Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

On 5.6.2022. at 21:25, Ras said:

Ispekao sam cele patlidžane u rerni i nekoliko češnjeva belog luka.

Kada se malo ohlade, vadim meso, sitno naseckam, začinim i kratko pržim na puteru.

Po hlađenju sve ide u grčki jogurt.

 

Refika - moja inspiracija!

Mogu li da zamolim za recept? 

 

Link to comment
13 hours ago, Sandradjer said:

Mogu li da zamolim za recept? 

 

Ne znam šta bi zapravo bio precizan reecept, obzirom da sam sam proces već opisao, a da su količine proizvoljne i začini po ukusu?

 

Da probam malo detaljnije....

Patlidžan može da se pripremi na nekoliko načina, čitav plod, ili isečen na komade, na tiganju, na roštilju, što bi bilo verovatno najbolje kada se ima uslova za to, a u kućnim uslovima kao najpraktičnije nameće se pečenje u rerni, na plehu, obloženom papirom za pečenje.

Rerna na 180 stepeni, a vreme pripreme zavisi od veličine ploda, oko 30-40 minuta, pri čemu patlidžan treba okretati s vremena na vreme, da bi bio ravnomerno ispečen. Kada je mekan sa svih strana, pečen je.

Nakon pečenja, čim malo popusti vrelina, rasečeš patlidžan i kašikom odvojiš meso od kore.

Za "pasiranje" je obično dovoljno da na dasci par puta nožem unakrst prođeš preko mase. Može blender, može ručno pasiranje alatkom za pire krompir, može viljuškom - meso patlidžana je dovoljno meko i zahvalno za mehaničku obradu. Finije pasiranje znači finiji rezultat na kraju, a ja više volim nešto grublju obradu nožem, kako bi sačuvao malo više teksture. 

 

Beli luk, par neoljuštenih čenova ispečeš paralelno sa patlidžanom, pri čemu je vreme pripreme u odnosu na patlidžan znatno kraće.

Po pečenju, istisneš beli luk iz opne, ispasiraš viljuškom i pomešaš sa mesom patlidžana.

 

Začini: so, biber i mlevena paprika (slatka ili ljuta).

 

Digresija: Ova masa već je dovoljno ukusna za sebe i uz sveži peršun, limun, tahini, malo dodatnog maslinovog ulja, itd... može da se posluži kao namaz, kao prilog uz meso, da se napravi pasta, fantastično se slaže uz bilo koji dobar beli sir, itd...

 

Sjedinjena masa od patlidžana i belog luka kratko se proprži na ulju, ili ulju kojem se doda malo putera, ili samo na puteru. Preferiram puter, obzirom da su puter i patlidžan u posebnoj vrsti ljubavi - puter uspeva da iz patlidžana izvuče, ili pojača prikrivene slatke arome.

Proprženu masu odložiti u činiju da se dobro ohladi, pa tek onda umešati grčki jogurt, kašiku po kašiku do željene konzistencije.

Za garnirung opet peršun, ili drugo sveže začinsko bilje (bosiljak možda). 

Edited by Ras
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Danas spremam pastu sa (surprise! surprise!) - patlidžanom.

Metod koji sam pokupio negde na netu i koji je čekao vreme da bude primenjen.

Na plehu pečem:

  • dva paradjza srednje veličine
  • jednu veću crvenu papriku
  • jednu polovinu patlidžana, presečeno po dužini ploda - pre pečenja meso patlidžana je zasečeno (rombovi), bez sečenja kore, a površina na kojoj se patlidžan peče premazana puterom
  • druga polovina patlidžana je isečena na kockice, začinjena (so, biber, paprika), zalivena maslinovim uljem, a dodate su i kockice putera.

 

y4mHLBf4k4gChEAwLrcT9BhUmfNpXjn4KPfgOIIYy4mjF_QkKbU-CZf1vYGfuuXB-gSdmwmKQlm5TTph

 

Po pečenju, u blenderu pravim sos od paprike, paradajza i polovine patlidžana.

Sos propržim na crnom i belom luku, dodam pastu i na kraju pečene kockice patlidžana.

Odozgo još sveži bosiljak i eventualno parmezan.

Biće fantastično!

Jedini fejl je što imam samo obične špagete, taljatele bi bile bolja opcija, ali me mrzi da se cimam do prodavnice.

 

Edited by Ras
  • +1 6
Link to comment

@Ras

Hvala jos jednom na detaljima, sve mi je jasno. Amater sam totalni za patlidzan, a volim. U ponedeljak spremam onaj prvi, dodacu pilece belo uz to. 

A posle cu ovu pastu da probam.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Patlidžan je zakon, ja često kad nemam nešto puno vremena napravim savršenu zamenu za džank food kod kuće umesto burgera.

 

Isečem patlidžan na kolutove onako srednje tanke, na skoro suvom tiganju koji se ne lepi (malo ga četkicom premažem uljem i posolim) stavim kolutove da se preprže sa obe strane da dobiju tamniju boju. Potrebno je za jedan burger jedno pet do 6 tih patlidžana da se lepo oseti, jednu crvenu papriku iseckam na režnjeve, jedan manji crveni luk takođe, kad se preprže na malo ulja dodam i jedan paradajz na kolutove na kratko samo da uhvati koricu sa jedne strane. Sve to izvadim, somun ili burger pecivo prepolovim i bacim na taj tiganj da pokupi moču ako je ima i malo se isprži i bude vruć, pa krenem da ređam, somun prvi deo, dva tri lista sira, pečeni patlidžan, povrće, salata neka, malo majoneza ili burger sosa. Uz to ako imate živaca može koji pomfrit da se ispeče, ja to obično stavim one zamrznute, tanje, u rernu na papir za pečenje i budu gotovi dok ne završim "burger" . Klopa i estetski kao iz Meka, savršeno. Pola litre kole uz to i eto ... Ubija koliko je dobro. Naravno ima tu sad varijacija, nekad umesto burger sosa ili majoneza stavim neki malo grčkiji sos, caciki ili nešto lakše neka lajt verzija sa svežim travama, mirođijom, legne tu i pesto nekad  ... stavljala sam ponekad i krišku pečenog halumija, šta već imam u frižideru. Nemam moju sliku ali ovako nešto izgleda. To mi je dok traju patlidžani jednom nedeljno ručak kad dođem sa posla. 

 

 

Jan21-haloumi-burgers-with-eggplant-and-pesto-976x549.jpg

Edited by hansolo
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Napravio džem od 2kg kajsija bez džemfiksa prvi put u životu.

Nije uopšte komplikovano, nije prigorevalo, pena sama nestala. Jedino je možda ostao malo redji… ali poješće popiće se. :happy:
DxhELle.jpg

Edited by mraki
Link to comment

Nije. Baš mi izbacio yt taj video pre pravljenja, ali one su to nešto mnogo iskomplikovale, nisam mogao sve ni da odgledam. Ja sam uprostio maksimalno. 

Edited by mraki
Link to comment

Slažem se za rernu, progledao što se tiče kuvanja džemova.

A što se tiče koegzistencije, kada pretpostaviš da je gotovo, samo povučeš varjačom po dnu šerpe...mora da ostane trag od cirka 1,5-2 sekunde, tada si siguran da je dovoljno ukuvan a da ne bude ni previše gust ali ni tečan.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...