Jump to content
IGNORED

Uopsteni saveti


Venom

Recommended Posts

Odeš kod izabranog lekara i posle kratkog pregleda izdati nalog za vakcinisanje.

A ovaj drugi deo pitanja ne razumem. Vakcinišem se svake godine, radim sa decom različitih uzrasta a ja imam raznih oboljenja. Nisam imala ni Covid do sada, pa se i dalje vakcinišem....

@Paul Gompitz

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, makondo said:

Odeš kod izabranog lekara i posle kratkog pregleda izdati nalog za vakcinisanje.

A ovaj drugi deo pitanja ne razumem. Vakcinišem se svake godine, radim sa decom različitih uzrasta a ja imam raznih oboljenja. Nisam imala ni Covid do sada, pa se i dalje vakcinišem....

@Paul Gompitz

Pitanje je da li onda te zime nakon vakcinacije stvarno ne dobijes grip? I kad je najbolje vrijeme za vakcinaciju?

Link to comment

Do sada nisam imala grip.

AlI to ne znači da ga apsolutno nećeš dobiti, već možeš da imaš grip sa blažom kliničkom slikom.

Primam i Prevenar vakcinu ( štiti od streptokoka), i ne znači da ih neću imati, već me vakcina štiti od teže kliničke slike- a to bi npr. bila upala pluća i sl.

 

Link to comment
11 hours ago, Paul Gompitz said:

Pitanje je da li onda te zime nakon vakcinacije stvarno ne dobijes grip? I kad je najbolje vrijeme za vakcinaciju?

 

Ublazi simptome kada dobiješ, sto nije zanemarljivo za određene grupe - ne znam da li imaš neku hroničnu boljku ili bi čisto ovako. Moj doktor kaze da nema neke potrebe za zdrave i prave, ali eto vec to ako si u kontaktu sa mnogo dece u zatvorenom preko zime - vredi.

 

Sad negde se valjda polako dobijaju vakcine za novu sezonu, ne mogu ni da ih našteluju mnogo ranije. (Mislim da sam ja tokom trudnoća baš tako čekala da stignu, do kraja oktobra bih ih odradila)

Najbolje je definitivno odraditi ih pre nego što krene talas gripa, negde je to decembar, negde tek januar. Nezgodno je sto i sam virus se menja tokom vremena pa tvoja zastita moze ispasti slabija do kraja, a već u startu ova vakcina ne obećava kao one za ozbiljne bolesti. (Objasnio moj doca)

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment

kao neko ko je od gripa naje*avao svake godine (nedelju dana izuzetno visokih temperatura, raspadanje od bolova, kašalj koji posle vučem nedeljama...) nakon porodjaja sam počela redovno da se vakcinišem.  i ako jesam dobijala grip, više nikada nije bilo tako strašno - nekako sam se provlačila sa par dana slinavosti, par dana blaže glavobolje i eventualno neka sitna temperatura...

 

najjače je bilo kad sam dobila svinjski grip 2009., i od 8 dana u poseti kumi u Londonu sećam se otprilike 2: ostatak sam provela u opštem bunilu usled visoke temperature i nemogućnosti da ostanem budna duže od 20 minuta.

 

zato sam ja sad najljuća vakserka.

  • Haha 1
Link to comment
On 16. 10. 2023. at 15:48, makondo said:

Do sada nisam imala grip.

AlI to ne znači da ga apsolutno nećeš dobiti, već možeš da imaš grip sa blažom kliničkom slikom.

 

a nevezano za ovo, pokazalo se da recimo osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti imaju znatno bolju prognozu ako se redovno vakcinišu (nevezano sa samim oboljevanjem od gripa) i dokaz je tako dobar da će verovatno uvesti kao preporuku (bilo je beše da li na ovogodišnjem ili prošlogodišnjem kongresu kardiologa)

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
10 minutes ago, decak Kejt said:

najjače je bilo kad sam dobila svinjski grip 2009., i od 8 dana u poseti kumi u Londonu sećam se otprilike 2: ostatak sam provela u opštem bunilu usled visoke temperature i nemogućnosti da ostanem budna duže od 20 minuta.

 

zato sam ja sad najljuća vakserka.

 

I ja sam tad fasovala svinjski grip - pokupila ga sasvim sigurno cekajuci u DZu satima da bih dobila uput za ortopeda - secam se da sam govorila mojima da mi odseku glavu i da ne mogu da izdrzim. Imala sam bas visoku temperaturu i upalu pluca do kraja.

 

Proslu zimu sam neverovatno ostajala zdrava i pored svih slinavih, i sad da me ubijes, ne znam da li sam se bocnula ili ne, jer sam jos dojila tad pa mozda i jesam.

Link to comment

+1 na svinjski grip. 2010. u februaru. Tri dana bez prestanka 39, urnisalo me. Posle sam bio bolje da nije bilo tako ekstremno, ali trebalo mi je nedelju dana da dođem sebi.

 

Sad me izgleda uhvatio ovaj veliki kašalj o kojem se ovih dana priča. Doktor nije 100% siguran, imam antitela ali može biti i od vakcine koju sam verovatno dobio kao klinac.  Ali bilo je u vrtiću, drži me od prošlog ponedeljka blago povišena temperatura i neka opšta izmorenost (penjanje uz stepenice pakao) i kašljem sumanuto od petka.  Dao mi je antibiotike, ide malo na bolje. Pluća mi baš onako fino krckaju kad udišem, kao da neko tiho gužva kesicu čipsa. Još me pita jel čujem to kad me je preslušao. Rekoh, čujem.

Link to comment
  • 4 months later...

nisam znala na koju temu pa ajde ovde

 

mom mužu se izgleda izmiče dijabetes izvan kontrole

dobro, nije ni neko čudo, bori se više od 30 godina, izgleda je vreme za sledeći korak

 

i sad, krenula ja da se informišem ko je dobar endokrinolog i dođem do imena Vesna Dimitrijević Srećković

 

i tako malo krenem bespućima interneta  i pogledam njen profil na instagramu i jbt, kao da je profil neke popadije i sad više ne znam šta da mislim :isuse:

 

možda nešto samnom nije u redu, jbg  :unsure:

 

elem, ima li neko provereno dobrog endokrinologa ?

trebaće i meni, poludeo mi holesterol

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
3 hours ago, dùda said:

nisam znala na koju temu pa ajde ovde

 

mom mužu se izgleda izmiče dijabetes izvan kontrole

dobro, nije ni neko čudo, bori se više od 30 godina, izgleda je vreme za sledeći korak

 

i sad, krenula ja da se informišem ko je dobar endokrinolog i dođem do imena Vesna Dimitrijević Srećković

 

i tako malo krenem bespućima interneta  i pogledam njen profil na instagramu i jbt, kao da je profil neke popadije i sad više ne znam šta da mislim :isuse:

 

možda nešto samnom nije u redu, jbg  :unsure:

 

elem, ima li neko provereno dobrog endokrinologa ?

trebaće i meni, poludeo mi holesterol

 


Vesna Mijailović, klinika Medica Interna Plus na NBG 

kod nje sam već 10+ godina, i uvek kažem da nije bilo nje, ne bi bilo ni moje juniorke

ali je toliko puna da se pregled sada zakazuje vrv za jun, ja uvek kad odem na kontrolu zakažem sledeću za 4,5 meseci, tako da budite spremni da neće biti slobodnih termina u neko skorije vreme :/

  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, dùda said:

nisam znala na koju temu pa ajde ovde

 

mom mužu se izgleda izmiče dijabetes izvan kontrole

dobro, nije ni neko čudo, bori se više od 30 godina, izgleda je vreme za sledeći korak

 

i sad, krenula ja da se informišem ko je dobar endokrinolog i dođem do imena Vesna Dimitrijević Srećković

 

i tako malo krenem bespućima interneta  i pogledam njen profil na instagramu i jbt, kao da je profil neke popadije i sad više ne znam šta da mislim :isuse:

 

možda nešto samnom nije u redu, jbg  :unsure:

 

elem, ima li neko provereno dobrog endokrinologa ?

trebaće i meni, poludeo mi holesterol

 

Auuh sad pogledah IG od ove.... Lebe mekani...

Link to comment
22 hours ago, dùda said:

nisam znala na koju temu pa ajde ovde

 

mom mužu se izgleda izmiče dijabetes izvan kontrole

dobro, nije ni neko čudo, bori se više od 30 godina, izgleda je vreme za sledeći korak

 

i sad, krenula ja da se informišem ko je dobar endokrinolog i dođem do imena Vesna Dimitrijević Srećković

 

i tako malo krenem bespućima interneta  i pogledam njen profil na instagramu i jbt, kao da je profil neke popadije i sad više ne znam šta da mislim :isuse:

 

možda nešto samnom nije u redu, jbg  :unsure:

 

elem, ima li neko provereno dobrog endokrinologa ?

trebaće i meni, poludeo mi holesterol

 

Dobila sam preporuku za dr Teodoru Beljić, ali još nisam bila. 

  • Hvala 1
Link to comment
On 1. 3. 2024. at 20:47, decak Kejt said:

Vesna Mijailović, klinika Medica Interna Plus na NBG 

kod nje sam već 10+ godina, i uvek kažem da nije bilo nje, ne bi bilo ni moje juniorke

ali je toliko puna da se pregled sada zakazuje vrv za jun, ja uvek kad odem na kontrolu zakažem sledeću za 4,5 meseci, tako da budite spremni da neće biti slobodnih termina u neko skorije vreme :/

I moja drugarica se kune u nju, ima nekoliko autoimunih oboljenja (Hašimoto included) i ovu Vesnu kuje u zvezde.

Ide kod nje u Alfa Medicu, moguće da je tamo češće na raspolaganju jer je Vesna vlasnica klinike.

Link to comment
  • 1 month later...
On 1. 3. 2024. at 17:08, dùda said:

nisam znala na koju temu pa ajde ovde

 

mom mužu se izgleda izmiče dijabetes izvan kontrole

dobro, nije ni neko čudo, bori se više od 30 godina, izgleda je vreme za sledeći korak

 

i sad, krenula ja da se informišem ko je dobar endokrinolog i dođem do imena Vesna Dimitrijević Srećković

 

i tako malo krenem bespućima interneta  i pogledam njen profil na instagramu i jbt, kao da je profil neke popadije i sad više ne znam šta da mislim :isuse:

 

možda nešto samnom nije u redu, jbg  :unsure:

 

elem, ima li neko provereno dobrog endokrinologa ?

trebaće i meni, poludeo mi holesterol

 

Djuro Macut

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...