Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

7 hours ago, Taihoskopija said:

I u Srbiju većina silovatelja pripada krugu porodice i poznanika, pa se i ne prijavljuje i ne prepoznaje u statistici.

 

Ovaj Danski zakon koji zahteva odlučno 'ne' je skandalozan, btw  

 

daj neki link, ne mogu da nađem članak o tome

Link to comment
29 minutes ago, Weenie Pooh said:

Mda, skandalozno je postaviti pitanje da li je možda odnos bio konsenzualan, pa se žrtva™ šest mececi kasnije predomislila i retroaktivno odlučila da je bila silovana. Pošto se to, naravno, nikad ne dešava.

 

 

 

Pa nije i dešava se i to i zastrašujuća je količina lažnih optužbi  (poseban horor je što je teško dokazivo u odbrani) i odvratno je, ali se ovde, koliko sam razumela,  ne uzima u obzir prinuda ucenama, sive situacije i činjenica da je kod većine žena vrlo teško dati "odsečan" i dovoljno jasan fizički odgovor nasilniku u tim situacijama i kad je zaista došlo do silovanja. 

 

@Krošek

 

 

Članak o Danskoj? On je na prethodnoj strani.

 

 

Link to comment

E, moguće i to, ne raspolažem nikakvim statističkim i ozbiljnim podacima van tih usputnih i medijskih  (a i uvek zamislim The Hunt scenario i lažnu optužbu za silovanje i stresem se). Ali, nažalost,  znam kako je na drugoj strani i koliko  zahtev za materijalnim dokazom fizičke pobune u tim momentima može da bude besmislen i bolan i koliko žena odbije da se upusti u prijavljivanje.

Link to comment

Da je samo silovanje i direktni fizički napad u pitanu.....

ne, ovde u Srbiji je, opet, zavladao jedan opšti nipodištavajući stav prema ženama. PC borba je lažna.

 

Evo, ti Taihoskopija, si žena. Dakle, čak i na ovom forumu nisi toliko bitna i značajna kao ja, Junačna Muškarčina.

 

Ja to vidim i osećam. Vide i drugi. Mnogi ne haju. A neki se i zadovoljno oblizuju.

Link to comment
9 minutes ago, Bujodrag said:

Evo, ti Taihoskopija, si žena. Dakle, čak i na ovom forumu nisi toliko bitna i značajna kao ja, Junačna Muškarčina.

 

mgwe9ux2wmqz.gif

Link to comment
1 hour ago, Taihoskopija said:

@Krošek

 

 

Članak o Danskoj? On je na prethodnoj strani.

 

 

 

a ok. pročitao sam. sudeci po tom clanku, danski zakon je isti kao naš. za silovanje je potrebna fizička sila ili nešto analogno tome (uspavljivanje drogom npr). to nije ništa skandalozno samom činjenicom da je opšterašireno u razvijenim zemljama.

 

ono što se odavno predlaže kao "sledeći korak" je rešenje da nije potrebna nikakva prinuda (seks gledano izvana može da izgleda skroz normalno), nego je dovoljno da se zaključi da jedna strana nije opravdano mislila da druga strana daje pristanak za seks, i da ga ta druga strana zaisa i nije davala. to se u realnosti nije baš nešto pozitivno pokazalo, npr. na američim kampusima to je rezultovalo priličnim cirkusom.

 

u realnosti, kada npr. muškarac optužen za silovanje odgovara na pitanje "zašto si mislio da ona hoće da ima seks", davaće takve odgovore na osnovu kojih se ne može nedvosmisleno zaključiti da je žena htela da ima seks. npr. on će reći "otišli smo zajedno u sobu", ili "počeli smo da se dodirujemo" i onda "ja sam mislio da ona zato hoće da ima seks" i sl. na taj način on sam sebe optužuje, jer prosto ispada da on nije mogao biti siguran da postoji pristanak kod druge strane.

 

takođe, u realnosti, pošto ovakvo shvatanje počiva na tome kakvo je bilo nečije psihičko stanje u određenom momentu, ženi mora da se veruje, jer u suprotnom nemoguće je procesuirati silovanje. odnosno da bi se išta postiglo, mora se poći od toga da žena govori istinu, kao od neke pretpostavke. to je u principu okej, i ja ljudski imam tendenciju da verujem žrtvi, ali ako se sve bazira na toj pretpostavci i tumači spram nje, to nije racionalno i pošteno.

 

ono što se faktički nameće rešenjem baziranim na pristanku je da muškarac mora da čuje od žene nešto tipa "hoću da imam seks". zato je zabeležena i praksa potpisivanja nekakvih ugovora o seksu, da posle ne bude problema.

Edited by Krošek
Link to comment

Krošek

 

Aha, razumem. Onda nisam razumela članak/razumela sam diletantski, ali mi i dalje zvuči užasno (verovatno sam subjektivna i emotivno posmatram). Pošto nisam pravnica, moram da pitam seljački:

 

Hipotetički, ako ženu muž primorava na seks godinama (sa „pobiću ti roditelje, kurvo“/“uzeću ti decu“/kola/pare), ili šef preti otkazom, ili žena ne reaguje tučom na napad zamrznuta strahom što je najčešče, a ona nema materijalne dokaze za to sve, onda se dešava šta?

 



Link to comment

Kao i svaka druga pretnja, snimi i koristi to ko dokaz?

 

Ne bih ja uzimao italijane za ozbiljno, oni su svojevremeno osudili neke naucnike jer nisu rekli kad ce tacno biti zemljotres.

Link to comment
35 minutes ago, Taihoskopija said:

(....)

Hipotetički, ako ženu muž primorava na seks godinama (sa „pobiću ti roditelje, kurvo“/“uzeću ti decu“/kola/pare), ili šef preti otkazom, ili žena ne reaguje tučom na napad zamrznuta strahom što je najčešče, a ona nema materijalne dokaze za to sve, onda se dešava šta?

 



 

 

 

A sad zamisli moju drugaricu/bivšu devojku koja je povremeno volontirala na telefonu u Ženskom centru i vrlo suzdržano mi prenosila delove onoga što je tamo čula.

E, to je užas. Te obične, porodične situacije, ponižavanja i maltretiranja koja godinama traju i koja podržva rodbina i komšiluk.

Kad rodjena majka kaže prebijenoj ćerci: Pa nisi trebala, on je dobar, al' napio se, eto. Nije hteo.

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment
33 minutes ago, Bujodrag said:

 

 

A sad zamisli moju drugaricu/bivšu devojku koja je povremeno volontirala na telefonu u Ženskom centru (....)

 

 

Ona je tad radila u ULFA ili kako se već zvala firma koju je upošljavao Global Fond da kontroliše sprovodjnje raznih grantova u ovim krajevima, Srbija, Bugarska, Makedonija, Hrvatska, Madjarska

I baš je dobro zaradjivala. Dovoljno dobro da se skoro stidela toga pa je volontirla na raznim mestima.

 

Ipak, dodje na gajbu posle tog volontiranja i jedva je prepoznam. Bude sva nekako siva. Bleda. 

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Fenomenalan napredak na izvanredno bitnom planu reprezentacije naučnica u dečijim crtežima, ima ih čak 34% :hail: 

 

Jeste da je u stvarnom svetu procenat na skromnih 11%, ali koga za to briga. Važno je šta deca škrabaju, jer svi znamo da se sitna deca pri izboru karijere rukovode polom/rodom postojećih autoritera u branši. Nema dovoljno istaknutih naučnica da ih likom i delom inspirišu, pa će to morati da odrade crteži.

 

Inače ako devojčica zainteresovana za STEM sazna da Teslin spomenik ima pišu ispod kecelje, momentalno diže ruke od nauke i pokunjeno odlazi u kuhinju gde joj je i mesto. It is known.

Link to comment

Jbmliga, zato i nisam komentarisao, samo okačio. Kako je postalo moderno reći: svako ima pravo na sopstveno mišljenje  :ohmy:

 

A i svideo mi se crtež.  :happy: 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...