Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

WW1 je bio rovovski, dug, mučan. Saveznici su imali prekookeanske kolonije, neograničene resurse. Nemci, Bugari i Austrougari nisu imali šanse.Hitler je već bio druga priča (blickrig i tehnička nadmoć). Da je uspeo da osvoji Englesku...

Link to comment

Pa generali tog doba su bili ubedjeni da ce rat odluciti konjica i brzi pokreti trupa (ako se ne varam). A ima tu uloge i iscrpljenosti (videti pod Rusija i njena prakticna kapitulacija 1917.), Mada, sa ove distance, ja bih pre glasao za okupaciju i mirno cekanje da rat prodje. al svi su generali posle bitke. U svakom slucaju treba odati postu tim ljudima koji su izginuli braneci zemlju.

Link to comment
Sve je to lepo i humano, ali su Hecendorf i ekipa imali malo drugacije planove - Srbija je trebalo da se rasparca, podeli, da je nema.Sa sve istraziteljima u Srbiji ili bez njih. Pustite to, ucitavanje vrednosnih sudova u proslost staru 100 godina je uzaludan posao.
Sto lepo kaze nas narod, nece jezik nego pravo.
Link to comment
Pa cackala je mecku. Osim toga, uvek se moze kapitulirati i cekati da se oluja stisa.
Pa i nije baš, neki jesu ali nije država Srbija. Svakako Srbiji nije trebao rat protiv AU, posebno u situaciji u kojoj je vodila već 2 rata u samo 2 godine. Ali svima ostalima je trebao rat protiv Srbije, posebno Austrougarskoj, što zbog sopstvenih ambicija, što zbog potrebe da namiri saveznike, Bugarsku najpre. Jedino Nemcima nije odgovarao rat na Balkanu jer oni njime ništa nisu dobijali ali je to bila cena savezništva sa Austrougarskom.Obrni-okreni, za Srbiju je rat bio neizbežan, a kad se već mora bolje je ne biti spuštenih gaća. Edited by Arbeitmann
Link to comment

OK, verujem da jeste bio neizbežan austrougarski napad, ali rat se mogao sprečiti kapitulacijom. Ili misliš da smo mi toliko doprineli pobedi saveznika (ja mislim da bi se rat završio isto i bez nas)? Šta misliš da bi bilo drugačije da smo kapitulirali odmah ili nakon što smo videli da je đavo odneo šalu?

Link to comment
OK, verujem da jeste bio neizbežan austrougarski napad, ali rat se mogao sprečiti kapitulacijom. Ili misliš da smo mi toliko doprineli pobedi saveznika (ja mislim da bi se rat završio isto i bez nas)? Šta misliš da bi bilo drugačije da smo kapitulirali odmah ili nakon što smo videli da je đavo odneo šalu?
Čekaj, ti misliš da jetrebalo pustiti vojske stranih država da bez ikakvog otpora rasparačaju Srbiju? Nemojmo se zajebavati to nikada nijedna država ne bi sebi dopustila, ma koliko sa istorijske distance od 100 godina, to moglo biti pragmatično.S druge strane, šta misliš, kako bi se okupatori ponašali prema stanovnicima Srbije? I šta bi se dalje dešavalo?
Link to comment

Za nas (Srbiju) nisu uopšte bitne velike priče, saveznici i stanje na ostalim frontovima, već je značajan proces proširivanja države koji je trajao ceo XIX vek i koji je do 1913. uspeo da inkorporira u sastav države i Kosovo i Makedoniju. Takva Srbija koja se širi, makar na uštrb raspalog Osmanskog carstva, nikako ne odgovara Austrougarskoj, koja taj proces obstruira. Glavni razlog za to je što Beč strahuje da bi ostali AU Sloveni stvarno mogli da dožive Srbiju kao nekakav Pijemont oko kojeg bi se oni okupili u svom otporu Austrougarskoj.Za Srbiju je Prvi svetski rat jednostavno rat za odbranu svega onoga što je stečeno u periodu 1804-1913, a za Austrougarsku rat kojim je htela da uništi jedinu pravu pretnju svovoj dominaciji na Balkanu (dobro, i da povrati ponešto od onoga što je izgubila stvaranjem Italije).EDIT et Bakemono.P.S. Kapitulacija nije bila opcija, ni za državni vrh ni za narod.EDIT2 ne pismenos

Edited by Arbeitmann
Link to comment
Čekaj, ti misliš da jetrebalo pustiti vojske stranih država da bez ikakvog otpora rasparačaju Srbiju? Nemojmo se zajebavati to nikada nijedna država ne bi sebi dopustila, ma koliko sa istorijske distance od 100 godina, to moglo biti pragmatično.S druge strane, šta misliš, kako bi se okupatori ponašali prema stanovnicima Srbije? I šta bi se dalje dešavalo?
Ne radi se o distanci od sto godina nego od 4 godine.Nema razloga da se očekuje da bi se ponašali gore nego recimo u Bosni. S druge strane, nakon što su bili toliko razjareni zbog vraški jakog otpora kojim smo ih dočekali, svi znamo šta su radili. Realno, za te četiri godine poginulo je onoliko ljudi koliko je to fizički moguće.Samo da kažem, ne kažem da sam najpametniji ni da sam u sigurno u pravu, ali nije loše ponekad ni razmisliti o tome ŠBBKBB. Nije mi namera da budem bezobrazan. Čisto pričamo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...