Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trebalo je da pobede oni koji i jesu pobedili, ali da nakon pobede ne zavode jednopartijsku diktaturu, vec da grade normalnu demokratsku drzavu, zasnovanu na vladavini prava i socijalnoj pravdi, naravno u granicama mogucnosti. Vrlo jednostavno.
Da su ti koji su pobedili bili takvi kakve ih prizeljkujes, ne bi ni pobedili, tj. ne bi ih ni bilo onako kako ih je bilo. Jedino sto je Jugoslaviju nakon pobede partizana moglo da spase jednopartijske diktature bila je recimo okupacija drzave od strane Britanije ili SAD.
Jedino, dragi komunisti i njihovi nastavljači, moram da vam kažem da svega ovoga ne bi bilo da je suđenje bilo kako treba. Verovatno bi opet bi dobio smrtnu kaznu, ali sveg ovog cirkusa 65 godina kasnije ne bi bilo. Ali, naravno, jasno mi je zašto to nije urađeno. Sve to ima svoje...
Sudjenje kako treba pod komunistima :lol:Zamisli da je to uradjeno kako treba, pa da je ispalo kao i sto i jeste da glavni greh ravnogoraca nije saradnja sa okupatorom nego zlocini protiv civila koji su cinjeni na nacionalnoj ili ideoloskoj osnovi? (pod ovim drugim mislim na nevine civile koji su skoncali jer su bili (percipirani kao) simpatizeri komunista/partizana)Onda bi bilo logicno da se, nakon resavanja pitanja cetnickih zlocinaca, uperi paznja na resavanja istog toga u partizanskim redovima...yeah right :lol:
Link to comment
Zamisli da je to uradjeno kako treba, pa da je ispalo kao i sto i jeste da glavni greh ravnogoraca nije saradnja sa okupatorom nego zlocini protiv civila koji su cinjeni na nacionalnoj ili ideoloskoj osnovi? (pod ovim drugim mislim na nevine civile koji su skoncali jer su bili (percipirani kao) simpatizeri komunista/partizana)Onda bi bilo logicno da se, nakon resavanja pitanja cetnickih zlocinaca, uperi paznja na resavanja istog toga u partizanskim redovima...yeah right :lol:
Pa napisao sam da mi je jasno zašto to nije urađeno...
Link to comment
Trebalo je da pobede oni koji i jesu pobedili, ali da nakon pobede ne zavode jednopartijsku diktaturu, vec da grade normalnu demokratsku drzavu, zasnovanu na vladavini prava i socijalnoj pravdi, naravno u granicama mogucnosti. Vrlo jednostavno.
Jeeeeeeste, najbolje da su trebali da grade demokratiju u uslovima opšte borbe svih protiv svih po osnovima razlike u veri, naciji, ideologiji, sa sve strankama koje su uvek bile nacionalne, nikada svedržavne, sa svežim sećanjima na pokolje, a partizani su svi trebali da se vrate svojim spaljenim kućama bez da dirnu imovinu bogataša i ratnih profitera. Najbolje da bi to uspelo. Izradili bi ih i preveslali brže nego što su nakon 2000. preveslali DOS i Đinđića. Demokratski.
Zamisli da je to uradjeno kako treba, pa da je ispalo kao i sto i jeste da glavni greh ravnogoraca nije saradnja sa okupatorom nego zlocini protiv civila koji su cinjeni na nacionalnoj ili ideoloskoj osnovi? (pod ovim drugim mislim na nevine civile koji su skoncali jer su bili (percipirani kao) simpatizeri komunista/partizana)Onda bi bilo logicno da se, nakon resavanja pitanja cetnickih zlocinaca, uperi paznja na resavanja istog toga u partizanskim redovima...yeah right :lol:
Dokle ćeš više da nastavljaš o tome da nisu sarađivali sa okupatorom kada čak i najzadrtiji ravnogorci sami svojevoljno priznaju barem saradnju sa Italijanima? Ili to nisu bili fašisti i okupatori? Dokle više? Mislim, nije ovo neki dnevni informativni sajt pa da se piskaraju komentari i gde niko nikoga ne zna (mislim, ne zna se ko šta i kada piše ili šta je čitao), valjda smo na ovom forumu samo dali jedno 100 dokaza da su tzv. ravnogorci vrlo otvoreno sarađivali sa fašistima. To što nisu sarađivali u kontinuitetu, ili šta su intimno želeli da im urade "kad se stvore uslovi", to je druga stvar. Eno ti ga Draža na svom suđenju priča kako su zarobljene partizane isporučivali Nemcima u logore. Za mene je to sasvim dovoljna kolaboracija, da ničeg drugog nije bilo. Edited by Filipenko
Link to comment
Jeeeeeeste, najbolje da su trebali da grade demokratiju u uslovima opšte borbe svih protiv svih po osnovima razlike u veri, naciji, ideologiji, sa sve strankama koje su uvek bile nacionalne, nikada svedržavne, a partizani su svi trebali da se vrate svojim spaljenim kućama bez da dirnu imovinu bogataša i ratnih profitera. Najbolje da bi to uspelo. Izradili bi ih i preveslali brže nego što su nakon 2000. preveslali DOS i Đinđića. Demokratski.
Ne znam, mozda si u pravu. Ali to onda znaci da nam je sudbina bila na neki nacin determinisana i da nam je sudjeno da idemo iz jednog sranja u drugo. Iz trule autoritarne monarhije u komunisticku diktaturu, a iz nje najpre u 10 godina ludila koje se tesko moze definisati, a potom u karikaturu parlamentarne demokratije, koja zapravo nije nista drugo nego vladavina bogatog olosa. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Upravo tako. I nakon 50-70-ak godina vladavine bogatog ološa, pod uslovom da 1) nas uopšte bude kao države i 2) da u međuvremenu nekima ne prekurči pa ne iskoriste neko globalno sranje za novi obračun, moći ćemo da idemo dalje.To je razvojni put. Niti smo nešto posebni po tome, niti smo specijalan slučaj, niti posebno pametni (ispostavilo se) da to zaobiđemo.

Edited by Filipenko
Link to comment
Upravo tako. I nakon 50-70-ak godina vladavine bogatog ološa, pod uslovom da 1) nas uopšte bude kao države i 2) da u međuvremenu nekima ne prekurči pa ne iskoriste neko globalno sranje za novi obračun, moći ćemo da idemo dalje.To je razvojni put. Niti smo nešto posebni po tome, niti smo specijalan slučaj, niti posebno pametni (ispostavilo se) da to zaobiđemo.
Sve tačno, samo ne vidim onda čemu kukanje za tim vremenom, koje je predstavljalo samo jednu stepenicu i fazu nedemokratije u određenom obliku.
Link to comment
Ne znam, mozda si u pravu. Ali to onda znaci da nam je sudbina bila na neki nacin determinisana i da nam je sudjeno da idemo iz jednog sranja u drugo. Iz trule autoritarne monarhije u komunisticku diktaturu, a iz nje najpre u 10 godina ludila koje se tesko moze definisati, a potom u karikaturu parlamentarne demokratije, koja zapravo nije nista drugo nego vladavina bogatog olosa.
74 godine je Tito trebao da raspise izbore. Pa onda polako da se narod uci demokratiji.
Link to comment
Sve tačno, samo ne vidim onda čemu kukanje za tim vremenom, koje je predstavljalo samo jednu stepenicu i fazu nedemokratije u određenom obliku.
Ja ne kukam ali znam sledece:1. to je vreme najveceg napretka u svakom svakcijatom smislu koje ovo kukavno parce planete pamti2. kvalitet zivota bio je na visem nivou. Nije na snazi bila kanibalisticka dziberana kao danas. Da - i tad se znalo ko vedri i oblaci ali i slepac vidi da je tad, jednostavno, bilo bolje. Danasnji sljam na vlasti ima problem jer se raja seca toga. To im je i ideal i ono sto zele da zatru.
Link to comment
Ja ne kukam ali znam sledece:1. to je vreme najveceg napretka u svakom svakcijatom smislu koje ovo kukavno parce planete pamti
To u suštini malo ima veze sa režimom na lokalu. To je period opšte ekonomske konjukture (negde do naftnih kriza) u kojem je (za neki ekonomski prosperitet) malo bilo bitno da li si staljinista, torijevac, demohrišćanin ili socdemokrata. Gotovo svaka zemlja Evrope je tada imala svoj najveći napredak u savremenom dobu.edit: ekonomski prosperitet je ključ jer donosi i lovu za ostale usluge, jasno. Edited by buffalo bill
Link to comment
Bilo je bolje, po ceni koja je posle dosla na naplatu. I, ne, tu ne mislim na strane kredite.
+1Danasnjim i buducim generacijama to sto je bilo bolje u poznim danima SFRJ nista ne znaci. Taj "kapital" je uglavnom protracen.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...