Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

On 16.10.2021. at 8:36, Roger Sanchez said:

Žao mi je što na kraju moram zapapriti i opet nesamokritički istaknuti da je najsličniji suvremeni parnjak NDHaziji Republika Srpska, 

Opet Roger i sorry, but jebiga stav.

 

Iz moje vizure, stvar je prilicno ocigledna:  nesto najblize NDH na Balkanu je RH.

 

Od onoga sustinskog - da su obje nastale kao vecinski izraz "tisucljetnjeg sna" hrvatskog naroda, preko onoga koji je spoljni faktor bio oslonac uspostavljanju obje, pa do odnosa obje tvorevine glede "srpskog remetilackog chimbenika".

 

A tu je i kontinuitet ideja (izmedju ostalog olicenih i u bivsem minustru kulture, te drugog neo-ustaskog basibuzuka oko i na vlasti od Suska na ovamo), a bogami i simbolike (slavljenje raznih 9.bojni, tzv. polemika oko ZDS, itd.)

 

 

  • +1 4
Link to comment

Hrvati usli u Zagreb. Nista, sprdao se i Roger,  ali sam je kriv, ukopao je dupok rov/grob, na besmislene teorije jos besmisleniji odgovori.

Edited by djeneralche
Link to comment
  • 2 months later...

na kraju je zavrsila serija. obzirom da je financirana novcem gradjana Hrvatske, i da je namijenjena prvenstveno mladjim Hrvatima, ja bih joj dao trojku. objektivno pak dvojku, jer bilo je lutanja izmedju ozbiljne i populisticke (pa i epske) historiografije, tipa "Srbi su ratnicki narod, zato su isli u partizane, a ne u cetnike" (wtf?), a bilo je i nekih ozbiljnih rupetina, kao sto je nedostatak analize ideologije Stranke Prava. svodjenjem ustaskog divljastva na patrijarhalne obrasce uvezene u Lijepu Nasu iz pasivnih dinarskih krajeva izbjegnuta je analiza ideoloskog balona zvanog hrvatstvo, i u isti mah, to je bila zgodna demonstracija latentnog sovinizma autora serije, kojem je hrvatska intelektualna elita i inace sklona. ustaski celnici su na koncu prikazani kao kukavice (koji bjeze / napustaju svoju vojsku i svoj narod), sto oni i jesu bili, medjutim nije objasnjeno zasto NDH, sama po sebi, nije mogla prezivjeti. saveznicka podrska Titovim partizanima ne daje odgovor na to (kljucno) pitanje.

 

Link to comment
  • 7 months later...


" Поводом обележавања тужне 80. годишњице хрватских и немачких масовних ратних злочина почињених над Србима у Срему, Музеј жртава геноцида приређује репрезентативну изложбу под називом „Срем 1942“.."

 

ne pratim pomno terminoloske promene s najnovijim istor.trendovima al mi upada u oci boldovano: ide 'hrvatskih' a ne 'ustaskih' (ne sporim da se uvek govorilo "nemackih" a ne "nacistickih) kao da u sremu nije bilo hrvata komunista-partizana.

Cak i medju streljanim u prvoj fazi,tj "sudjenju petrovarad.grupi" vecina zrtava su  bila katolici :16 hrvata, 12 srba, 2 nemca, po 1 madjar, slovak i rus. (Ok to je bio kraj 41 al ista akcija)

 

Al ocigledna je namera da se izlozi ta iskljycivo etnicka dimenzija zlocina a ne ideoloska, trend je..

 

Strasno mi zao sto  likovi poput kuzmanovica iz arhiva vojvodine i mnogi drugi okoreli radikali, ljoticevci i sl sad besomucno rabe ove strasne dogadjaje i sto ce AV da drzi govore u poseti spomen groblju u sm poc.septembra 

 

Zao mi svih tih ljydi, seljaka, sugradjana osudjenih i ubijenih zbog pruzanja "crvene pomoci" (iako je to cesto bila samo izmisljena krivica) a narocito  gimnazijalaca, raznih nacija, koji su naginjali u levo i osudjivani i streljani zbog "sirenja komunisticke propagande".. 

 

 

Jooj korono, potraj,samo da se ne vracam medju otrovnu atmosferu ljoticevaca i naprednjaka na posao

 

 

 

 

 

Edited by InvisibleLight
  • +1 6
Link to comment

Na danasnji dan pre 80god streljan je 1 mali deo sugradjana

 

Slava im, nikada ih necu zaboraviti! 

 

20220819_190447.thumb.jpg.9466d5eae7ca5db1fea408e9f82d0d1f.jpg

 

Rok izmedju 'presude' i izvrsenja streljanja je bio 3 sata

 

 

Edited by InvisibleLight
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

iz par razlicitih svedocanstava ( tri koje imam u ovom kompu) datih anketnoj komisiji za utvrdj.zlocina okpatora..o

sofiji sremac, streljane na danasnji dan sa 18god.

Spoiler


20210802_102250.thumb.jpg.eea5dadef40fcc14e591808022f28709.jpg

 

20210802_102835.thumb.jpg.02c5690a49cf6d6365332e6505fccec6.jpg

 

20210802_105823.thumb.jpg.ae651f1e22a2fe8d2fe0c301869813bc.jpg

 

Link to comment
4 hours ago, InvisibleLight said:

Slava im, nikada ih necu zaboraviti!

 

 

nisu zaboravljeni.

djelić moje privatne arhive / knjižnice.

 

Spoiler

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


13.jpg


14.jpg


15.jpg


16.jpg

 

 

pozdrav iz Osijeka :)

  • +1 5
  • Hvala 3
Link to comment
  • 3 weeks later...
On 14.8.2022. at 17:00, InvisibleLight said:


" Поводом обележавања тужне 80. годишњице хрватских и немачких масовних ратних злочина почињених над Србима у Срему, Музеј жртава геноцида приређује репрезентативну изложбу под називом „Срем 1942“.."

 

 

Isla u Šid da vidim,  ova izlozba je bukvalno nivo istorijska sekcija VI razreda osn.skole.

Razbacane kopije plakata,fotki, bez legendi i informativnih panoa sa par (mislim 2) orig.predmeta. jedna velika sramota muzeja zrtava genocide(ok, to i nije muzej, nemaju zbirki, vise neka mikro institucija)

ne smem da kazem kolko je kostalo..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...