Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

10 hours ago, Uskebasi said:

Ne znam kakva je Mila Aleckovic, na osnovu ovih clanaka deluje da je luda i da ima neke veoma cudne stavove. Ono sto znam i sto mogu da garantujem je da su radnici CSR skoro bez izuzetka nestrucni, bahati i korumpirani, koji svoje komplekse lece zloupotrebom pozicije moci u odnosu na lica o cijim zivotima odlucuju. Licno smatram da ne bi bilo nikakve stete ukoliko bi se CSR rasformirali, po mogucstvu uz zbrinjavanje radnika CSR u ustanovama zatvorenog tipa.

 

Moj otac već više od decenije jednom godišnje ide u CSR zbog jedne poptuno rutinske stvari, za koju ima svu neophodnu dokumentaciju i za koju procedura bukvalno traje 2 minuta dok se odštampa novi papir i lupi pečat.

Svaki put ga dočekuje ista službenica i svaki put se on vraća u predinfarktnom stanju, jer mu ova svaki put traži neki novi dokument i neki novi papir, koji ranije nije bio potreban (a neće biti ni sledeće godine!), i koji naravno ne može da se izda odmah, nego se podnosi zahtev, pa se čeka, pa kad se to dobije, ispada da nije trebalo to, nego nešto drugo, i tako, igranka bez prestanka.

 

Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda kada je procedura nešto kompleksnija i kada se o nečemu zapravo i odlučuje, i sa čime se sve suočavaju ljudi koji moraju da prolaze kroz to. 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

isto kao i kad odes u vladetinu na komisiju za produzetak bolovanja i slicne stvari. ovo je naravno, mnogo osetljivije polje, ali to je nasa administracija, jer oni svoj posao svode na kafkin zamak.  nestrucnost,   javasluk, korupcija, bezobrazluk, spori mehanizmi otkaza, a nemas kome ni da se zalis.  cast izuzecima.

Link to comment

http://pescanik.net/sta-znaci-prosecna-zarada-ako-je-vecina-nema/

 

Polovina odraslog stanovništva Srbije5 je 2016. godine imala (ukupne raspoložive) prihode manje od 213 evra, a tri četvrtine6 su imale prihode manje od 312 evra. Osamdeset posto stanovništva je imalo prihode manje od 344 evra, dakle prihode koji su tridesetak evra manji od “prosečne zarade” za 2016. godinu. Tek deveti prihodovni decil7 “prebacuje” aritmetičku sredinu zarada i dostiže na svom vrhu čitavih 444 evra. Dakle, samo oko 15 posto stanovništva ima prihode jednake ili veće od zvanične “prosečne zarade”, a 10 posto ima prihode veće od 444 evra.

 

Ako uporedimo mesečne prihode sa zvaničnim zaradama u Srbiji, vidimo da oko 40 odsto stanovništva ima prihode manje od minimalne zarade, a sledećih preko 40 odsto prihode manje od prosečne zarade. Prihode manje od zvanične minimalne potrošačke korpe ima čak 70 odsto stanovništva, dok prosečnu potrošačku korpu može da priušti manje od 10 odsto stanovništva sa najvišim prihodima. Treba naglasiti duboko uznemirujući karakter postojanja dve različite “potrošačke korpe”, koje svedoči o odnosu države prema siromašnim građanima kao građanima drugog reda, koji imaju manje potrebe od ostatka društva.

Link to comment

Ovo je zvanična statistika. Puno ljudi nema prijavljeni puni prihod, ili ga nema prijavljen uopšte.
Najčešće se prima minimalac + deo u kešu, a koliko imate ljudi koji rade skroz mimo sistema, majstori, žene po kućama, babe po pijacama...

I ja sam se prvo štrecnula na tekst, i verujem da smo najgori u Evropi, ali onda sam se setila sebe, koja zvanično zarađujem minimalac već 16 godina, a jasno ne živim od minimalca ...

Link to comment

Ma jasno, ima brdo keša koji cirkuliše a nije u zvaničnim tokovima. Tipa imam neke drugare programere koji uzimaju solidno a primaju platu u ške i često to rade vani, pa unose u gaćama. Od toga izdržavaju po 5-6 glava. 

Edited by James Marshall
Link to comment

Dobro, taj je svakako u gornjih 2%. Ima puno koji zvanično imaju nula dinara, ali prihoduju, perionica kola, zuska, selidbe, pa poljoprivrednici tek, oni sigurno ne prijave sve što uberu, a tek ne njihovi članovi domaćinstva.

Link to comment
3 hours ago, Tihajeza said:

Ovo je zvanična statistika. Puno ljudi nema prijavljeni puni prihod, ili ga nema prijavljen uopšte.
Najčešće se prima minimalac + deo u kešu, a koliko imate ljudi koji rade skroz mimo sistema, majstori, žene po kućama, babe po pijacama...

I ja sam se prvo štrecnula na tekst, i verujem da smo najgori u Evropi, ali onda sam se setila sebe, koja zvanično zarađujem minimalac već 16 godina, a jasno ne živim od minimalca ...

dobro zapažanje.

ljudi iz mog okruženja koji zarađuju dobro (2k+) nemaju prijavljene te plate/prihode, ni blizu.

takođe, znam srazmerno malo ljudi koji žive samo od svoje jedne "bele" plate. 

 

sa druge strane, mislim da mnogi ljudi objektivno teško žive. tu pre svega mislim na starije ljude, na one koji su bolesni ili prosto onemogućeni da "tezgare".

ali, oni nemaju snage da se bune.

 

Link to comment
dobro zapažanje.
ljudi iz mog okruženja koji zarađuju dobro (2k+) nemaju prijavljene te plate/prihode, ni blizu.
takođe, znam srazmerno malo ljudi koji žive samo od svoje jedne "bele" plate. 
 
sa druge strane, mislim da mnogi ljudi objektivno teško žive. tu pre svega mislim na starije ljude, na one koji su bolesni ili prosto onemogućeni da "tezgare".
ali, oni nemaju snage da se bune.
 
Ma da, zvanična statistika ne daje tačnu sliku, ali je smernica tu, i ne verujem da je prevelika razlika... Tih ljudi koji imaju na belo nešto smešno, a tuku 1000+ u našim okruženjima je dosta, ali je realno to jako malo u odnosu na broj zaposlenih u Srbiji, i ne remeti previše ovu matematiku...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...