Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

josh ne mogu da verujem sta sam prochitala :omorala sam da se dekonstruishem malo, gledajuc balet -_-
Ne daj se, Bubo, u pitanju je greška. Link je trebalo da bude postavljen u Dnevnom tupanu.
Link to comment
makar se buba obradovala.
jakako! -_-taman sam mislila da imam neke nereshive probleme, kad ono! ^_^
Ne daj se, Bubo, u pitanju je greška. Link je trebalo da bude postavljen u Dnevnom tupanu.
nene, lepo je videti da ljudi razmishljaju, razlikujuci pritom uzrok i posledicu na tako jasan nachin :D
Link to comment

Ja imam ozbiljan problem sa relativizacijom pristanka, jer ako se pođe od pretpostavke da je ženama agency ograničena postojećim odnosima moći onda se iz toga vrlo lako može izvući zaključak da žene ne mogu da daju pristanak ne samo na seks nego na bilo šta i, u krajnjoj liniji, da ne mogu da donesu bilo kakvu odluku koja će biti izraz njihove volje. Mislim da je to potencijalno vrlo opasno i degradirajuće, jer nekako implicira da žene nemaju slobodnu volju i da su nesposobne da odlučuju. Vraća ih u status minor-a.Drugo, mislim da su sex-negative feministkinje potpuno omašile (verovatno svesno) kada tvrda da ove druge kažu da je seks 'inherent good'. Ja nisam do sad primetila da iko to tvrdi. A ako misle na tvrdnju da je pleasure inherent good, to je nešto sasvim drugo i tu ne vidim nikakav problem. Treće, OK je to da se seks ne dešava u vakuumu i da nije zaštićen od strukturnih uticaja, ali to uopšte ne znači da žene ne mogu da npr. uživaju u tome da budu potčinjene tokom seksa, a da u svim ostalim sferama života nisu i ne žele da budu potčinjene muškarcima. Mislim da seks ipak nije puka reprodukcija postojećih struktura moći nego je ipak sfera za sebe u kojoj važe drugačija pravila.Četvrto, stav da je svaki seks ustvari silovanje samo zato što je muškarac taj koji penetrira, pa da je zbog toga muškarac uvek subjekt a žena objekat seksa, u suštini je jedno biologističko i užasno ograničeno shvatanje. Mislim da ovog četvrtog nema eksplicitno u linkovanom tekstu, ali je to raširen stav među sex-negative feministkinjama.

Link to comment

jeste, jeste (sejlor, za indija ne znam je l jeste, nemam sad vremena da pročitam to tamo). slažem se ja u načelu. imam i problem sa inherent good as such. i istina je da logički i praktički i kako god hoćeš ova pozicija onemogućava emancipaciju ili barem prepoznavanje (dokazivanje?) emancipacije (bilo koje konkretne) žene. svejedno, zanimljiva je diskusija i i dalje treba malo da razmislim (što ne znači da ću da smislim nešto vredno deljenja)

Link to comment

Ja onu zenu sa gagorderinog linka slabo razumem, meni to imho lici na blagoglagoljivo i self-indulgent trucanje. Nema sanse da to nije mogla da kaze sa 10 recenica.Mislio sam inicijalno da se radi o necemu drugome, o pojavi ovih novih tzv. pro-life wowser feministkinja (vrlo burzoaskog profila). Ovde se izgleda ne radi o tome, nego o nekoj zeni koja ima neku svoju, sasvim petu, misiju.

Link to comment
Četvrto, stav da je svaki seks ustvari silovanje samo zato što je muškarac taj koji penetrira, pa da je zbog toga muškarac uvek subjekt a žena objekat seksa, u suštini je jedno biologističko i užasno ograničeno shvatanje. Mislim da ovog četvrtog nema eksplicitno u linkovanom tekstu, ali je to raširen stav među sex-negative feministkinjama.
Kako ovakve teoretičarke (ili uticajne blogerke, svejedno) objašnjavaju začeće? Ispada da smo svi začeti silovanjem.Ili je to jedno silovanje nužno zbog reprodukcije vrste, ama se treba uzdržavati od takve prakse iz drugih razloga/nagona?
Link to comment

Kao sto rece sejlorka, ta gagorderkina zenska nije to ni rekla, to nije njena skola misljenja. Ona je neka originalka, ovako prateci sa strane moram reci da nisam zapazio te sex-negativne koje nisu istovremeno i wowserke (i koje sasvim sigurno ne bi psovale u svom tekstu).EDIT. Izvinjavam se, mozda neko ne zna izraz wowser (zaboravio sam da je pre svega australijski) - znaci moralista, cistunac... u ovom slucaju cistunka.

Edited by Indy
Link to comment
Kako ovakve teoretičarke (ili uticajne blogerke, svejedno) objašnjavaju začeće? Ispada da smo svi začeti silovanjem.Ili je to jedno silovanje nužno zbog reprodukcije vrste, ama se treba uzdržavati od takve prakse iz drugih razloga/nagona?
Mislim da će retko koja sex-negative feministkinja eksplicitno reći da je svaki seks (koji uključuje penetraciju) silovanje, ali ako kažeš da je pristanak nemoguć onda je to to, zar ne? Iskreno, nemam pojma kako objašnjavaju začeće, ali mogu da pretpostavim da po njihovom mišljenju do začeća dolazi u uslovima ekstremne rodne nejednakost, strukturalnog potčinjavanja žena, itd itd. I ne bi me čudilo da zagovaraju in vitro oplodnju kao pravednije rešenje, ali sad već lupam.Inače, sex negativne feministkinje uopšte ne moraju biti konzreve i čistunice, naprotiv. Ustvari, ne znam kako uopšte pomiriti njihove stavove se konzervativizmom. Edited by sailorman
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...