Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

49 minutes ago, Velocipede said:

 

Zar nije Veljko Stanić iz Srbije? Čini mi se da je bar još jedan istoričar iz Srbije, osim Dimitrijevića, mrzi me da vraćam da bih video o kome se radi...

nisam znao

izgleda da jeste, makar google tako kaze :)

 

sa tim bolje

Link to comment

Nadam se samo da nije srdjan cvetkovic

Najvise me zanima kako ce tonirati ubijanja hrvata  na kraju rata bez sudjenja za koje se znalo da su ustase, i onih koji su zbog kolaboracije osudjeni. Pa i krizni put.

ako je cvetkovic tu jasan je ishod, vidim u onom nj. internet spisku zrtava komunizma sto pokrenuo homen je i deda i pradeda 2 veeelike poznate srbende cirilicara, koji je bio osudjen na smrt  kao mitrovacki ustasa i nar.neprijatelj a onda inicijativom unuka cirilicara 2010. rehabilitovan

 

Hrvati su detaljno obradili gradju iz arhiva sa ozninim dokumentima  ima u 3 dela knjiga "zrtve komunistickih zlocina i represije" il tako nesto,ima online, al nista sustinski po meni tim nisu pokazali 

Link to comment
4 minutes ago, InvisibleLight said:

Nadam se samo da nije srdjan cvetkovic

Najvise me zanima kako ce tonirati ubijanja hrvata  na kraju rata bez sudjenja za koje se znalo da su ustase, i onih koji su zbog kolaboracije osudjeni. Pa i krizni put.

ako je cvetkovic tu jasan je ishod, vidim u onom nj. internet spisku zrtava komunizma sto pokrenuo homen je i deda i pradeda 2 veeelike poznate srbende cirilicara, koji je bio osudjen na smrt  kao mitrovacki ustasa i nar.neprijatelj a onda inicijativom unuka cirilicara 2010. rehabilitovan

 

Hrvati su detaljno obradili gradju iz arhiva sa ozninim dokumentima  ima u 3 dela knjiga "zrtve komunistickih zlocina i represije" il tako nesto,ima online, al nista sustinski po meni tim nisu pokazali 

meni jesu

shvatio sam zasto je djed tako dobro poznavao lokalnu sumu, da ne kazem ustasko groblje :fantom:

e: ako je ovo to, a mislim da jeste

https://issuu.com/hip-zagreb/docs/pzi_3b

Edited by pbg12345
Link to comment

dok traje serija garniracemo ponekim dokumentima 

 

jedan od potpisa zakletve koju su morali poloziti i potpisati profesori gimnazije

oni koji nisu bili rodjeni na teritoriji ndh su dobili rok da se odsele (crnogorci,srbijsanci itd)

 

precrtala sam potpis tj ime. bili su posle ganjani, muz ove profesorice bio u jasenovcu, odakle je pobegao..

 

qqq.thumb.jpg.c9d9402df62c75b64518bab9b1e1b24d.jpg

Link to comment

@InvisibleLight Vidim da kidas vreme uprave NDH u Sremu, pa bi me zanimalo sta znas o regrutovanju Srba u domobrane. Koliko znam, to je pocelo negde 1942. ili 1943. Je li zazivelo, kakav je bio odziv? I uopste, pretpostavljam da se polozaj Srba koliko toliko poboljsao u odnosu na 1941. (kao i na vecini NDH teritorije, mada ne svuda)?

Link to comment
10 hours ago, Kampokei said:

@InvisibleLight Vidim da kidas vreme uprave NDH u Sremu, pa bi me zanimalo sta znas o regrutovanju Srba u domobrane. Koliko znam, to je pocelo negde 1942. ili 1943. Je li zazivelo, kakav je bio odziv? I uopste, pretpostavljam da se polozaj Srba koliko toliko poboljsao u odnosu na 1941. (kao i na vecini NDH teritorije, mada ne svuda)?

 

kao i u celoj ndh u pocetku nisu ni mogli, onda postepeno, mogli kao 'hrvati pravoslavne veroispovesti' i kasnije su mahom i, pozivane odredjene generacije da se mobilisu, da se bi ih kao integrisali u drustvo i neki su  se odazivali, cak je bilo i regrutovanih za ustase ne smao domobrane

ali malo, uglavnom se nisu odazivali i bezali u sumu

koji je procenat odazvanih ne znam, nadjem tu i tamo da se pomene po imenu neko ko se odazvao regrutaciji 43 il 44, narocito ih bilo  za protivavionsku tzv flak legiju, koji su slati u nemacku da tamo uce i sluze

 

a polozaj generalno se nije poboljsao, 1942. je bila najgora, ovo sto pominje cekmeze..

no,kolkogod mozda bilo neumesno i reci, kad se gleda sira slika sve je to bilo vanila spram stradanja u hrvatskoj i hercegovini. ubistva, nacini, mucenja, pokrstavanja, ne moze se porediti

 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

trenutno mi zanimljiva tema intervencija s vrha vlasti NDH kojima se spasavaju (vidjeniji) srbi, to su zivotne price koje velika istorija ne prica jer joj nisu bitne. ali toga je bilo toliko, i verovatno je speificno za gradsku sredinu, gde su pre rata bili koelge, komsije itd, vise nego za pasivne krajeve gde se klalo ko dobar dan.

naravno to nije bilo pravilo, spasavali su se oni koji su imali moc, polozaj, bogatstvo, ali i srece ,naci pravu (ili potkupuljivu) licnost koja u tom trenutku je voljna da ti spase zivot u vrlo kratkom roku

 

 

npr jedan od predratnih gradonacelnika SM, rodjeni crnogorac inace, bio veliki srpski radikal, narodni poslanik, pa potom uz stojadinovica itd, kao takav trn u oku novoformiranoj gradskoj NDH vlasti i broj 1 za odstrel.

vec u maju 41.uhapse  njega uz jos dvojicu srba istaknutih u drustveno politickom zivotu i upute u jadovno. dok su bili u koprivnici , njegova zena pokusava naci nacin da ga spase. posto je on bio advokat a ona radila kod njega na razvrstavanju papira seti se da je on pre rata branio po sluzbenoj duznosti advokata nastanjenog u rumi, koji je inace, potom, u aprilu 41 bio jedan od 5 potpisnika rezolucije o NDH., Sedne zena u voz, ode u Zagreb, trazi tog ustasu koji je tad bio neki veliki zupan sa sedistem u zg. Ovaj joj izadje u susret i napishe resenje da se ovaj pusti tj napusti NDH jer je crnogorac i tako ga spasio sigurne smrti. za to vreme, ovaj drugi uhapseni sa njim biva odveden u jadovno i mucki ubijen i  njegova smrt je inace bila jedan od kljucnih dokaza za krivicu artukovica(koji je nalozio licno da ga ubiju), svedocila i zena ovog advokata crnogorca, gledala sam bas pre neki dan sudjenje artukovicu na tjubu.

 

u pomenutoj akciji viktora tomic, ciji je pokretni preki sud prvo bio u vukovaru a potom sm (avgust 42), citjauci zapisnike prezivelih sa dudika (vukovar), nalazim dosta slucajeva koji se sigurne smrti streljanjem spasavaju intevencijama, al ugl. su to bili ljudi  katolicke vere koje spasavaju rodjaci iz vrha ustaske vlasti u gradu il cak zagrebu, zavisi do kog je njihova porodica dospela i nasla odziv da se taj iz nekog razloga zalozi za uhapsenika

neverovatne su to price iz tih zapisnika, koliko opisanog herojstva i hrabrosti u nekim devojkama u tim privremenim logorima dok su cekali da budu streljani, i zahvalnosti ovih malobrojnih prezivelih sto daju izjave,zahvalnosti sto ih nisu teretile iako prebijane i mucene..

  • Hvala 4
Link to comment
22 minutes ago, InvisibleLight said:

to su zivotne price koje velika istorija ne prica

Ovo lici na pricu iz ovog rata kad su mog prijatelja i njegovog oca na samom pocetku rata uhvatili - ne znam ni kako da ih nazovem - vojnici Armije BiH iz istog kraja (okolina Brckog). Nije ni visoka politika ni mito nego jednostavno - lokalni 'oficir' je bio (mladji) skolski drug mog prijatelja. Ovaj stariji je mladjeg "pustao" da igra sa starijima i to mu se 'vratilo' sa kamatom - decko je i njega i oca izvukao iz grupe i poslao 'na razmenu' - ustedeo im verovatno nekih par dana maltretmana u nekoj seoskoj sportskoj 'hali' ili slicno... 

Link to comment

da ,sreca .

ali ima tu paradoksa, da ovi sto su bili uticajni ,i nesto u politickom zivotu pre rata su bili prvi na piku kod ustasa ali su isto tako , kao  bogati i 'umrezeni'  imali vise sanse da izdejstvuju neku intervenciju kod bivsih saradnika i sl. obicani ljudi koji su pdvodjeni nisu imali nikakve sanse

 

kao sad da je to vreme, sigurno bi vece sanse imao da ga iz logora izvuku nedimovic nego ja 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...