Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

  • 1 month later...

Tragom nekog videa sa teme o Hrvatskoj, guglala sam podatke o Jasenovcu. Sajt USHMM daje tri priče o žrtvama Jasenovca, zajedničko za sve je da su bili Serb nationalists, bez nekog posebnog ulaženja u to šta bi to tačno značilo (ovako kad pročitam zvuči otprilike kao da su mali Miloševići, jer je to fraza koja ide uz 90te). Evo npr:

 

 
Mara Jovicic Popovic

Born: July 1901, Foca, Yugoslavia

 

Mara was one of six children born to Serbian parents. The family lived in the small town of Foca in the region of Bosnia. Like her parents, Mara was baptized in the Serbian Orthodox faith. She grew up in Foca and in the Bosnian capital of Sarajevo, where she completed secondary school. In 1930 she married Rajko Popovic, a circuit court judge. The couple had no children.

1933-39: In 1934 Rajko completed a judicial tour of duty in Foca, and the couple moved to Sarajevo, the capital of Bosnia. Mara and Rajko were Serbian nationalists. At that time, the Serbs controlled Bosnia and the Yugoslav central government.

1940-44: The Germans invaded Yugoslavia in April 1941. In May Bosnia was placed under the rule of the fascist Croatian puppet-state. Mara's husband feared capture by the Croatian police, and he fled to Serbia. Mara remained in Sarajevo, where she lived in the same building as her niece, Mirjana, and older sister, Jovanka. In 1944 Croatian police arrested Mara, Mirjana and Jovanka because they were prominent Serb nationalists. After refusing to convert to Roman Catholicism, Mara was deported to Jasenovac, a Croatian-run concentration camp.

Mara perished in Jasenovac in late 1944. She was 43 years old.

 

 

Prvo je ona bila nationalist, onda su i njena sestra i sestričina nationalists, dodati na to da su tada Srbi kontrolisali Bosnu i centalnu vladu Jugoslavije, šta god to bilo, i onda neko neimenovan deportuje srpske nacionaliste u Jasenovac. Meni malo tendenciozan izbor "fakata" za biografiju.

 

Je li ovo neki novi trend u muzeju u skladu sa skorašnjim istorijskim događajima, ili je oduvek na ovaj način to predstavljano u USA holocaust history (serbian nationalist bez ikakvog objašnjenja, priča o tome kako su Srbi kontrolisali tadašnju Jugoslaviju, i kako su neimenovana lica hapsila srpske nacionaliste i slala ih u Jasenovac)?

Link to comment

procitao sam ovo

 

http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005456

 

i to je u principu korektno, uz neke manje netacnosti, ali nebitne za ceo narativ.

 

sto se tice ovih licnih primera...prvo, cudi me, iskreno, da nisu medju licne price ubacili nijednu jevrejsku iz Jasenovca, nego samo srpske. Drugo, jeste ovo malo u neskladu sa ovim sto pise u glavnom tekstu o Jugoslaviji tokom WW2. Koliko ja vidim (sa wikipedije doduse), ovo je americka drzavna institucija (operating budget of just under $78.7 million ($47.3 million from Federal sources and $31.4 million from private donations)) + (The museum is overseen by the United States Holocaust Memorial Council, which includes 55 private citizens appointed by the President of the United States, five members of the United States Senate and five members of the House of Representatives, and three ex-officio members from the Departments of StateEducation, and the Interior) te je ovo, realno, posao ili za neki drzavni organ ili za neko udruzenje Srba u US. Licno, ja bih u nekakav predlog za izmenu takodje ubacio i predlog da se doda i jedna sudbina koja se odnosi na neku osobu jevrejskog porekla stradalu u Jasenovcu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Aha, prvo sam pročitala opšti deo o Jasenovcu koji je korektan, a onda se šokirala ovim ličnim pričama koje se sve bave srpskim nacionalistima i o tome kako su hapšeni jer su srpski nacionalisti.

 

A jel ima neko koliko toliko smisleno udruženje Srba u US? U smislu da nisu neki šta znam, ludi četnici ili tako nešto, vrlo rado bih im poslala mejl sa linkovima na ovo, ja sam se stvarno vrlo neprijatno iznenadila, pogotovo što na istom sajtu za sve ostale Srbe ne pišu takve užase ali samo pod uslovom da su stradali na Banjici i slično, tako da mi ovo stvarno neprijatno deluje kao neka apologetika baš Jasenovca gde su žrtve tamo slate zbog njihovog učestvovanja u srpskoj dominaciji u vladavini nad Jugoslavijom u maniru srpskog nacionalizma. Stvarno nije ok.

Link to comment

Aha, prvo sam pročitala opšti deo o Jasenovcu koji je korektan, a onda se šokirala ovim ličnim pričama koje se sve bave srpskim nacionalistima i o tome kako su hapšeni jer su srpski nacionalisti.

 

A jel ima neko koliko toliko smisleno udruženje Srba u US? U smislu da nisu neki šta znam, ludi četnici ili tako nešto, vrlo rado bih im poslala mejl sa linkovima na ovo, ja sam se stvarno vrlo neprijatno iznenadila, pogotovo što na istom sajtu za sve ostale Srbe ne pišu takve užase ali samo pod uslovom da su stradali na Banjici i slično, tako da mi ovo stvarno neprijatno deluje kao neka apologetika baš Jasenovca gde su žrtve tamo slate zbog njihovog učestvovanja u srpskoj dominaciji u vladavini nad Jugoslavijom u maniru srpskog nacionalizma. Stvarno nije ok.

 

Obrati se njima:

http://www.balkanpeace.org/

 

mislim da će oni znati kako dalje ili ćete bar uputiti.

Oni su iz Kanade ali će znati valjda već kome od naših udruženja da se obrate u SAD.

Link to comment

Aha, prvo sam pročitala opšti deo o Jasenovcu koji je korektan, a onda se šokirala ovim ličnim pričama koje se sve bave srpskim nacionalistima i o tome kako su hapšeni jer su srpski nacionalisti.

 

A jel ima neko koliko toliko smisleno udruženje Srba u US? U smislu da nisu neki šta znam, ludi četnici ili tako nešto, vrlo rado bih im poslala mejl sa linkovima na ovo, ja sam se stvarno vrlo neprijatno iznenadila, pogotovo što na istom sajtu za sve ostale Srbe ne pišu takve užase ali samo pod uslovom da su stradali na Banjici i slično, tako da mi ovo stvarno neprijatno deluje kao neka apologetika baš Jasenovca gde su žrtve tamo slate zbog njihovog učestvovanja u srpskoj dominaciji u vladavini nad Jugoslavijom u maniru srpskog nacionalizma. Stvarno nije ok.

 

Bice da im je cale, s obzirom da je bio sudija, takodje bio i prominent member JNSa, i kasnije jereze. Nije bilo sanse da bude na tako visokom polozaju, a da nije bio clan vladajuce stranke, a pritom, joste i nacionalista. Jugoslovenski. Sto se u endehaziji nije prastalo. Ali da, iz njihovih biografija zvuci kao da su sami krivi sto zavrsise u Jasenovcu.

 

Sto se udruzenja tice, postoje SNO i SNS, ali ne lipsi magarce do zelene trave. Jos se tamo ratuje i cetnikuje sve u sesnaest. Pride su ovi pitsburski srbi osiguravajuce drustvo...

Link to comment

Ma za sve biografije iz Jasenovca tu piše to isto, ispada kao da su em same krive, em da je Jasenovac bio mesto gde su se slali oni koji su sprečavali hrvatsku emancipaciju. Horor.

Jel ima ovaj SNF neki outreach?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...