Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

meni je malo jezivo da Nemci ponovo smatraju da imaju pravo na nekakav nacionalni ponos, pogotovo kada ima jos krepkih staraca koji su radosno sprovodili Endlosung.
Moj komentar se odnosi na drzave a ne na nekakve mitske "Nemce" koji danas zare i pale kao da je 45'.Neki starci od po 90 godina su mozda neka poslednja veza ali ona brzo i sigurno izumire.Meni je vise jezivo sto se njihova deca, unuci, praunici kao i sama drzava jos uvek stavljaju u tu fioku bez obzira na poslednjih 70 godina mira kojima treba da se ponose ne samo tzv. Nemci nego i citava Evropa.To je sovinizam poput price o "zlim Srbima" i u tom smislu je ocigledno potrebna revizija istorije da bar mladji narastaji ne bi razmisljali u tim kategorijama. Ustvari, bolje je i nikakvo obrazovanje nego kad se 2014. jos uvek razmislja kao 1914. ili 1944.@ Hamlet, sorry, necu vise. Edited by Anduril
Link to comment
Moj komentar se odnosi na drzave a ne na nekakve mitske "Nemce" koji danas zare i pale kao da je 45'.Neki starci od po 90 godina su mozda neka poslednja veza ali ona brzo i sigurno izumire.Meni je vise jezivo sto se njihova deca, unuci, praunici kao i sama drzava jos uvek stavljaju u tu fioku bez obzira na poslednjih 70 godina mira kojima treba da se ponose ne samo tzv. Nemci nego i citava Evropa.To je sovinizam poput price o "zlim Srbima" i u tom smislu je ocigledno potrebna revizija istorije da bar mladji narastaji ne bi razmisljali u tim kategorijama. Ustvari, bolje je i nikakvo obrazovanje nego kad se 2014. jos uvek razmislja kao 1914. ili 1944.@ Hamlet, sorry, necu vise.
ne, nakon holokausta i ostalih sranja koja su napravili ne mogu biti ponosni na 70 godina mira. ocigledno je da lekcija nije naucena cim postoje pokusaji da se krivica za ww1 prebaci na srbiju. sta, njih treba nagraditi jer su se dobro vladali, a krivicu za 20 miliona mrtvih nek ponesu srbi. ko nas jebe kad nemamo pare. za koju godinu ce cesi biti krivi za ww2, a oni koji se tome protive ce biti proglasavani za soviniste. Edited by buffalo bill
- editovano zbog neprimerenog rečnika
Link to comment
Nemacka je najvisa kriva jer je pogurala Austriju. Austrija je htela da napadne Srbiju jos kod Balkanskih ratova ali je Rusija porucila da im to ne pada na pamet, narocito ne posle jendostrane Aneksije BiH 1908. Austrija je znala da ne moze protiv Rusije. Dodjavola, oni su gubili 1-1 protiv Srbije 1914. Nemacka nije htela da podrzi Austriju kod Balkanskih ratova jer su Rumunija i Grcka, namigivala je i Bugarska, bile znacajne za Nemacku.Ne znam veci rat za resurse od Drugog sv. rata. Celo Hitlerovo zauzimanje istoka se zasnivalo na preuzimanju zemlje i resursa od Slovena-Lebensraum. Jednom je rekao da njegovi generali uopste ne shvataj znacaj nafte i prave razloge napada na SSSR. U stvari, Africka kampanja sa Romelom je trebala da se zavrsi kod Kaspijskog mora spajanjem dve nemacke armije i osvajanjem naftnih polja Bliskog istoka i Rusije. Japanski napad na Perl Harbur je direktna posledica americkog embarga na naftu. Cilj je bio da se onesposobi americka Tihookeansa flota kako bi se obezbedili bezbedni konvoji sirovina iz holandske Istocne-Indije. Sto zamalo da im uspe ali nisu potrefili americke naftne rezerve na Havajima sto je omogucilo amerikancima da masovno upotrebe, u relativno kratkom vremenu, podmornice i rasture japansku ratnu ekonomiju kroz potapanje gomile konvoja sa resursima. Posledica su i kamikaze. Nesto slicno se desilo i Nemcima, samo su onu dugo vremena razbijali Amere i Britance na Atalntiku sa U-booh("vuciji copor" taktika ispod vode), dok nije razbijena sifra sa Enigme.
U-boots su razbijeni kad su napravljeni protivpodmornicki avioni sa dovoljnim doletom da pokriju celu rutu.^ Ne, cesi su jedan lep primer europske saradnje, krivi su poljaci sto su svojim odbijanjem da priznaju realnost uveli neduzne britance i francuze i jos neduznije nemce u rat. Edited by Shan Jan
Link to comment

ova zemlja je u qrcu zato što se stalno gleda unazad i mlati prazna slama konto događanja iz pluskvamperfekta. kada bi više gledali na to šta nas čeka za dva meseca, recimo.

Link to comment

može negde da se splituje ili nakalemi ovo oko nemaca, moram da pitam andurila da mi pojasni oko potrebe za revizijom istorije. dogovorićemo se da nemci nisu krivi za ww1 i ww2, nego da su se ti ratovi prosto desili ?

Link to comment
2vtuusx_zps0c8a3305.jpgJos nesto je izumrlo u ovom ratu, nestalo: konjica.Rat se ekspresno demokratizovao, ginuti za drzavu koja je pocela da se zove otadzbina, domovina, postalo je pravo, obaveza, a tako gde su se bas potrudili i privilegija.Neke druge privilegije, kako sto je ona po defaultu klasna, dzentrijska takoreci, su zato otstropotale u istoriju.Medju njima i konjica, lepa samo za oko, slikanje i parade na koje su po pravilu bili slabi clanovi takozvanih vladajucih kuca i izlapeli generali koji se, spremajuci se za naredni, uvek spremaju za poslednji rat koji su vodili.Nema, niti ce ikada vise biti konjickih jurisa, sa mladim husarskim i ostalim fensi oficirima na celu; izuzetak ce jos neko vreme da ostanu ravnice Istocne Evrope, ali ce tamo da se pojave neke druge konjice koje ce Evropu da podsete na jos dalji Istok odakle su oduvek dolazili najbolji konjanici sveta,A konj, konj ce da stavi gas masku i tegli.French-WW1-Cavalry_zps00d01f44.jpg
Link to comment
ova zemlja je u qrcu zato što se stalno gleda unazad i mlati prazna slama konto događanja iz pluskvamperfekta. kada bi više gledali na to šta nas čeka za dva meseca, recimo.
Pa izgleda da je u ovom slučaju Nemcima stalo oko toga. Inače ne vidim čemu tema sa ovakvim naslovom, mislim može da se diskutuje o tome jesu li Nemci krivi za WWI, ali onda možemo da otvorimo i teme Da li je nebo plavo, Da li more slano, Da li sunce sija i tako to.
Link to comment
Kako prosto desili? :huh:
pa ne znam. ne sme biti niko kriv, jer će se onda neko osećati loše. a ako niko nije kriv, onda se desilo prosto desilo. a verovatno se može revizija istorije raditi i tako da se krivica skine sa trenutno jakih na one jadne.zato me i zanima šta anduril misli pod time da je potrebna revizija istorije.
Link to comment
ova zemlja je u qrcu zato što se stalno gleda unazad i mlati prazna slama konto događanja iz pluskvamperfekta. kada bi više gledali na to šta nas čeka za dva meseca, recimo.
o da. treba da priznamo da smo krivi za prvi i drugi svetski rat, ne bi li dobili 20 000 evra kredita za dva meseca.
Link to comment
Хабзбург је хтео и добио рат
Прво питање за генералног директора бечког Државног архива Волфганга Мадертанера, у интервјуу који „Политика” сутра у целини објављује, наравно, односило се на Први светски рат – да ли сматра да је Србија крива за Први светски рат због Сарајевског атентата.Сарајевски атентат није био ни узрок ни разлог за Први светски рат, већ је био добродошао као повод Хабзбуршкој монархији да покрене ратну машинерију у одавно планираном правцу... Паралелно је послужио империјалистичким велесилама Европе као сигнал за отварање фронтова широм континента.Образлажући своју тезу, Мадертанер је подсетио да је опште познато и поткрепљено документима да је Конрад фон Хеценроф (шеф аустроугарског генералштаба) безмало ултимативно захтевао од цара Вилхелма и надлежних соколова у немачком генералштабу да подрже Беч у превентивном рату или против Италије или против Србије, уколико се за то укаже прилика.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...