Jump to content
IGNORED

Пут у средиште земље


Прслин

Recommended Posts

Ako mislite na centralnu Srbiju kao put u središte zemlje, odmah da vam kažem da su moja iskustva sa zdravstvenim sistemom u zlatiborskom okrugu užasavajuća a verujem da je tako i u ostalim gradovima, pa i u Nišu i Kragujevcu, pre svega kada je u pitanju postojanje i opremljenost hirurških sala.  Neprimereno je porediti Urgentni i Klinički centar sa ostatkom Srbije. Što se tiče osnovnog i srednjeg obrazovanja, ne postoje veća odstupanja osim iz oblasti umetnosti ( muzička škola, balet i sl.) ili ako je dete izrazito talentovano za prirodne nauke (pa je šteta da propusti matematičku gimnaziju) ali za decu su podjednako važne vannastavne aktivnosti. Moram da naglasim da blizina sela, prirode, biljnog i životinjskog sveta oblikuju čovekov život, način razmišljanja, opažanja tako kvalitetno da se ne može uporediti ni sa kakvim velegradskim sadržajima, jednostavno ne postoji adekvatan pandan takvom uticaju u periodu odrastanja.

Kada su u pitanju redovne životne aktivnosti, u Beogradu ne može da se toleriše nestanak vode za piće mesecima kao što se dogodilo sa Užicem. To važi i za nestanak el.energije, smetnje na vezama, popravke puteva i druge infrastrukturne probleme koji se neuporedivo brže rešavaju u Beogradu.

Edited by halloween
Link to comment
  • Replies 318
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    66

  • đorđe geprat

    20

  • Tale

    16

  • Dr Arslanagić

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako mislite na centralnu Srbiju kao put u središte zemlje, odmah da vam kažem da su moja iskustva sa zdravstvenim sistemom u zlatiborskom okrugu užasavajuća a verujem da je tako i u ostalim gradovima, pa i u Nišu i Kragujevcu, pre svega kada je u pitanju postojanje i opremljenost hirurških sala.  Neprimereno je porediti Urgentni i Klinički centar sa ostatkom Srbije. Što se tiče osnovnog i srednjeg obrazovanja, ne postoje veća odstupanja osim iz oblasti umetnosti ( muzička škola, balet i sl.) ili ako je dete izrazito talentovano za prirodne nauke (pa je šteta da propusti matematičku gimnaziju) ali za decu su podjednako važne vannastavne aktivnosti. Moram da naglasim da blizina sela, prirode, biljnog i životinjskog sveta oblikuju čovekov život, način razmišljanja, opažanja tako kvalitetno da se ne može uporediti ni sa kakvim velegradskim sadržajima, jednostavno ne postoji adekvatan pandan takvom uticaju u periodu odrastanja.

Kada su u pitanju redovne životne aktivnosti, u Beogradu ne može da se toleriše nestanak vode za piće mesecima kao što se dogodilo sa Užicem. To važi i za nestanak el.energije, smetnje na vezama, popravke puteva i druge infrastrukturne probleme koji se neuporedivo brže rešavaju u Beogradu.

математичких специјалних одељења има у Нишу, ваљеву, Крагујевцу, Краљеву која су ништа слабија од оних у Вељку колико могу да видим по деци која су дошла овамо да студирају потпомогнута стипендијама зарађеним успесима на разним Олимпијадама. Остало стоји.

 

Ja na Durmitoru tih problema nemam, em ima više lekara po glavi stanovnika nego u Beogradu, em su 70% rođaci.

Од који су твоји? Караџићи оли Крстајићи?

Link to comment

da li je neko vec realizovao projekat kontinuiranog zivota u prashumama sredishta zemlje, sa decama djacima peshacima, ili josh samo fantaziramo? ^_^

Link to comment

математичких специјалних одељења има у Нишу, ваљеву, Крагујевцу, Краљеву која су ништа слабија од оних у Вељку колико могу да видим по деци која су дошла овамо да студирају потпомогнута стипендијама зарађеним успесима на разним Олимпијадама. Остало стоји.

 

Од који су твоји? Караџићи оли Крстајићи?

 

Bojovići.

 

da li je neko vec realizovao projekat kontinuiranog zivota u prashumama sredishta zemlje, sa decama djacima peshacima, ili josh samo fantaziramo? ^_^

 

U poslednje vreme razmišljamo o tome jer postoji ozbiljan turistički potencijal od kojeg se može dobro živeti. Škola je 2 km od kuće a gimnazija je na Žabljaku (10 km). Ima radnja, ima struje, ima vode, ima interneta i satelitske televizije. Ne znam, videćemo. 

Link to comment

...

Имам течу и тетку у Адранима. ...

 

moj deda po ocu je iz oplanića, tu i u adranima imam krš neke rodbine :)

Link to comment

da li je neko vec realizovao projekat kontinuiranog zivota u prashumama sredishta zemlje, sa decama djacima peshacima, ili josh samo fantaziramo? ^_^

Ne znam za Srbiju, ali bi bilo dobro kada bi se pokrenula neka akcija da beogradske škole, a naročito vrtići, imaju organizovan boravak u seoskoj sredini, na nekakvom oglednom dobru sa smeštajem, čak može biti  veoma blizu Beogradu.

To postoji u Norveškoj makar za decu predškolskog uzrasta, J. Memedović je snimio emisiju o tome

 http://www.norveska.org.rs/News_and_events/Novosti-i-dogadjaji-/Povratak-prirodi/#.U2Ks25qhzIU

evo ga snimak

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/1480818/%D0%A1%D0%B0%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BC+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE.html

Edited by halloween
Link to comment

 

Ја бих се сутра преселио у викендицу, чак бих био спреман и да путујем сат времена у једном правцу на посао, али је озбиљан проблем са квалитетом образовања, опет не толико због учитеља (сигуран сам да су некио сеоски бољи од неких који предају мојој деци), већ због тога што на пример у сеоским школама у истој учионици седе истовремено деца различитог узраста, што значи да нема говора о било каквом иоле озбиљнијем раду.

Zašto je problem da se organizuju školski autobusi do prvog većeg mesta, pa da klinci uče sa svojim vršnjacima? Hajde da redukujemo priču na finansije. Da li je za državu zaista jeftinije da plaća održavanje školskih jedinica po selima, sa 14 učenika u svim razredima, umesto da im svaki dan obezbedi transport 15km dalje?

Link to comment

Moj cale se preselio na plac kad je otisao u penziju. Nikada pre toga nije ziveo na selu, osim sto je tu dolazio na vikende. I tako,... zeza se. Gajio je kikiriki jedne godine, pa je posejao lesnike, sada drzi guske kao kucne dvorisne ljubimce, a ove godine ih je (hvaljen Isus) ogradio. I ja sam poceo tamo da sadim vocke na praznim mestima. Btw, plac je na dobrom mestu, blizu grada, nalazi se uz put prema Obrenovcu, fino mestasce,.. svojevremeno sam kacio slike na radnoprostorometriji.

 

Zašto je problem da se organizuju školski autobusi do prvog većeg mesta, pa da klinci uče sa svojim vršnjacima? Hajde da redukujemo priču na finansije. Da li je za državu zaista jeftinije da plaća održavanje školskih jedinica po selima, sa 14 učenika u svim razredima, umesto da im svaki dan obezbedi transport 15km dalje?

 

Postoje skolski busevi. Preko puta mog placa je skola i koliko sam video, djake vozi skolski bus. Ranije su putovali obicnim busevima.

Link to comment

Bojovići.

 

 

 

Ја мислио да су Бојовићи из Васојевића.

 

moj deda po ocu je iz oplanića, tu i u adranima imam krš neke rodbine :)

Супер је тај крај. Уз Гледић најлепши у том делу.

Link to comment

Ја мислио да су Бојовићи из Васојевића.

 

 

Od Vasojevića iz Andrijevice su Bojovići koji slave Aranđelovdan, a ovi moji (tazbinski) su Šaranci sa Durmitora i slave Svetog Georgija.

Link to comment

Od Vasojevića iz Andrijevice su Bojovići koji slave Aranđelovdan, a ovi moji (tazbinski) su Šaranci sa Durmitora i slave Svetog Georgija.

Uhhh Vasojevići...Arhineprijatelji plemena mog ćaleta.Pa se čak oženio jednom iz Vasojevića :ph34r:

 

Послато са WЦ шоље усинг БВК

Link to comment

U poslednje vreme razmišljamo o tome jer postoji ozbiljan turistički potencijal od kojeg se može dobro živeti. Škola je 2 km od kuće a gimnazija je na Žabljaku (10 km). Ima radnja, ima struje, ima vode, ima interneta i satelitske televizije. Ne znam, videćemo. 

zvuci dojaja, bas sam nekdan gledo neke slajbe iz tih krajeva.

ako se preselis tamo, svraticu ti, ko sejn, da izrokam vasojevica u crnom i ranjen odjasem u suton.

Link to comment

Aranđelovdan je stara slava Vasojevića. Porodica mog muža je od njih, iz Kolašina, i baš tu slavu slave.

Mada, trolujete Crnom Gorom, tema je Šumadija :heart:

Gledaću da doprinesem slikama maminog rodnog kraja, iz okoline Aranđelovca.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...