Jump to content
IGNORED

Endarkenment


Indy

Recommended Posts

Potpuno neverovatno, Scientific American brani ovu presudu. Kao, presuda nije protiv nauke, vec protiv nedostatka komunikacije. Neko treba da im objasni sta je u stvari posao naucnika. Ako vec rade za zurnal sa tim imenom, valjalo bi da se o tome informisu. Fakn neverovatno.

Link to comment

potpuno je jezivo sto su ih osudili. nadam se da ce vest izazvati dovoljno bure da ce se predomisliti nakon zalbe.

[nerdy] posao seizmologa inace u nekim momentima jako lici na ono sto i ja radim - na osnovu merenja na povrsini glave (zemlje), pokusavam da dokucim gde u mozgu (zemlji) nalazi (epi)centar koji generise neku aktivnost. to se zove 'inverse problem' i teorijski gledano nema resenje koje je sigurno tacno. prakticno, ako se vise stvari dogadja istovremeno ispod povrsine, i znamo da se dogadja, mozemo da zakljucimo sta ce da se desi kad stigne do povrsine. recimo da imamo dva centra aktivnosti, i nek jedan ima jacinu od dve neke jedinice, a drugi od tri, jasno je da cemo na povrsini imati 2+3 = 5. ono sto seizmolozi medjutim imaju kao informaciju je samo 5. i na osnovu toga treba da dokuce da li se izpod zemlje desilo 1+4 ili 2+3, 3+1+1, 5+0, 1+1+1+1+1 itd. teorijski, to nije moguce znati. u praksi, skup mogucih resenja se suzava na osnovu raznih drugih pretpostavki i saznanja (o geologiji recimo) i postoji resenje koje se smatra najverovatnijim, ali nikad i 100% sigurnim. tek nakon toga, ide deo gde treba da predvide sta ce se dogoditi u buducnosti, i kada u buducnosti ce se desiti. presuda prakticno pretpostavlja da su seizmolozi znali na osnovu svoju procena da ce se zemljotres verovatno dogoditi, i da su nonsalantno zanemarili da to iskomuniciraju. mislim, mrs u picku materinu.[/nerdy]

medjutim, izuzev dela gde scientific american zbilja brani presudu ( :ph34r:), mislim da postavlja dobra opsta pitanja o komunikaciji naucnika prema nenaucnicima. ideja da drugi treba da se dovoljno obrazuju da bi nas razumeli je po mom misljenju promasena. mislim lepa je, optimisticna, ali je nerealna. zasto bi neko ucio nesto sto ne zeli (umesto neceg sto zeli!) samo da bi razumeo mene? i kako da budem sigurna da je naucio onoliko dobro koliko ja zelim da zna, da bi zasluzio da mu dam informaciju? citala sam skoro vrlo zanimljivu knjigu o komunikaciji naucnika prema nenaucnicima - i cini mi se da je laksi put da naucnici obrate vise paznje na to koji modusi komunikacije ne pale kad izadju iz svog uobicajenog okruzenja. pisac je inace bio profa, pa je odlucio da zeli da ucini nesto vise za okeane, darvina i ozon, pa se preselio u holivud i poceo da snima dokumentarce. nakon 15 godina se vratio nauci. u knjizi poredi komunikacione stilove naucnog i filmskog sveta, i izdvaja tipicne greske koje naucnike cini neprijemcivim za ostatak sveta. vec u jednom od ranih filmova razvija ovu ideju donekle. da ne prepricavam sad knjigu, hocu samo da kazem da mi realnije deluje da nauka upregne neke PR ljude za malo interne obuke (CERN recimo to radi jako dobro), nego da se ocekuje od ostatka sveta da se obuci u naucnom razmisljanju. jeste, svi se jezimo na PR, s razlogom, ali vremenom bi se mogli razviti neki modeli koji su prihvatljivi cak i naucnicima.potpuni offtopic za endarkment temu :-/

Link to comment

Nužna reakcija na pravosudno™ ludilo:

The head of Italy's disaster body, Luciano Maiani, has resigned to protest against prison sentences passed on seven colleagues over the 2009 earthquake in L'Aquila.Prof Maiani, a physicist, said the Serious Risks Commission could not work "in such difficult conditions".The 6.3 magnitude quake killed 309 people and left the city in ruins.Prof Maiani's decision to quit was announced by the Italy's Civil Protection department, which said the commission's vice-president, Mauro Rosi, and emeritus president Giuseppe Zamberletti had also tendered their resignations."The situation created by yesterday's sentence... is incompatible with running the commission's work in a calm and efficient manner and with its role of giving high level advice to the organs of the state," Mr Maiani said in a statement on the department's website."These are professionals who spoke in good faith and were by no means motivated by personal interests, they had always said that it is not possible to predict an earthquake," he told the Corriere della Sera newspaper."This is the end of scientists giving consultations to the state," warned Prof Maiani, a world-renowned physicist who was director general of the Cern nuclear research centre in Switzerland from 1999-2003.
Link to comment
Zasto bi naucnici uopste komunicirali sa nenaucnom javnoscu? Nauka je danas posao kao i svaki drugi i nema nikakve potrebe da naucnici, u tom svojstvu, komuniciraju sa plebsom.
Pa valjda da ne bi predstavnici plebsa donosili dalekosezne odluke na bazi sujeverja ili proizvoljnog tumacenja cinjenica i sveta oko sebe. Za pocetak.
Link to comment
Zasto bi naucnici uopste komunicirali sa nenaucnom javnoscu? Nauka je danas posao kao i svaki drugi i nema nikakve potrebe da naucnici, u tom svojstvu, komuniciraju sa plebsom.
vecina i ne mora (a bogami i ne treba), ali htedoh da kazem da tamo gde postoji komunikacija, ima dosta, hm, room for improvementa. trenutno je to ko komunicira s javnoscu, i koliko, prilicno arbitrarno.
Link to comment

Ali zar nije od tih seizmologa traženo da prokomentarišu prognozu koju je izneo neki fizičar/tehničar iz neke laboratorije, na osnovu nekakve koncentracije radona? Šta je trebalo da urade, s obzirom na to da verovatno ne znaju o tome apsolutno ništa, nema veze sa njihovom strukom?Fascinantno je da su osuđeni za neizazivanje masovne panike.

Link to comment

ma svejedno, ako procenjujes stepen rizika, znaci da rizik postoji. nakon sto se nesto dogodilo, ta analiza vise nema smisla. moguce je da rizik bude samo 10% a da se zemljotres ipak dogodi. pre nego sto se zemljotres dogodio, nisu mogli da znaju. osuda pretpostavlja da su znali da samo sto nije, a nisu rekli.

Link to comment
Ali zar nije od tih seizmologa traženo da prokomentarišu prognozu koju je izneo neki fizičar/tehničar iz neke laboratorije, na osnovu nekakve koncentracije radona? Šta je trebalo da urade, s obzirom na to da verovatno ne znaju o tome apsolutno ništa, nema veze sa njihovom strukom?Fascinantno je da su osuđeni za neizazivanje masovne panike.
Ovo zmo pomenuli na kratko pre godinu dana, kada je sudjenje pocelo. Inace coveku koji je (tim svojim metodama) predvideo zemljotres su svojevremeno natovarili optuznicu za uznemiravanje javnosti, pise u linku (a ja pisem sa mobilnog, oprostite). Idiotizam bez premca. www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=10368&st=1980#entry1481441
Link to comment
cini mi se da je laksi put da naucnici obrate vise paznje na to koji modusi komunikacije ne pale kad izadju iz svog uobicajenog okruzenja.
zasto bi neko (npr. ja) ucio nesto sto ne zeli (umesto neceg sto zeli!) samo da bi me neko razumeo? -_- Ja ne razumem automehanicare bas nista pa im to ne smeta da mi naplacuju 70 dolara na sat za ruke.
Zasto bi naucnici uopste komunicirali sa nenaucnom javnoscu? Nauka je danas posao kao i svaki drugi i nema nikakve potrebe da naucnici, u tom svojstvu, komuniciraju sa plebsom.
:thumbsup:twittti.jpg Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...