebu.

Plus, postoje posebni centri za odlaganje ulja i masti svih vrsta, za plasticne kese, za namestaj, tehniku, itd.

Link to comment

@nera Glede tih kanti.. OK je samosvijest vecine stanara, to se moze mozda pronaci i u Bosni. Postoji li medjutim pojedinci koji plastiku stavljaju u kantu za ostatke hrane?? Taj kompost je veoma iskoristiv a plastika i u malim tragovima moze praviti problem. Pitam zbog ideje da se ostaci jestive hrane u kucama nekad jednostavnim sistemom sprovode do sterilnih kontejnera pored zgrada a zatim sve ide na mljevenje i pakovanje u konzerve, pa za beskucnike, afriku itd.. Koliko je drustvo zapravo sposobno da se samostalno iskristalise od pojedinaca koji bi tu s namjerom stavljali npr plastiku i dr smece, cak i u tako odgovornom, plemenitom slucaju.

Link to comment

+1

srecom nije mi ispod prozora, inace bi isli na sud (serem) jer je ovako svakog leta po mesec-dva (zavisi od zone). Ko mi je kriv sto ne zivim u centralno prometnim ulicama vec u perifernim. ne stignu, sta ces... zaglave negde u ladovini i ne stignu... ne krivim ih jer su inertni kao i mnogi drugi gde ne padaju glave zbog odgovornosti...9473604515d562f9207166bf0c0b02fd.jpg

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
17 hours ago, Frile said:

OK reciklaža, iznenađuje me da u Srbiji ima otkupa PET ambalaže

Svaki JKP otkupljuje, cena je 26din/kg. 

 

A prvi su otkup poceli ovi iz Brzan plasta, oni koriste za dalju proizvodnju. 

 

Zanimljivo da i zatvaraci sa te PET ambalaze imaju posebnu cenu. 

 

Moji su po navici lagerovali staklene flase i tegle kao treba nam.Prosle godine sam se resio 80kg toga,ali cena je smesna ko bi na tome da zaradi 0,50din/kg. 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...