Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Veliketm bas пронећало:

Sikorsky-S92.jpg

 

Posle pre neki dan udesa Bristow Sikorsky S92A, nadlezne norveske vazduhoplovne vlasti su do daljnjeg prizemljile sve helikoptere ovog tipa koji su inace takozvani workhorse oko naftnih platformi u Severnom moru...

Klijenti poput Equinor, Aker BP, ConocoPhillips..., su se konsenzusom pridruzili i podrzali odluku...

Iz Lockheed Martin/Sikorsky za sada nema komentara...

 

Bog ubio Tacerku...:sleep:

Edited by namenski
Link to comment
  • 2 weeks later...

A da, to je legit projekat USA vojske da se skrati duzina piste potrebna za poletanje Herkulesa. Meni je isto jako kad su stavili getling, 40mm top i haubicu od 105mm na jedan da sluzi za podrsku armije dole

 

Link to comment

to je i najbolja misija iz cod mw, kada iz tog aviona pružaš podršku specijalcima na zemlji, pa biraš da li ćeš da ožežeš po arapima iz topa od 105 mm ili iz getlinga :happy:

Link to comment

Opet tu i tamo neki maxovi imaju problema... Ništa dramatično, možda se spojleri sami aktiviraju. :fantom:

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 22. 7. 2022. at 14:04, Roger Sanchez said:

Pa ne znam, ali nije bezveze da se narudžbetina financira iz EU proračuna, komad košta 30 milijuna dolara, nije jeftino (mada se meni čini da je to jedina stvarno isplativa masna investicija u državnu avijaciju).

 

Quote

POTPREDSJEDNIK vlade Davor Božinović i potpredsjednica tvrtke Canadian Commercial Corporation Diane Montambault potpisali su danas ugovor o nabavi dva nova vatrogasna zrakoplova, kanadera, ukupno vrijedna 105 milijuna eura, čija se isporuka očekuje za oko pet godina.

Riječ je o novoj generaciji protupožarnih zrakoplova, koje će proizvoditi kanadska tvrtka De Havilland.

Članice EU nabavljaju 20 takvih zrakoplova, a Hrvatska je, uz Grčku, Italiju, Španjolsku, Portugal i Francusku, bila uključena u zajednički postupak nabave zrakoplova DHC-515 s ciljem uspostave trajnih rescEU kapaciteta.

Kanadere se nabavlja europskim sredstvima, a bit će na raspolaganju ne samo državama uključenima u zajedničku nabavu nego i svim drugim članicama EU, ali i trećim državama koje zatraže pomoć.

Plenković: Svaki kanader košta oko 50 milijuna eura europskih sredstava

Ugovor je potpisan u Banskim dvorima, u prisutnosti premijera Andreja Plenkovića, koji je naglasio kako je Hrvatska jedna od desetak zemalja koje trenutno imaju kanadere u svojoj floti. 

"Broj narudžbi europskih zemalja toliko je bio velik da se kompaniji De Havilland isplatilo pokrenuti novu proizvodnju", rekao je premijer. 

Plenković je iznio i podatke da će kanaderi imati kapacitete od po šest tona vode. Svaki košta nešto više od 50 milijuna eura uz stopostotno financiranje europskim sredstvima.

"Time će se broj zrakoplova koje imamo povećati sa šest na osam. Pet zrakoplova kontinuirano je u funkciji, a jedan se koristi za rezervne dijelove. Na ovaj način imat ćemo ih sedam funkcionalnih, bit ćemo dodatno osnaženi za protupožarnu aktivnost u Hrvatskoj, a bit ćemo i važan regionalni faktor", rekao je premijer Plenković.

 

  • +1 1
Link to comment

Imas dva pilota za slucaj, izmedju ostalog, da jedan zaspe i ti odlucis da koristis let za hrkanje. Jel ovo cesta praksa i kod drugih, samo se ne prica, @namenski?

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Imas dva pilota za slucaj, izmedju ostalog, da jedan zaspe i ti odlucis da koristis let za hrkanje. Jel ovo cesta praksa i kod drugih, samo se ne prica, @namenski?

To cemo tesko ikad saznati osim ako nedajboze...

Iz prve ruke znam da je u povratnom letu iz Barija posle CZ utakmice, pilotskom kabinom tekao viski...

Dok je pridruzeni clan bio - sef bg oblasne kontrole letenja... :D 

 

Tako nastaju urbane legende valjda, ko ce znati...

  • +1 1
Link to comment

Moje jedino iskustvo da sam video osoblje (kabinsko, ali opet ne bi trebalo) da konzumira alkohol je bilo sa SriLankan Airlines. 

Link to comment
14 minutes ago, Zaboravan said:

Dešava se da pilot(i) razbiju monotoniju s čašicom. 

 

 

I nadam se nikad vise dobiju dozvolu da upravljaju letelicama.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

I nadam se nikad vise dobiju dozvolu da upravljaju letelicama.

Ja se bojim da su ovde moderna vremena, da ne pominjem vec ofucani podivljalji kapitalizam :) - dosla po svoje.

Vec dugo se ispotiha valjaju konstatacije da su standardi poprilicno spusteni, da su prenaprezanja posada dostigla nedopustiv nivo, a da profesionalna kompetencija sve vise ustupa mesto pouzdanju u modernu tehnologiju cak i tamo gde je to nedopustivo.

Problem je konstatovan (i priznat zvanicno) u pomorskom saobracaju koji bi, samo primera radi, bukvalno stao kada bi neko ugasio GPS, buduci da u zvezde vise niko ne ume da gleda, a ni da prepozna sekstant, a kamoli da se sluzi njime... 

Karikiram, naravno, ali iz dana u dan postaje sve jasnije da nesto ipak nije u redu i to se, hvala internetu i drustvenim mrezama, srecom sve teze da prikriti, gurnuti pod tepih...

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...