Jump to content
IGNORED

I danas postoje heroji


Lezilebovich

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    22

  • Lancia

    15

  • wall

    14

  • Zupermen

    13

Top Posters In This Topic

+1 :fantom:

 

evo šta je rezultat kretenskog vraćanja politike u politiku vidite boldovano

 

 

Pesma naljutila kuvara u Skadarliji, a onda je dobio OTKAZ

 

Večernje novosti | 08. 12. 2016 - 15:09h | Komentara: 207

 

Kuvara Marka Orelja, rodoljublje je koštalo posla u jednom skadarlijskom restoranu, sprečivši muzičare da sviraju pesmu iz doba nemačke okupacije.

Foto: Dejan Briza / RAS Srbija Ilustracija

 

On je pre tri dana dobio momentalni otkaz jer se pobunio što su muzičari u lokalu gostima iz Nemačke svirali pesmu "Lili Marlen", pišu Večernje novosti. Orelju je zasmetala numera koju je otpevala Marlen Ditrih, jer ga je direktno asocirala na nemačku okupaciju Srbije. Poznato je da je ova pesma bila nezvanična himna nemačkih vojnika u Drugom svetskom ratu.

 

- Dok sam pripremao hranu, čuo sam iz restoranskog dela kako odjekuju taktovi pesme koju su na usnama imali fašistički vojnici kada su počinili najveće zločine u istoriji čovečanstva - objašnjavao nam je u sredu Orelj svoje motive za prekid zabave.

 

Kako kaže, izašao je iz kuhinje i rekao muzičarima da odlože instrumente i prekinu sa svirkom.

 

- Zatim sam pozvao menadžera restorana, a on se samo smejao na ono što sam rekao. Pitao sam ga da li je normalno da se ovakve pesme sviraju usred Beograda, na šta mi je on odgovorio da mogu da idem kući - priča Orelj.

 

Više od otkaza kuvaru je zasmetalo što niko od osoblja u restoranu nije reagovao kada su muzičari počeli da sviraju ovu pesmu.

 

- Došli smo u situaciju da u svojoj zemlji, pred svakim ko dođe iz inostranstva, ponizno pognemo glavu. Pobunio sam se što se Nemcima svira ta pesma u srcu Beograda, gde su njihovi preci napravili strašne zločine - kaže Orelj.

 

Menadžer restorana Dragan Nedeljković, za "Novosti", potvrdio je da je Orelju rekao da ide kući, kada je ovaj od njega tražio da se prekine svirka.

 

- Počeo je glasno da viče kako ta pesma ne sme da se svira. On nije na posao primljen da bude muzički urednik, već kuvar - objašnjava Nedeljković razloge za otkaz Orelju, dodajući da nije znao da je pomenuta pesma imala takvu istorijsku ulogu tokom Drugog svetskog rata.

 

Edited by Hella
Link to comment
koja budala :isuse:

što? jel su trebali u jajincima da sviraju. čovek pokazao 1 karakter i skidam mu kapu.

budala je možda zbog posla, al za kuvara pogotovu ako je dobar problema nema.

 

ok sve da je lili marlen ljubavna pesma, ali granica negde treba da postoji. nešto ne verujem da bi sličnu uslugu mogao da dobije u pragu, parizu...

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

što? jel su trebali u jajincima da sviraju. čovek pokazao 1 karakter i skidam mu kapu.

budala je možda zbog posla, al za kuvara pogotovu ako je dobar problema nema.

 

ok sve da je lili marlen ljubavna pesma, ali granica negde treba da postoji. nešto ne verujem da bi sličnu uslugu mogao da dobije u pragu, parizu...

 

+1

Link to comment

što? jel su trebali u jajincima da sviraju. čovek pokazao 1 karakter i skidam mu kapu.

 

 

I time si se pridruzio klubu nemaca pojma kome pripada doticni.

 

Tekst pesme je u sustini antiratni (napisan 1915. na frontu), i nemacki vojni radio Beograd je pesmu pustao ne zato sto je tako naredjeno, vec zato sto nije imao mnogo sta drugo da pusta. Da je tekst takav kakav je nije ostalo nezapazeno, pa je 1 Gebels zatrazio da se pesma zabrani i da se prestane s emitovanjem. Medjutim, pesma je bila toliko popularna medju vojnicima, da je vracena u program. Pesma je bila jako popularna i medju saveznickim vojnicima, pa je verziju za saveznicki radio snimila - pazi sad - Marlena Ditrih, koja je bila sve samo ne nacista (tj. koja je pobegla iz Nemacke zbog nacista), i koja je onda izvodila tu pesmu uzivo saveznickim vojnicima tokom rata, obilato. Nigde, osim u glavama nabedjenih neobavestenih srpskih levicara, nisam video da se ta pesma smatra kontorverznom.

 

Lili Marlen nije neka "nacisticka pesma", vec jedan mali trag ljudskosti u besmislu zla i unistenja drugog svetskog rata. Medjutim, oni koji su je jedino sreli u onoj sceni u ,,Balkan Ekspresu" to, jebiga, ne znaju, pa se onda ko taj kuvar istripuju da su pevac koga u filmu glumi Toma Zdravkovic koji prkosi nacistima.

 

Dakle, opet, kuvar je budala.

Link to comment

I time si se pridruzio klubu nemaca pojma kome pripada doticni.

 

Tekst pesme je u sustini antiratni (napisan 1915. na frontu), i nemacki vojni radio Beograd je pesmu pustao ne zato sto je tako naredjeno, vec zato sto nije imao mnogo sta drugo da pusta. Da je tekst takav kakav je nije ostalo nezapazeno, pa je 1 Gebels zatrazio da se pesma zabrani i da se prestane s emitovanjem. Medjutim, pesma je bila toliko popularna medju vojnicima, da je vracena u program. Pesma je bila jako popularna i medju saveznickim vojnicima, pa je verziju za saveznicki radio snimila - pazi sad - Marlena Ditrih, koja je bila sve samo ne nacista (tj. koja je pobegla iz Nemacke zbog nacista), i koja je onda izvodila tu pesmu uzivo saveznickim vojnicima tokom rata, obilato. Nigde, osim u glavama nabedjenih neobavestenih srpskih levicara, nisam video da se ta pesma smatra kontorverznom.

 

Lili Marlen nije neka "nacisticka pesma", vec jedan mali trag ljudskosti u besmislu zla i unistenja drugog svetskog rata. Medjutim, oni koji su je jedino sreli u onoj sceni u ,,Balkan Ekspresu" to, jebiga, ne znaju, pa se onda ko taj kuvar istripuju da su pevac koga u filmu glumi Toma Zdravkovic koji prkosi nacistima.

 

Dakle, opet, kuvar je budala.

Sve tačno.

Kao što je i tačno da je ta pesma ovde, za ogromnu većinu, asocijacija na nemačku vojsku.

Malo pipavo...

Link to comment

Sve tačno.

Kao što je i tačno da je ta pesma ovde, za ogromnu većinu, asocijacija na nemačku vojsku.

Malo pipavo...

 

Asocijacija...kome? 70 godine posle okupacije?

 

Da se pobunio neko ko je preziveo okupaciju i ima traumu od toga sto su mi nemacki vojnici ispod prozora pevali Lili Marlen...OK, to bih potpuno razumeo i to bi bilo skroz pipavo. No ja sam bio pod utiskom da je doticni kuvar dosta mladji. Ako je 20-neko ili 30-neko godiste, i seca se okupacije, evo, izvinjavam mu se do neba, najozbiljnije.

 

A za one koje su asocijacije stvorili gledajuci Balkan Ekspres i partizanske filmove, za njih razumevanja nemam. 

Link to comment

 

Sace Hazard da objasni... :fantom:

 

 

 

Edit:

 

Lili Marlen nije neka "nacisticka pesma", vec jedan mali trag ljudskosti u besmislu zla i unistenja drugog svetskog rata.

 

Bravo majstore!!!  :0.6:

Edited by namenski
Link to comment

hazarde da ne preterujes malo?

 

ponudio si svoje vidjenje, sve ok

 

samo jbg, meni je to busno. kao prvo zaista ne vidim kako su to partizanski filmovi 20,30 godina kasnije uticali da se pesma nadje na repertoaru drzavne radio stanice pod kontrolom nacisticke nemacke?

 

 

i prilicno je aktuelna tema raznih obelezavanja vojsci nacisticke nemacke po "regionu", ne samo ovde na forumu

verovao ili ne ja sam jutros slusao mesara :) kako prica o toj temi, a nekako verujem da potez kuvara moze biti u vezi sa tim 

Edited by pbg12345
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...